Brusky na dřevo

Dřevo je materiál, který se najde snad v každé domácnosti. Výhodou dřeva je poměrně dobrá dostupnost i snadné zpracování. Mnozí domácí kutilové z tohoto materiálu vyrobí různé zahradní stavby či doplňky. K opracování dřeva můžete používat různé typy brusek. Nejčastěji se používají pásové, vibrační či excentrické, ale narazit můžete i na méně známé nástroje. Záleží na tom, jak předně budete chtít dřevěný materiál opracovat.

Při výběru daného typu brusky pak přihlédněte především k výkonu, který určuje způsob použití. Rovněž je vhodné zaměřit se na nadstandardní funkce či výbavu.

Porovnat ceny brusek

Nejlepší brusky na dřevo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Extol Premium 8894100 95 % 1 706 Kč Zobrazit Peddy.cz
2. Makita BO5031 94 % 2 250 Kč Zobrazit Nako.cz
3. Scheppach BTS 800 88 % 4 060 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. Extol 417220 86 % 1 299 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Güde GBTS 400 75 % 2 464 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Brusky na dřevo lze koupit v několika variantách. Před jejich nákupem tedy zvažte, jakým způsobem a jaké množství materiálu chcete opracovávat a zda si vystačíte pouze s jedním typem brusky.

Vibrační bruska

Nejpoužívanějším typem je právě vibrační bruska na dřevo, která pracuje na principu rychlého kmitavého pohybu. Vibrační bruska je určena na středně hrubé i jemné broušení. Velmi často se používá i k obrušování starého nátěru. Při broušení je možné nástrojem pohybovat v jakémkoliv směru. Pro vibrační brusku je typický obdélníkový tvar základny, ten vám umožní také broušení v rozích.

Jednotlivé brusky se pak liší nejen velikostí brusné plochy, ale i svým výkonem. Obecně platí, že výkonnější bruska nabídne i větší brusnou plochu. Při výběru brusky si ověřte také cenu a dostupnost brusných papírů. Ve většině případů je možné koupit k brusce papír přímo na míru, jestliže však budete opracovávat větší množství materiálu, je výhodnější koupit celou roli, kterou můžete na potřebnou velikost nastříhat.

Pásová bruska

Pásová bruska se používá všude tam, kde je třeba opracovat větší plochy. Pásová bruska dokáže opracovat dřevo, plast i kov. Bruska pracuje na principu stále se otáčejícího brusného papíru, který je umístěn na dvou válcích. Ty ho ne jenom nesou, ale i napínají. Brusný papír je k dostání v několika různých hrubostech, hrubost určuje možný úběr materiálu.

  • Hrubé broušení – při prvotním opracování se používá brusný pás se zrnitostí 80
  • Jemnější broušení – zde je vhodné sáhnout po brusném pásu se zrnitostí 100
  • Extra jemné broušení – při dokončovacích pracích se používá brusný pás se zrnitostí 120

Pásovou brusku lze použít na příčné i podélné broušení. U dřevěných materiálů je možné broušení pouze po směru vláken, avšak brousit byste nikdy neměli napříč letům. V tomto případě byste dřevěný materiál poškrábaly a poté musely nevzhledné škrábance delší dobu obrušovat. Bez pásové brusky se neobejdou ve stopařské dílně, ale poměrně často ji můžete vidět i v dílnách domácích. Při práci s pásovou bruskou vzniká poměrně velké množství prachu a nečistot, výhodou tedy je, pokud bude možné stroj připojit k odsavači pilin nebo na dílenský vysavač.

Excentrická bruska

Při používání kombinuje excentrická bruska krouživý i kmitavý pohyb. Díky tomu nezanechává brusný papír na opracovávaném materiálu žádnou stopu. Tento typ brusky je tak určen pro dokončovací úpravu. Díky možnost vyměnit brusný papír za leštící kotouč, můžete brusku používat i k broušení karoserie nebo kovu. Excentrická bruska je rovněž ideální při broušení oblých povrchů. Naopak hůře nebo spíše vůbec nebudete moci obrousit hrany. Také v tomto případě je nutné zkontrolovat cenu a dostupnost brusných papírů.

Dle způsobu uchycení se brusky dělí na:

  • Jednoruční – jsou vhodné pro vertikální opracování menších ploch.
  • Obouruční – určené k čištění nerovností horizontálních ploch.

Multifunkční bruska

Multifunkční brusky jsou známé také jako renovátory či delta brusky. Jejich výhodou je právě multifunkčnost, použít je můžete při řezání, broušení, prořezávání i při dalších úkonech. To vše je možné díky skutečnosti, že bruska umožňuje upínat různá brusná pouzdra. Díky tomu najde bruska uplatnění v každé dílně. Multifunkční bruska se dostane i do míst, kam se nedostanete s excentrickou či pásovou bruskou.

Minibruska

Je malá kompaktní bruska, která může být přímá nebo válečková.

  • Přímá bruska – používá se k opracovávání drobnějších nerovností. Lze ji použít na dřevo i kov.
  • Válečková bruska – je určena k čištění a broušení materiálu. Většinou s používá na obrušování barvy.

Úhlová bruska

Dřevo lze opracovat také úhlovou bruskou, neboli flexou. Tato bruska k práci využívá rotaci brusného kotouče. Úhlová bruska je velmi jednoduchý, přitom však opravdu univerzální nástroj, který je schopen opracovat prakticky každý materiál, tedy i dřevo. Úhlovou bruskou můžete brousit, řezat, leštit, kartáčovat i hrubovat.

Úhlové brusky se dělí do několika skupin podle velikosti brusného kotouče.

  • Kotouče s průměrem 125 mm – jsou nejmenší brusky určené pro opracování malých materiálů. V jejich případě je nutné počítat s malou hloubkou řezu, často tak budete muset materiál řezat z obou stran.
  • Kotouč 150 a 180 mm – tyto brusky se v domácnostech používají nejčastěji. Jsou schopny zpracovat mnoho různých materiálů.
  • Kotouč 230 mm – největší brusky dokáží zpracovat opravdu tvrdé materiály. Zpravidla se používají při dělení betonu.

Příkon

Příkon motoru určuje sílu a způsob využití každé brusky. S typem brusky se hodnoty příkonu liší.

  • Vibrační bruska – pro vibrační brusky je typický nižší příkon. Za hraniční je považována hodnota 250 W. Brusky s tímto příkonem obstojí velmi dobře v běžné domácí dílně. Náročnější se pak budou muset poohlédnout po výkonnějším stroji.
  • Excentrická bruska – v případě těchto brusek ovlivňuje příkon způsob používání i potřebnou zrnitost brusného papíru. Brusky s příkonem do 500 W jsou určeny pro jemné broušení a umožňují používání brusných papírů se zrnitostí 100 – 400. Brusky s příkonem více než 500 W jsou vhodné pro hrubé broušení a využívají brusný papír se zrnitostí méně než 100.
  • Pásová bruska – pásová bruska je vhodná k opracování různých materiálů. Hodnotu příkonu tak volte podle toho, k čemu všemu budete brusku používat. Při opracování dřeva vám postačí bruska s příkonem 500 W. K opracování kovu budete potřebovat stroj s výkonem okolo 1 000 W. Profesionální brusky jsou pak ještě výkonnější.
  • Multibruska – za základ jsou považovány brusky s výkonem okolo 200 W. S nimi se často vystačíte v méně náročných domácích dílnách. Náročnější a profesionálové pak budou potřebovat výkonnější nástroj.
  • Minibruska – zde se do domácí dílny doporučuje vybrat brusku s výkonem okolo 150 W. Profesionálové pak budou potřebovat nástroj s výkonem 300 a více W. Nejméně výkonné brusky mívají výkon okolo 130 W.

Funkce

Každá bruska nabízí i několik přídavných funkcí, které souvisí s bezpečností i uživatelským komfortem. Přídavné funkce se podepíší na vyšší pořizovací ceně, proto dobře zvažte, které z nich opravdu využijete.

  • Antivibrační rukojeť – při delším používání oceníte funkci antivibrační rukojeti. Tuto funkci zpravidla nabízí profesionální nástroje.
  • Odsávání – výhodou je, pokud bude možné brusku připevnit k odsavači či dílenskému vysavači.
  • Regulace otáček – funkce regulace otáček je žádaná u každého modelu. Díky ní budete moci brusku přizpůsobit opracovávanému materiálu.
  • Přídavný držák – některé brusky lze vybavit přídavným držákem, který vám používání zjednoduší.
  • LED světlo – na práci si budete moci posvítit.

Značka

Výrobců brusek na dřevo je celá řada. Přední výrobci na trh dodávají všechny typy brusek, což vám výběr kvalitního nástroje alespoň trochu zjednoduší. Větší výběr budete mít v případě značky Bosch, Holzmann, Makita, Festool , Einhell, Metabo, Extol, Proma nebo Powerplus.

Cena

Nejlevnější hobby brusky v různých typech lze koupit za cenu nižší než 2 000 Kč. K dostání jsou akumulátorové i elektrické modely. Kvalitnější a výkonnější nástroje najdete v cenovém rozmezí 2 – 4 000 Kč. Součástí některých může být i nějaké příslušenství. Ti, kteří budou s bruskou pracovat pravidelně, budou muset vybírat mezi profi nářadím, které se již pyšní špičkovou kvalitou. Za brusku tak v tomto případě zaplatíte více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny brusek

Otázky a odpovědi

Jaké jsou přednosti pásových brusek?

Pásová bruska je ideální pro rychlé broušení větších dřevěných materiálů. Bruska se vyznačuje nejen svojí rychlostí, ale i poměrně velkým úběrem materiálu. Za nevýhodu těchto brusek lze považovat nutnost dokupovat brusný papír, počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou a větší hmotností brusky.

Kdy se bude hodit kotoučová bruska?

Kotoučové brusky jsou robustní nástroje, které se připevňují k pracovnímu stolu. Pomocí těchto brusek můžete brousit ve sklonu 90°, což oceníte při práci s různými materiály. Kotoučové brusky se používají také k ostření nožů, nůžek, sekyr i jiných nástrojů. Pomohou vám i se začišťováním svařovaných hran.

Jaký tvar by měla mít deska vibrační brusky?

Tvar vibrační desky souvisí se způsobem používání. Větší plochu snáze opracujete pomocí obdélníkového tvaru, ten je nabízen v několika rozměrech. Při broušení detailů či menších ploch je pak vhodnější trojúhelníkový tvar desky. S ním budete moci brousit i hrany či rohy.

Závěr

Brusky na dřevo mají mnoho podob. Každou z nich pak využijete na něco trochu jiného. Vibrační brusky jsou vhodné na odstraňování či obrušování starých nátěrů, laků i tmelů. Použít je můžete k vyhlazování ploch i hran. Lze s nimi renovovat nábytek či různé dřevěné konstrukce. Obecně lze říct, že je spíše využijete při dokončovacích pracích, protože se vyznačují malým úběrem materiálu. Excentrická bruska se bude hodit k obrušování nátěrů, broušení zaoblených i rovných ploch. Při hrubém broušení můžete využít pásovou brusku. Ta zbrousí i zarovná velké plochy, jako například prkna, trámy. Oscilační brusky se hodí k řezání, broušení i obrušování. Přímou brusky využijete i při leštění nebo renovaci.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Brusku na dřevo jsem sháněl k sobě do dílny, ale spíš jsem koukal na cenu, než značku. No nakonec jsem koupil v akci brusku od značky Makita a naprostá spokojenost.

  2. Aktuálně jsem si pořídil Bosch GEX 18V-125 Professional 0.601.372.201 a musím uznat, že z brusek na dřevo, které jsem zatím měl je nejlepší. Ostatně všechno nářadí, které od této značky mám je super a slouží nejen dobře, ale hlavně dlouho.

Přidat komentář

Recenzer
Logo