Čaj je dnes klasickým nápojem, který si vychutnáváme v teplé i studené variantě. Vůbec poprvé se v historii objevil cca 620 n.l. v Tibetu. Angličané se pak zasloužili o jeho rozšíření v 19. století. Druhů čajů je spousta, patří mezi ně například ovocný, zelený, černý či bylinkový. Kromě chuti se čaje využívají na podporu zdraví, přičemž každý druh má na tělo jiné účinky. Zatímco jeden zlepšuje paměť, ten druhý dodává energii. Vzhledem k tomu, že je seženete všude, vyplatí se znát jejich výhody a vědět, podle čeho vybírat.
Typy
Čaje se dělí hned na několik podkategorií, ze kterých můžete vybírat. Nejde jen o to, co vám chutná, ale také o to, proč čaj pijete a v jaké formě ho chcete kupovat.
Podle chuti
Černý, zelený a ovocný je taková klasika. Jaké další čaje ale existují a proč je pít?
Černý čaj
Máte-li rádi silnou chuť, pak je černý čaj pravděpodobně váš oblíbenec. Je skvělou náhradou klasické kávy, protože obsahuje největší množství teinu (kofein v čaji), a tak vám dodá energii. Má dlouhou trvanlivost a jeho barva je hnědá až načervenalá. Bývá jednodruhový černý (ranní) nebo s jemnými výtažky vanilky či čokolády pro „čaje o páté“.
Zelený čaj
Protože má zelený čaj oproti černému krátkou oxidaci, jeho chuť je slabší a slouží k antioxidaci a zrychlení metabolismu. Má spoustu odrůd a považuje se za skutečný čaj.
Ovocný čaj
Ovocné čaje jsou ty, které obsahují alespoň 50 % podíl ovoce, druhá polovina jsou listy, kůra a květy. Další způsob, jakým se tento čaj může vyrábět, je základ čajových lístků doplněných o přírodní nebo umělé aromatizační látky. Doporučujeme číst složení a sledovat podíl daného ovoce v čaji. Jsou vhodné i pro děti, protože neobsahují tein.
Bílý čaj
Tento typ čaje neprochází oxidací, namísto toho se lístky pouze suší. Chutná podobně jako čaj zelený, pouze je nasládlejší. I když je slabší, stále obsahuje nějaké množství teinu.
Čaj Oolong
Tomuto čaji se přezdívá také polozelený, polofermentovaný, modrozelený”. Má velmi povzbuzující účinky a různé varianty chutí, přičemž nejznámější je Tie Guan Yin (Železná bohyně).
Čaj Rooibos
Čaj Rooibos nebo-li „červený čaj” není tak úplně čajem, jelikož neobsahuje žádný tein. Má červenou barvu a jeho chuť je nasládlá až ořechová. Vhodný pro děti i těhotné ženy.
Matcha čaj
Druh zeleného čaje, který je typický svou výraznou zelenou barvou a speciální chutí. Pravý matcha čaj je vyroben pouze z odrůdy tencha a jeho účinek se rovná vypití deseti šálků zeleného čaje. Zpracovává se tak, že se lístek rozemele na jemný prášek, a díky tomu obsahuje spoustu antioxidantů. Klasicky se čaj matcha připravuje šleháním ve vodě speciální metličkou.
Bylinný čaj
Bylinkové čaje se vyrábějí buďto z jedné bylinky nebo ze směsi více druhů bylin. Každá bylinka má jiný účinek na tělo a může nám v mnohém pomoci. Opět se nepočítá jako čaj, protože neobsahuje žádný tein (většinou), nicméně pro naše zdraví je prospěšný. Může se jednat například o:
- Mátový čaj
- Meduňkový čaj
- Heřmánkový čaj
- Kopřivový čaj
Pečený čaj
Posledním druhem je pečený čaj, který si můžete vyrobit i sami doma. Skládá se z kousků ovoce, koření, cukru nebo medu. Peče se v troubě a poté se nalévá do sklenic, kde takto vydrží i několik měsíců. Pije se tak, že se do hrníčku dají 2 lžičky a zalijí se horkou vodou, stejně jako je tomu u ostatních čajů.
Podle balení
Zatímco v supermarketech převládají čaje porcované, opravdoví fajnšmekři si potrpí na čaj sypaný. Který je skutečně lepší?
Porcovaný čaj
Výhodou porcovaného čaje je, že je snadno k sehnání, jeho cena je nízká a užívání jednoduché. Na druhou stranu ale není tolik kvalitní a zdravotní účinky jsou podstatně snížené.
Sypaný čaj
Za sypaný čaj si sice připlatíte a možná pro něj budete muset do specializované prodejny, za to vám ale poskytne opravdovou kvalitu, delší výdrž a silnější účinky. Budete k němu potřebovat minimálně sítko, ale oceníte to, že se čaj dá vylouhovat hned několikrát, zatímco porcovaný čaj by po druhém zalití moc chuti neměl.
Podle účelu
Podle toho, jaký čaj si zvolíte, se budete po jeho vypití cítit. Jeden vám může dodat energii, druhý uklidnit a třetí pomoci se zdravotním problémem. Pojďme se podívat na to, jak který funguje.
- Na povzbuzení – černý čaj, zázvorový čaj, bílý čaj, matcha,
- Na zklidnění – zelený čaj, čaj Oolong, bylinné čaje,
- Urologický – brusinkový čaj,
- Detoxikační – speciální směs na zbavení se škodlivých látek,
- Hubnoucí – směs s citrusy nebo zázvorem, zrychluje metabolismus a potlačuje chuť k jídlu,
- Průduškový – anýz, fenykl, lékořice, tymián, šalvěj, mateřídouška, usnadňuje vykašlávání, zbavuje kašle,
- Pro těhotné a kojící – kopřiva, máta, maliník, neobsahují kofein, zklidňující účinky a pomoc s trávicími problémy.
Typy bylinek v čaji a jejich účinek
Abyste věděli, která bylinka dokáže řešit jaký problém a mohli tak vybrat přesně tu, která vám pomůže, představíme si jednotlivé bylinky a jejich účinky.
- Heřmánek – trávicí obtíže, stres, úzkost, unavené oči
- Černý bez – květ – chřipka a nachlazení, kašel, senná rýma
- Meduňka – stres, ospalost, trávení, nálada a podrážděné nervy
- Kopřiva – senná rýma, kopřivka, detoxikace, podpora metabolismu a hubnutí, stimulace slinivky
- Lipový květ – stres, napětí, bolest hlavy, snižuje teplotu, lepší usínání
- Šípek – prevence při nachlazení, detoxikace těla
- Mateřídouška – chřipka a nachlazení, úleva od bolesti, povzbuzující účinky
- Pampeliška – snížení krevního tlaku, podpora močení, detoxikace těla, pomoc se špatným viděním, doplňuje železo
- Anýz – menstruační bolesti, žaludeční poruchy, nevolnost, kašel, nachlazení,
- Máta – proti křečím, žaludeční poruchy, poruchy trávení, snižuje plynatost, posiluje imunitní systém, zklidnění, stres
Podle způsobu zpracování
I způsob zpracování může mít vliv na kvalitu čaje. Který byste měli upřednostnit?
Lístkové čaje
Čaje z lístků jsou nejkvalitnější a také nejdražší. Zpracovávají se rolováním, jež uvolňuje chuť a aroma.
Zlomkové čaje
Roztrhané čajové lístky jsou rozmačkány, natrhány a zarolovány pomocí technologie CTC (crushing, tearing, curling). Takto dojde k intenzivnější fermentaci a uvolnění chutí.
Čajová drť
Čajová drť vzniká rozsekáním zavadlých lístků, které se poté fermentují a suší. Tímto způsobem se vyrábějí porcované čaje.
Čajový prach
Čajový prach je odpad, který vzniká při zpracovávání čaje. Neměl by tedy být v čaji obsažen, nicméně někteří výrobci si takto snižují náklady. Pokud na dně krabičky vidíte prášek, jedná se právě o čajový prach. Výjimkou, kde se čajový prach nachází záměrně, je matcha, která se tímto způsobem zpracovává.
Funkce
Čaj většina populace využívá především kvůli chuti, a to buďto samostatně nebo k určitým pokrmům. Největší tradici má v Británii, nicméně ani u nás nechybí na stole při návštěvě známých. Má spoustu druhů, díky kterým se můžeme dočkat různých účinků – načerpání energie, zklidnění i řešení zdravotních problémů. Lze je tak pít jak preventivně, tak při „první pomoci”.
Typické jsou pro onemocnění typu chřipka, pomoct ale dokáží i ženám při menstruaci či bolestech hlavy. Výborné jsou také na spánek.
Jak na správnou přípravu čaje?
Před samotnou přípravou čaje je důležité také skladování. Čaj musí být uložen v temné vzduchotěsné nádobě na suchém a tmavém místě. Rozhodně byste se měli vyhnout skleněným dózám. Dále se budeme věnovat přípravě sypaného čaje.
- Na 1,5 dcl vody použijte jednu až dvě lžičky, na celou konvičku potom tři.
- Teplota vody se odvíjí od toho, jaký druh čaje připravujete. Černý čaj louhujte 3–4 minuty ve vodě o teplotě 85 / 90 °C, zelený čaj 3–4 minuty v teplotě 75 / 80 °C a bylinné směsi 5–6 minut v 95 / 100 °C. Abyste mohli jednoduše kontrolovat teplotu, pořiďte si konvici na vodu, kde si teplotu vody můžete předem nastavit.
- Ujistěte se, že voda, ze které čaj připravujete, je také kvalitní. Abyste kvalitu vody dokázali zařídit, zakupte filtrační konvici, která z ní odstraní těžké kovy i chlor, ale přitom zachová hořčík a vápník.
Značka
Vychutnání si kvalitního čaje vás čeká pouze tehdy, pokud zakoupíte kvalitní produkt. Máme pro vás seznam několika předních značek, které ve výrobě čajů excelují.
MEDIATE
Značka MEDIATE vyrábí čaje jak porcované, tak sypané. Zaměřuje se především na bylinkové a čaje pro těhotné a kojící ženy.
Leros
Tuzemská značka Leros se věnuje výrobě léčivých čajů a bylinných směsí té nejvyšší kvality. Čaje jsou přírodní a nenajdete v nich chemické ani konzervační přísady.
Ahmad Tea London
Jak už jste si mohli všimnout podle názvu, jedná se o anglickou značku čajů. Specializují se spíše na sáčkové čaje, nicméně v jejich nabídce naleznete i ty sypané. Cena je velice dostupná.
SONNENTOR
Čaje a bylinky z ekologického zemědělství s trefnými názvy a originálním zpracováním. Najdete zde i ovocné směsi, bílé, zelené a černé čaje jak porcované, tak sypané. Jistě oceníte i dětskou kolekci.
Grešík
Český výrobce bylinných, ovocných čajů a mnoho dalšího se zaměřuje na různé problémy, jako jsou alergie či menstruační bolesti. Vybírat můžete z porcovaných i sypaných verzí. Kvalita za nízkou cenu je to, co značku Grešík vystihuje.
Cena
To, kolik utratíte za čaj se odvíjí nejen od kvality, ale také od toho, jaký druh se rozhodnete zakoupit. Bílý čaj například bývá dražší, protože jeho sbírání je o něco náročnější. Kvalitní čaj vás ale nemusí vyjít na moc peněz, pojďme si ukázat, co od dané cenové kategorie očekávat.
Do 100 Kč
Nízká cena nutně nemusí znamenat špatnou kvalitu, nicméně je třeba číst složení a vyvarovat se produktům s čajovým prachem. V supermarketech se do stovky úplně v klidu vejdete, to samé platí i u kvalitních sypaných čajích, většinou o hmotnosti 50 g.
Od 100 do 300 Kč
Kromě setů čajů najdete v této cenové kategorii i sypané čaje s gramáží 100 g a kvalitnější porcované čaje.
Nad 300 Kč
Chcete-li si užít to nejlepší, čaje nad 300 Kč budou vaše volba. Kvalita bylinek a větší balení, popřípadě sety jsou to, co v této ceně seženete.
Příslušenství
K přípravě sypaných čajů budete potřebovat určité příslušenství, které vám užívání zjednoduší.
Síta
Abyste nemuseli pít kousky bylinek v čaji, stačí směs nasypat do síta, které buďto položíte na okraj hrnečku nebo je v uzavíratelné podobě hodíte dovnitř. Po určité době síto vyndáte a čaj si vychutnáte.
Čajníky
Pokud byste rádi připravili větší objem čaje, skvěle vám poslouží čajníky. V nich lze čaj vylouhovat a získat z něj tu nejlepší chuť.
Otázky a odpovědi
Jak poznat kvalitní čaj?
Kvalitní čaj nesmí obsahovat čajový prach, ve složení musí být napsány pouze složky, které tam skutečně patří a jeho chuť by měla být silná. Neznamená to, že pouze drahý čaj je ten kvalitní, vše se dočtete na etiketě.
Který čaj je nejlepší na spánek?
Pro lepší spánek se doporučuje čaj s levandulí či CBD. Pijte cca 2 hodiny před ulehnutím do postele.
Je lepší čaj sypaný nebo porcovaný?
Určitě sypaný. Sice budete potřebovat nějaké to příslušenství, za to se ale dočkáte lepších zdravotních účinků.
Závěr
Čaj je už od dávných dob oblíbeným nápojem všude po světě. Sem tam se vyplatí vyměnit ho za kávu, jelikož funguje jiným způsobem, který pro vás může být výhodnější v mnoha ohledech. Zakupte si kvalitní čaj, který vám bude nejen chutnat, ale který také bude působit preventivně a pomůže vám, když to budete potřebovat. Nyní už víte, jak na to.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.pilulka.cz, www.superpotraviny-naturalis.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Osobně čaj miluji a občas, když je nálada, ale hlavně čas, tak si dokonce udělám takový čajový dýchánek a věnuji se té správné zdlouhavé přípravě tohoto oblíbeného nápoje. Jinak to řeším porcovaným čajem od různých výrobců, nebo sypanou směsí, která je plná ovoce, ty jsou chuťově nejlepší. Kupuji také značku Grešík, která má i bylinkové čaje, které často pomáhají s různými zdravotními neduhy, i když jen jako taková podpůrná léčba.