Chytré zásuvky

Chytrá zásuvka se považuje za jednu z nemocnějších součástí chytrých domácností. Díky chytré zásuvce totiž budete moci ovládat prakticky jakékoliv obyčejné zařízení. Po zapojení do elektrické zásuvky vás dokonce chytrá zásuvka může informovat o spotřebě různých spotřebičů.

Díky tomu budete vědět, kolik energie spotřebuje televize, počítači či jiné zařízení v pohotovostním režimu. Díky chytré zásuvce můžete jednotlivé spotřebiče zapínat a vypínat na dálku, přesně podle vaší potřeby. Chytrá zásuvka je jedno z mála zařízení, které vám vloženou investici dokáže několikrát vrátit.

Chytrou zásuvku můžete ovládat na dálku pomocí dálkového ovladače, chytrého telefonu nebo třeba tabletu. Postačí mít pouze připojení k Bluetooth nebo Wi-Fi. Pokročilejší zásuvky využívají i mobilní signál GSM. Při výběru chytré zásuvky se zaměřte především na její maximální zatížení. To určuje, kolik a jaké spotřebiče budete moci k zásuvce připojit.

Porovnat ceny chytrých zásuvek

Nejlepší chytré zásuvky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TP-Link Tapo P110 1ks 95 % 377 Kč Zobrazit Mall.cz
2. TP-Link Tapo P100 1ks 92 % 309 Kč Zobrazit Tera.cz
3. TESLA Smart Plug TSL-SPL-1 89 % 376 Kč Zobrazit Smarty.cz
4. Tenda Beli SP3 89 % 238 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Immax Neo Lite Smart 62 % 299 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Chytré zásuvky nejsou tím jediným, čím můžete vaši domácnost vybavit. K dispozici máte také chytré spínače, termostaty nebo třeba stmívače.

 • Chytrý spínač – je zařízení, které vám umožní zapínat a vypínat domácí osvětlení. Na dálku můžete rovněž měnit barvu a intenzitu světla. Dalšími spínači můžete ovládat například garážová vrata, rolety, žaluzie atd.
 • Bezdrátová tlačítka – mají různou podobu, nejznámější je pravděpodobně SOS tlačítko, které ocení především starší občané. Bezdrátové tlačítko však může plnit i funkci domovního zvonku, nebo je rovněž využijete k ovládání světel, rolet atd.
 • Chytrý stmívač – je samostatný ovládací modul, který je nutné zabudovat do domovního rozvaděče.

Ovládání

Chytrou zásuvku můžete ovládat více způsoby. Prakticky všechny zásuvky pracují na bezdrátové frekvenci 2,4 GHz. Tyto zásuvky umožňují připojit více různých zařízení. K jejich zprovoznění pak nebudete nic dalšího potřebovat.

K dostání jsou však i zásuvky, které využívají různé komunikační protokoly. K nim je však nutné pořídit i centrální řídící modul. Ten svým vzhledem připomíná klasický router.

 • GSM – umožňuje komunikace prostřednictvím mobilní sítě. Ovládání je možné pomocí SMS, ale i internetových zpráv.
 • ZigBee – jednodušší komunikační protokol vám umožní ovládání zásuvky s menší vzdálenosti.
 • Z-Wave – poměrnou novinkou je komplexní protokol Z-Wave.
 • Matter – v dohledné době pak přijdou i zásuvky využívající protokol Matter. I ten se postará o kvalitní komunikaci mezi jednotlivými zařízeními. V budoucnu pak jistě přijdou i další možností, které zajistí potřebnou kompatibilitu.

Maximální zatížení

Při výběru chytré zásuvky se zaměřte i na tento parametr. Pomocí chytré zásuvky můžete ovládat pouze zařízení, která nepřekročí stanovený maximální příkon zásuvky.

 • 10A – tato hodnota je považována za úplný základ. Na trhu však můžete narazit i na velmi levné zásuvky, které mají ještě menší hodnoty, a ovládat s nimi budete moci pouze méně výkonná zařízení. Pro hodnotu 10A je maximální zatížení 2 300 W.
 • 16A – dražší zásuvky si poradí s napětím 3 680 W.

Funkce

Chytré zásuvky mohou mít různé funkce. Tou nejžádanější je ochrana proti přehřátí. Malé děti před elektrickým proudem ochrání vestavěná krytka. Další poměrnou častou funkcí je i časovač.

Ovládání hlasem – jednotlivé spotřebiče reagují na pokyny virtuálních asistentů. Stejnou funkci nabízí i některé chytré zásuvky. Před koupí chytré zásuvky si ověřte, s jakou aplikací je zásuvka kompatibilní a zda je vámi vybraná aplikace schopna komunikovat v českém jazyce. Chytré zásuvky spolupracují s hlasovými asistenty Google Asisstent, Apple Homekit a Amazon Alexa.

IFTTT – je bezplatná mobilní a webová aplikace, která vám umožní nastavit chod připojených zařízení. Při příchodu do domu se vám mohou otevírat dveře, spouštěn vytápění nebo třeba automaticky zapínat světla.

Příslušenství

Součástí chytrých zásuvek může být i některé praktické doplňkové příslušenství.

 • Termostat – k dostání jsou chytré zásuvky doplněné o termostat. Díky termostatu udržíte v místnosti ideální teplotu.
 • Měření spotřeby – žádaná je i možnost měřit spotřebu elektrické energie. Sledovat můžete hodnoty aktuální, ale přehled budete mít i o spotřebě za určitý časový úsek.
 • USB port – chytrou zásuvku můžete využívat i k nabíjení různých zařízení.

Značka

Chytré zásuvky jsou k dostání již delší dobu a při výběru narazíte na mnoho značek. Na trh pak pochopitelně přichází i výrobci nový. Zavedeným výrobcem je například značka Vocolinc, která nabízí chytré zásuvky ve všech cenových kategoriích. Od tohoto výrobce koupíte zásuvku, která dokáže měřit spotřebu, ale i takovou, kterou mohou ovládat hlasový asistenti.

Starší typ zásuvky koupíte od značky Sonoff. Tyto zásuvky poznáte podle širšího tvaru. Velmi znánou značkou je TP Link, která se na trhu vyskytuje poměrně dlouhou dobu. Výhodou je jejich cenová dostupnost a naprostá spolehlivost. Novější značkou je pak LSC a jedny z nejdražších zásuvek koupíte od značky Philips Hue.

Cena

Výhodou chytrých zásuvek je poměrně nízká pořizovací cena. Nejlevnější zásuvky lze koupit za cenu okolo 300 Kč. Pořízení takto levné zásuvky však může být v kombinaci s méně známým výrobcem spíše riskantní. Nejlevnější modely zvládnou menší zatížení a těžit nemůžete ani s přídavných funkcí.

Za kvalitnější lze považovat zásuvky s cenou vyšší než 500 Kč. Tyto typy již zvládnou vyšší zatížení a nechybí jim ani některé funkce. Přehled budete mít především o spotřebě energie. Některé zásuvky mohou být doplněny o USB vstup.

Máte-li na zásuvky větší požadavky, budete do ní muset investovat více než 1 000 Kč. Nejdražší zásuvka pak vyjde i na více než 1 500 Kč. Pomocí těchto zásuvek však můžete ovládat více spotřebičů a k dispozici máte i různé funkce.

Porovnat ceny chytrých zásuvek

Otázky a odpovědi

Jaká je největší výhoda chytré zásuvky?

Díky chytré zásuvce budete mít přehled o tom, které spotřebiče jsou v danou dobu v provozu a kolik vás bude jejich provoz stát. Díky chytré zásuvce můžete jednotlivá zařízení vypínat i zapínat na dálku a ušetříte tak nemalé výdaje za elektřinu.

Chytrá zásuvka dokáže různá zařízení vypnout i ve chvíli, kdy nejste v domácnosti fyzicky přítomní. Zabránit tak můžete i možným nehodám, které mohou vzniknout v případě zapnuté žehličky na vlasy, kulmy a dalších přístrojů.

Jak chytrou zásuvku zprovoznit?

Zprovoznění zásuvky je velmi jednoduché a zvládnete ho doslova během chvilky. Zásuvku stačí zasunout do zásuvky stávající a poté připojit požadovaný spotřebič. Poté pouze do vašeho telefonu či jiného zařízení, kterým budete chtít zásuvku ovládat, stáhnete bezplatnou aplikaci. Aby vše fungovalo, musíte mít přístup k WiFi nebo Bluetooth.

Co vše umí mobilní aplikace?

Díky bezplatné mobilní aplikaci budete mít dokonalý přehled nejen o zapojených spotřebičích, ale i o spotřebě energie v danou dobu. Aplikace zobrazuje statistiky a umožní vám i vytvořit si časový rozvrh, podle kterého se budou připojená zařízení zapínat a vypínat. Díky tomu se nemusíte prakticky o nic starat, a přesto dosáhnete alespoň nějakých úspor v domácnosti.

Závěr

Chytrá zásuvka se od té běžné svým vzhledem nijak zásadně neliší. Na rozdíl od klasické zásuvky ji však můžete ovládat na dálku prostřednictvím Bluetooth nebo WIFi. K ovládání některých zásuvek je možné rovněž použít GSM síť. V tomto případě ji můžete ovládat i pouhým prozvoněním nebo prostřednictvím SMS zpráv. Díky chytré zásuvce budete mít přehled o chodu i spotřebě připojených elektrických spotřebičů.

Chytrá zásuvka vám tedy ušetří peníze, ale i nervy. Přemýšlet nemusíte, zda máte například vypnutou kulmu, žehličku, konvici na vodu a jiné spotřebiče, které mohou způsobit různě závažné nehody. Chytrou zásuvku si jistě oblíbí i vaše děti. Díky ní, budete mít přehled o tom, jak dlouhou dobu vaše dítě používá internet a budete je moci na dálku odpojit od sítě WiFi.


Zdroj: www.eon.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (41 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo