Pásové brusky

Pásová bruska vám pomůže s opracováním větších dřevěných, kovových nebo plastových ploch. Použít jí můžete k zarovnávání ploch nebo odstraňování staré barvy. Hlavní pracovní částí je brusný pás, který tvoří nekonečný kruh. Pás se pohybuje podél vodících pásu, při kontaktu s materiálem dochází tímto způsobem k broušení.

Pásová bruska patří mezi elektrické nářadí a mnoho jejích vlastností se tak odvíjí od jejího příkonu. V závislosti na typu opracovávaného materiálu se používají brusné pásy s různou šířku i velikostí zrn. Typ materiálu ovlivňuje i možnou tloušťku vrstvy, kterou budete moci na jedno přejetí odstranit. Brusný pás je velmi podstatnou částí brusky, zajímat by vás měl i způsob jeho výměny. Při výběru konkrétního modelu můžete přihlédnout i k možnosti používat různé příslušenství.

Porovnat ceny brusek

Nejlepší pásové brusky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita 9404J 98 % 4 490 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Makita 9911 93 % 2 250 Kč Zobrazit Kamody.cz
3. Extol 8894300 92 % 1 713 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Bosch PBS 75 A 0.603.2A1.020 87 % 2 714 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Proma BP-100 69 % 3 490 Kč Zobrazit Peddy.cz

Typy

Pásové brusky lze rozdělit více způsoby. V první případě je lze rozdělit na hobby nebo profi nářadí.

  • Hobby – méně výkonné brusky, které využijete spíše občasně na drobnější a krátkodobou práci. Výhodou je kompaktní velikost, nízká hmotnost i pořizovací cena. Nevýhodou je již zmíněný menší výkon a menší počet funkcí.
  • Profi – profesionální nástroje vydrží nepřetržité či intenzivní používání. Díky tomu je kladen vyšší důraz na výkon a funkčnost. Výhodou jsou větší možnosti, které vám brusky nabídnou. Díky kvalitnějším materiálům jsou brusky spolehlivější, ale také větší a těžší. Za nevýhodu lze považovat i vyšší pořizovací cenu.

Druhy

Hobby a profi pásové brusky pak najdete v ruční i stolní podobě. Velký rozdíl je především ve velikosti a tvaru nástroje. Každý druh pak můžete používat trochu jiným způsobem.

  • Stolní – stacionární bruska je náročnější na prostor. Spíše, než v domácí dílně ji uvidíte v průmyslových halách. Při práci budete moci materiál pevně ukotvit k pracovní desce a při práci můžete zaujmout přirozený postoj.
  • Ruční – do domácí dílny budete pořizovat menší ruční nářadí. Právě na tento typ nástroje se nyní více zaměříme.

Příkon

U jakéhokoliv elektrického nářadí je nutné zohlednit příkon. Příkon zásadně ovlivňuje rychlost a efektivitu práce. Příkon určuje i typ pásu, který budete moci při práci používat.

  • 500 W – nejméně výkonné brusky vám umožní používat brusný papír s šířkou do 3 cm.
  • 500 – 950 W – nejoblíbenější a nejběžnější brusky mívají příkon v rozmezí 800 – 900 W. Tyto brusky vám umožní používat brusný pás se šířkou vyšší než 7 cm.
  • 1 000 – 2 000 W – profesionální brusky jsou mnohem výkonnější a jejich výkon může přesáhnout 2 000 W. Výkonná bruska je schopná opracovat velké kusy materiálů ve velmi krátkém časovém úseku.

Rychlost otáčení

U brusného pásu můžete přihlédnout i k rychlosti otáčení. Čím rychleji se bude pás otáčet, tím více materiálů budete moci obrousit. Rychlost otáčení ovlivňuje rovněž příkon. Nejrychleji se otáčí pás profesionálních nástrojů.

Rychlost otáčení pásu však není nijak stěžejní, protože úběr materiálu můžete snadno regulovat pouhým zatlačením na brusku. Dražší brusky pak umožní intenzitu broušení podle potřeby měnit.

Brusný papír

Brusné papíry mají rozdílné vlastnosti. Důležitý je rozměr nekonečného pásu i zrnitost. Délka brusných pásů bývá nejčastěji 400 nebo 600 mm. Délku pásu určuje z velké části konstrukce brusky.

Zrnitost

Zrnitost určuje, jaká bude výsledná podoba broušeného materiálu. Zrnitost je značena písmenem P a číselným údajem, přičemž platí, čím je číselná hodnota vyšší, tím jemněji bude materiál opracovaný. Nejhrubší brusné papíry koupíte pod označením P 20, nejjemnější papíry mají zrnitost P 400.

Druh pojiva

Brusné papíry se liší také druhem zrn a pojiva. Tento parametr určuje, jaký materiál budete moci pomocí brusného papíru opracovat.

  • Korundový brusný papír – používá se na opracování dřeva.
  • Zirkonový brusný papír – použít ho můžete na opracování kovů.

Výměna pásu

Pásové brusky využívají jednoduchý způsob, jak vyměnit opotřebovaný pás. K tomuto účelu bývají brusky doplněny o upínací páky, které vám zajistí opravdu velmi jednoduchou výměnu.

Funkce

Pásové brusky mohou mít několik praktických funkcí, které vám používání nástroje usnadní.

  • Regulace otáček – díky této funkci můžete ovlivnit úběr materiálu. Ve většině případů se pásové brusky používaní s maximálními otáčkami. Pro jemnější či dokončovací práci jsou však vhodnější nižší otáčky.
  • Odsávání prachu – výhodou je, pokud je součástí brusky textilní vak, do kterého se při broušení zachytává prach a nečistoty. Druhou možností je připojení brusky k hubici vysavače.
  • Druhá rukojeť – poslouží k stabilnějšími a pevnějšímu úchopu.

Značka

Pásové brusky můžete koupit od předních výrobců dílenského nářadí. Dobrý výběr nabízí oblíbená značka Bosch, Makita, Parkside, Proma, XTline, Güde nebo Roxta. Všichni tito výrobci nabízí pásové brusky v hobby i profi kvalitě.

Cena

Cenu určuje výkon. Menší cena je typická pro méně výkonné brusky. Jestliže brusku použijete spíše výjimečně, mohou vás stačit modely s cenou od 1000 – 1 300 Kč. Více oblíbené jsou hobby brusky s větším výkonem a cenou v rozmezí 1 500 – 4 000 Kč. Tyto modely již nabízí snadnou výměnu brusného papíru nebo možnost stacionárního režimu. Lze koupit i brusku s funkcí regulace otáček.

Nejvýkonnější brusky v profi provedení stojí více než 4 000 Kč. Pro běžné domácí používání je investice do dražší brusky spíše zbytečná. Díky velkému výkonu jsou brusky vhodné pro broušení velkých ploch.

Porovnat ceny brusek

Otázky a odpovědi

Jak těžké mohou být ruční pásové brusky?

Hmotnost brusky se pohybuje v rozmezí 1,5 – 6 kg. Hmotnost brusky ovlivňuje způsob používání, ale při jejím výběru jsou důležitější jiné parametry.

Lze k pásové brusce přikoupit nějaké příslušenství?

Žádaná je možnost připevnit brusku ke stolu. Po připevnění budete moci používat brusku v obrácené poloze, tedy pásem vzhůru. To vám usnadní především broušení malého materiálu. Malé díly budete moci držet při broušení v rukou. Dalším praktickým příslušenstvím je sběrný koš nebo vak na prach a další nečistoty, které při broušení vznikají. Při práci je navíc vhodné používat i ochranné pomůcky v podobě brýlí, sluchátek na uši a pracovních rukavic.

Je možné koupit akumulátorovou pásovou brusku?

Většina pásových brusek využívá síťové napájení, součástí brusky je tedy přívodní kabel. Na trhu se však objevují první akumulátorové pásové brusky. Nevýhodou je právě jejich omezená nabídka a vyšší pořizovací cena a hmotnost. Aku nástroje mohou mít i nižší výkon, avšak v tomto ohledu je rozdíl spíše minimální. Nevýhodou je však baterie, kterou budete muset pravidelně nabíjet, což vám práci příliš neurychlí.

Závěr

Pásová bruska je ideální pomocník při hrubém opracovávání větších dřevěných nebo kovových ploch. Po broušení díky stejnému pohybu pásu zůstávají na opracovaném materiálu stopy po broušení, což je považováno za nevýhodu těchto brusek.

Pokud chcete dosáhnout hladké výsledné podoby, budete muset při finální úpravě pravděpodobně sáhnout po vibrační nebo excentrické brusce. Při výběru pásové brusky je nejdůležitějším parametrem příkon, který určuje, zda bruska spadá mezi hobby nebo profi nářadí. Příkon rovněž ovlivňuje velikost brusné plochy i rychlost otáčení brusného pásu.

Pásové brusky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vyzkoušel jsem Makita 9404J a zatím jedna z nejlepších pásových brusek, co jsem měl. Pracuje se s ní velmi dobře a celkově má dost kvalitní zpracování. Jen tedy cena přes pět tisíc byla trochu neplánovaná, protože jsem si původně dal na stranu tři tisíce, ale vůbec nelituji, že jsem si připlatil.

Přidat komentář

Recenzer
Logo