Elektrické krby

Elektrické krby představují jednoduchou možnost, jak si vychutnat pohled na plápolající oheň v krbu. Výhodou elektrického krbu je minimální údržba i čištění. Díky tomu jsou tyto krby v poslední době velmi populární a vidět je můžete nejen v bytech, ale i mnohých rekreačních oblastí, kde představují jednu z možností, jak si v chladnějších dnech přitopit.

Elektrické krby fungují díky elektrické energii a na trhu je najdete v několika různých podobách. Ovládání krbu je velmi jednoduché, stačí je zapojit do elektrické sítě a ovládat je pomocí mechanického nebo dálkového ovládání. Krb si tak můžete zapojit a zprovoznit prakticky ihned po zakoupení a vybalení. Plameny ohně vznikají kombinací rotujících zrcadel a světelných zdrojů, nebo jsou využívány LED světla.

Při výběru elektrického krbu je třeba zvážit několik parametrů. Pořizovací cenu ovlivňuje nejen typ krbu, ale i realističnost plamenů ohně. Dražší varianty nabízí mnohem skutečnější plameny, než krby levnější. Elektrické krb místnost vytápí za pomoci topného tělesa. Aby byl krb schopen místnost vytopit, je nutné zvolit potřebný výkon s ohledem na velikost místnosti, ve které bude krb umístěn. S ohledem na umístění je nutné přihlédnout i k hlučnosti krbu. Hluk způsobují ventilátory, které jsou součástí krbu. Jednotlivé modely pak umožňují využívat několik praktických funkcí.

Porovnat ceny krbů

Nejlepší elektrické krby

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. G21 Fire Lofty 91 % 2 299 Kč Zobrazit Mall.cz
2. G21 Fire Storm 89 % 4 399 Kč Zobrazit Datart.cz
3. Igotherm Memphis 70 % 5 890 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Elektrické krby fungují na jiném principu než klasický krb na dřevo. Přesto i tento krb může vzhledem klasický krb připomínat. Další možností je pořízení krbu závěsného. Kromě těchto nejběžnějších najdete i další podoby elektrických krbů.

Krbová kamna

Jednou z nejžádanějších variant jsou právě krby s podobou klasických kamen. Tyto typy jsou ideální na chatu, chalupu i tradičních domácností. O realistický vzhled se postará především černý design kamen, nechybí ani efekt šlehajících plamenů. Výhodou kamen je flexibilita, mnohá kamna lze libovolně umísťovat do různých místností v domě.

Vestavný krb

Elektrický krb si budete moci nechat stejně jako klasický krb zabudovat. Díky tomu docílíte dokonalého a realistického vzhledu. Nevýhodou je náročná a dražší instalace.

Nástěnný krb

V moderních domácnostech najdete nejčastěji nástěnný elektrický krb. Ten můžete snadno namontovat na stěnu. Jediné, co budete muset vyřešit je dosah elektrické zásuvky. Nástěnný krb je dokonalým řešením i pro menší byty. Některé nástěnné krby lze dokonce částečně zapustit do zdi.

Elektrická krbová polena

Méně známou a i mnohem méně rozšířenou variantou jsou speciální elektrická polena. Ta můžete vložit do stávající krbu, který běžně nevyužíváte. Umístit je však můžete i do železného koše na oheň. Pohled na doutnající oheň si pak můžete užít doma i venku. Jednotlivé efekty polen pak i zde určuje pořizovací cena.

Televizní krbový stojan

Narazit můžete i na speciální televizní stojany, jejichž součástí je i elektrický krb. Ani tato varianta však není nijak rozšířená a na trhu ji pravděpodobně běžně neseženete.

Typ ohřívače

Elektrické krby využívají různé typy ohřívače, nejvíce se používají ohřívače infračervené a nucený ventilátor.

 • Infračervený ohřívač – je součástí dražších elektrických krbů. Jejich výhodou je rychlý ohřev a možnost vytopit větší prostory.
 • Ventilátor – najdete u levnějších krbů. Ventilátor je vhodný spíše pro vytápění menších místností.

Topný výkon

Velmi důležitým parametrem je topný výkon krbu. Před tím, než se však do výběru pustíte, ujasněte si, co přesně od krbu požadujete. Pokud má krb sloužit pouze jako designový prvek a nebudete ho pravidelně používat k vytápění, postačí vám i mnohem levnější varianta. V opačném případě je nutné při výběru krbu zohlednit velikost místnosti. Běžně se topný výkon pohybuje v rozmezí 1 200 – 2 000 W, ale k dostání jsou i výkonnější varianty.

Součástí elektrických krbů bývají poměrně standardně 2 topné spirály a výkon krbu tak můžete o polovinu snížit.

 • Do 120 W – nejméně výkonné krby neslouží jako zdroj tepla, ale pouze jako dekorativní prvek. Pomocí krbu tak vytvoříte pouze dokonalou iluzi ohně.
 • Od 1 000 – 2 000 W – tyto krby jsou již určeny k vytápění. Elektrické krby jsou schopné vytopit místnost s rozlohou do 30 m2. Nejméně výkonné modely vytopí místnost o velikosti cca 12 m2.

Funkce

Elektrické krby jsou praktickou a moderní záležitostí. Aby bylo jejich používání co možná nejkomfortnější, bývají doplněny o různé funkce.

 • Nastavení výkonu – podobně jako jiná topidla, lze i u elektrického krbu nastavit intenzitu vytápění
 • Dálkové ovládání – mnohé modely lze ovládat prostřednictvím dálkového ovládání.
 • Časovač – praktickou funkcí je časovač, který krb zapne nebo vypne přesně podle vašich potřeb.
 • Zvuk – mnohým krbům nechybí ani audio efekty. Uklidnit se můžete nejen pohledem na oheň, ale i zvuky praskajících polen.
 • LED displej – díky němu budete mít dokonalý přehled o všem podstatném.
 • Ochrana proti přehřívání – je praktickou bezpečnostní funkcí, která se postará o bezpečné vypnutí krbu. Díky tomu zabráníte možnému zkratu i požáru.
 • Termostat – pomocí termostatu lze libovolně nastavovat teplotu.
 • Nastavení – dokonalou iluzi ohně docílíte díky možnosti nastavit jeho jas a rychlost. Nastavit můžete dokonce barvu plamenů.

Značka

Elektrické krby nabízí několik výrobců. Při výběru byste se měli zaměřit na ty nejspolehlivější. Za kvalitní lze považovat krby českého výrobce Ardens. Tato firma krby nejen vyrábí, ale i dodává do jiných zemí. Výrobce je oblíbený nejen díky spolehlivosti, ale i líbivému designu. Oblíbené jsou i krby známých výrobců G21 nebo Klarstein. Kvalitní krb koupíte rovněž od značky Dimplex, Beper nebo Bomann.

Cena

Cenové rozpětí elektrických krbů je poměrně velké. Cenu určuje především typ krbu a pochopitelně i topný výkon. Za výkonnější krb si prostě budete muset připlatit. Přesto je cena poměrně příznivá, nejlevnější krby nestojí ani 3 000 Kč. Do 6 000 Kč koupíte převážně závěsné krby, ale narazit můžete i na méně výkonné samostatně stojící varianty. Výkon těchto krbů zpravidla nepřekročí 1 500 W.

Do 10 000 Kč lze koupit výkonnější krby v různých provedeních, kterým nechybí i nadstandardní funkce. Ovládat je tak můžete prostřednictvím dálkového ovladače a užít si můžete i praskající dřevo. Nejvíce zaplatíte za zabudované krby, jejichž cena bude od 10 – 20 000 Kč, ale za tuto verzi můžete pochopitelně zaplatit i mnohem více.

Porovnat ceny krbů

Otázky a odpovědi

Co vše elektrický krb nabízí?

Elektrické krby představují nejen praktický zdroj tepla, ale zároveň poslouží i jako stylová dekorace. Elektrický krb plní ve své podstatě funkci elektrického přímotopu, využít ho můžete kdykoliv mimo hlavní topnou sezónu. Na rozdíl od klasických elektrických přímotopů však nebude jeho vzhled nijak rušivý a díky mnohým jeho podobách ho můžete využít v klasické i moderní domácnosti.

Jaké jsou největší výhody elektrických krbů?

Za největší přednosti elektrických krbů lze považovat ekologický provoz. Během provozu nebudete spalovat tuhá paliva a ušetříte si tak starost nejen s jejich sháněním, ale i složitým čištěním krbů. Jediné, co musíte ke zprovoznění krbu udělat, je zmáčknout požadovaný knoflík.

Jak nákladný je provoz krbu?

Elektrické krby nejsou nijak levnou záležitostí, co se provozu týká. Z tohoto důvodu slouží jako klasický přímotop. Nejsou tedy vhodné jako hlavní zdroj vytápění. Přesto je jejich provoz levnější než provoz moderního bio krbu. S ohledem na výkon krbu, můžete za hodiny zaplatit od 2 – 10 Kč.

Závěr

Elektrické krby mají mnoho podob, díky rostoucí oblibě jsou na trhu ve velkém zastoupení a vybrat ten správný krb si může skutečně každý. Před výběrem si nejprve ujasněte, kde bude krb umístěn a co přesně od něho očekáváte. Důležitý je nejen jeho vzhled, ale zejména topný výkon. Ten výrazným způsobem ovlivní i pořizovací cenu. Praktické pak mohou být i různé nadstandardní funkce.

Elektrické krby můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.teshop.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (49 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo