Boty na motorku

Jakým způsobem koupit boty zná opravdu každý, proto se může zdát, že ani nákup obuvi na motorku není ničím výjimečným. Motorkářské boty jsou však specifickou obuví a vyžadují velkou pozornost. Boty na motorku jsou v žebříčku motorkářského vybavení na druhém místě, co se důležitosti týká.

Boty jsou stejně jako helma extrémně důležité nejen během drobné kolize nebo vážnější nehody. Díky kvalitním botám budete během jízdy chráněni před drobnými kamínky a budete si moci ve větším klidu užívat jízdu samotnou. Motorkářské boty vás dokonale ochrání i před deštěm či vodou z kaluží.

Boty na motorku mají mnoho podob, koupit můžete polobotky, kotníkovou obuv i vysoké boty. Při výběru vhodné obuvi je důležitý styl jízdy a místo, kde se na motorce běžně pohybujete. Některá obuv lze krátkodobě využít i pro běžné nošení, jiná má velice pevnou a odolnou konstrukci a chůze je díky tomu značně obtížná.

Od typu boty se odvíjí způsob zapínání i množství ochranných prvků. Kromě tvaru a výšky můžete zohlednit výrobní materiál. Velmi důležité je pochopitelně i vybrat správnou velikost, motorkářské boty byste si měli vždy vyzkoušet současně s kalhotami na motorku. Doporučuje se vyzkoušet obě boty, které by měly být na noze cca 30 minut.

Porovnat ceny bot na motorku

Typy

Boty na motorku byste měli v první řadě vybírat podle stylu jízdy a typu motorky, kterou vlastníte. Mezi základní parametry, které musí boty splňovat, patří bezpečí a komfort. U obuvi je však vždy důležitý i vzhled. Milovníci sportovního ježdění se zaměří na vysoce flexibilní sportovní obuv, která zaručuje prvotřídní ochranu. Jestliže je pro vás motorka prostředek určený k výletům, budete potřebovat boty cestovní, které lze využívat celoročně. I tyto boty se pyšní maximálním komfortem.

Milovníci chopperů a dalších podobných strojů budou pravděpodobně preferovat kožené stylové boty. Ti, kteří se na motorce pohybují převážně po městě, mohou vyrazit i v jednodušších moto keckách, které využijí i na běžné nošení. Tyto boty jsou velmi pohodlné a lehké. Do náročnějšího terénu bude nutné vyrazit ve vysokých endurových či motokrosových botách. Tyto boty mají nejvíce ochranných prvků.

Sportovní boty

Milovníci okruhového ježdění budou potřebovat vysoce kvalitní obuv s odlehčenou konstrukcí. Sportovní boty jsou doplněny o mnoho bezpečnostních prvků, kromě standardní ochrany kotníku je to i chránič paty, prstů a holeně. Uvnitř boty bývá zabudované polstrování a bota bude velmi spolehlivě absorbovat nárazy.

Motokrosové boty

Boty do terénu poskytnou maximální ochranu a jsou ideální pro rychlou až agresivní jízdu. Vyrábí se z těch nejkvalitnějších přírodních i umělých materiálů a jsou doplněny o mnoho chráničů. Boty lze zapínat pomocí suchých zipů a vysoce odolných spon. Kvalitní motokrosové boty by měly umožnit zapínací spony měnit. Součástí boty bývá také další vyztužení v podobě prodyšné polstrované výplně.

Cruiser boty

Obuv typu cruiser poskytne ochranu kotníků i chodidla, ale spolehlivě vás ochrání i před odlétajícími kamínky nebo jinými drobnými předměty. Pro cruiser obuv jsou typické dvojité či trojité švy. Boty mají zesílenou výztuž, zpevněný podpatek a ocelovou špičku. Cruiser obuv je dostupná v několika výškách a zapíná se obvykle pomocí popruhů a ocelových nebo niklových spon.

Enduro boty

Enduro nebo též cestovní boty jsou konstruované pro dlouhé nošení, musí vám zajistit potřebnou ochranu, ale zároveň je nutné, aby byly pohodlné. Boty využijete při několikadenních vyjížďkách, je tedy třeba, aby byly voděodolné a dokonale prodyšné. Enduro boty jsou doplněny o ochranu paty, kotníků, holeně a prstů. Zapínání je pomocí zipů a spon.

Chopper boty

Pro milovníky chopperů jsou na trhu stylové kožené boty. Boty bývají spíše nižší a mají i menší počet různých bezpečnostních prvků. Typická je pro ně především zpevněná ocelová špička.

Boty do města

Jízdu po městě na skútru či mopedu zvládnete i v méně odolných moto keckách. Ani těmto botám by však neměly chybět základní bezpečnostní prvky, tedy zpevněná kotník, pata a špička. Boty do města jsou uzpůsobeny i pro běžnou chůzi.

Konstrukce boty

Konstrukce motorkářské boty je pravděpodobně nejdůležitější faktor. Zajímat se musíte o materiál, ze kterého je bota vyrobena, ale i o způsob, jakým je bota ušita. V závislosti na pořizovací ceně se liší způsob výroby a také to, jak moc vás může bota v různých situacích ochránit.

Boty na motorku mají lepené nebo šité švy. Za kvalitnější se považují šité boty, ty nejdražší boty mají dvojité nebo trojité švy.

Mezi základní ochranné prvky patří chrániče kotníků, paty, prstů či holeně. Některé boty umožňují ztlumit nárazy na patě.

Motorkáři mohou upřednostnit boty, které umožňují měnit podrážky, vložky a přezky.

Velká většina obuvi je voděodolná, všechny boty na motorku však tuto možnost nemají. Jedny z nejkvalitnějších bot, které vás udrží v suchu, jsou vyrobeny z materiálu GoreTex.

Zapínání se řeší pomocí klasického šněrování, suchých a klasických zipů nebo přezky. Kvalitní boty mají velmi často zapínání kombinované.

Velikost

Ačkoliv je možné koupit boty na motorku na internetu, měli byste se pro ně vypravit do specializované prodejny, kde budete moci jednotlivé typy obuvi vyzkoušet. Ačkoliv pravděpodobně znáte číslo svých bot, nemusí se vždy číslování shodovat. U motorkářské obuvi není příliš důležitá šířka, mnohem důležitější je délka boty. Boty musí být pohodlné a nesmí vás tlačit do palce. Kožené boty se mohou po čase roztáhnout, ale ani v tomto případě nesmí obuv tlačit. Jestliže vám bude bota volnější, můžete si do ní koupit vložky, které velikost o něco zmenší.

Materiál

Boty na motorku se vyrábí nejčastěji z kůže nebo syntetických materiálů.

  • Kůže – kožená bota je prodyšnější a mnohem lépe se přizpůsobí tvaru nohy. Pro nošení jsou kožené boty komfortnější. Kožené boty by měly být doplněny o nepropustnou membránu, protože samotná kůže není schopná odolávat vlhku. Za kožené boty si budete muset o něco víc připlatit.
  • Plast – obuv vyrobená z plastu bude levnější a lépe vás ochrání před vodou. Tyto boty tedy nepotřebují voděodolnou membránu. Nevýhodou plastu je však mnohem horší prodyšnost a odvětrávání a s ním spojené méně komfortní používání.

Značka

Výběr jednotlivých typů obuvi je opravdu velký. Vybírat můžete boty vhodné pro muže, ženy i děti. Ani v případě dětské obuvi není možné výběr podcenit a boty vybírat pouze na základě ceny nebo vzhledu. Také dětské boty musí dostatečně kvalitní a funkční. Boty na motorku pro muže, ženy i děti koupíte od Sidi, Forma, Spark, Kore, Alpinestars, Oxford, Dainese, Rebelhorn nebo Probiker.

Cena

Motorkáři si budou muset za kvalitní obutí připlatit. Nejlevnější boty stojí cca 1 500 Kč, ale výběr je opravdu minimální a boty obsahují menší množství ochranných prvků. Pokud si vystačíte s nejlevnějším obutím, rozhodně se zaměřte pouze na boty předních výrobců. Za kvalitnější lze považovat boty s cenou od 2 – 3 000 Kč. Tyto boty postačí běžným uživatelům. Náročnější motorkáři za boty zaplatí více něž 5 000 Kč, nejdražší boty stojí okolo 14 000 Kč.

Porovnat ceny bot na motorku

Údržba

Protože boty na motorku nejsou nijak levnou záležitostí, je nutné je udržovat v čistotě a čas od času je třeba provést i pečlivější držbu. Po každém použití je nutné nechat boty řádně vyschnout na vzduchu. K čištění můžete použít vlhkou houbičku nebo speciální přípravky. Stejně jako běžná obuv vyžadují i boty na motorku občasnou impregnaci.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou nejlepší boty na motorku?

Motorkářské boty by měly za každé situace co nejvíce ochránit. Z tohoto důvodu se za nejkvalitnější považují spíše vyšší boty, které chrání kotník. Velmi důležitá je i tvrdá vyztužená špice. Dalším důležitým prvkem je i nepromokavá membrána, která vás ochrání i před větším deštěm.

Je možné, aby nepromokavá membrána promokla?

Prodejci obuvi na motorku řeší poměrně často reklamace zákazníků, kteří si ztěžují, že je bota s nepromokavou membránou před deštěm neochránila. Velmi často však není problém se samotnou obuví, ale ve způsobu nasazení. V případě, kdy pojedete za deště, a nohavice vašich kalhot budou zasunuty v botě, stane se pravděpodobně, že budete mít v botách mokro. Aby byla vaše chodidla v suchu, je nutné, aby byly nohavice kalhot vždy natažené přes boty.

Jaké boty na motorku nepatří?

Jak bylo řečeno na začátku, boty patří mezi druhé nejdůležitější příslušenství, které by měl mít každý motorkář. Boty na motorku vás ochrání lépe než ta nejkvalitnější pracovní obuv. Na motorku byste neměli usednout obutí v běžné obuvi. I v dnešní době jsou však k vidění motorkáři, kteří se na silnicích prohánějí v sandálech nebo dokonce žabkách.

Závěr

Motorkářské boty byste měli vybírat podle toho, jak dlouhé vyjížďky obvykle podnikáte. Ti, kdo podnikají několikadenní výlety, budou potřebovat spíše kožené boty doplněné o kvalitní membránu. Jestliže na motorce dojíždíte několik kilometrů do práce, nebo jezdíte pouze krátké trasy, vystačíte si s levnější botou vyrobenou ze syntetických materiálů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.motoobchod.cz, www.2hmoto.cz, www.moto-ufo.cz, www.globalmoto.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová – autor článku

Alena Rajnochová – autor článku

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já příteli koupila Alpinestars Tech 10 a byl moc rád, že jsem dobře vybrala. Boty jsou prý velmi pohodlné, mají pěkný design a celkově se mu hodí i k barvám motorky. No já se přiznám, že ani nevím, jaké barvy na jeho motorce jsou, ale boty jsem kupovala podle toho, že se mi moc líbilo jejich zpracování a barva, navíc nestály ani tisícovku a přesto s nimi nadělá spoustu frajeřiny.

  2. Mám boty na motorku od značky Spark a jsou dost pohodlné, takže mohu tuto značku vřele doporučit. Původně jsem sice uvažoval o Dainese, ale nakonec vyhrála Spark. Kromě pohodlí mi vyhovuje i kvalita a celkově jejich zpracování.

  3. Objednal jsem si nové boty na motorku Alpinestars Faster 3 Drystar a jsou velmi pohodlné. Mají výborné zpracování, fakt dost dobrou kvalitu a na nohách vypadají parádně.

  4. Můj přítel je fanda do motorek a tak jsem ho chtěla překvapit praktickým dárkem, který pro svůj koníček využije. Koupila jsem mu překrásné boty na motorku Sidi Adventure 2 a byl nadšený.

  5. Bez pořádných bot na motorku nelez, to platí v tomto případě dvojnásob, protože obutí je důležité. Já sem nedávno koupil Alpinestars tech 10 a pecka.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo