Konvice na indukci

Konvice patří k tradičnímu nádobí, která se používá po generace. I v dnešní době moderních elektrických varných konvic se stále ještě najde mnoho těch, kteří tuto jednoduchou nádobu před elektrickou podobou upřednostní. Konvici je možné použít prakticky na jakoukoliv varnou plochu, čaj i kávu můžete uvařit na elektrickém, plynovém i litinovém sporáku. V odolné konvici můžete vodu ohřívat nad ohněm nebo na kamnech.

U konvice na indukci se postačí zaměřit ve větší míře na výrobní materiál. Ne každý materiál je na tento typ varné zóny vhodný. Indukční vařiče jsou ze všech typů těmi nejdražšími, jejich používání však skýtá mnoho výhod. Indukční vaření je jedním z nejrychlejších a tím i nejúspornějších. Tyto varné desky jsou navíc doplněny o mnoho dalších funkcí, které vám jejich používání ještě více zpříjemní.

Při výběru konvice na indukci máte, co se výrobního materiálu týká, výběr značně omezený. Pokud vás však při výběru konvice osloví model, který s touto varnou zónou zkombinovat nejde, můžete si vypomoci praktickým adaptérem. Dalšími parametry, které by vás měli při výběru zajímat je typ, objem nebo samotný design.

Porovnat ceny konvic

Nejlepší konvice na indukci

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Banquet GRANITE Brown 1,7 l 98 % 342 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Hario Buono VKB-120HSV 1,2l 98 % 948 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Lamart LT7004 Lumier 2L 95 % 445 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Banquet Tiga 1,4 l 82 % 225 Kč Zobrazit eberry.cz
5. Banquet Flavio 1,7 l 75 % 297 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

I konvice na indukci je na trhu zastoupena několika odlišnými výrobky. Ty se liší nejen vzhledem, ale do jisté míry i možnostmi použití.

Klasická konvice

Tento typ konvice patří doslova k retro verzi, kterou zná snad opravdu každý, ať již z domácností babiček, nebo alespoň z televize. Konvice je vhodná pro ohřev vody a běžně bývá z bezpečnostních důvodů opatřena píšťalkou. Ta vás upozorní na skutečnost, že voda dosáhla bodu varu.

Čajník

Milovníci čaje se neobejdou bez stylového čajníku. Ten má prakticky totožný vzhled jako klasická konvice, je však doplněn o integrované sítko. Do něho můžete nasypat potřebné množství sypaného čaje.

Moka konvice

Je ideální pro přípravu silné kávy, která se chutí velmi blíží k tradičnímu espressu. Voda v moka konvici se během varu dostane v podobě páry přes střední část, ve které je obsažena káva až k horní části, kde se přemění na tradiční kávu. Taková příprava je velmi jednoduchá a oblíbená, díky čemuž jsou na trhu ve velkém zastoupeny i moka konvici kompatibilní s indukcí.

Materiál

Při výběru konvice na indukci hraje nejdůležitější roli dno konvice. To musí být feromagnetické, aby s tímto typem varné desky vůbec fungovalo. Konvice na indukci jsou nejčastěji vyrobené z nerezu, keramiky, litiny nebo smaltu. Velmi často pak narazíte i na kombinaci nerez – sklo. Luxusní konvice mají většinou nerezové tělo doplněné o dřevěnou rukojeť.

Objem

Objem konvice můžete zvolit podle potřeb členů domácnosti. Nejmenší konvice mají zpravidla objem okolo 1,5 litru, ty největší pak 3,5 litru. Ve velmi omezeném množství lze koupit i opravdu velkou konvici s objemem 5 litrů.

Objemu byste měli věnovat větší pozornost v případě, kdy vybíráte moka konvici. Tuto konvici totiž není možné plnit pouze do poloviny, vždy musí obsahovat přesné množství vody i kávy. Vybírat byste ji tedy měli s ohledem na to, pro kolik lidí naráz budete kávu připravovat.

U moka konvice se obvykle objem na šálek kávy 30 nebo 50 ml. Pro přípravu 3 – 4 šálků budete potřebovat konvici s objemem 150 – 200 ml. Tento údaj je dán výrobcem, avšak ve většině případů se pije větší množství kávy. Reálně tedy z konvice o objemu 200 ml připravíte 1 – 2 šálky kávy.

Značka

V případě konvic na indukci nehraje výrobce nijak podstatnou roli. U tohoto nádobí nemusíte řešit žádné funkce či případný servis. Koupit můžete prakticky kteroukoliv běžně dostupnou konvici. Pro pořádek však můžeme uvést konvice výrobců Orion, TORO, Conte, Banquet, Kela, Lamart nebo Tescoma.

Stejní výrobci pak nabízí i velké množství čajníků. Ty pak můžete koupit také od Ibili, Odelo, Peterhof a dalších. Mezi přední výrobce moka konviček patří Bialetti, další krásné konvice nabízí například Monix.

Cena

Konvice na indukci je dostupná prakticky pro každého, nejlevnější konvice stojí od 200 – 500 Kč. Lze koupit konvice a čajníky s objemem do 2 litrů. Pokud vám záleží na vzhledu, na který máte specifické požadavky, mohou vás zaujmout stylové konvice, které jsou vyrobeny z kombinace různých materiálů. Nejčastěji se jedná o nerez – dřevo nebo nerez – keramika. Tyto konvice mohou stát i více než 1 000 Kč. Podobnou cenu můžete očekávat i při výběru moka konviček.

Porovnat ceny konvic

Otázky a odpovědi

Vyžaduje konvice nějakou specifickou údržbu?

Konvice je určena pro ohřev vody. Z tohoto důvodu je o ni nutné pečovat podobně jako o rychlovarnou konvici. Čas od času ji budete muset zbavit pomocí běžně dostupných prostředků vodního kamene. Čajník a moka konvičku jednoduše omyjete pod tekoucí vodou. Tyto konvice není nutné mýt v myčce, mnoho konvic takovou údržbu vůbec neumožňuje. Dodržujte tak vždy rady výrobce.

Co je adaptér na indukci?

Adaptér je příslušenství běžně dostupné k indukčním sporákům. Toto příslušenství vám umožní používat i nádobí, které nemá magnetické dno. Adaptéry jsou k dostání v několika velikostech, výrobním materiálem je nerezová ocel. Na našem trhu jsou v největším zastoupení adaptéry Tescoma, Orion, Ibili a Xavax. O vaše bezpečí při používání se postará dlouhá odnímatelná rukojeť o úsporné vaření akumulační vložka.

Mají konvice nějaké funkce?

U těchto jednoduchých konvic byste funkce hledali marně. Jedinou výbavou klasických konvic je pouze píšťalka, avšak vypnout sporák nebo odstavit konvici musíte sami. Mnohými funkcemi jsou však vybaveny samotné indukční varné desky. Jejich součástí bývá časovač a nechybí ani bezpečnostní pojistka, která se v případě potřeby postará o bezpečné vypnutí.

Závěr

Konvice na indukci je prakticky plnohodnotnou náhradou rychlovarné konvice. Rychlost ohřevu vody je s použitím těchto odlišných způsobů prakticky totožné. Novodobé konvice jsou navíc vyrobeny tak, aby bylo jejich použití co možná nejvíce šetrné.

Na rozdíl od rychlovarných konvic jsou tradiční konvice bezporuchové a vydrží vám mnohem delší dobu. Jestliže se obejdete bez dodatečných funkcí, kterými jsou moderní rychlovarné konvice vybavené, bude pro vás konvice na indukci praktickým i stylovým pomocníkem.

Konvice na indukci můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mora.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Konvici máme sice klasickou rychlovarnou, ale z domova jsem byla od malička zvyklá, že máme na sporáku konvici na vaření vody. Podařilo se mi sehnat podobnou té, kterou jsme měli doma, a to Banquet GRANITE Brown 1,7 l. Je skvělá, navíc moc hezky vypadá.

  2. Hodně mi pomohl váš článek s výběrem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo