Excentrické brusky

Excentrické brusky při práci nezanechávají nevzhledné stopy po broušení. Z tohoto důvodu se používají k jemnému závěrečnému broušení a drobným úpravám. Používají se k broušení dřeva, ale vynikající výsledky mají také na zaobleném povrchu. Vyleštit s nimi můžete karoserii automobilů.

Excentrické brusky při práci kombinují 2 pohyby. Při prvním pohybu se bruska otáčí kolem osy, přičemž celá brusná plocha vykonává drobné vibrace. Otáčivý pohyb je navíc mírně vyosený a to v průměru 2,5 – 3 mm, díky čemuž při broušení nevznikají žádné kruhové stopy.

Excentrické brusky jsou k dostání v mnoha podobách. Při výběru vás bude zajímat způsob napájení i velikost brusky. Ta se z velké části odvíjí od výkonu, se kterým souvisí i průměr brusného kotouče. Jednotlivé brusky mají i specifické vlastnosti. Výhodou je možnost měnit brusné desky i využívat sběrný koš.

Porovnat ceny brusek

Nejlepší excentrické brusky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita BO5041 97 % 2 298 Kč Zobrazit Expert.cz
2. DeWALT DWE6423 95 % 2 030 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Makita BO5031 94 % 2 015 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500 94 % 2 287 Kč Zobrazit DEK.cz
5. Extol ERS 450 SCP 8894202 83 % 1 845 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Excentrické brusky lze rozdělit do 2 skupin podle způsobu napájení. Klasikou jsou elektrické brusky, novější verzí pak brusky akumulátorové.

Elektrická excentrická bruska

Klasická podoba s přívodním kabelem je stále velmi oblíbená. Výhodou těchto typů je větší zastoupení na trhu, nižší hmotnost i pořizovací cena. Nevýhodou je nutnost připojení do elektrické sítě a kabel, který vám může při práci překážet. Na druhou stranu však nemusíte řešit kapacitu baterie a brusku budete moci používat libovolně dlouhou dobu.

Akumulátorová excentrická bruska

Modernější brusky jsou vybaveny akumulátorem. Díky němu můžete brusku používat prakticky kdekoliv. Při práci se nemusíte starat o přívodní kabel, avšak v tomto případě je nutné kontrolovat stav baterie. Tu je nutné pravidelně dobíjet. Při výběru akumulátorového nářadí se zajímejte především o kapacitu baterie. Ta určuje, jak dlouho budete moci brusku na jedno nabití použít. Nevýhodu akumulátorového nářadí je i vyšší pořizovací cena a vyšší hmotnost.

Příkon

Nejdůležitějším parametrem je příkon brusky. Příkon ovlivňuje kvalitu broušení i velikost plochy, kterou dokáže bruska obrousit.

  • 200 W – malé brusky, které udělají radost především modelářům. Brusky s menším výkonem mají malou hlavu a jsou vhodné na broušení malých ploch. Tyto brusky spadají do kategorie jednoručních nástrojů.
  • 250 – 500 W – tyto hodnoty nabízí velké brusky. Příkon brusky vám umožní používat při broušení jemnější papíry se zrnitostí 100 – 400. Brusky obvykle nabízí regulaci otáček, kterou využijete především při dobrušování různých povrchů.
  • 500 – 750 W – výkonnější brusky se používají v kombinaci s hrubými brusnými papíry zrnitosti 100 a méně.

Průměr brusných kotoučů

Jak již bylo řečeno, průměr brusného kotouče souvisí s výkonem brusky. Brusky běžné velikosti mívají zpravidla brusnou plochu o průměru 125 nebo 150 mm. Brusky s menším průměrem jsou vhodnější na broušení nerovných zaoblených ploch. Rovnou plochu pak rychleji obrousíte bruskou s větším průměrem.

Excentricita

Parametr známý i jako vibrační okruh je označení pro vychýlení rotační hlavy od svého středu. Právě excentricita zajistí, že bruska nebude nechávat při broušení žádné stopy. Excentricita je udávána v milimetrech a běžně se pohybuje okolo 2,5 milimetrů. Koupit můžete i brusku s excentricitou okolo 1 mm, ale i 5 a více milimetrů.

Způsob držení

Excentrické brusky se liší i způsobem uchopení. Koupit můžete brusku umožňující jednoruční i obouruční způsob držení. Způsob držení souvisí s výkonem i hmotností brusky.

  • Jednoruční držení – jednoruční bruska je méně výkonná a má i menší hmotnost. Je určena spíše pro broušení menších ploch a umožňuje snadné broušení i ve svislé poloze.
  • Obouruční držení – těžší a výkonnější bruska umožňuje broušení spíše ve vodorovné poloze. Použít ji můžete i na svislé broušení, ale musíte počítat s méně komfortní prací, kterou ztíží vyšší hmotnost brusky. Obouruční bruska je ideální na broušení velké plochy.

Hmotnost

S komfortem používání souvisí i hmotnost brusky. K dostání jsou modely s váhou v rozmezí 1 – 5 kg. Hmotnost souvisí i se způsobem držení. Menší hmotnost mají jednoruční brusky, kterými můžete snadno brousit i ve svislé poloze. Vyšší hmotnost je běžná u obouručních brusek. Výhodou těžších brusek je, že při broušení horizontálních ploch není nutné na brusku tolik tlačit. O dostatečný přítlak se postará samotná hmotnost brusky.

Funkce a vlastnosti

Excentrické brusky nabídnou i nadstandardní vlastnosti a funkce. I ty vám mohou s výběrem té správné brusky pomoci.

  • Výměna brusných desek – jestliže bruska umožní měnit brusné desky, budete ji moci používat více způsoby.
  • Regulace otáček – některé brusky nabízí i možnost regulovat otáčky.
  • Připojení k vysavači – brusky bez sběrného koše mohou disponovat adaptérem, který umožní zařízení připojit k dílenskému vysavači nebo odsávacímu zařízení. Díky odsávání zbyde po práci minimum nepořádku a nebudete v takové míře docházet k zahlcování brusného papíru.
  • Sběrný koš – do sběrného koše se sbírá obroušený materiál. Lépe čistit se vám bude plastový sběrný koš.

Značka

Excentrické brusky jsou na trhu zastoupeny předními výrobci dílenských přístrojů. K oblíbeným patří brusky značky Extol, Black and Decker, Tuson, Bosch, Einhell i Makita.

Cena

Pořizovací cenu do jisté míry určuje způsob použití. Levnější jsou hobby přístroje s menší velikostí. První brusky do domácí dílny pořídíte již za cenu okolo 1000 Kč. Výkonnější brusku se sběrným košem či možností odsávání prachu dostanete od 1 500 – 2 000 Kč. V této kategorii již můžete vybírat mezi elektrickými i akumulátorovými modely. Cena profesionálních brusek začíná zpravidla na 2 500 Kč.

Porovnat ceny brusek

Otázky a odpovědi

Jaký brusný papír se u excentrických brusek používá?

Výběr brusného papíru závisí na typu broušení. Nejprve se používá hrubý papír, postupně pak můžete postupovat s jemnějším. Dřevo lze zbrousit brusným papírem s hrubostí okolo 120. Na autolak, plast a další materiály můžete použít i papír se zrnitostí 400. Brusný papír k brusné desce přichytíte velmi jednoduše pomocí suchého zipu.

Kdy se bude excentrická bruska hodit?

Excentrická bruska se používá především k broušení vypouklých nebo prohnutých materiálů. Využívat ji můžete při broušení lakovaných povrchů, ale i dřeva. Excentrickou bruskou odstraníte lak z karoserie, ale využít ji můžete i k začišťování pro hrubém broušení.

Je kvalitní excentrická bruska bez regulace otáček?

Ne každá bruska nabízí funkci regulaci otáček. Pro někoho může být tato funkce podstatná, jestliže již máte s používáním excentrické brusky nějaké zkušenosti, obejdete se velmi dobře i bez ní. Intenzitu broušení ovlivníte velmi jednoduše samotnou intenzitou přítlaku směrem k broušenému materiálu.

Závěr

Excentrické brusky jsou universální přístroje, které lze použít při broušení různých materiálů. Mnozí tyto brusky upřednostňují před bruskami vibračními. Na rozdíl od vibrační brusky může excentrická bruska provádět rotaci i mimo střed. Díky této kombinaci pohybu je broušený materiál hladký bez jakýchkoliv stop po broušení. Nevýhodou kulatého tvaru brusky je horší přístup do rohů. Jestliže se těmto místům nevyhnete, budou vám více vyhovovat obdélníkové vibrační brusky. Nejdůležitějším parametrem je i v tomto případě výkon nástroje. Od něj se prakticky odvíjí vše ostatní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.hornbach.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo