Čističe koberců

Koberec dokáže v interiéru vytvořit útulnou atmosféru, používá se však i jako tepelný izolant. Díky tomu má koberec své místo snad v každé domácnosti. Někteří používají koberce k zakrytí celé podlahy, jiní upřednostňují různě velké kusové koberce. Ať už vlastníte jakoukoliv jeho podobu, pravděpodobně velmi dobře víte, jak složité může být koberec vyčistit.

Koberec je bohužel místem, kde se ve větším množství hromadí prach, drobky z jídla, písek, vlasy i chlupy. Díky tomu se v něm poměrně snadno množí bakterie, což může znepříjemnit život zejména alergikům. Všech nečistot koberec nezbavíte běžným vysáváním a na řadu tak čas od času přichází hloubkové čištění.

Možností, jak koberec vyčistit je několik. Při čištění celého koberce by měl mít opět hlavní slovo vysavač. Skvrny pak odstraníte pomocí různých běžně dostupných prostředků.

Porovnat ceny čističů

Čištění

Koberec můžete čistit pomocí suchého nebo mokrého čištění. V dnešní době sám výrobce uvádí, jakému způsobu čištění byste měli dát u daného výrobku přednost. Suché a mokré čištění mohou provádět ti, kteří nevlastní vysavač s funkcí mokrého čištění, tedy známý tepovač.

Suché čištění

V případě suchého čištění můžete použít speciální čistící prášek. Používání prášku je jednoduché. Nejprve je nutné koberec řádně vysát, poté v doporučeném množství aplikujete prášek. Ten je nutné nechat několik minut nebo hodin působit. Doma působení se mění v závislosti na typu prášku. Při jeho výběru se tak na tento parametr nezapomeňte zaměřit. Poté koberec opět důkladně vysajte.

Kvalitní čistící prášek by měl být schopen absorbovat veškeré nečistoty. Díky němu rozjasníte i barvy.

Mokré čištění

Druhým způsobem je tzv. mokré čištění. K tomuto účelu se v současnosti používá pěna ve spreji. I v tomto případě je aplikace velmi jednoduchá. Prvním krokem je opět důkladné vysátí koberce. Poté nanesete na celou plochu čistící pěnu, kterou necháte potřebnou dobu působit. Majitelům koberců s delším vlasem se doporučuje pro lepší výsledek, pěnu zapracovat pomocí kartáče nebo houbičky. Po uplynutí potřebné doby pěnu z koberce důkladně vysajte. Také pěna koberec nejen vyčistí, ale projasní i jeho barvy.

K mokrému čištění lze použít i přípravky v podobě šamponu, které je nutné smíchat v doporučeném poměru s vodou. Tento způsob však není příliš šetrný a spíše se ho doporučuje nepoužívat. Při výběru správného šamponu je navíc velmi důležité přečíst informace na obalu. Koupit totiž můžete přípravky vhodné k péčí o koberec vyrobený z přírodních i umělých materiálů. Jestliže použijete nevhodný čistič, můžete koberec nenávratně zničit.

Tepovač

Koberec můžete čistit také pomocí tepovačů, což jsou speciální vysavače s funkcí mokrého čištění. Součástí vysavače je nádoba na vodu. Do ní nalejete potřebné množství vody a tekutého čisticího prostředku, a poté ho tlakem vysavače do koberce rovnoměrně aplikujete. I v tomto případě je nutné nechat čistič nějakou dobu působit. Poté již koberec klasicky vysajete. Po vyčištění zůstane koberec nějakou dobu mokrý, proto je nejlepší nechat tuto činnost na večerní hodiny, aby mohl přes noc dokonale vyschnout. Čistění koberce vodou není příliš vhodné pro ty, kteří mají pod kobercem dřevěnou podlahu.

Na trhu jsou k dostání různé podoby čističů, které lze aplikovat do tepovače. Většina výrobců extraktorů však na trh dodává vlastní prostředky, které doporučuje používat v kombinaci s daným tepovačem.

Značka

Možnosti, jak koberec vyčistit už znáte, nyní tedy přichází na řadu otázka, čím koberec vyčistit. Čističe koberců nabízí hned několik výrobců. V některých případech je rozumné vybírat čistič stejné značky jako je vysavač, který k čištění používáte. To se týká především značky Kärcher. Od tohoto výrobce koupíte čisticí prostředky na koberec ve formě prášku, pěny i šamponu a vyzkoušet je můžete i v kombinaci s jakýmkoliv kobercem.

Značka Kärcher bude vždy zárukou kvality. V běžných drogeriích jsou mnohem dostupnější čističe značek Vanish, Dr. Schutz, Reckitt Benckiser, Mr. Teppich a dalších.

Cena

Cena čističe je dána převážně značkou, ale i množstvím přípravku. Obecně však nejsou čističe koberců nijak drahé a jedno balení vám navíc vydrží poměrně dlouhou dobu. Proto je rozumnější vždy sáhnout po čističi známé značky, u které máte jistotu, že koberec bude vyčištěn kvalitně a šetrně. V drogeriích koupíte čističe za cenu od 70 – 300 Kč. K dostání jsou však i velká balení, která mohou obsahovat i 10 litrů přípravku. Zde je cena v rozmezí 3 – 6 000 Kč.

Porovnat ceny čističů

Otázky a odpovědi

Jak o koberec správně pečovat?

Základem správné péče je vysávání. Koberec byste měli vysávat dle potřeby, nejméně však 1x za týden. Vysavač z koberce vytáhne většinu běžných nečistot. Na trhu najdete mnoho pomocníků, kteří vám s vysáváním pomohou. Jestliže máte tu možnost, doporučuje se koberec občas vyvětrat a vyklepat na vzduchu. Projasnit barvy vám pomůže čistý sníh, nebo k tomuto účelu použijete parní čistič.

Lze koberec vyčistit bez pomoci chemických prostředků?

Na internetu najdete hned několik návodů, jak koberec vyčistit s běžnými surovinami, které má v kuchyni snad každý. Mezi nimi pochopitelně nechybí jedlá soda a ocet. Tuto kombinaci můžete vyzkoušet při plošném čištění. Skvrny pak můžete vyčistit pouze jedlou sodou, kterou na skvrnu aplikujete a poté ji pokapete trochou teplé vody.

Koberec můžete vyzkoušet vyčistit jedlou solí, kterou na koberec nasypete, necháte nějakou dobu působit a poté vše vysajete. Větší efekt má pak sůl smíchané s minerální vodou. Smíchat ji musíte do konzistence husté pasty, kterou na koberec nanesete a necháte zaschnout. Poté na řadu opět přichází vysavač.

Jak z koberce vyčistit moč?

Koberec se může ušpinit čímkoliv, tedy i moči. To není nijak neobvykle v rodinách s malými dětmi nebo zvířaty. Důležité je, čištění koberce zbytečně neodkládat, což je pravidlo, které platí pro každou skvrnu. Nejprve je nutné tekutinu co nejvíce vysušit utěrkou nebo hadrem. Jakékoliv skvrny lze vyčistit za pomoci speciálních přípravků na skvrny, které koupíte v drogerii. Jestliže však po ruce žádný čistič nemáte, můžete opět vyzkoušet ocet, který můžete smíchat se sodou nebo šťávou z citronu. Tato kombinace koberec vyčistí a zbaví ho i zápachu.

Závěr

Čističe koberců mají různou podobu. Tyto přípravky jsou k dostání ve formě prášku, pěny i tekutého čističe. Koberec můžete čistit ručně a to hned dvěma způsoby. V současné době je preferovanější suchý způsob čištění, který je šetrnější a nedochází při něm k ničení vláken. Práškem efektivně vyčistíte skvrny i celý koberec. Jestliže zvolíte mokrý způsob čištění, budete potřebovat přípravek v podobě šamponu nebo pěny. Druhým způsobem je strojní čištění. V tomto případě můžete použít vysavač s funkcí mokrého vysávání.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo