Chytré láhve

Pitný režim je neustále omílaným tématem. Všichni jistě víme, že tekutiny je třeba pravidelně a správně doplňovat po celý den. Pokud není pitný režim dostatečný, dochází k řadě zdravotních potíží. V lepším případě je to dehydratace spojená s bolestí hlavy a hromaděním škodlivých materiálů. V tom horší může vést nedostatečný příjem tekutin k celkovému selhání organismu.

Pokud patříte k těm, kteří mají potíže s dodržováním pitného režimu, může vám v tomto ohledu velmi pomoci chytrá láhev, která vás bude po celý den kontrolovat. Na první pohled se chytrá láhev od té běžné sportovní láhve nijak neliší. Avšak součástí těchto lahví je snímač, který najdete ve víku. Snímač je schopen měřit objem vzduchu, který v lahvi po vypití určitého množství tekutiny zůstává. Chytrou láhev můžete také pomocí aplikace spárovat s telefonem.

Chytré láhve v současnosti na trh dodává několik výrobců. Vybrat můžete požadovanou velikost a barvu. Při výběru chytré láhve byste však měli myslet na víc, důležité je zvážit výdrž baterie a vědět, co vše vám aplikace umožní využívat. Velkou pozornost je třeba věnovat i výrobnímu materiálu.

Porovnat ceny láhví

Princip

Díky zabudované elektronice zaznamenává chytrá láhev příjem vody. Veškeré informace o pitném režimu jsou přenášeny do mobilní aplikace, která vše vyhodnocuje. Díky tomu máte jedinečnou šanci sledovat vaše zvyklosti. Vědět budete, v kterou dobu pijete nejčastěji, zkontrolujete, zda jste splnili svůj denní pitný plán. Pomocí aplikace budete navíc včas upozorněni, že je třeba doplnit příjem tekutin.

Po spárování je nejprve nutné nastavit několik základních dat, podle kterých bude aplikace schopná vypočítat, jaké množství tekutin byste měli za den vypít. Aplikaci je zpravidla nutné pravidelně synchronizovat, v opačném případě nebude vědět, kdy a jaké množství tekutin přijímáte. Pokud budete aplikaci používat správně, budete mít dokonalý přehled o vašem denním pitném režimu.

Objem

Chytré láhve jsou nejčastěji k dostání v objemu 400 – 700 ml. Výška lahví je 25 – 27 cm. Kromě velikosti můžete vybrat i podobu lahve. K dostání jsou v kombinaci se širokým i úzkým hrdlem. Aktivním jedincům budou vyhovovat lahve s brčkem.

Baterie

Pro svůj provoz potřebuje chytrá láhev zdroj napájení. Zdroj je tvořen nabíjecí baterií, která má určitou výdrž. Právě výdrž baterie je dalším parametrem, který byste měli při výběru lahve zvážit. Základní modely vydrží na jedno nabití necelý měsíc, dražší lahve mohou zůstat v provozu mnohem delší dobu. Po vybití je však možné láhev jednoduše nabít.

Materiál

Na výrobu chytrých lahví se zpravidla používá plast a nerez. Dražší láhve mohou být vyrobeny z tritanu či titanu. Ať už vyberete jakýkoliv materiál, ověřte si, zda je zdravotně nezávadný a neobsahuje toxické BPA. Na tuto skutečnost budete zpravidla upozorněni v popisku každého kvalitního výrobku.

Vlastnosti

I chytrá láhev může nabídnout něco navíc. V tomto případě je to nejčastěji monitorování pitného režimu. Láhev jednoduše sleduje, kolik tekutin jste během dne vypili. Pokud nebude příjem tekutin dostatečný, budete na tuto skutečnost včas upozorněni.

Mnohé láhve nabídnou dvoustěnnou konstrukci, která zajištuje dokonalou izolaci a udrží nápoj delší dobu studený nebo naopak teplý. Některé lahve mohou mít i teplotní senzor, který vás informuje o teplotě nápoje.

Díky technologii UV-C LED dojde ke zničení bakterií. Takto je zabráněno vzniku zápachu, který se může z láhve šířit. Světlo UV-C LED navíc z tekutiny odstraní téměř všechny patogeny a vy tak budete pít dokonale čerstvou i čistou vodu.

U každé lahve bude praktická pojistka proti nechtěnému otevření.

Praktické bude i poutko, díky kterému budete moci láhev zavěsit. Z praktického hlediska si ověřte, zda je možné láhev čistit pomocí myčky na nádobí.

Vestavěný GPS lokátor vám pomůže najít ztracenou či zapomenutou láhev. Tuto funkci ocení děti i dospělí.

Značka

Chytré láhve a hrnky v současnosti nabízí hned několik výrobců. Ti do obchodů dodávají láhve v černé, bílé, stříbrné, modré, růžové či jiné barvě. Koupit můžete láhev s potiskem i bez potisku. Důležitější než samotný vzhled je však zdravotně nezávadný materiál. Proto kupujte pouze lahve s označením bez BPA. Takovéto lahve koupíte od Equa, Hidrate Spark, CUBE, Gululu, G21, iHealth, XD Design, Rascal, Philips či Fidlock.

Cena

Za chytrou láhev si budete muset připlatit. Obvykle se cena pohybuje v rozmezí 1 300 – 2 000 Kč, avšak koupit můžete i dražší lahve vyrobené z vysoce kvalitních materiálů. Mezi chytré se však řadí i lahve, které mobilní aplikaci nevyužívají. V jejich případě budete na nedostatečný pitný režim upozorněni LED světlem. Takovéto lahve koupíte za cenu do 1 000 Kč.

Porovnat ceny láhví

Otázky a odpovědi

Jaké aplikace jsou v současnosti dostupné?

Každý výrobce využívá svoje vlastní aplikace, které jsou zdarma dostupné na Google Play i
App Storu. Aplikace jsou dostupné pro Android i iOS. Stáhnout je můžete prostřednictvím Bluetooth.

Je možné pořídit i jinou chytrou nádobu na pití?

Na trhu jsou v současnosti k dostání i chytré hrnky. Také ty mají zabudovanou elektroniku, v tomto případě se nachází v těle hrnku. Hrnky jsou rovněž zastoupeny v mnoha provedeních a plnit je můžete studenými i teplými nápoji.

Kolik tekutin je třeba za den vypít?

Doporučené množství je u dospělého cca 2 600 – 2 700 ml. Toto množství je udáváno na aktivního jedince v běžných klimatických podmínkách. V letních měsících či tropickém podnebním pásmu by měl být příjem tekutin ještě vyšší. Mezi nápoje, které přispívají ke správnému pitnému režimu, patří kohoutková i minerální voda. Pít můžete ovocný čaj, ten je možné popíjet celý den. Zelený i černý čaj je rovněž zdraví prospěšný, avšak pít byste ho neměli ve večerních hodinách, protože obsahuje kofein.

Závěr

Chytré láhve jsou moderní výrobky, které vám pomohou zajistit každodenní hydrataci. Láhve jsou atraktivní, praktické a snadno přenosné. Použít je můžete doma, v práci, při cvičení či jakékoliv jiné aktivitě. Chytrá láhev je víc než jen nádoba na pití, stát se doslova může vaším asistentem, který vás povede ke zdravému životnímu stylu. Chytré láhve vás zaujmou nejen svojí funkčností, ale i atraktivním vzhledem.

Na trhu najdete lahve v široké škále designů a barev. Každou láhev budete moci spárovat s mobilním telefonem a sledovat svůj denní příjem tekutin. Pokud nebude pít v dostatečném množství, budete upozorněni mobilním telefonem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Koupila jsem si chytrou lahev od značky Hidrate Spark a spokojenost. Je kvalitní, dobře se z ní pije a má hezký design.

Přidat komentář

Recenzer
Logo