Interkomy na motorku

Interkom na motorku je velice užitečné zařízení, které vám umožní za jízdy komunikovat se spolujezdci, telefonovat, aniž byste museli zastavovat, poslouchat hudbu i mít spuštěnou navigaci. Pro bezpečnou jízdu i vaše pohodlí se tento přístroj rozhodně vyplatí pořídit, nicméně je třeba při nákupu hledět na několik parametrů, které si v dnešním článku představíme.

Porovnat ceny interkomů

Typy

U vybírání tohoto zboží můžete zvolit drátovou nebo bezdrátovou variantu a počet jezdců, kteří ji budou využívat. Ve způsobu využití totiž bude rozdíl, jelikož sami na motorce nepotřebujete komunikovat s ostatními, u většího počtu členů je to nezbytné.

Drátové x bezdrátové

V dnešní době plné moderních technologií rozhodně převládá bezdrátová varianta, a to jak u interkomů, tak u klasických sluchátek. Výhody jsou zřejmé – nikde nepřekáží drát, a vy si tak můžete užívat pohodlí při jízdě. Počítejte ovšem s vyšší cenou i náročnějším napájením. Drátová varianta bude vhodná pro ty, kdo nejezdí tak často nebo mu trocha nepohodlí nečiní problém.

Handsfree pro jednoho

Pokud jste nenároční a cestujete spíše sami, bude vám stačit nejjednodušší řešení, a to handsfree interkom. Ten se instaluje přímo do vnitřního prostoru helmy a je určen pro telefonování a poslech hudby. Handsfree varianta zajistí, že nebude potřeba drát k tomu, abyste mohli sluchátka používat. Díky funkci bluetooth je můžete spárovat s jakýmkoliv zařízením. Baterie je typu Li-Ion.

Interkom pro dva

Abyste dokázali se spolujezdcem komunikovat, existuje možnost interkomu pro dva, kde kromě domluvy můžete také sdílet hudbu. Klasické funkce jako přijímání hovorů či navigace jsou samozřejmostí. Interkom se instaluje na vnější stranu přilby.

Pro jízdu ve skupině

Vyrážíte rádi na projížďku ve větším počtu? Pak budete potřebovat model pro skupinovou komunikaci, kterou můžete vést s až 24 dalšími jezdci. Na trhu jsou dva druhy takových interkomů:

  • S technologií Bluetooth – jsou zapojené v sérii, v případě, že se jeden jezdec vzdálí na určitou vzdálenost, spojení je přerušeno pro celou skupinu, spíše pro menší skupiny.
  • S Mesh technologií – při vzdálení jednoho člena skupiny se spojení nepřeruší pro všechny, funkci bluetooth navíc můžete využít pro jiné účely, jako je propojení s navigací či mobilním telefonem.

Jak interkom vypadá a z čeho se skládá?

Interkom je malé přenosné zařízení, které připomíná tvar klíčků od auta. Modely najdete ve dvou základních variantách – do helmy s odklápěcím hledím nebo do otevřené přilby připevněný na pevné ramínko. Umisťuje se na helmu pomocí zacvakávacího mechanismu a je propojen s audio systémem, tedy sluchátky a mikrofonem.

Druhá část mechanismu se nachází na boku přilby. Sluchátka do helmy na motorku jsou spojena s hlavní jednotkou pomocí kabeláže. Objevují se varianty buďto s jedním nebo dvěma sluchátky.

Počet kanálů

Tento parametr vypovídá o tom, kolik zařízení máte k dispozici na připojení. U bluetooth je možné připojit 2 další zařízení k interkomu, jako například telefon a navigaci. U technologie Mesh máte volné veškeré kanály bluetooth, protože funguje samostatně a je určena pouze pro komunikaci. Jestliže tedy potřebujete připojit větší množství zařízení, upřednostněte tento typ.

Kompatibilita

Před tím, než interkom zakoupíte, si zkontrolujte, zda je vůbec kompatibilní s vaší přilbou. Většina modelů se dá připojit ke každé helmě, nemusí to být ale povinností. Pokud máte v plánu jet s jiným jezdcem nebo celou skupinou, musí i tam kompatibilita sedět.

Dosah

Ten budete řešit pouze tehdy, kdy vás pojede víc. Pro dva jezdce bývá dosah zhruba deset metrů, pro skupinu až dva kilometry. To ovšem platí pouze při ideálních podmínkách – při jízdě do kopce nebo v lese se signál může přerušit i při nižší vzdálenosti, což je zcela logické. Bohužel tak v praxi platí, že výrobcem uvedený dosah je poloviční.

Pokud si tedy chcete být jistí, že spojení udržíte, sáhněte po interkomu s technologií Mesh, který dosah signálu násobí – v případě uvedení dosahu na vzdálenost dva kilometry to platí pro první dva jezdce mezi sebou, mezi druhým a třetím je dosah 2x větší, tedy čtyři kilometry, a tak dále.

Kapacita a dobíjení baterie

Jak už jsme si řekli, převládají bezdrátové interkomy, které mají různou výdrž baterie. Hodně záleží také na tom, k čemu všemu je využíváte – vzhledem k tomu, že mají spoustu funkcí, můžete najednou telefonovat, mít zapnutou navigaci i natáčet cestu. Čím více přístroj zaměstnáváte, tím rychleji se vybíjí.

Výhodou ovšem je, že se interkom rychle nabije, a to za 1,5 až 3 hodiny. Někde je k dispozici rychlonabíjení, které zvládne baterii nabít za 30 minut na 50 %, což obvykle vystačí na 4 hodiny provozu.

Ovládání

Abyste zapnuli jednotlivé funkce, musíte stisknout daná tlačítka, což může být při jízdě na motorce nebezpečné. Často je totiž zapotřebí dvojklik nebo trojklik, tudíž je vyžadována vaše pozornost. Praktičtější volbou je tudíž využití mobilní aplikace, nebo ještě lépe, hlasové ovládání, které nevyžaduje žádný pohyb rukou, a tudíž zajišťuje bezpečnější jízdu. Abyste ale takovou funkci mohli využít, musíte často sáhnout po dražších modelech.

Funkce

U používání interkomu se dočkáte spousty funkcí, díky kterým si jízdu ještě více užijete a zjednodušíte. Od základu po pokročilejší možnosti, kterými nedisponuje úplně každé zařízení.

Délka hovoru

Vzhledem k tomu, že je hovor z telefonu přenášen přes interkom, nezáleží tak úplně na tom, jestli máte nabitý mobil, ale právě interkom. Na jedno nabití většinou zvládne určitý počet hovorů, a to až po dobu 20 hodin. Samotný provoz přístroje bez hovorů může dosáhnout až 100 hodin na jedno nabití.

Hlasové ovládání

Pro jednodušší použití jistě oceníte hlasové ovládání, které vám při jízdě zaručí pohodlí a praktičnost, protože nemusíte mačkat žádná tlačítka. Touto funkcí jsou vybaveny i levnější modely, není to ovšem samozřejmostí.

Využití USB kabelu

Nenabili jste přístroj dostatečně a máte strach, že by se během jízdy mohl vybít? Využijte USB kabel a nabijte ho přímo na motorce, aniž byste u sebe měli nabíječku.

Voděodolnost

Nemusíte vyloženě padat do vody, stačí silnější déšť, který se objeví a může vám přerušit spojení. Voděodolnost také značí odolnost proti vniknutí nečistot a prachu. Značí se písmenem IP s určitým číslem.

Abyste věděli, jakou voděodolnost čekat, podívejte se do tabulky:

Stupeň krytí Nebezpečí dotykem Vniknutí cizích předmětů
IP 0x Bez ochrany Bez ochrany
IP 1x Dlaní Velkých (>50 mm)
IP 2x Prstem Malých (>12,5 mm)
IP 3x Nástrojem Drobných (>2,5 mm)
IP 4x Nástrojem, drátem Velmi drobných (>1 mm)
IP 5x Jakoukoliv pomůckou Prachu částečně
IP 6x Jakoukoliv pomůckou Prachu úplně
Stupeň krytí Vniknutí vody
IP 0x Bez ochrany
IP 1x Chráněno proti svisle kapající vodě
IP 2x Chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IP 3x Chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IP 4x Chráněno proti stříkající vodě
IP 5x Chráněno proti tryskající vodě
IP 6x Chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IP 7x Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IP 8x Chráněno proti trvalému potopení do vody
IP 9x Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Potlačení okolního hluku

Abyste své spolujezdce při komunikaci lépe slyšeli, pomůže vám funkce potlačení zvuku, která se bude hodit i při poslechu hudby.

Sdílení hudby

Aby váš výběr muziky mohl slyšet také spolujezdec, sdílení hudby je funkce, kterou byste měli hledat.

Integrované FM rádio

Jste spíše na poslech rádia? U většiny modelů narazíte také na integrované FM rádio společně se zapamatováním vašich oblíbených stanic.

Kamera na motorku

Stejně, jako můžete kameru využít v autě, tak lze učinit i při jízdě na motorce. Čočka je umístěna na těle komunikátoru a je orientovaná směrem dopředu, díky čemuž jednoduše natočíte průběh cesty a v případě, že se na ní něco stane, máte o tom záznam.

Zabezpečení komunikace

U interkomů s Mesh technologií dbejte na zabezpečenost komunikace, protože využitím rádiového signálu může vaši konverzaci poslouchat každý, kdo má stejné zařízení. Většina výrobců dbá na to, aby byla komunikace mezi jezdci uzamčena, a tudíž jste se nemuseli bát, že budete odposloucháváni.

Značka

Mezi nejznámější výrobce interkomů na motorku patří Sena, Interphone nebo Nolan. U těchto značek si můžete být jistí, že jsou jejich výrobky kvalitní a spolehlivé.

Cena

Nejklasičtější verzí je handsfree pro jednoho, které kromě propojení s mobilním telefonem nenabízí žádné jiné funkce. Pokud chcete komunikovat se spolujezdci, připravte si cca 3 000 Kč. Nejedná se o levnou záležitost, je ale velice praktická a využije ji jistě každý jezdec.

Chcete-li poslouchat svou oblíbenou hudbu, zaznamenávat fotografie či videa z cesty, bude zapotřebí investovat minimálně 4 000 Kč. Pro jízdu ve skupině chcete, aby příjem fungoval na co nejdelší vzdálenost, proto volte interkomy s cenou nad 4 000 Kč, které se mohou pohybovat až kolem 10 000 Kč, zajistí vám tu nejlepší kvalitu.

Objevuje se zde také technologie Mesh, tudíž můžete funkci bluetooth využít pro jiné účely. Pro ty největší požitkáře existují varianty s cenou nad 15 000 Kč, které podporují hlasového asistenta Google i Siri, ztlumení okolního zvuku, streamování hudby, přijímání hovorů a možnost komunikace 12 hodin na jedno nabití. Pokud jste na cestách pořád, pak se vám tato investice vyplatí.

Porovnat ceny interkomů

Otázky a odpovědi

Je lepší drátový nebo bezdrátový interkom?

V dnešní době rozhodně převládá bezdrátová verze, protože je jednoduše praktičtější – při jízdě vám nepřekáží žádný drát, u pokročilejších modelů vše ovládáte hlasem, takže se můžete plně soustředit na jízdu. Výdrž baterie je velmi dobrá, navíc můžete nabíjet za provozu, takže není nic, v čem by byl bezdrátový interkom horší.

Mám vybrat spíše bluetooth model nebo technologii Mesh?

Pokud jezdíte ve skupině, bude pravděpodobně lepší technologie Mesh, jelikož se spojení mezi jezdci nepřeruší, i když se jeden vzdálí na delší vzdálenost. Navíc máte možnost připojit více zařízení na bluetooth, protože Mesh funguje sám o sobě, nemusí být připojen, jako například mobilní telefon.

Bluetooth modely jsou ovšem levnější a jestli jezdíte sami, budou vám úplně stačit. Lze připojit ještě další dvě zařízení.

Jaké všechny funkce interkom na motorku nabízí?

Podle toho, kolik se rozhodnete investovat, se odvíjí počet funkcí, kterých může být opravdu mnoho. Mezi ty základní patří přijímání hovorů, poslech hudby a komunikace se spolujezdcem/dalšími jezdci. Dále je možné připojit FM rádio, kameru na motorku, využít potlačení okolního zvuku, vysoký stupeň voděodolnosti nebo ovládat celé zařízení pouze hlasem.

Závěr

Interkom je skvělou vychytávkou při jízdě na motorce, kterou rád využije každý vášnivý jezdec. Ať už jezdíte sami, se spolujezdcem nebo v partě, podpoříte zážitek a zjednodušíte si spoustu situací, které vám doteď dělaly problémy. Není to sice levná záležitost, přesto ale stojí za to.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.motojomax.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pořídil jsem si na motorku interkom Interphone U-COM 8R a dobrý. Zatím šlape v naprosté pohodě.

  2. Chtěla jsem svému příteli udělat radost a objednala mu Interphone U-COM 8R Twin Pack, což mělo být překvapení k narozeninám. Měl po rozbalení obrovskou radost, byl nadšený. Já ani netušila, že něco takového na motorku vůbec existuje.

Přidat komentář

Recenzer
Logo