Shakery

Shakery máte pravděpodobně ve spojení se cvičením, kde se využívají na míchání drinků s proteinem či jiným doplňkem stravy. Můžete ho ale využít i v jiných sférách, o kterých si dneska také povíme. Hodí se jak do domácností, tak na cestování, jelikož jsou praktické a dle zvoleného materiálu mohou být i lehké. Obecně se ale podíváme na to, jak takový shaker vybrat a k čemu nám může být dobrý.

Porovnat ceny shakerů

Typy

Existují různé druhy shakerů, každý má své vlastnosti a funkce. Některé shakery se mohou například využít při míchání drinků v barech, jiné, jak už jsme zmínili, při promíchání proteinu s vodou či mlékem. U dalších parametrů výběru se budeme zaměřovat výhradně na proteinové shakery.

Klasický shaker

Standardní shaker s jednoduchým designem, skládající se ze dvou částí a ingredience se míchají krouživým pohybem. Skládá se ze dvou částí – spodního válce a horního víka s integrovaným sítkem. Spodní válec má obvykle kapacitu kolem 500 ml tekutin.

Boston shaker

Skládá se ze dvou částí – klasického shakeru a nádoby ze skla, které se navzájem přikládají. Sklenice je větší než míchací sklenice, s okrajem, který těsně přiléhá k horní části sklenice. Pro použití Boston shakeru se míchací přísady přidají do sklenice, přihodí se led a sklenice se umístí na horní část, čímž se vytvoří těsnění. Šejkr se pak drží v obou rukou a silně se protřepává, aby se přísady promíchaly a zchladily. Když je nápoj hotový, šejkr se oddělí poklepáním ruky na stranu skleničky. Nápoj pak přecedíme do sklenice a podáváme.

French shaker

Podobný klasickému shakeru s tím rozdílem, že horní část je větší než spodní část a používá se především pro míchání většího objemu tekutin. Konvexní část se používá k přípravě nápojů a obsahuje led a další ingredience, zatímco víko se používá k utěsnění a protřepání nápoje. Je to jednodušší varianta shakeru Boston.

Protein shaker

S vyšší kapacitou, určený pro snadné a rychlé míchání proteinových koktejlů a nápojů v terénu. Obsahuje vnitřní míchadlo, které pomáhá rozmíchat proteinový prášek s tekutinou a tím vytvořit hladký nápoj bez hrudek.

Elektrický shaker

Má motor pro automatické míchání a je ideální na větší objem tekutin. Skládá se z vnitřního motoru a baterie nebo nabíjecího zdroje. Funguje tak, že po vložení proteinového prášku a tekutiny dovnitř stačí několikrát stisknout tlačítko a motor bude míchat obsah za vás. Elektrický shaker tak ušetří čas a úsilí, které by bylo potřeba pro ruční míchání. Mnoho elektrických shakerů také obsahuje různé programy a nastavení, aby bylo možné přizpůsobit míchání individuálním preferencím a potřebám.

Materiál

Shakery se vyrábějí zejména ze tří materiálů, a to plastu, nerezu a skla. Každý z nich má své výhody, a to zejména v rámci užívání než vzhledu. Je dobré si materiál rozmyslet mimo jiné podle toho, kam budete shaker nosit. Váha a riziko rozbití zde hrají velkou roli.

Plast

Plastové shakery jsou zpravidla levnější a lehčí, ale také méně odolné. Kromě toho mohou být vyrobeny z nekvalitního plastu, což může vést k rychlejšímu opotřebení a zhoršení jejich vlastností. Hlavní nevýhodou je to, že se může stát, že začnou po určité době používání zapáchat. Pokud chcete tomuto problému předejít, shaker ihned po použití umyjte a vysušte.

Nerez

Nerezové shakery jsou naopak kvalitní a odolné, často vyrobené z korozivzdorného nerezu, který chrání před rzí. Nerezové shakery jsou také snadno čistitelné a mohou být udržovány v dobrém stavu po dlouhou dobu, ale jsou obvykle dražší než plastové shakery. Jejich velkou výhodou je, že dokáží udržet teplotu nápoje, tudíž si svůj nápoj vychutnáte stejně teplý či studený, bez ohledu na okolní teplotu.

Sklo

Skleněné shakery jsou méně časté než plastové nebo nerezové shakery. Hlavní výhodou skleněných shakerů je, že jsou nezávadné pro zdraví a neobsahují látky, které by mohly způsobit alergické reakce nebo jiné negativní účinky. Jsou také snadno čistitelné, odolné vůči teplotním výkyvům a udržují nápoje chladné po delší dobu. Stejně tak se vám nestane, že by vám po čase začal shaker zapáchat, což bývá u plastových modelů bohužel časté.

Nicméně, mají několik nevýhod, jako například jejich křehkost a těžší hmotnost oproti plastovým shakerům. Skleněné shakery jsou tedy vhodné pro ty, kteří preferují bezpečné materiály a nevadí jim něco těžšího, popřípadě si potrpí na design.

Velikost

Velikost shakeru závisí především na osobních preferencích uživatele a typu nápoje, který se chystá připravit. Nejčastější velikost shakeru je obvykle kolem 500 – 700 ml. Menší shakery s objemem kolem 400 ml jsou vhodné pro přípravu menších dávek nápojů, jsou také lehčí a snadněji přenosné.

Větší shakery s objemem větším než 700 ml jsou vhodné pro ty, kteří potřebují připravit větší dávky nápojů a mají rádi shakery s větším objemem. Je důležité vybrat správnou velikost shakeru, aby se zajistila dostatečná kapacita pro připravený nápoj a zároveň dostatečně malá velikost, aby byl shaker snadno přenosný a bylo možno jej vzít s sebou do posilovny.

Funkce

Shakery na proteiny jsou navrženy tak, aby umožnily snadné míchání i rozmíchání proteinových prášků a dalších doplňků stravy s tekutinou, jako je voda, mléko nebo ovoce. Některé shakery jsou vybaveny mřížkou nebo speciální koulí, která pomáhá zamezit tvorbě hrudek a zlepšit míchání.

Shakery mají také obvykle vodotěsné uzávěry a víčka, aby se zabránilo prosakování nápoje a zachovala se jeho čerstvost. Většina shakerů má také označení objemu nebo měření, které usnadňuje dávkování prášku a tekutiny. Shakery jsou důležitým nástrojem pro každého, kdo se zabývá fitness a sportem, jež potřebuje snadný a přenosný způsob, jak si připravit kvalitní nápoj ihned po cvičení. Bude se ale hodit také všem, kdo si rádi dělají milkshaky z prášku, aniž by nutně museli cvičit.

Značka

Mezi populární výrobce proteinových shakerů patří GymBeam, Amix Nutrition, NUTREND nebo BioTech USA. Liší se mezi sebou materiály, designovým provedením a cenou. Pokud plánujete využívat shaker často, vyplatí se zainvestovat do kvalitní značky.

Cena

Menší shakery seženete i do 100 Kč, jedná se zejména o plast. Pokud chcete větší objem nebo odolnější materiály, musíte si připlatit, a to od 150 Kč do 500 Kč. Zlatá střední cesta se ovšem pohybuje kolem 200 Kč.

Dražší modely nad 500 Kč už nespadají ve většině případů do kategorie proteinových shakerů, ale do shakerů pro barmany, kde se v balení nachází také různé vybavení. Co se týče proteinových shakerů, které v této cenové relaci najdete, jde o elektrické modely nebo speciální řady, například s designem Marvel.

Porovnat ceny shakerů

Údržba

Správná údržba shakerů je klíčová pro předcházení zápachu, znečištění a zabránění růstu bakterií. Následující kroky vám pomohou udržet váš shaker ve špičkové kondici:

  1. Ihned po použití opláchněte shaker teplou vodou. Nedoporučuje se použití horké vody, aby nedošlo k deformaci plastových dílů, pokud vlastníte plastový model.
  2. Pokud je to nutné, umyjte shaker čistícím prostředek a teplou vodou.
  3. Pokud je shaker silně znečištěn nebo má nepříjemný zápach, můžete ho vyčistit směsí vody a octa nebo citronové šťávy. Nechte směs působit několik hodin nebo přes noc, poté opláchněte a očistěte.
  4. Nepoužívejte ocelové nebo drátěné kartáče pro čištění vnitřního prostoru. Místo toho použijte kartáč s měkkými štětinami, například jemný kartáček na zuby.
  5. Při skladování shakeru nechte víčko volně položené, neuzavírejte ho k průchodu vzduchu a umístěte shaker na suché a čisté místo.
  6. Pokud budete dbát na správnou údržbu, váš shaker bude v bezvadném stavu a bude vám sloužit dlouhodobě.

Otázky a odpovědi

Jak se používá shaker na protein?

Do shakeru na protein se vkládá lžíce proteinového prášku a tekutina (nejčastěji voda nebo mléko), míchá se protřepáním. Míchací kulička v shakeru pomáhá rozmíchat prášek do tekutiny.

Jak zabránit pachu ze shakeru?

Aby se zabránilo pachu ze shakeru na protein, je důležité ho pravidelně čistit. Ihned po použití je třeba shaker vyprázdnit, důkladně vypláchnout vodou a poté umýt mýdlem a tekoucí vodou. Míchací kuličku je také třeba dezinfikovat.

Pokud se z nějakého důvodu pach neodstraňuje tak, jak by měl, může se shaker před čištěním nechat několik hodin namočený v roztoku jedlé sody a vody, popřípadě vody a octa nebo citronové šťávy. Dále je důležité shaker nepoužívat po dlouhé době bez vyčištění, protože se v něm mohou hromadit bakterie a plísně, které způsobují zápach.

Jaký je rozdíl mezi proteinovým šejkrem a běžným šejkrem?

Proteinový šejkr je obvykle speciálně navržen pro sportovce a je vhodnější pro míchání proteinových nápojů nebo jiných sportovních doplňků. Běžný šejkr je obvykle používán pro míchání koktejlů a jiných nápojů s alkoholem.

Závěr

Shakery na protein jsou stále oblíbenější a využívanější mezi sportovci a fitness nadšenci. Díky nim lze snadno a rychle připravit i sníst proteinový nápoj. Nejenže shakery ulehčují a usnadňují přípravu nápojů, ale také je udržují chladné a pomáhají s rozmícháním prášku do tekutiny. Nicméně, je důležité dbát na pravidelné čištění shakeru, aby se zabránilo množení bakterií a plísní, které mohou způsobit zápach.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo