Parní čističe

Parní čističe jsou nepostradatelnými pomocníky v boji proti zašlé špíně a různým nečistotám. Teplota páry dosahuje až 80°C a zbaví vás až 97% roztočů, bakterií a virů bez používání jakýchkoliv chemických přípravků. Z tohoto důvodu jsou parní čističe ideální dezinfekční prostředky, které jsou velmi vodné zejména pro alergiky.

Parních čističů je na trhu hned několik, každý má několik kladů i záporů a každý využijete odlišným způsobem. U parního čističe hraje důležitou roli velikost nádržky na vodu. Čím je větší, tím déle budete moci s přístrojem na jeden zátah pracovat. Dalším důležitým parametrem je velikost tlaku. A poslední, co hraje při výběru čističe roli je příslušenství.

Porovnat ceny parních čističů

Nejlepší parní čističe

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Vileda Steam XXL 94 % 2 170 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. Leifheit 11910 93 % 1 690 Kč Zobrazit Datart.cz
3. Kärcher SC 2 EasyFix 1.512-050.0 90 % 2 490 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. ETA 1264 90000 Aquabelo 85 % 990 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. CONCEPT CP1010 82 % 1 059 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Parní čističe jsou k dostání v několika podobách. Všechny čističe však fungují na stejném principu, stačí do nich nalít vodu, nechat je ohřát na požadovanou teplotu a poté již můžete za pomoci horké páry a tlaku začít s úklidem domácnosti.

Ruční čistič

Malé a skladné ruční čističe využijete v domácnosti mnoha způsoby. Pomocí malého čističe vyčistíte i hůře přístupná místa. Je ideální na čištění mastné špíny v kuchyni, ideální na leštění oken i spár. Pomůže vám s údržbou vodovodní baterie a mnoho dalšího.

Ruční čističe mají zpravidla menší výkon než jejich větší kolegové, a nemusí si tedy efektivně poradit s některou obzvlášť náročnou špínou. Nevýhodou je i malá nádržka na vodu, která vám neumožní čistit velké plochy.

Pojízdný čistič

Větší čističe jsou obvykle dodávány s velkým množstvím příslušenství a využijete je tak mnoha způsoby. Předností je velká nádoba na vodu, která si sice ohřívá delší dobu, obvykle v řádu několika minut, poté však můžete čistit i hodinu v kuse.

Tyto přístroje mohou vyvinout tlak až 5 bar. Hravě si tak poradí s jakoukoliv špínou i odolnou kuchyňskou mastnotou. Svým vzhledem čistič připomíná klasický vysavač, je tedy velký, poměrně těžký a počítat musíte s vyšší pořizovací cenou.

Parní vysavač

I v tomto případě se jedná o větší přístroj, který však funguje na trochu jiném principu. Parní vysavač je schopen navlhčený povrch vysát a je určen především k čištění koberců, matrací a čalounění.

Kromě nádrže na čistou vodu je tak vybaven i nádrží na vodu špinavou. Tyto přístroje využijete v rodinách, kde potřebujete udržovat větší množství koberců. K parním vysavačům je dostupné mnohé příslušenství, které vám umožní čistit nábytek i okna. Opět však musíte počítat s větší hmotností i vyšší pořizovací cenou.

Parní mop

Jedná se o přístroj, který neslouží pouze k údržbě podlahy. I tento čistič je k dostání v několika podobách, zvolit můžete jednoduchá parní mop nebo přístroj s kombinací tyčového vysavače.

I tyto přístroje mohou obsahovat poměrně velké množství příslušenství, které vám umožní používání všemi výše jmenovanými způsoby.

Velikost nádoby

Jednotlivé čističe se liší velikostí, hmotností a pochopitelně i objemem nádoby na vodu. Ruční čističe mají zpravidla nádrž na 0,5 litrů vody. Parní vysavače a pojízdné parní čističe umožňují využít páru z 1 – 1,5 litru vody. Objem nádrže parních mopů je nejčastěji od 0,5 – 1 litru.

Velikost nádoby do 0,5 litru vám umožní čistič používat cca 15 minut. S nádrží o velikosti do 1 litru si vystačíte přibližně 25 minut. Tyto časy se týkají pouze jednokomorových čističů, ty dvoukomorové je možné používat nepřetržitě.

Tlak

To, jak odolnou špínu zvládne parní čistič odstranit, udává tlak uváděný v barech. Velikost tlaku úzce souvisí i s výkonem čističe. Výkonnější čističe pracují s vyšším tlakem, jsou tedy rychlejší, účinnější a dražší. V souvislosti s výkonem se uvádí i doba ohřevu vody, která bývá v rozmezí 3 – 8 minut.

  • Ruční čističe mívají příkon od 1 000 – 1 500 W a pracují s tlakem 3 – 3,5 bar.
  • Parní mop mívá příkon nejčastěji okolo 1 000 W a tlak je cca 3 bar.
  • Pojízdné čističe jsou výkonnější, příkon je v rozmezí 1 500 – 2 200 W a tlak od 3,5 – 5 bar.
  • Parní vysavač má příkon v rozmezí 2 000 – 3 000 W a tlak od 4 – 6 bar.

Počet komor

Parní čističe využívají jednokomorové nebo dvoukomorové systémy.

Jednokomorový

Jednokomorový je jednodušší zpravidla ruční nebo levnější větší čističe disponují jednou nádržkou na vodu. Voda je v nádržce uzavřena pod tlakem.

Ve chvíli, kdy dojde k úplnému vyprázdnění nádoby, budete muset čekat i několik minut, než dojde k vychladnutí a bude možné nádobku otevřít a vodu opakovaně dolít. V případě malých ručních čističů to může celý úklid značně prodloužit.

Dvoukomorový

Tyto čističe mají dvě nádoby na vodu, v jedné je voda a ve druhé se tvoří pára. Díky tomu můžete vodu dle potřeby dolévat průběžně bez nutnosti práci přerušit. Úklid je tak výrazně kratší a používání komfortnější. Nevýhodou je pochopitelně vyšší pořizovací cena.

Funkce

Mezi nejčastější funkce patří možnost regulovat množství páry. Díky tomu můžete bezpečně vyčistit prakticky jakýkoliv materiál. U těchto výrobků byste se měli v manuálu výrobce dočíst, jaký stupeň volit na různé materiály.

Velmi praktický je funkce odvápňování. Nemusíte se tak starat o údržbu přístroje ani používat k čištění destilovanou vodu.

U parních čističů můžete využívat také indikátor nahřátí páry a množství vody. V případě některých čističů můžete mít k dispozici i funkci automatického vypnutí.

Příslušenství

Co se týká příslušenství, k dispozici můžete mít především různé nástavce, které využijete k čištění oken, čalounění, úzké nástavce na spáry, stěrku určenou k čištění obkladů i oken nebo různé kartáče.

Značka

Parní čističe nabízí mnoho známých značek, průkopníkem prvních parních čističů je italská značka Ariete , která s tímto čističem přišla jako první na trh v roce 1997. Výrobky Ariete mají hned několik patentů a výrobce se pochopitelně stále snaží svoje výrobky vylepšit.

K oblíbeným a neméně kvalitním patří i čističe značek Eta, Kärcher, Roventa, Sencor, Concept.

Cena

Pořizovací cena parních čističů je vyšší, avšak při čištění není nutné používat žádné chemické roztoky, což je z dlouhodobého hlediska naopak finančně výhodnější.

Mezi levnější patří ruční čističe a jednoduché parní mopy. Jejich pořizovací cena bývá zpravidla v rozmezí 700 – 1 500 Kč. Pojízdné parní čističe koupíte od 2 000 Kč. Tyto levné čističe však nejsou příliš kvalitní, proto je vhodnější zakoupit raději přístroj za cenu okolo 5 000 Kč.

Ty nejdražší vás pak mohou vyjít i na 10 000 Kč. Za tuto cenu pak pořídíte také první parní vysavače. Tato cena je však počáteční a opravdu kvalitní model vás vyjde spíše na 15 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny parních čističů

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody parních čističů?

Největší předností je ekologické i ekonomické čištění, které nevyžaduje používání množství agresivních chemických přípravků. Pomocí malých čističů vyčistíte těžko přístupná místa, tyto přístroje jsou neocenitelnými pomocníky při údržbě kuchyně i koupelny.

Čistění pomocí horké páry je jednoduché, i zašlou špínu vyčistíte prakticky bez námahy. Parními čističi je možné čistit také okna a to bez nežádoucích šmouh.

Je možné otevřít jednokomorový čistič před vychladnutím?

Otevřít natlakovanou nádobu možné není. Některé levné čističe nemusí mít bezpečností uzávěr a otevření tak mohou umožňovat. Tímto postupem si však můžete způsobit bolestivé popálení. Proto to nikdy nedělejte a na toto nebezpečí upozorněte každého, kdo bude čistit v domácnosti používat.

Jaké bezpečnostní prvky by měl parní čistič mít?

Z hlediska bezpečnosti musí být čistič vybaven tlakovým ventilem. Ten byste měli najít i každého jednokomorového čističe. Ventil plní funkci pojistky a zabrání případnému předčasnému otevření nádrže. Častým prvkem je i dětská pojistka, která zaručí, že z přístroje nebude při nešikovné manipulaci vycházet horká pára.

Závěr

S použitím parních čističů bude vaše domácnost uklizena důkladně a bezpečně. Za parní čistič si na začátku připlatíte, poté však nebudete muset investovat do drahých chemických přípravků, které je vesměs možné používat pouze určitým způsobem.

Pomocí parních čističů dokážete vyčistit prakticky jakýkoliv povrch. Používat by se neměly pouze na čištění matrací, které mohou po tomto čištění delší dobu vysychat a obezřetní byste měli být i při čistění dřevěných povrchů. Ty je možné čistit pouze s nižší teplotou páry.

Parní čističe můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.karcher.cz, www.tipa.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (82 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednala jsem si parní čistič od značky Silver Crest a jsem velmi spokojená. Pracuje se s ním velmi dobře, příjemně se drží v ruce a čistí účinně.

  2. Parní čistič mám doma od značky Vileda a jsem s ním velmi spokojená, ale nevím, zrovna jaký to byl typ..

Přidat komentář

Recenzer
Logo