Oscilační brusky

Oscilační bruska je k dostání i pod označením multifunkční nářadí. Důvodem je možnost využívat brusku několika různými způsoby. Oscilační brusku můžete využít při dokonalém broušení různých povrchů. Brusku však využijete i při tvarování, dokončovacích pracích i při přesném řezání. Právě široká možnost použití dělá tento typ brusky stále oblíbenější, a proto brusku najdete v hobby i profi provedení.

Oscilační bruska by měla splňovat všechny vaše požadavky. Způsob používání nejvíce ovlivňuje příkon, což je parametr, na který byste se měli zaměřit nejdříve. Na trhu najdete elektrické i akumulátorové brusky. Každá z podob má svoje výhody i nevýhody. U oscilační brusky je důležitým parametrem i počet otáček. O uživatelský komfort při používání se zase starají přídavné funkce. K oscilační brusce můžete přikoupit mnoho dalšího příslušenství. Jeho množství a samotnou kvalitu nástroje určuje zejména výrobce.

Porovnat ceny brusek

Příkon

Oscilační brusky spadají do kategorie elektrického nářadí. Kvalitu a možnost použití brusky určuje právě hodnota příkonu. Podle něho se brusky rozdělují na domácí a profesionální nástroje.

 • Hobby – v domácnostech si obvykle vystačíte s bruskou s příkonem do 250 W.
 • Profesionální – náročnější uživatelé a ti, co budou brusku používat pravidelně, sáhnou raději po nástroji s výkonem 250 a více W.

Napájení

Oscilační bruska může být napájena elektrickým kabelem i dobíjecím akumulátorem. Kvalita obou možností je s ohledem na příkon prakticky totožná.

 • Elektrické brusky – u elektrických brusek vám kvalitu prozradí právě hodnota příkonu. Obecnou výhodou elektrického nářadí je pak skutečnost, že je budete moci používat ihned, jakmile ji připojíte k elektrické síti. Poté již budete moci pracovat libovolně dlouhou dobu.
 • Akumulátorové brusky – v případě těch akumulátorových však výrobci spíše uvádí napětí akumulátoru. To může dosahovat hodnot 10,8 V, 14,4 V nebo 18 V. Výhodou akumulátorových brusek je naprostá volnost pohybu, počítat však musíte s vyšší hmotností i pořizovací cenou. Při práci vás bude omezovat životnost akumulátoru, který je nutné pravidelně dobíjet.

Funkce a možnosti

Oscilační brusky nabízí několik funkcí, které vám jejich používání zjednoduší.

 • Otáčky – pohybují se v rozmezí od 5 000 – 30 000 otáček/minutu. Při nižších otáčkách můžete provádět jemnou dokončovací práci. Práce s vyššími otáčkami je vhodná při opracovávání odolných materiálů. Kvalitní oscilační bruska by měla umožnit počet otáček v určitém rozsahu nastavit.
 • Regulace počtu kmitů – nejvíce žádanou funkcí je právě předvolba nebo regulace kmitů. Počet kmitů bývá nejčastěji v rozmezí 4 000 – 22 000 kmitů/minutu. Možnost kmity regulovat oceníte zejména při broušení různých povrchů. Vyšší hodnotu kmitů využijete při broušení tvrdých materiálů tedy dřeva nebo kovu. Nižší počet kmitů vám umožní brousit plasty. Počet kmitů můžete ovlivnit i rychlostí posunu, přítlakem či typem brusného papíru.
 • Systém upnutí – zde se velké oblibě těší brusky s rychloupínacím systémem. Výměna nástrojů je v tomto případě velmi rychlá. Druhou používanou možností jsou brusky využívající šrouby. V tomto případě se při výměně nástroje neobejdete bez klíče. Výhodou je trochu lepší pevnost uchycení.
 • Řezací nástavec – výhodou je možnost k brusce připevnit řezací nástavec. S jeho pomocí brusku využijete k vyřezávání otvorů, úpravě nábytku či jiných prvků v domácnosti.
 • Tlumení vibrací – při práci s oscilační bruskou se neobejdete bez přenosu vibrací do rukou. Při dlouhodobějším používání se vám tak bude hodit funkce tlumení vibrací.
 • LED světlo – díky integrovanému LED světlu na práci lépe uvidíte.
 • Rukojeť – zaměřit byste se měli i na provedení a možnosti rukojeti. Lepší vlastnosti můžete čekat v případě pogumované rukojeti, která velmi dobře tlumí vibrace. Naopak méně kvalitní jsou rukojeti plastové.
 • Adaptér – díky speciálnímu adaptéru můžete k brusce připevnit příslušenství různých výrobců.
 • Odsávání – díky možnosti připevnit brusku k odsávání nebude při práci vdechovat prach a udržíte pracoviště v čistotě.

Příslušenství

K oscilačním bruskám je možné koupit různé adaptéry, které vám umožní brusku používat mnoha způsoby. V balení najdete většinou pouze základní nástroje, které vám umožní brusku používat pouze jedním způsobem, což je právě broušení. Díky nástavcům pak můžete s pomocí brusky odstraňovat lepidla, staré nátěry atd.

Značka

Od oscilační brusky budete očekávat kvalitu a spolehlivost. Tyto vlastnosti vám zaručí především osvědčená značka. Nevýhodou značkových nástrojů je vyšší pořizovací cena, ale výhodou je potřebný profesionální záruční i pozáruční servis. U značkové brusky pak máte mnohem větší jistotu, že seženete potřebné náhradní díly a široké příslušenství. Velmi žádané jsou oscilační brusky značky Holzmann, Festool, Stanley, DeWalt, Einhell, XTline, Triton, Proteco, Fieldmann a mnoha jiných.

Cena

Pořizovací cenu, stejně jako mnoho dalších parametrů, určuje výkon. Levnější jsou hobby brusky, které lze pořídit za cenu v rozmezí 600 – 3 000 Kč. Dražší brusky jsou výkonnější a obvykle jsou dodávány i s nějakým příslušenstvím. Profesionálové mohou za brusku zaplatit 3 000 – 10 a více tisíc Kč. Brusky disponují nejen vyšším výkonem, ale doplněny jsou o všechny nadstandardní funkce a součástí je velké množství příslušenství.

Porovnat ceny brusek

Otázky a odpovědi

V čem oscilační bruska vyniká?

Oscilační brusku využijete především při úpravě dřevěných povrchů. S bruskou však můžete opracovat i kov, plast či jiný materiál. Každý materiál však vyžaduje používání určitégo brusného nástavce. Výhodou brusky je vysoká efektivita, kterou zajišťuje vysoká rychlost rotující hlavy. Broušený povrch je dokonale hladký a bruska je tak ideální na dokončovací práce.

Na co se zaměřit u akumulátorových oscilačních brusek?

Pozornost byste měli věnovat udávané kapacitě akumulátoru. Tento parametr určuje, jak dlouho dokáže bruska na jedno nabití pracovat. Obvyklé hodnoty se pohybují v rozsahu 1,5 – 4,0 Ah.

Na jakém principu oscilační bruska pracuje?

Oscilační bruska je velmi podobná brusce úhlové. Na rozdíl od ní se nástroj upnutý v oscilační brusce neotáčí, ale kmitá. Hodnota oscilace je velmi nízká cca 1 – 2 mm a probíhá při rychlosti okolo 20 000 otáček/minutu. Tuto rychlost oceníte především při dokončovacích pracích. Oscilační brusky spadají mezi multifunkční nářadí a použít ji můžete i při různých stavebních úpravách. Odstraníte s ní například zbytky betonu, cementu, nátěru i malty.

Závěr

Oscilační bruska je oblíbená u hobby kutilů i profesionálů. Do těchto kategorií se brusky dělí podle příkonu. Hobby oscilační brusky mají příkon do 250 W, profesionální brusky mohou mít výkon 350 a více W. Dalším důležitým parametrem, kterému byste měli při výběru brusky věnovat pozornost je počet kmitů/minutu. Zde se doporučuje volit brusku, s co největším počtem kmitá. Díky tomu, budete moci opracovávat různé materiály. Za standart jsou považovány brusky s 18 000 kmity/minuty.

Profesionální brusky kmitají rychlostí 20 000 a více kmitů/minutu. Počet kmitů byste pak měli mít možnost nějakým způsobem regulovat. Rozhodnout se musíte, zda vám bude více vyhovovat elektrická nebo akumulátorová bruska. Při výběru volte i adekvátního výrobce, který vám umožní dokoupit potřebné nástavce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.rucni-naradi.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. Do dílny jsem koupil Güde GSBSM 450 38353 a je fakt dobrá. Předtím jsem měl od DeWalt a nebylo to tak úplně ono, tahle se povedla, byla to moc dobrá koupě.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo