Neoprenové boty

Neopren je materiál, který má specifické vlastnosti, díky kterým vám je schopen poskytnout potřebný teplotní komfort, který oceníte zejména při pobytu ve vodě. Každý vnímá zimu i teplo jinak, zatímco jedni neoprenové oblečení a doplňky neocení, jiní si bez nich pobyt ve vodě prakticky neumí představit.

Milovníci vodních sportů nebo potápění si mohou svůj koníček zpříjemnit nošením neoprenových obleků, které patří k nejzákladnější výbavě. Kromě obleků je však možné pořídit i různé neoprenové doplňky jako jsou rukavice, čepice, ponožky a boty, kterým se budeme v následujícím textu více věnovat.

Neoprenová obuv se postará o komfort vašich nohou, používat je můžete při potápění a již zmíněných vodních sportech. Pokud se mezi sportovce neřadíte, můžete zakoupit speciální boty do vody, které jsou vyrobeny z mnoha různých materiálů, jedním z nich je právě neopren.

Při výběru obuvi hraje nejdůležitější roli velikost, díky mnoha výrobcům narazíte na odlišné značení. Tyto boty nejsou vhodné na běžné nošení, uzpůsobené jsou většinou na pohyb ve vodě.

Porovnat ceny neoprenových bot

Nejlepší neoprenové boty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mares Classic NG Boot 5 mm 100 % 1 438 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Mares Equator 2,5 mm 97 % 838 Kč Zobrazit Insportline.cz
3. Agama Rock 3,5 mm 96 % 850 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Hiko Contact 93 % 690 Kč Zobrazit 4camping.cz
5. LOAP ZORB KID modrá 90 % 229 Kč Zobrazit Outlet-alpine.cz

Typy

Neoprenové boty mají několik podob. Nejčastěji se používají při jízdě po vodě na prknech. Běžné jsou i boty pro potápěče. Neoprenové boty však nejsou primárně určeny pouze milovníkům vodních sportů, neopren se používá i při výrobě obuvi do vody.

Sportovní boty

Pokud se řadíte k milovníkům vodních sportů, jako je surfing, paddleboarding, kitesurfing, vodní lyžování, potápění a další, měli byste výběru bot věnovat patřičnou pozornost. Kromě nízkých bot jsou k dostání vyšší boty nebo ponožky.

 • Boty – boty mají pevnější podrážku, díky čemuž je můžete používat i při bezpečném nošení ve vodě. Boty jsou vhodné také při potápění, jízdě na kajaku, či lodi. Pevná podrážka však může někomu při jízdě na prkně vadit, kontakt s prknem je v tomto případě menší. Z tohoto důvodu mají boty také své odpůrce.
 • Ponožky – také ponožky je možné používat při sportu, lze je však nosit také místo běžných ponožek. Vyrobeny jsou z tenčího neoprenu a jsou vynikající proti chladu. Někteří je upřednostňují i při sportu, absence podrážky vám umožní lepší kontakt s povrchem prkna.

Boty do vody

Jedná se o speciální obuv, která vám umožní pohodlný pohyb jak ve vodě, tak na břehu. Tato obuv má pevnější podrážku, nemusíte se tedy bát možného poranění o kameny. Boty do vody lze používat i při některých vodních sportech například paddleboardingu.

Na rozdíl od klasických neoprenových bot jsou boty do vody vyrobeny v kombinaci několika materiálu, podrážka je obvykle vyrobena z pružné gumy, vrchní část může být z neoprenu, nylonu, textilu a jiných materiálů. K dostání jsou v dámské, pánské i dětské velikosti.

Velikost

Velikost je tím nejdůležitějším parametrem při výběru jakékoliv obuvi. Výrobou neoprenových bot se zabývá hned několik výrobců a každý z nich má trochu jiné číslování.

Pokud tedy chcete mít jistotu, že vám boty dokonale sednou a poskytnou kromě tepla také pohodlí, nezbude vám nic jiného, než navštívit specializovanou prodejnu, kde si budete moci boty vyzkoušet. Boty jsou k dostání v dětských, dámských i pánských velikostech.

Vzhled

Co se týká designu, můžete vybírat z mnoha různých podob. Kromě tvaru a barvy máte na výběr z několika typů bot.

S kulatou špičkou

Jedná se o nejčastější podobu. Jsou vhodné na běžné nošení, ale používat je můžete také při potápění či sportu. Velkou výhodou je nižší cena, která je dána snadnější výrobou. Boty jsou i velmi pohodlné a na noze dobře sedí.

S odděleným palcem

Neoprenové boty mohou mít oddělenou část palce. Právě palec drží botu na svém místě. Toto řešení je oblíbené u zkušenějších sportovců, kteří ocení zejména volnější chodidlo a zbývající prsty. Boty vám zaručí větší přenos energie a tím i pohodlnější jízdu, která je srovnatelná s jízdou na boso.

Tloušťka

Tak jak v případě všech ostatních neoprenových doplňků, můžete i v případě bot zvolit požadovanou tloušťku, která určuje v jakém počasí a do jaké vody jsou boty vhodné.

Tloušťka může být od 2 – 7 mm. Nejvíce jsou zastoupeny boty s tloušťkou od 3 – 6 mm, v této skupině můžete kromě sportovních bot vybírat i mezi běžnými botami do vody.

Materiál

Neoprenové boty jsou logicky vyrobené z neoprenu. Neopren však není jediný materiál, který se na jejich výrobu používá. Běžná je různě silná pružná gumová podrážka, která má většinou protiskluzovou úpravou. Tloušťku podrážky je vhodné volit podle způsobu používání.

 • Měkká podrážka – chození po hladkém povrchu – prkně, lodi, ale také písčité pláži
 • Tvrdá podrážka – vhodná při chůzi po kamenech či útesech
 • Zejména v případě obuvi do vody narazíte na několik materiálů. Každý z nich má jiné přednosti:
 • Neopren – postará se o teplotní komfort během nošení i pobytu ve vodě. Tyto boty jsou ideální i během otužování ve studené vodě, kdy nejsou chodidla tolik prokrvena.
 • Syntetika – boty ze syntetických materiálů jsou ideální při pobytu ve slané vodě. Tento měkký materiál je velmi vhodný zejména pro malé děti.
 • Nylon – ideální materiál, který dobře drží na noze při plavání. Nylonové boty jsou na omak drsnější.
 • Guma – i tyto boty jsou skvělé při plavání, rychle schnou. Pravděpodobně se však budou hůře obouvat.
 • Textil – vzhledově připomínají běžnou obuv, jsou vhodné při procházkách na pláži. Plavání je však obtížnější, boty nemusí ideálně držet.

Značka

Neoprenové boty v mnoha různých podobách koupíte od Hiko Sport, Aqua-speed, PALM, Aqua Sphere, AGAMA a dalších.

Cena

Cena neoprenových bot začíná na necelých 200 Kč. Nejlevněji koupíte nízké boty, které využijete mnoha způsoby. I tyto levné boty jsou velmi kvalitní, lehké a oblíbené. Vyrábějí se v různých velikostech, tloušťkách a designech. Vyberou si všichni rekreační i méně nároční uživatelé.

Od 300 – 600 Kč jsou k dostání vyšší neoprenové boty i ponožky, ale také propracovanější nízké boty, které jsou v některých částech vyztužené. Nejdražší boty vás vyjdou na více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny neoprenových bot

Otázky a odpovědi

Je možné koupit větší boty?

Pokud chcete, aby boty plnily svoji funkci spolehlivě, měli byste zakoupit velikost podle aktuálních potřeb. Koupit trochu větší boty může být lákavé zejména v případě dětských bot.

Pokud však koupíte větší boty, pravděpodobně budete muset řešit problém s mezerami, kterými bude do boty vnikat voda. Díky ní budou boty těžší, jejich nošení nebude pohodlné a přijdete i onen kýžený teplotní komfort.

Musí být boty těsné?

Obecně se doporučuje koupit raději těsnější než volné boty. Řídit se však musíte pravidlem všeho s mírou. Příliš těsné boty nebudou pohodlné a čekat nelze ani to, že se vaší noze během nošení přizpůsobí. Ve výsledku spíše vyměníte těsné boty větší.

Vyžadují neoprenové boty nějakou nadstandardní péči?

Údržba bot je velmi jednoduchá. Ať už budete vlastnit sportovní nebo boty na běžné nošení, doporučuje se po každém použití opláchnout studenou vodou a nechat řádně vyschnout. K sušení je však třeba volit stinné místo, protože neopren by neměl být zbytečně vystavován přímému slunečnímu záření.

Závěr

Neoprenové boty jsou ideálním doplňkem při sportu, potápění i otužování. Hlavní roli při výběru hraje pochopitelně vzhled a velikost. Obouvání je obvykle jednoduché, boty jsou vyrobeny z velmi pružného materiálu. Některé vyšší boty mohou být opatřeny zipem. Pro větší bezpečnost jsou boty doplněny o protiskluzovou úpravu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.paddleboardy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Před měsícem jsem si objednal Subea aquashoes v šedé barvě a jsou velmi pohodlné, moc dobře se nosí. Velkým plusem je špičková kvalita a skvělé zpracování.

 2. Kupoval jsem neoprenové boty od značky Hiko Sport a musím uznat, že jsou docela dost slušné. Skvěle padnou, dobře se v nich i chodí, jsou příjemné na těle, za sebe mohu určitě vřele doporučit. No a nejsou ani zbytečně drahé, sehnal jsem je kolem tisícovky v akci.

 3. Nutně jsem potřeboval boty na paddleboard, no nevěděl jsem, jaké vlastně vybrat. Naštěstí jsem narazil na váš článek, který mi s tím hodně pomohl.

 4. Informace byli pro mě velmi užitečné.

Přidat komentář

Recenzer
Logo