Jezírkové vysavače

S pořízením zahradního jezírka se pojí také povinnost se o něj starat. Zejména na jaře, v létě a na podzim je třeba čistit nečistoty, s čímž si díky jezírkovým vysavačům poradíte sami rychle a účinně, aniž byste museli vodu měnit nebo rybičky přemisťovat. Oproti klasickému ručnímu mytí vám ušetří spoustu času a energie. Je ale nutné, abyste při výběru byli pečliví a přizpůsobili se podmínkám jezírka. Na jaké parametry byste měli hledět?

Porovnat ceny vysavačů

Typy

Jezírkové vysavače můžeme rozdělit podle způsobu napájení, počtu komor a způsobu odsávání. Jsou to tři parametry, které budete při výběru zvažovat nejen podle svých preferencí, ale také podle toho, jak vaše jezírko vypadá, respektive jak velký objem má.

Typy podle způsobu napájení

Na trhu jsou k dispozici tři druhy, co se týče napájení. Může jít buďto o bezdrátové ruční provedení, elektrické provedení s kabelem nebo robotický vysavač, který za vás odvede veškerou práci úplně sám.

Ruční jezírkový vysavač

V případě, že máte pouze malé jezírko, bude vám stačit ruční jezírkový vysavač, který funguje na principu podtlaku manuálním pumpováním, které je fyzicky náročné, právě proto se využívá pouze u menších vodních ploch. Velkou výhodou je nezávislost na elektrické energii, takže můžete vysávat, aniž by vám překážel kabel. Cena je navíc nízká, proto se tento druh opravdu vyplatí ve všech ohledech.

Elektrický jezírkový vysavač

Pro větší sací výkon, který je poháněn elektromotorem, vám dobře poslouží elektrický jezírkový vysavač. Je sice zapotřebí k němu připojit kabel, fyzická námaha ale bude o dost menší. Nevýhodou je však vysoká pořizovací cena.

Automatický/robotický jezírkový vysavač

Pokud máte dostatek financí, zajímavou volbou pro vás může být robotický jezírkový vysavač, který funguje na stejném principu jako klasický robotický vysavač, který si lidé pořizují do bytů. Sám jezdí po dně i po stranách a čistí je, bývá bezdrátový, v některých případech je ovšem připojen ke kabelu a rádiovému dálkovému ovládání.

Bohužel ale tento typ jezírkového vysavače nezvládne úplně všechny jezírkové povrchy (např. štěrkové, s malými kamínky) a často si neporadí s velkými nečistotami (velké listy nebo mech). Vzhledem k tomu, že se jeho prodej ještě tolik nerozšířil, nemáte tolik modelů na výběr a cena je opravdu vysoká.

Typy podle počtu komor

Počet komor se liší podle toho, jak velký objem jezírka máte. Čím více komor, tím lepší a výkonnější vysavač. Abyste totiž dokázali vyčistit rozsáhlejší vodní plochu, musí komory zároveň nasávat a vypouštět, díky čemuž šetří čas a celý proces tak bude rychleji hotov.

Jednokomorový vysavač do zahradního jezírka

Využívá se na vysávání jezírek s menším objemem (10 – 15 m3). Jeho nevýhodou je právě to, že má pouze jednu komoru. Kvůli tomu nedokáže současně nasávat a vypouštět vodu. Pokud dojde k naplnění komory kalem, vysavač se sám automaticky přepne na vypouštění. Ani jeho výkon není příliš přesvědčivý, pohybuje se okolo 1 400 W.

Dvoukomorový vysavač do zahradního jezírka

Pro větší jezírka je jasnou volbou dvoukomorový vysavač, který vám šetří čas tím, že při naplnění komory automaticky přepne na druhou a první se mezitím vypouští. Pořizovací cena je o něco vyšší, než tomu bylo u jednokomorového vysavače.

Profesionální jezírkový vysavač

Jestliže se čištěním jezírek živíte nebo jen chcete mít to nejlepší vybavení, pořiďte si profesionální jezírkový vysavač, který využijete na čištění jezírek s objemem nad 80 m2. Kromě jezírek s ním jdou čistit také přírodní koupaliště či bazény.

Typy způsobu odsávání

Poslední rozdělení jezírkových vysavačů bude podle způsobu odsávání, který je vhodný pouze pro určité typy jezírek. U některých je práce rychlejší, u jiných je delší dosah. Záleží na tom, co potřebujete vy.

Podtlakové vysavače

Tento typ odsávání je vhodný spíše pro menší vodní plochy a nelze ho použít na výše položená místa. Jednoduše s ním jezírko vyčistíte, i když to bude déle trvat. Různé nástavce umožňují více použití, výhodou je dlouhý dosah.

Podtlakové vysavače s odkalovacím čerpadlem

Naopak, pro velká jezírka využijete odkalovací čerpadlo. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, za kterou ale získáte nepřetržitou práci, snadnou manipulaci a možnost odčerpávat na vzdálenější a výše položená místa.

Vysavače s čerpadlem

Opět vhodná varianta pro výše položená místa, vysavače s čerpadlem navíc disponují vysokým výkonem a průtokem, zároveň mají úsporný pohon. Jejich dosah je ale kratší, jsou těžší, tudíž s nimi není tak jednoduchá manipulace a snadno se ucpou, proto byste je měli používat spíše na čisté dno.

Hloubka sání

Asi ten nejdůležitější parametr, který by vás při výběru měl zajímat, je hloubka sání. Změřte, kolik má nejhlubší část jezírka a podle toho vybírejte. Aby mohl vysavač správně fungovat, měla by být hloubka sání o něco vyšší, než je skutečná naměřená hloubka toho nejnižšího místa. To proto, že uvedená hodnota je krajní, nemusí tak dobře pracovat, pokud jí bude vysavač vystaven často.

Například, když má nejhlubší část jezírka 1,5 metru, hledejte model s hloubkou sání 2 metry. S přibývající hloubkou síla sání klesá, jestliže chcete, aby vysavač vyčistil dno, musíte tomu přizpůsobit výběr.

Délka kabelu a hadice

Délka kabelu se doporučuje spíše delší, aby se s ní lépe manipulovalo. Hadice mohou být až dvě, pokud se jedná o dvoukomorový model – jedna nečistoty odsává a druhá je vypouští. Jestliže nemáte k dispozici blízko elektrickou zásuvku, o to víc bude třeba vybírat delší kabel. Naštěstí ale existují prodlužovací kabely, které vás problému zbaví i tehdy, kdy bude kabel vysavače kratší.

Co se týče hadice, ta by měla být delší než maximální hloubka sání, protože se její část nachází i nad vodou a potřebujete se s ní dostat do středu jezírka.

Hmotnost a ovladatelnost

Vzhledem k tomu, že jezírkové vysavače jsou poměrně těžké (mohou vážit až 20 kg + nasbíraný nepořádek), vyberte model s kolečky, se kterým se vám bude lépe manipulovat.

Úplně nejjednodušší to budete mít s robotickým vysavačem, který pracuje za vás, tudíž není třeba s ním manipulovat jinak, než že ho hodíte do vody. Velkou nevýhodou je ale jeho vysoká cena. Pokud jste zakoupili model bez koleček a špatně se vám s ním pracuje, zkuste si vozík s kolečky vyrobit sami.

Použití

Nyní si vysvětlíme, jak se takový jezírkový vysavač používá a co všechno byste o něm měli vědět.

Před použitím:

 1. Přečtěte si návod k obsluze od výrobce.
 2. Zkontrolujte, zda je v jezírku dostatečně hluboká voda pro bezpečné použití.
 3. Rybičky můžete z jezírka vyndat nebo je nechat plavat, přirozeně se vysavači při čištění vyhnou.

Jak na čištění jezírkovým vysavačem:

 1.  Připojte vysavač k elektrické zásuvce nebo naftovému motoru a zapněte ho.
 2. Pomalu a pečlivě vysávejte dno jezírka, zaměřte se na oblasti, kde se nečistoty hromadí, jako jsou rohy. V případě robotického provedení vysavač chvíli pozorujte, abyste viděli, jestli pracuje správně.
 3. Pravidelně kontrolujte a čistěte filtrační systém vysavače, aby mohl efektivně pracovat.
 4. U jednokomorových modelů je třeba vodu pravidelně vylévat nebo počkat, až sama odteče.
 5. Po dokončení úklidu vypněte vysavač a odpojte ho od zdroje energie.
 6. Jezírko čistěte vysavačem minimálně jednou týdně, v případě potřeby častěji.

Příslušenství

Součástí příslušenství, které k jezírkovému vysavači můžete získat nebo si jej dokoupit, jsou různé nástavce, sáčky na suché vysávání nebo odfiltrování řas a nasávací trubice. Pokud máte problémy s délkou hadice, stačí pořídit prodlužující nástavce na hadici, se kterými dosáhnete o něco dál. Díky průhledné hadici zase můžete vidět, co do jezírkového vysavače proudí. Čím více příslušenství získáte, tím více možností budete mít, co se týče využití – bazény, vířivky.

Funkce

Jezírkové vysavače vám skvěle poslouží tehdy, kdy potřebujete jezírko, které máte na zahradě nebo u domu, vyčistit. Podle toho, jakou variantu zvolíte, vám rychleji a efektivně pomůže odstranit nečistoty, aniž byste museli vodu vypouštět nebo mít nějakou práci navíc se změnami. Oproti ručnímu čištění se i za vyšší cenu jeho pořízení vyplatí.

Značka

Mezi nejoblíbenější značky jezírkových vysavačů patří Oase, Waldbeck, Pontec nebo Heissner. Všechny zmíněné společnosti vyrábějí kvalitní modely, proto se nemusíte bát, že budete nepříjemně překvapeni, ať už sáhnete po jakékoliv možnosti.

Cena

Cena je poměrně vysoká, ale záleží především na tom, jak velké jezírko vlastníte. Pokud je menší, budou i rozměry vysavače menší, a tak vás nevyjde na tolik peněz. Nejlevněji ho seženete do 3 000 Kč, jedná se o ruční a elektrické modely s jednou komorou.

Od 3 000 do 20 000 Kč máte na výběr z mnoha vysavačů, které jsou ve většině případů elektrické se dvěma komorami. Jejich cena se odvíjí od kvality, hmotnosti i množství příslušenství, které se k nim prodává. Od 20 000 Kč výše zakoupíte to nejkvalitnější zboží, které je na trhu dostupné. Patří mezi něj také automatické jezírkové vysavače, které můžete nechat pracovat o samotě, což vám ušetří ještě více času, než klasické modely. U takových zařízení ale počítejte s cenou až 70 000 Kč.

Porovnat ceny vysavačů

Údržba

S údržbou jezírkového vysavače nebudete mít moc práce. Stačí vyjmout filtr, vyklepat ho, popřípadě posbírat nečistoty z něj a hadice, nádoby s kalem vylít. Nezapomeňte pečlivě opláchnout veškeré příslušenství, které jste při práci používali. Jezírkový vysavač by měl být udržován v čistotě a dobře uskladněn v suchém prostředí, aby se zabránilo jeho poškození nebo korozi.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat jezírkový vysavač?

Zásadním parametrem bude velikost vašeho jezírka. Pokud je malé s objemem 10 – 15 m3, bude vám stačit jednokomorová varianta, se kterou ale ztratíte trochu času. Větší jezírka využijí dvoukomorový vysavač a profesionálové nebo majitelé opravdu velkých vodních ploch zakoupí profesionální jezírkový vysavač. Je jen na vás, jestli bude ruční, elektrický, nebo automatický – bude se podle toho odvíjet hlavně cena.

Jaká by měla být hloubka sání?

Abyste správně zvolili hloubku sání, je třeba, abyste změřili, kolik metrů má nejhlubší místo v jezírku, a podle toho se orientovali. Hloubka sání by se neměla rovnat naměřenému číslu, ale měla by být o něco delší. Proč? Uvedená hloubka sání je krajní, nebude tak úplně optimálně fungovat. Jestliže má jezírko největší hloubku 1,5 metru, zvolte hloubku sání 2 metry.

Jak na údržbu jezírkového vysavače?

Péče o jezírkový vysavač je velice jednoduchá. Stačí vyjmout filtr, vyklepat ho, popřípadě posbírat nečistoty z něj a hadice, nádoby s kalem vylít. Následně pečlivě opláchnout veškeré příslušenství, které jste při práci používali a vysavač uskladnit v čistotě a suchu, aby se zabránilo jeho poškození nebo korozi.

Závěr

Pokud vlastníte jezírko, ať už na zahradě nebo u domu, jezírkový vysavač je pro vás jasná volba, co se údržby týče. Namísto namáhavého ručního čištění využijte rychlejší a efektivnější způsob, který vodní plochu zbaví nečistot bez toho, aniž byste museli vodu vypouštět nebo dělat jakékoliv změny (včetně přesunu rybiček). I když je pořizovací cena vyšší, za práci, kterou odvede, to určitě stojí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zahradnijezirka.net, www.rostlinna-akvaria.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Manželka nedávno koupila elektrický jezírkový vysavač a je to úplně jiné čištění než dřív. Opravdu je to rychlé, efektivní a naprosto jednoduché. Předtím jsem se s tím čištěním tak lopotil a teď je to hned hotové.

 2. Dlouho jsem sháněl vhodný jezírkový vysavač, ale nebylo to jednoduché. Naštěstí se mi podařilo narazit na váš článek a ten mi s výběrem hodně pomohl, takže jsem nakonec objednal Pontec PondoMatic 50754 a maximální spokojenost. Cena byla něco málo přes tři tisíce, takže nic závratného a splnil svůj účel.

Přidat komentář

Recenzer
Logo