Google Play

Pokud máte chytrý mobilní telefon s operačním systémem Android, určitě víte, o čem je řeč. Google Play je obří internetový obchod s aplikacemi, hrami a dalším obsahem, který si můžete stáhnout do svého mobilu nebo jiného zařízení. Obrovské množství aplikací a her je na něm zcela zdarma, část je placených a u některých jsou zdarma jen základní funkce a lze si připlatit za prémiovou verzi.

Google Play

Základní informace o Google Play

Google Play funguje jako velká online distribuční služba, v níž si můžete stahovat aplikace do svých mobilních telefonů, je součástí všech telefonů s Androidem (až na výjimky, jako jsou např. telefony značky Huawei). Jeho součástí jsou především aplikace, kterých už je několik milionů, dají se v něm ale stahovat i hry nebo knihy. Dříve byly součástí služby i filmy nebo hudební obsah.

Google Play vznikl v roce 2008, tehdy ještě pod názvem Android Market. K přejmenování na současný název došlo v roce 2012, kdy se sloučilo několik služeb pod jednu značku (Android Market + Google Music + Google Movies + Google eBookstore).

Přejít na web

Aplikace Google Play

Nabídka aplikací v internetovém obchodě Google Play je prakticky nekonečná, neustále se v něm objevují nové a nové aplikace z celé řady kategorií. Které aplikace patří v Česku k těm nejstahovanějším?

  • Nákupní aplikace – hodně oblíbené jsou věrnostní aplikace supermarketů, jako je Lidl, Albert, Kaufland, Tesco nebo Billa, dále pak aplikace e-shopů a tržišť, jako je Temu, Allegro nebo Shein a také aplikace klasických obchodů s e-shopy, jako je např. dm nebo Sinsay
  • Sociální sítě a komunikace – k dlouhodobě nejstahovanějším aplikacím patří Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger, TikTok nebo Snapchat
  • TV a streamovací služby – ať už jde o aplikace poskytovatelů placené televize, jako je O2 TV nebo streamingové platformy typu Netflix, HBO Max, Disney+ nebo Voyo, televizní obsah patří k tomu nejoblíbenějšímu a nejvýdělečnějšímu obsahu na Google Play
  • Další obsah – většina lidí má ve svém mobilu staženou nějakou aplikaci s počasím, bankovní aplikaci, mapy, různé praktické nástroje typu čtečka QR kódů, překladač či slovník, kalkulačka a spoustu dalších

Hry

Google Play nabízí také nepřeberné množství her různých žánrů. Některé z nich jsou placené, na výběr je každopádně spousta zajímavých her, které si můžete do svého mobilu či tabletu stáhnout úplně zadarmo. Z placených titulů patří k těm nejprodávanějším např. Minecraft, GTA: San Andreas nebo This War Of Mine, z bezplatných jsou pak oblíbené třeba Brawl Stars, Roblox nebo Pokémon GO.

Knihy

Na Google Play je také zajímavý výběr elektronických knih, i mezi nimi lze najít řadu titulů, které jsou zdarma nebo za symbolickou cenu v řádu haléřů či jednotek korun. Jinak se cena jedné knihy na Google Play pohybuje kolem 200 – 300 Kč a v nabídce jsou nejen zahraniční knihy, ale i známá díla slavných českých autorů.

Filmy a hudba

Dříve byly součástí obchodu Google Play i filmy, které se zde daly stahovat, tato služba už ale byla zrušena. Odkaz na webu tak zájemce posílá na YouTube, přes nějž se filmy dají koupit (ovšem za velmi vysokou cenu). V minulosti fungovala také služba Hudba Play, i ta už ale skončila, nahradila ji nicméně aplikace YouTube Music.

Možnosti platby

Za aplikace a hry na Google Play lze platit několika způsoby. Vybrat si můžete ze čtyř platebních metod:

  • platba debetní nebo kreditní kartou
  • platba přes PayPal
  • platba přes Paysafecard
  • uplatnění dárkové karty nebo propagačního kódu

Kromě toho si můžete svůj na účet na Google Play snadno nahrát kredit. Umožňuje to aplikace Odměny za průzkumy Google. Tu si můžete zdarma stáhnout v Google Play a občas vám na mobil přijde velmi krátký dotazník. Jeho vyplnění vám pak zabere obvykle necelou minutku a získáte za něj kredit (většinou 2 Kč, někdy i více). Jednoduše tak můžete sbírat kredity (tyto dotazníky jsou obvykle jen otázkou sekund a nezaberou skoro žádný čas) a za ně si pak můžete koupit libovolnou aplikaci nebo hru.

Často kladené dotazy

Pro jaká zařízení jsou na Google Play dostupné aplikace?

Na Google Play jsou miliony různých aplikací zejména pro mobilní telefony, ale je na něm i obsah pro tablety, chytré hodinky, televize, chromebooky nebo auta.

Dají se ještě na Google Play kupovat filmy?

V současné době už ne, tento obsah už Google Play v České republice nenabízí.

Musím mít mail u Googlu, abych si mohl stahovat obsah z Google Play?

Ano, na začátku je potřeba založit si u Googlu mailovou adresu na Gmailu. Nemusíte ji ale jinak používat, můžete klidně nadále využívat mailovou schránku u jiného poskytovatele.

Shrnutí

Aplikační obchod Google Play nabízí nesmírně pestrou paletu aplikací, které ocení každý majitel chytrého mobilního telefonu s Androidem. Oproti konkurenčnímu obchodu společnosti Apple je Google Play otevřenější, takže je v něm širší výběr aplikací a her, obsah na něm je levnější a dá se snadněji vyhledávat.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo