Kalová čerpadla

Kalová čerpadla jsou nepostradatelnými pomocníky pro ty, kteří potřebují odčerpat silně znečištěnou vodu. Využít ho můžete například při odčerpávání splašků a fekálií ze septiku. Použít ho můžete i k vyčerpání vody ze sklepa nebo jiných míst, ve kterých se může znečištěná voda nacházet.

Kalová čerpadla jsou konstruována tak, aby si poradila s pískem i dalšími nečistotami. Jestliže budete odčerpávat vodu, která obsahuje větší částice, budete muset pořídit kalové čerpadlo s drtičem nebo řezákem. Tato část větší částice před čerpáním nejprve rozdrtí a až poté je odčerpá.

Před výběrem kalového čerpadla musíte vědět, zda bude umístěno pod hladinou nebo na suchém povrchu. Tato čerpadla se totiž dělí do dvou základních skupin na ponorná a povrchová. Aby byl průběh používání kalového čerpadla hladký, je třeba před výběrem zohlednit účel, za kterým čerpadlo pořizujete. Zvažte, zda budete čerpadlem čerpat pouze mírně znečištěnou vodu nebo splašky. Poté se zaměřte na důležité technické parametry, mezi které patří průtok, výtlak a sací hloubka. Důležitý je i kvalitní výrobní materiál.

Porovnat ceny čerpadel

Nejlepší kalová čerpadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Elpumps NEPTUN 91 % 3 543 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Güde GS 4002 P 94630 91 % 756 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Fieldmann FVC 4001-EK 89 % 999 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Riwall PRO REP 1100 INOX EP26A2001074B 87 % 1 440 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Elpumps BT 4877 K 85 % 4 189 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Kalová čerpadla se obecně dělí na dva hlavní typy, a to ponorná nebo povrchová.

Ponorné kalové čerpadlo

Konstrukce vám umožní čerpadlo ponořit přímo do odčerpávané vody. U těchto čerpadel není důležitým parametrem sací hloubka, proto se u jednotlivých modelů neudává. Ponorné čerpadlo jednoduše vždy čerpá vodu, která je nad ním, protože ho lze ponořit až na dno čerpané nádrže. Naopak důležitým parametrem je maximální ponorná hloubka, která určuje, v jaké hloubce muže být čerpadlo umístěno, aby čerpalo správně.

Povrchové kalové čerpadlo

Tento typ čerpadla může být umístěn pouze na souši, a to nad hladinou čerpané vody. Při jejich výběru se tak musíte nejvíce zaměřit právě na maximální sací hloubku. Ta udává, z jaké hloubky může čerpadlo vodu odčerpat. Většina povrchových čerpadel má sací hloubku do 8 metrů.

Druhy

Kalová čerpadla můžete využívat více způsoby. Při jejich výběru je tak nutné přihlédnout k účelu, za jakým je budete používat. Každé čerpadlo má trochu jiné vlastnosti a liší se i tím, jakou vodu jsou schopna vyčerpat.

  • Drenážní čerpadlo – tímto čerpadlem vyčerpáte světlou odpadní vodu, což může být říční, dešťová nebo odpadní voda, která však neobsahuje vláknité nečistoty, kamínky nebo písek. Drenážní čerpadlo se používá při čerpání vody z potoka, řeky a využijete je i při odvodňování sklepa. Drenážní čerpadlo není naopak určeno k čerpání splašků.
  • Čerpadlo na fekálie – využijte ho k čerpání fekálií a splašků. Čerpadlo je vyrobeno z odolnějších materiálů a doplněno je i o řezací zařízení. To nečistoty nejprve rozdrtí. Čerpadlo na fekálie se naopak nehodí k čerpání vody, která obsahuje písek, jíl nebo kameny.
  • Čerpadlo do septiky – patří k těm nejpoužívanějším. Tato čerpadla bývají napojena na kanalizaci. Využít je můžete k odčerpání jímky, septiku i žumpy. Jsou vybavena plovákovým spínačem, díky kterému se vypínají a zapínají automaticky. Čerpadla si obvykle poradí s nečistotami do velikosti 3,5 cm.
  • Přečerpávací zařízení – využit je můžete k přečerpání odpadu, nacházejícího se v níže položených místech, do kanalizace nebo septiku. Je určeno k odvádění vody ze sprchy, toalety, umyvadel, bidetů atd. Své využití mají především v suterénních bytech.

Pohon

Další, čím se budete při výběru kalového čerpadla zabývat, je druh pohonu. Zde lze zvolit čerpadlo s elektrickým nebo benzínovým pohonem.

  • Elektrický – výhodou elektrického pohonu je tišší chod. Samotné čerpadlo je pak na ovládání jednodušší. Výhodou elektrických čerpadel jsou rovněž o něco nižší náklady na provoz. Elektrická čerpadla disponují třífázovým elektromotorem, k dispozici tak musíte mít adekvátní zdroj, který bude schopen čerpadlo napájet.
  • Benzínový – v případě benzínového pohnu je to právě naopak. U toho typu však nebudete muset řešit, kam čerpadlo zapojíte. Některá benzínová čerpadla vám umožňují při čerpání využívat jakýkoliv sklon a polohu, aniž byste se museli obávat poškození motoru.

Maximální výtlak

Tento parametr určuje, do jaké výšky čerpadlo vodu vyčerpá. V případě tohoto typu čerpadla si budete muset vystačit s menším výtlakem, než na jaký jste zvyklý u běžných vodních čerpadel. Nejčastěji lze pořídit čerpadla s výtlačnou výškou od 15 – 25 metrů. Narazit však můžete i na výjimky, které jsou schopny vodu vyčerpat do výšky až 80 a více metrů. V jejich případě je však nutné počítat s vysokou pořizovací cenou.

Zde je třeba myslet na skutečnost, že u kalových povrchových čerpadel lze maximální výtlak sčítat s maximální sací hloubkou. Má-li například čerpadlo sací hloubku 10 metrů a výtlak 20 metrů, dokáže vyčerpat vodu z 30 metrů hluboké nádrže. V tomto případě však platí, že čerpadlo musí být umístěno ve výšce 10 metrů nad zemí.

Maximální průtok

Další důležitou hodnotou je i maximální průtok. Ten se udává v litrech a určuje, kolik vody čerpadlo vyčerpá za daný časový úsek. Hodnoty jsou u kalových čerpadel opravdu vysoké a jednotlivé přístroje jsou schopny za hodinu vyčerpat opravdu velké množství vody, které se pohybuje v řádech desítek tisíc litrů.

Ačkoliv jsou čísla udávaná výrobci vysoká, uvedené hodnotě se v praxi prakticky nepřiblížíte. Výrobci totiž udávají hodnotu průtoku za ideálních podmínek. Na průtok čerpadla má vliv výška výtlaku i odpor potrubí. Výsledný průtok je tak nižší, než hodnoty udávané výrobcem. Spolehlivější výrobci tak u každého modelu zobrazují výkonnostní křivku, na které jsou zobrazeny reálné hodnoty průtoku v dané výtlačné výšce.

Průchodnost částic

Naprosto zásadním parametrem je i průchodnost částic. Kalová čerpadla si jsou schopna, díky řezacímu nástavci, poradit nejen s pískem, ale i drobnějšími kamínky, menšími kousky dřeva i jinými pevnými částicemi, které se ve vodě mohou vyskytovat. Nejvýkonnější čerpadla nezastaví ani částice o velikost 7,5 cm. Běžně pak koupíte čerpadla s průchodností částic v rozmezí 5 – 50 mm.

Materiál

Kalové čerpadlo musí být vyrobeno z odolného materiálu. Nejčastěji je to odolná ocel nebo nerez. Právě tyto materiály je možné v agresivním prostředí používat. Levnější čerpadla, která jsou vyrobena z plastu však do jímky nebo septiku nepatří. Použít je můžete pouze k odčerpání mírně znečištěné vody.

Funkce a možnosti

Kalová čerpadla nabízí i několik praktických funkcí, které jejich používání zjednoduší.

  • Plovákový spínač – pohlídá minimální hladinu vody. Poté, co dojde k jejímu dosažení, čerpadlo se automaticky vypne. Plovákový spínač se postará, aby čerpadlo neběželo na sucho.
  • Autoadapt – je další funkce, která ohlídá hladinu vody, ale i další parametry. Podle nich může čerpadlo automaticky optimalizovat svůj provoz.

Značka

Výrobců kalových čerpadel je poměrně velké množství, ne každého je však možné považovat za kvalitního. Velmi ceněná jsou čerpadla značky WEDA. Tento výrobce používá na výrobu čerpadel speciální hliníkovou slitinu. Díky ní jsou čerpadla kvalitní, přičemž mají nízkou hmotnost.

Manipulace s čerpadlem tak nebude tolik obtížná. Další velký výběr nabízí společnost Pumpa, která na českém trhu působí od roku 1991. Na trhu jsou kalová čerpadla rovněž zastoupena značkou Makita, Extol, Fieldmann, Elpumps a dalšími.

Cena

Cenové rozpětí kalových čerpadel je poměrně velké. Ta nejlevnější lze koupit za méně než 1 000 Kč. Jsou vyrobena z plastu a poradí si pouze s drobnějšími nečistotami.

Za kvalitnější čerpadlo zaplatíte od 2 – 5 000 Kč. Vyrobena jsou z nerezu nebo kovu a poradí si i s většími nečistotami. Cena profesionálních čerpadel začíná na 6 000 Kč. Za ta nejkvalitnější zaplatíte i více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny čerpadel

Otázky a odpovědi

Proč nelze k odčerpání špinavé vody použít běžné čerpadlo?

Kalová čerpadla mají odlišnou konstrukci. Právě díky ní budete moci vodu obsahující mechanické částice odčerpat. Běžná čerpadla se naopak mohou při čerpání vody s většími částicemi poškodit. Kalové čerpadlo využijete k odčerpání jímky a septiku. Z jeho pomocí budete moci bezpečně vyčerpat špinavý bazén, vodní nádrž nebo jezírko. Pomohou vám s čištěním studny i odčerpání vody ze sklepa.

S čím si může poradit kalové čerpadlo s řezákem?

Tato čerpadla jsou schopna odčerpat vodu obsahující větší nečistoty. Pomocí drtiče nebo řezáku se nečistoty nejprve rozmělní a posléze i odčerpají. Ta nejkvalitnější čerpadle jsou schopna vyčerpat vodu obsahující hygienické pomůcky nebo třeba textilie.

Jak o kalové čerpadlo pečovat?

Kalová čerpadla se vyznačují robustní konstrukci. Díky ní nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Pravidelně tak musíte odstraňovat pouze nečistoty umístěné v sacím koši. Po skončení práce je vhodné čerpadlo propláchnout vodou.

Závěr

Před výběrem kalového čerpadla musíte vědět, jakou konzistenci vody budete chtít čerpat. Právě podle její charakteristiky je nutné zohlednit druh čerpadla. Další důležitou skutečností je místo, na kterém bude čerpadlo instalováno. Podle toho budete vybírat mezi ponornými nebo povrchovými modely. Nakonec zohledněte veškeré technické údaje, což je v případě těchto čerpadel maximální výtlak a průtok, ale také průchodnost částic nebo výrobní materiál.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.manek.cz, www.pumpa.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manžel koupil čerpadla od značky Weda a je velmi kvalitní. Není příliš hlučné a pracuje moc dobře. Byla to moc dobrá investice.

Přidat komentář

Recenzer
Logo