Bundy na motorku

Každý motorkář chce, aby vypadat při jízdě na motorce dobře. Bundu na motorku byste však neměli vybírat pouze podle vzhledu a ceny. Zaměřit se musíte rovněž na svoji bezpečnost, důležitý je i vás komfort a funkčnost bundy.

Z hlediska bezpečnosti věnujte pozornost jednotlivým chráničům. Chybět by neměly chrániče loktů, ramen i páteře. O vaši viditelnost za každého počasí se postarají reflexní prvky. Do deště budete moci vyrazit ve voděodolné bundě, na kvalitu a odolnost poukazuje propustnost nebo vodní sloupec. V létě budete potřebovat dostatečně prodyšnou bundu. O prodyšnost a vaše pohodlí se postarají ventilační kapsy. Ty byste měli bez potíží otevřít i uzavřít s nasazenými rukavicemi.

Kritérií, podle kterých je nutné bundu na motorku vybírat, je celá řada. Velmi důležitou roli při výběru rovněž hraje preferovaný styl jízdy. Jednotlivé modely jsou totiž navrženy právě dle této specifikace. Některé bundy jsou vhodnější pro jízdu na pevném suchém terénu. Jiné lze využít i při jízdě náročnějším terénem.

Porovnat ceny bund

Typy

Bundy na motorku se vyrábí ze dvou hlavních materiálů. Volit budete mezi bundou textilní a koženou. Ačkoliv je možné považovat kožené bundy za tu lepší z variant, mají i bundy textilní řadu výhod. Proto je třeba vědět, co přesně vám tyto materiály mohou nabídnout.

Textilní bunda

Textilní bundy jsou velmi pohodlné a díky volnějšímu střihu jsou ideální pro ty, kdo milují dlouhé vyjížďky. Vzhled bundy není tolik výrazný a bundu tak můžete bez obav použít i jako civilní oblečení. Textilní bundy jsou lehké a díky moderním výrobním technologiím dostatečně funkční i odolné.

Textilní bundy vám rovněž umožní bezproblémovou jízdu ve větrném i deštivém počasí. V letních měsících uvítáte propracovaný systém odvětrávání. Naopak při jízdě v chladnějším počasí vám volný střih bundy umožní vrstvení oblečení. Součástí mnohým textilních bund je i odnímatelná vložka, výhodou je i poměrně velký počet kapes. Velikost bundu můžete nastavit pomocí nastavitelných pásků.

Kožená bunda

Kožená bunda je dobrou volbou pro milovníky rychlé jízdy. Tyto bundy jsou vysoce odolné vůči prodření a snadněji tak ustojí i drobnější kolize. Nevýhodou kožených bund je však upnutý střih. Ten se na jednu stranu postará o to, aby veškeré chrániče zůstaly vždy na svém místě. Na straně druhé vám bunda neumožní vrstvit oblečení.

V letních dnech pak budete ochuzeni o odvětrávací systém. Kožená bunda je rovněž zcela nevhodná na jízdu za deště. Lze pochopitelně pořídit i nepromokavou koženou bundu, ale počítat budete muset s opravdu dlouhou dobou schnutí. Obecně jsou kožené bundy dobrou volbou pro sportovní i závodní motorkáře. Mezi nevýhody kůže patří menší pohodlí, složitější držba, méně civilní vzhled, vyšší hmotnost a pořizovací cena.

Odolnost

Motorkářská bunda musí být nejen pohodlná, ale také dostatečně odolná. Odolnost určuje výrobní materiál. Mezi nejodolnější patří bundy vyrobené z tlusté kůže. Na výrobu textilních bund se používá polyamid nebo polyester.

Jednotlivý výrobci však používají různé kombinace materiálu, pro které mají specifické označení. Jednotlivé materiály mají specifické vlastnosti, proto se za nejvhodnější považuje kombinace různých materiálů. Využívat tak můžete více výhod, co se kvality i odolnosti týká.

  • Carbolex x Cosatec – označení pro vysoce odolný polyester. Ačkoliv na první pohled by se mělo jednat o jeden materiál, rozdíly jsou poměrně velké. Textilii Carbolex je dle různých hodnocení mnohonásobně odolnější než textilie Cosatec.
  • Polyamid – také tento materiál je na trhu zastoupen celou řadou tkanin. Volit zde budete mezi Kevlerem, Nylonem, materiálem označeným jako Condura, Armacor, Goretex-Pro, Dynatex a dalšími. I mezi těmito textiliemi jsou poměrně velké rozdíly. Aromatický polyamid aramid je například 2x odolnější než polyamid.
  • Polyethylen – tyto tkaniny jsou méně odolné vůči oděru, vynikají však svojí pevností. Nevýhodou polyethylenu je však bod tání. Při kontaktu s asfaltem či pohybu po hrubším povrchu dochází ke zvýšení teploty. Teplota tání polyethylenu je jen 150°C, poté se může oblečení na vašem těle zapékat. Oblečení z polyethylenu tak není na motorku tím nejvhodnějším.
  • Denier – v některých případech výrobci označují materiál zkratkou D – Denier. Označení D označuje odolnost tkanin. Zde platí pravidlo, čím je hodnota D vyšší, tím je použitá tkanina odolnější.

Velikost

Motorkářské bundy lze koupit v několika velikostech. Na trhu jsou k dostání bundy letní, zimní i celoroční. Letní bundy bývají zpravidla kratší, zimní jsou naopak o něco delší. Součástí bundy na motorku jsou i různé chrániče. Aby však mohli svoji funkci plnit opravdu spolehlivě, je nutné, aby byly na tom správném místě. Proto je nutné výběr velikosti v tomto případě nepodcenit.

Moto bundy mívají specifický střih. Typické jsou pro ně kratší rukávy, které vám umožní používat kvalitní motorkářské rukavice. V případě kožených bund myslete i na to, že kůže se po několika použitích trochu vytáhne a vhodnější tak bude pořídit spíše těsnější bundu, kterou oblíknete pouze na jinou tenkou vrstvu. Textilní bundy svůj tvar měnit nebudou a koupit tak můžete bundu, která vám dokonale sedne.

Voděodolnost

Textilní bundy bývají doplněny o nepromokavou membránu. Membrána vás spolehlivě ochrání před deštěm. V některých případech tvoří nepromokavou část bundy vyjímatelná vložka. Jiné bundy mají tuto část všitou napevno. Kvalita a propustnost membrány je označena písemně. I v tomto případě platí, čím je číslo vyšší, tím lépe vás bunda před deštěm ochrání.

Levné a méně kvalitní bundy nesou označení 10000/5000. Kvalitnější je membrána s označením 18000/15000. Ty nejkvalitnější dosahují hodnot 28000/17000 nebo dokonce 50000/35000.

Větrání

Bunda na motorku je oblečení, které budete používat celoročně. Proto si všímejte, jakým způsobem je řešeno odvětrávání. Součástí bund mohou být větrací otvory, které lze zapínat pomocí zipů. Druhou možností jsou odepínací panely. Po odepnutí svrchní části, budou části vašeho těla chráněny pouze síťovinou.

Chrániče

Dalším důležitým prvkem každé bundy budou chrániče. Kvalita chráničů je i v tomto případě velmi odlišná. Kvalitní bundy poznáte i podle označení CE. Aby moto oblečení normu CE splňovalo, musí být rovněž opatřeno tabulkou, ve které najdete značení T+ a T-. Toto označení určuje teplotu vzduchu, při které bude chránič plnit svoji funkci spolehlivě. Oblečení s certifikací musí být účinné při teplotě -20 až +40°C.

Moto oblečení rovněž obsahuje chráníce dvou úrovní nesoucí označení Level 1 nebo 2. Lepší ochranu vám poskytne oblečení s označením Level 2. Oblečení s chrániči Level 1 vám poskytne pouze základní ochranu.

Značka

Výběr moto oblečení je opravdu obrovský. Velký výběr mají ženy i muži. Mezi značkami dominují modely Alpinestars, Richa, RST, Dainese, W-Tec, Scott, Oxford, Modeka, Shima a mnoho jiných.

Cena

Bunda na motorku není plně levnou záležitostí. Ty nejlevnější bundy koupíte za cca 2 – 3 000 Kč. Jedná se o textilní bundy vhodné spíše pro občasné použití. Za kvalitnější bundu si budete muset připlatit. Zlatou střední cestou jsou modely s cenou od 3 – 6 000 Kč. Ti nejnáročnější pak mohou za bundu zaplatit více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny bund

Údržba

Údržba se liší v závislosti na výrobním materiálu.

Kožená bunda

Bundu z kůže není možné prát v pračce. Čistit ji tak budete moci za použití vody a houbičky. Použít můžete pouze čistící prostředky vhodné k ošetřování kůže. Vlhkou bundu byste neměli zavěšovat na sušák, protože se kůže může vytáhnout. Sušit ji můžete spíše volně rozloženou. Po vyschnutí je vhodné kůži ošetřit vhodným přípravkem.

Textilní bunda

V tomto případě je údržba přece jenom jednodušší. Bundu lze prát pomocí šetrného programu, ideálně při teplotě do 30°C. Používat byste měli šetrný prací prostředek, vyhnout byste se měli aviváži. K sušení bundy není možné použít sušičku na prádlo.

Otázky a odpovědi

Jakou bundu na motorku vybrat?

Vybrat správnou bundu může být pro mnohé složité. V minulosti byly více upřednostňovány vysoce kvalitní kožené bundy. Ty splní nároky především závodníkům a všem vyznavačům rychlé a agresivní jízdy.

Kožená bunda vás totiž mnohem lépe ochrání při pádech a různých kolizích. Kožené bundy naopak nejsou vhodné do terénu, jejich nevýhodou je i menší počet kapes. Pro běžné motorkáře budou naopak pohodlnější bundy textilní. V jejich případě se více hledí na komfort.

Co vše může textilní bunda nabídnout?

Na trhu jsou textilní bundy zastoupeny poměrně velkým množstvím výrobců. Každý z výrobců používá při výrobě trochu jiné materiály. Bundy značky Manca například disponují technologií Night Eye, která vám zaručí dokonalou viditelnost v noci.

Velkou odolnost vám zaručí materiál Condura. Outlast je materiál, který velmi dobře reguluje teplotu. Vybírat můžete mezi voděodolnými membránami Drystar, Coolmax nebo Gore-Tex. A možností je mnohem více.

Jaké doplňky je možné k motorkářské bundě pořídit?

Součástí všech bund jsou chrániče loktů a ramen. Mnohé bundy rovněž disponují chráničem páteře. Páteřový chránič však není součástí každé bundy, ale dokoupit ho můžete samostatně. Dalším praktickým příslušenstvím je airbagová vesta nebo bunda. V zimě vás zahřeje kvalitní termoprádlo.

Závěr

Oblečení na motorku budete vybírat i s ohledem na styl jízdy nebo typ motocyklu. Majitelé sportovních či závodních motocyklů budou preferovat kožené oblečení. Majitelé skútrů, cross nebo cestovních motorek dají pravděpodobně přednost textilní bundě nebo kombinéze. Při výběru textilní bundy se více zaměřte na výrobní materiál.

Obecně se nedoporučuje bunda vyrobená z polyethylenu. Nejkvalitnější bundy jsou vyrobeny z polyamidových tkanin. Zlatou střední cestou jsou bundy polyesterové. Důležitá je rovněž odolnost vůči dešti nebo řešení ventilačních částí. Za pozornost rovněž stojí kvalita chráničů. Zde se můžete spolehnout na oblečení s CE protektory a chrániče typu Level 2.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.motozem.cz, www.k2moto.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Chtěl jsem si také udělat radost k narozeninám, takže jsem si objednal Brixton Hunter v petrolejové barvě za dva a půl tisíce. Je naprosto dokonalá, pěkná a pohodlná. Rozhodně mohu tuto bundu na motorku doporučit, pokud chcete mít pohodlí a ještě být, jak se říká, za frajera, je na to perfektní.

  2. Udělal jsem si radost a objednal si na motorku Rebelhorn PATROL žluto-černou bundu za necelou tisícovku. Je fakt parádní, dobře sedla velikost i materiál, navíc se v ní člověk cítí skvěle, nepotíte se v tom, fakt paráda a za super cenu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo