Brusky na řetězy

Každý, kdo používá k řezání dřeva motorovou pilu, ví, jak důležité, ale i časově náročné je opakované broušení řetězu. Broušení řetězu je však naprostou nutností a řetěz byste měli kontrolovat před každým řezáním.

Ti, kdo budou s pilou pracovat celý den, budou muset řetěz během práce opět přebrousit. Četnost broušení ovlivňuje nejen délka řezání, ale i to, jak správně je řetěz nabroušen.

K broušení se v domácích dílnách nejčastěji používají speciální ruční pilníky. Čas od času pak můžete nechat řetěz přebrousit u profesionálů v rámci servisu pilu. Profesionálové i ti, kdo pilu používají často, pak mohou pořídit speciální brusky řetězů.

Brusky na řetězy nebo též ostřičky řetězů jsou přístroje, do kterým můžete řetěz napevno uchytit a jednotlivé článku řetězu pak naostříte pomocí brusného kotouče, který je umístěn ve sklopné hlavě. Nedílnou částí brusky je doraz, který brání nadměrnému úběru broušeného materiálu.

Při výběru správné brusky je nutné, zaměřit se na výkon a příkon motoru. Důležitý je i průměr kotouče a kvalitní provedení, které souvisí s použitým výrobním materiálem. Zanedbat byste neměli ani výběr správného výrobce, který se postará o záruční i pozáruční servis.

Porovnat ceny brusek na řetězy

Nejlepší brusky na řetězy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Einhell GC-CS 85 E 4499920 89 % 935 Kč Zobrazit Datart.cz
2. Güde P 2300 A 81 % 2 050 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Hecht 9230 62 % 2 706 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Ostřičky na řetězy jsou k dostání v různých cenových relacích. Rozdělit je tak můžete na základě ceny na hobby a profi nástroje. Před výběrem ostřičky si tedy nejprve ujasněte, jak často budete s pilou pracovat a tedy jak často bude nutné řetěz přebrousit.

Hobby

Levnější brusky na řetězy se vyznačují nižším výkonem. Vyrobeny jsou z méně kvalitních materiálů a stavěné jsou tedy na méně časté používání. Pokud zvažujete nákup hobby ostřičky, zaměřte se vždy na známé výrobce, a vhodné je před nákupem projít i nějaké uživatelské recenze, které vám o jednotlivých výrobcích mnohé prozradí. Samotný výběr hobby ostřičky pak nebude nijak složitý, protože na trhu najdete velký počet brusek s cenou do 1 000 Kč.

Profi

Dražší elektrické ostřičky poznáte především podle vyššího výkonu, který se odráží i na vyšší pořizovací ceně. Profi ostřičky jsou i těžší, protože se vyrábí z kvalitnějších materiálů a jsou stavěné na velmi časté používání. Dražší ostřička bude jistotou i v domácnosti, kde se s pilou pracuje pravidelně. Nezbytná je však zejména u profesionálů.

Výkon

Výkon brusky určuje, jak kvalitní daná bruska je a jak rychle a dobře zvládnete řetěz nabrousit. Největší počet hobby brusek má výkon od 200 – 230 W. Tyto ostřičky jsou pro domácí používání naprosto dostačující. Méně kvalitní jsou brusky s výkonem pod 200 W, profesionální ostřička s výkonem od 500 – 800 W, je v domácí dílně spíše zbytečná.

Rozsah úhlů

Jedním z parametrů, který bruska umožňuje na nastavení rozsahu úhlu. V tomto případě umožňují kvalitní hobby i profi přístroje nastavit úhlovou stupnici v rozsahu ± 35°.

Otáčky

Jednotlivé brusky se liší počtem otáček. Koupit můžete brusku s rychlostí 2 000 ot/min. – 7 500 ot/min. Rychlost otáček se odvíjí od velikosti kotouče, který může bruska využívat. Levnější brusky jsou dodávány s jedním kotoučem, dražší brusku můžete koupit společně s náhradními kotouči.

Nastavení brusky

U každého zakoupeného řetězu byste měli na obale najít informaci, pod jakým úhlem je nutné řetěz brousit. Může se například jednat o řetěz s označením 3,2,5 což je rozteč zubů. Brousit zuby pak budete například pod úhlem 60 a 30 °. Podle těchto údajů je nutné nastavit brusku na řetěz.

Poté přichází na řadu nastavení dorazu. Doraz zabraňuje brusnému kotouči, aby se dostal pod úroveň řezu. Při broušení je nutné brousit pouze ostří, broušen by být neměl celý zub.

Další nastavení kontroluje úběr materiálu. Hodnota úběru je vždy pouze několik mm. Kotouč brusky by se měl broušeného materiálu dotýkat pouze lehce. O zabránění pohybu řetězu se postará podpěra.

Po nastavení můžete přejít k samotnému broušení. Brousit budete zub po zubu, přičemž se na řetězu střídá levý a pravý zub. Nejprve nabrousíte jednu stranu, poté řetěz otočíte a přejdete k broušení druhé strany.

Značka

Kvalitní výrobce je důležitý u všech dílenských strojů. Ani v tomto případě se nemusí vyplatit nákup levné a neznačkové ostřičky. Ta nemusí pracovat dlouho spolehlivě a v jejím případě nemusí být dostupný ani potřebný servis.

Kvalitní výrobce vám naopak na brusku poskytne několikaletou záruční lhůtu. Potíže s přípravnou opravou nebudete mít ani po skončení záruky. Mezi oblíbené výrobce nářadí patří Proteco, Scheppach, DeWalt, Kraft & Dele nebo Heidmann.

Cena

Ostřička na řetězy patří mezi poměrně dostupné nástroje. U tohoto nástroje nenaleznete mnoho parametrů ani možných vychytávek. Použít ji můžete pouze k ostření řetězů. Hobby ostřičku můžete koupit za 800 – 3 000 Kč. Mezi nejoblíbenější patří nástroje s cenou okolo 2 000 Kč. Cena profesionálních ostřiček bývá od 3 – 7 000 Kč.

Porovnat ceny brusek na řetězy

Otázky a odpovědi

Na co dát při broušení řetězu pozor?

Při broušení řetězu si ohlídejte, že nebude docházet k nadměrnému úbytku materiálu, a vyvarujte se i příliš velkému tlaku na broušený zub. V těchto případech totiž velmi rychle dojde ke spálení zubu i chemické struktury kovu. To má za následek změnu tvrdosti a trvanlivosti ostří.

Co nabízí dražší ostřičky?

Ostřičky s výkonem 230 W jsou k dostání v různých cenových relacích. Levnější nástroj zpravidla nenabízí další možnosti, jak si práci ulehčit. U dražších brusek máte často možnost využít vestavěnou lampu, která osvětlí ostřenou plochu. Praktický je průhledný kryt kotouče, díky kterému bude práce bezpečnější. Některé brusky mají i otvory, pomocí kterých je můžete uchytit k pracovní ploše.

Kdy postačí ruční broušení?

Nejoblíbenějším způsobem, jak naostřit řetěz je stále ruční broušení, které je preferováno zejména v domácnostech. Řetěz pily můžete nabrousit pomocí speciálního pilníku. Tento způsob je pracnější a trvá delší dobu.

Aby bylo broušení kvalitní, musíte nejprve zvládnout správnou techniku. S ručním broušením vám pomohou různé šablony a plechová vodítka. I v tomto případě je nutné brousit jednotlivé zuby pod správným úhlem, nejčastěji to je úhel 30°.

Závěr

Bruska na řetěz je nástroj složený z upínacího zařízení, motoru a výkyvného rameno. Na rameno můžete řetěz pevně upnout. Upínací zařízení lze otočit do požadovaného úhlu. Doraz se postará o stejnosměrné broušení zubů. Broušení pomocí ostřičky je rychlé a kvalitnější. Díky dokonale nabroušenému řetězu můžete ušetřit 90% paliva. Některé brusky umožnují upnutí celé lišty, v tomto případě nebude nutné řetěz z lišty sundávat.

Brusky na řetězy můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.prodejbrusiva.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vybavoval jsem si malou dílnu, kam jsem chtěl mít opravdu všechno, takže jsem kupoval brusku Einhell a zatím spokojenost.

  2. Kupoval jsem brusku na řetězy od značky Scheppach a není špatná. Docela to s ní jde, i když ta stará byla o něco lepší, no ale dnes může být člověk rád, že sežene kvalitní nářadí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo