French Press

French press je jednoduchá konvička, která se používá prakticky po celém světě na přípravu velmi jemné a kvalitní kávy. Příprava je velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý během chvíle. Káva z French pressu je velmi lahodná a preferována i mnoha zkušenými baristy. Ti dokonce uvádějí, že se jedná o nejjednodušší způsob, jak připravit dobrou kávu.

Jediným úkolem konvice je oddělit nápoj od lógru. Díky tomu si můžete vychutnat opravdu kvalitní čerstvě namletou kávu bez nutnosti investovat velké množství peněz do elektrického kávovaru. Pořizovací cena je velmi nízká, konvice nevyžaduje elektrický proud. Řešit tak nebudete ani žádné případné opravy, složité čistící postupy nebo nákup náhradních dílů. Při správném používání vám bude jedna konvice sloužit řadu let.

French press je nádoba, o které mohou mnozí slyšet poprvé, proto je vhodné tuto specifickou konvici blíže představit. Konvice byla vynalezena ve Francii v oblasti Provence a to úplnou náhodou. Při přípravě kávy totiž jistý muž nedodržel postup a do nádoby nejprve nalil horkou vodu, do níž poté přidal kávu. Na povrchu nápoje se vytvořila nevzhledná krusta, kterou posléze stlačil ke dnu pomocí sítka. Tento postup byl poté použit při výrobě první konvice French press v 19. století a používá se i při výrobě dnešních moderních konvic.

V konvice je možné připravit kávu, ale také sypaný čaj a při jejím výběru vás bude zajímat pouze velikost a výrobní materiál. Proto, abyste si mohli opravdu dobrou kávu vychutnat, budete potřebovat kvalitní zrnkovou kávu, kterou zpracujete pomocí mlýnku. Právě mlýnek je jediným příslušenstvím, které budete také potřebovat. V tomto případě si vystačíte i s jednodušším mlýnkem, u kterého nebudete potřebovat nijak přesné mletí.

Porovnat ceny french press

Nejlepší french press

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. LAMART LT7048 1l 96 % 163 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. French press Bialetti 350ml 96 % 499 Kč Zobrazit Expert.cz
3. BANQUET Connie 1l 94 % 239 Kč Zobrazit Datart.cz
4. French press TESCOMA TEO 0,6 l 93 % 489 Kč Zobrazit Alza.cz
5. BANQUET Clara 1l 84 % 218 Kč Zobrazit 4home.cz

Výhody

Předností konvice je především malý rozměr a nízká pořizovací cena. Ve French press konvici můžete používat i vysoce kvalitní a vzácné druhy kávy, aniž byste se museli obávat ztráty vůně nebo chuti. Často se uvádí, že ty nejdražší kávy by měly být připraveny právě pomocí French press konvice. Jediné, co budete muset dodržet je správný postup, ten se odvíjí zejména od teploty vody.

Kávu byste nikdy neměli zalévat vařící vodou. Udávaná teplota je v rozmezí 94 – 96 °C. Díky takto horké vodě nedojde ke zničení cenných olejů nebo aromatických složek.

Pokud je výsledný nápoj hořký, zkuste namlít kávová zrna hruběji. Naopak, je-li výsledný náboj chuťově nevýrazný, je vhodné zrna namlít najemno a použít jich větší množství na šálek. Případná pachuť kávy může vzniknout díky nekvalitní pitné vodě. Tu je vhodné přefiltrovat nebo používat balenou vodu.

Velikost

Objem konvice je jedním z důležitých parametrů. Ve většině případů se na jeden šálek kávy počítá s objemem 125 ml. Na trhu jsou zastoupeny konvice vhodné pro přípravu 2 – 8 šálků kávy.

  • 2 – 4 šálky – vystačíte si s menší konvicí s objemem 300 – 600 ml
  • 5 – 7 šálků – potřebovat budete konvici s objemem 600 – 1 000 ml

Při výběru velikosti zohledněte velikost šálků, do kterých jste si zvyklý kávu připravovat. Někdo si vystačí s množstvím 100 – 150 ml, jiný naopak potřebuje šálek o velikosti 250 ml. Ve French pressu budete moci připravit i více kávy, než ihned spotřebujete. Připravovat kávu do zásoby se však u této konvice nedoporučuje, protože hotová káva velmi rychle ztrácí na chuti.

Materiál

Konvice jsou vyrobeny ze dvou materiálů, volit můžete mezi sklem a nerezem. Skleněné konvice ve skutečnosti kombinují oba materiály. Tato varianta je oblíbenější z důvodu přitažlivějšího vzhledu. Varné borosilikátové sklo vám umožní mít přípravu kávy vizuálně pod kontrolou. Dražší konvice jsou vyrobeny z dvojitého skla. Díky tomu snese konvice i hrubější zacházení a výhodou je i lepší tepelná izolace.

Nerezové konvice jsou vhodné zejména pro ty, kdo budou konvici častěji přenášet. Nerezová konvice vám neumožní vizuální kontrolu nad přípravou. Počítat musíte i s obtížnější údržbou. Na nerezové konvici jsou více viditelné otisky prstů i šmouhy. Méně častá je pak kombinace tvrzeného plastu a skla.

Příslušenství

Ke konvici na kávu budete moci přikoupit další příslušenství. Bez některého se neobejdete, jiné se postará o snadnější přípravu.

Filtr

Konvice French press je složena z několika částí, přičemž onu funkci spotřební části plní filtr. Ten budete muset každé 2 – 3 roky měnit. Filtr může být vyroben z nerezu. Tato varianta je oblíbenější, protože filtr vydrží delší dobu. Jedno balení obsahuje zpravidla 3 kusy. Výhodou nerezových filtrů je jednodušší údržba.

Další možností je zakoupení mikrofiltrů. V tomto případě se jedná o papírové filtry, které je třeba měnit častěji. Balení zpravidla obsahuje 300 a více kusů. Mikrofiltry jsou však považovány za účinnější.

Mlýnek na kávu

Další, bez čeho se neobejdete je mlýnek na kávu. Do French press konvice se používá středně až hrubě namletá káva. Vystačíte si tak i s jednodušším elektrickým nebo obyčejným ručním mlýnkem. Ruční mlýnky jsou levnější a vhodné spíše pro ty, kdo budou zpracovávat menší množství kávových zrn. Snadnější přípravu vám umožní elektrický mlýnek., který je však finančně náročnější.

  • Odměrka – pomocí jednoduché odměrky budete moci používat potřebné množství kávy.
  • Dóza – aby kávová zrna zachovala svoji chuť a aroma, bude je vhodné skladovat ve speciálních vakuovaných dózách.
  • Další nádoba – některé French pressy jsou k dostání s náhradní nádobou. Tato varianta je vhodná pro ty, kdo chtějí konvici používat na přípravu kávy i čaje. Nádoby se mohou lišit také velikostí.

Design

V současné době je na trhu velké množství různých konvic. Vybrat si můžete konvici tradičního i extravagantního vhledu. Pokud budete vybírat konvici od předních výrobců, nebude mít vzhled žádný vliv na chuť nebo způsob přípravy kávy.

Značka

French press konvici můžete koupit také v supermarketech. Zde jsou konvice k dostání za opravdu malou cenu. Pokud však nechcete konvici takzvaně na 1 použití, měli byste se spíše zaměřit na přední výrobce. U nich máte jistotu, že budete moci ke konvici dokoupit náhradní sítko.

Tuto možnost vám konvice zakoupené v supermarketech většinou neumožní a v případě, kdy sítko přestane sloužit, bude nutné zakoupit konvici novou. Přesto i tento způsob může být pro mnohé výhodnější.

Zvolit mohou konvici jiné velikosti i vzhledu. Ti, kdo chtějí značkový French press mohou vybírat mezi konvicemi značky La Cafetiere, Bialetti, Bodum nebo Leopold Vienna. Mezi další známé výrobce patří Banquet, Tescoma, Lamart, Hario, Orion nebo Kaffia.

Cena

Konvice na kávu jsou cenově dostupné. Ti, kdo si vystačí s konvicí vyrobenou z plastu a skla, ji mohou koupit za méně než 200 Kč. Jestliže chcete vlastnit konvice líbivějšího vzhledu, budete muset připlatit. Pomocí všech konvic však připravíte chutný nápoj.

Nejdražší konvice vyjdou na necelé 2 000 Kč. Zastoupeny jsou nerezové i skleněné varianty. Nejoblíbenější jsou konvice s cenou od 500 – 1 000 Kč. Zde najdete opravdu kvalitní a elegantní konvice vyrobené z různých materiálů. Objem bývá v rozmezí 300 – 1 000 ml.

Porovnat ceny french press

Údržba

Konvice vyžaduje pravidelnou, ale velmi jednoduchou údržbu. Po každém použití je nutné konvici i filtr propláchnout vodou. Pomocí vody se odstraní nejen částečky káva, ale i stopy oleje. Ty by v opačném případě mohly ovlivnit chuť dalšího nápoje. Většinu konviček je možné vložit do myčky.

Otázky a odpovědi

Jaký je postup přípravy kávy?

Nejprve budete muset ohřát vodu, ideální je teplota 93 – 94 °C. Ti, kdo nemají konvici, která umožňuje teplotu nastavit, mohou nechat vodu zavřít a poté ji nechat cca 1 minutu stát. Vodu promíchejte v konvici s kávou, zde se doporučuje použít 60 gramů kávy na 1 litr vody.

Toto množství však nemusí každému vyhovovat a množství kávy si tak přizpůsobíte vlastní chuti. Promíchanou kávu stlačte sítkem, které by mělo být cca 2 cm pod hladinou, a necháte extrahovat asi 4 minuty. Po této době stlačte sítko na dno konvice, počkejte několik vteřin, během kterých se usadí kávový prach, a nápoj nalejte do připravených šálků.

Lze nechat kávu louhovat delší dobu?

Aby byla káva opravdu kvalitní, je nutné dodržet přesný postup. Jestliže si nejste jistí, můžete se podívat na běžně dostupná videa na internetu, kde je příprava velmi podrobně popsána a předvedena. Během delšího louhování se do nápoje uvolní oleje a sinice, které negativně ovlivní výslednou chuť nápoje. Takto připravená káva je také agresivní na žaludek.

Jakou kávu lze použít?

Vyzkoušet můžete pochopitelně jakoukoliv kávu. Ti, kdo chtějí postupovat podle doporučení zkušených baristů, mohou vyzkoušet zemitější druhy kávy. Doporučuje se klasická káva s tóny čokolády, kakaa nebo ořechů. Tyto kávy můžete doplnit mlékem, což vám pravděpodobně oni baristé neodsouhlasí. Mléko se naopak nehodí do šťavnaté, ovocné nebo nakyslé kávy.

Závěr

Ve French press konvici připravíte klasickou i ledovou kávu nebo sypaný čaj. Ti, kdo budou konvici používat i na přípravu čaje, by měli zvolit výrobek, který umožňuje nádoby měnit.

Pokud budete pro přípravu obou nápojů používat jednu konvici, měli byste nádobu vždy důkladně vyčistit, aby jeden nápoj nenesl pachuť nápoje druhého. Pro přípravu ledové kávy použijete studenou vodu. Díky studené vodě bude káva jemnější a sladší, protože studená voda nenaruší olej, který je v kávě obsažen.

French Press můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.cerstvakava.cz, www.gourmetkava.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (80 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Osobně jsem přípravě kávy tímto způsobem moc na chuť nepřišla, ale manžel jí miluje, tak jsem mu objednala k narozeninám French press Bialetti 350ml jako dárek, aby si mohl kávu připravit sám pro sebe. Konvičky vypadá moc pěkně a splnila očekávání, protože od té doby, co jí manžel má, už si kávu jinak ani nepřipravuje.

  2. French press používám pravidelně a jinou kávu ani nepiji. Mám doma od značky Tescoma a je perfektní, moc dobře se s ním pracuje a káva je vynikající.

  3. Jsem milovnice kávy a French press je pro mě ideální.

Přidat komentář

Recenzer
Logo