Tepovače

Nejoblíbenější značky tepovačů

Tepovací vysavač je k dostání také pod označením extraktor. Pomoci tohoto speciálního čističe můžete vyčistit nejen koberce, ale také textilní závěsy, matrace, čalounění, autosedačky nebo textilní rohožky. Je vhodný rovněž k údržbě schodů s kobercovým obkladem, poradí si s mokrými nečistotami a hodit se bude i pro běžné vysávání jakékoliv podlahové krytiny.

Tepovač tedy není možné chápat pouze jako čistič koberců, v mnoha případech se jedná o multifunkční přístroj, který zvládne suché i mokré vysávání. Díky vysokému výkonu si tepovač poradí s hloubkovým čištěním a zatočí i s roztoči nebo alergeny. Je tedy vhodný do rodiny alergiků.

Tepovač koberců je na rozdíl od běžného vysavače větší a jeho součástí jsou i nádoby na čistou i odpadní vodu. Při výběru vhodného tepovače budete muset zvážit nejen objem těchto nádob, ale zajímat by vás měli i další parametry. U každého vysavače je důležitý zejména sací výkon, možné funkce a příslušenství. V případě tepovacích vysavačů je třeba zvážit i výkon čerpadla nebo velikost nádrží.

Porovnat ceny tepovačů

Nejlepší tepovače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bissell 1558N SpotClean Professional 100 % 5 999 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Orion TEKO 1 97 % 1 475 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Kärcher SE 4002 1.081-140.0 89 % 5 961 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Kärcher SE 4001 1.081-130.0 84 % 4 290 Kč Zobrazit Karchercs.cz
5. Salente Combo 4v1 55 % 4 303 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Tepovače lze rozdělit do dvou skupin podle typu konstrukce. Kromě klasické podoby lze koupit i tepovač tyčový.

Klasický

Tyto extraktory jsou oblíbenější a na trhu zastoupeny ve výrazně větším počtu. Svou podobou připomínají robustnější vysavače. Jejich předností je velký výkon a větší nádržky na vodu. Klasické tepovače mají zpravidla malá kolečka, která vám usnadní jejich přemísťování. Součástí tohoto typu bývá i poměrně velké množství příslušenství. Nevýhodou je jejich vyšší hmotnost a větší rozměr. K jejich uskladnění budete potřebovat více místa.

Tyčový

Jestliže preferujete tyčový tepovač, bude váš výběr velmi omezený. Předností tyčových tepovačů je menší rozměr, svým vzhledem připomínají klasický tyčový vysavač. Díky menšímu rozměru musíte počítat s menšími nádržemi na vodu a tím pádem i s jejich častějším doplňováním nebo naopak vyprazdňováním.

Tyčové tepovače mají také nižší výkon a nemusí si poradit se zažranou špínou. U tohoto typu nemůžete využívat další příslušenství, nemají totiž hadici, ke které by bylo možné příslušenství připevnit.

Velikost nádrží

Kapacita nádrží patří u tepovače ke klíčovému parametru. Čistič koberců mívá zpravidla dvě nádoby, do první lze nalít čistou vodu s čisticím prostředkem a do druhé je vysávána špinavá voda z koberce. Méně často jsou tepovače vybaveny 3 nádržemi, v tomto případě je oddělená nádrž na čistič a čistou vodu.

Před tím, než začnete tepovač vybírat, je třeba vědět, jak velkou plochu budete čistit. V domácnosti si vystačíte s menším a lehčím tepovačem, pokud budete čistit velké komerční plochy. Velikost nádrží pak pochopitelně ovlivňuje i celkovou velikost a hmotnost tepovače.

 • Menší plochy – čalounění, malé koberce nebo autopotahy vyčistíte s tepovačem s objemem do 10 litrů.
 • Střední plochy – do větších domácností se zpravidla pořizují tepovače s objemem 10 – 30 litrů. S těmito etraktory vyčistíte také koberce v kancelářích nebo v menší prodejně.
 • Velké plochy – pro komerční použití jsou vhodné tepovače s objemem od 30 – 70 litrů.

V souvislosti s objemem se uvádí následující:

 • Plochu o rozloze do 50m2 vyčistíte s tepovačem s objemem 2 litry.
 • Plocha o rozloze do 150 m2 vyžaduje nádrž s objemem okolo 4 litrů.
 • Velké plochy s rozlohou více než 150 m2 lze vyčistit díky nádrži s objemem více než 5 litrů.

Sací výkon/příkon

Výkon je při výběru zásadní a ovlivňuje, jak moc bude tepovač kvalitní. Výkon se standardě uvádí ve Wattech a nejčastěji bývá od 300 – 600 W. Velmi praktické je, pokud tepovač umožňuje sací výkon podle potřeby regulovat. Takový čistič si lépe poradí s různými povrchy.

V mnoha případech je u jednotlivých přístrojů uveden pouze příkon. Zde platí, že sací výkon je cca 25% příkonu. Za kvalitní jsou považovány tepovače s příkonem od 1 000 – 1 200 W. Profesionální čističe jsou však mnohem výkonnější a jejich příkon je v rozmezí 2 000 – 2 200 W.

Výkon čerpadla

Nedílnou součástí každého tepovače je i čerpadlo. To čerpá roztok z nádrže s čistou vodou. Tento roztok se pak vstřikuje do koberce nebo čalounění. Výkonnější čerpadla jsou schopna roztok vstřikovat pod vyšším tlakem, díky čemuž se dostane hlouběji do povrchu. Díky tomu můžete odstranit i mastné nebo zaschlé nečistoty. Za kvalitní se považují čerpadla s výkonem okolo 40 W. Takto výkonné čerpadlo je ideální i pro hloubkové čištění. V mnoha případech je možné výkon čerpadla regulovat a čistit můžete různě husté koberce nebo další jemnější povrchy.

Hlučnost

Tepovač koberců může být poměrně hlučný. Hlučnost by vás měla zajímat zejména v případě, kdy bydlíte v bytových domech. Pro majitele rodinných domů může být hlučnost přístroje spíše okrajovým parametrem.

Hlučnost se standardně udává v decibelech pod zkratkou dB a nejčastěji se pohybuje v rozmezí 60 – 90 dB. Hlučnost je parametr, který souvisí s výkonem, tichý tepovač je uživatelsky komfortnější, avšak jeho výkon nemusí být dostačující.

Za tiché jsou považovány extraktory s hodnotami od 60 – 70 dB. Zlatou střední cestu tvoří přístroje s hlučností 70 – 80dB a hlučné přístroje mají hodnoty větší než 80 dB.

Filtrace

Tepovací vysavač je považován za vhodný přístroj pro alergiky. Nejen v rodinách alergiků je tak důležitá i filtrace, která je schopná zachytit prachové částice, bakterie, mikroby a další alergeny. Značkové tepovače mohou zachytit až 99% všech těchto alergenů. Tepovače mohou mít stejně jako vysavače bezsáčkovou i sáčkovou filtraci.

Jednotlivé tepovače mohou disponovat 3 základními typy filtrů:

 • HEPA filtr – tyto filtry najdete i u mnoha dalších vysavačů. Jsou považovány za nejlepší možnou volbu a mohou zachytit i ty nejjemnější částice prachu, různých mikroorganismů nebo pylů.
 • Mikrofiltr – i tento typ filtru je kvalitní, avšak není schopen zachytit velmi drobné částice, se kterými si HEPA filtr hravě poradí.
 • Vodní filtrace – jako jediná zvlhčuje vzduch, avšak není tak účinná jako předchozí typy.

Funkce

Tepovače nejsou jenom přístroje, které vyčistí koberec. Díky nadstandardním funkcím toho zvládnou mnohem více. S počtem těchto funkcí však roste cena přístroje. Proto dobře zvažte, co vše jste schopni skutečně využít.

 • Mokré a suché vysávání – mnoho tepovačů je multifunkčních a využít je můžete oběma způsoby.
 • Ovládání – levnější tepovač můžete ovládat pomocí tlačítek, dražší čističe mají ovládání dotykové. V případě nejdražších modelů je možné použít dálkový ovladač.
 • Čistící programy – jedná se o standardní funkci, která vám umožní čistit nejen koberce, ale i další textilie.
 • Mytí oken – tepovač můžete díky různým nástavcům použít i k tomuto účelu.
 • Zpětný chod – promění tepovač na fukar.
 • LED indikátory – světelná signalizace vás upozorní na prázdnou nebo plnou nádobu s vodou.

Příslušenství

Ke klasickému tepovači dostanete i další příslušenství. Jeho množství se liší, i zde platí, že čím je tepovač dražší, tím více vám toho nabídne.

 • Nástavec na podlahu – využijete ho k vysávání všech typů tvrdých podlah.
 • Nástavec na okna – tepovači s funkcí mytí oken nechybí ani tento nástavec.
 • Nástavec na čalounění – kromě něho pravděpodobně najdete i další podoby různě velkých nástavců.
 • Nástavec foukací – tento nástavec mají tepovače s funkcí zpětného chodu.
 • Turbokartáč – odstraní vlasy i zvířecí chlupy.

Značka

Tepovače nabízí mnoho známých výrobců. Mezi nejkvalitnější patří čistící technika značky Kärcher. Tento výrobce se pravidelně umísťuje na předních místech různých testů. Mezi další oblíbené patří tepovače Bosch, Klarstein, Lavor, Eta, Phillips a další.

Cena

Cenové rozpětí tepovačů je poměrně velké. Tuto čistící techniku můžete používat doma, ale běžně je využívána i ke komerčním účelům. Nejlevnější čistič koberce vyjde na cca 2 500 Kč. Mezi levné a méně výkonné přístroje patří tepovače s cenou do 5 000 Kč.

Kvalitnější tepovače, které můžete využít při údržbě větší domácnosti nebo menších komerčních prostor koupíte do 10 000 Kč. Opravdu velké a výkonné profesionální tepovače vyjdou na více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny tepovačů

Otázky a odpovědi

Co ještě sledovat?

Zajímat by vás měla i délka přívodního kabelu. U těchto přístrojů mívá kabel délku nejčastěji od 6 – 10 metrů. K délce kabelu se u klasických tepovačů připočítává i délka hadice. Ta má zpravidla 2 metry. Někdy se můžete setkat i s označením akční rádius, což je právě součet délky hadice i kabelu. Akční rádius určuje vzdálenost od elektrické zásuvky po konec hubice.

Co je multifunkční vysavač?

Mezi multifunkční patří vysavače, které zvládnou suché i mokré vysávaní. Některé typy mají funkci parního čištění nebo zvládnou šamponování koberce. Kromě toho u nich můžete využívat mnoho dalších funkcí. Jejich nevýhodou je pochopitelně vyšší pořizovací cena.

Jakou mají tepovače sběrnou nádobu?

Tepovače se dělí na sáčkové a bezsáčkové. V případě sáčkových jsou nečistoty zachytávány do prachového sáčku. Nevýhodou je nutnost sáčky měnit a pravidelně dokupovat jiné. Bezsáčkové vysavače vysávají větší nečistoty do nádoby, kterou je nutné pravidelně vysypávat a čistit.

Závěr

Tepovač patří do skupiny multifunkčních vysavačů. Primárně je určen k čištění koberců a čalounění, ale zvládne vysát prakticky jakýkoliv povrch. U tohoto typu je stejně jako u běžných vysavačů důležitý sací výkon. Zajímat by vás měla i velikost sběrné nádrže, výkon čerpadla nebo hlučnost. Nevýhodou těchto čističů je vyšší pořizovací cena, za kvalitní tepovač, který bude opravdu účinný, si budete muset připlatit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.karcher.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (46 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Manželce jsem koupil na radu kamaráda minulý rok tepovač Proteco a div, že mi ho nehodila na hlavu, že je k ničemu. Takže jsem objednal od značky Kärcher a ten už u ní bez problémů prošel. Čistí se s ním dobře a koberce vypadají opravdu čistě, tak snad dlouho vydrží.

 2. Já používám tepovač Orion, ale k němu jsem si přikoupila i vysavač s tepovačem v jednom od Kärchera. Jsem spokojená s oběma pomocníky.

 3. Mám tepovač od značky Kärcher a je super. Dobře se s ním pracuje a dokonce ani když se naplní vodou není těžký.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo