Komínové digestoře

Pokud máte velkou kuchyň,komínová digestoř je vhodným řešením, jak odsát páry a mastnotu z vaření. Upevňuje se na zeď mezi závěsné skříňky a vzduch odtahuje do komína. Kromě praktického využití bude sloužit také jako výrazný designový prvek, vyrábí se dokonce i skleněné modely. Na jaké parametry byste se měli při výběru soustředit?

Porovnat ceny digestoří

Nejlepší komínové digestoře

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AEG DBB5660HM 98 % 11 013 Kč Zobrazit Expert.cz
2. AMICA SKZ 62BB 95 % 3 223 Kč Zobrazit Alza.cz
3. PHILCO PEW 296 B 93 % 2 840 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Cata Empire KD 317050 90 % 3 851 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Cata Empire KD 330060 79 % 3 581 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Komínová digestoř je jeden z mnoha druhů provedení digestoří, které na trhu najdete. Jaké jsou další a v čem se od sebe liší? Možná zjistíte, že by se do vaší kuchyně hodil jiný typ. Každá z nich má jiné parametry, způsob instalace i cenovou kategorii.

Podvěsné digestoře

Podvěsné, jinak také podstavné digestoře jsou vhodné do menších kuchyní. Jejich cena je velmi nízká, to bohužel platí i pro výkon. Umisťuje se pod skříňku nebo volně nad sporák. Rychle ji nainstalujete, většinou bez stavebních zásahů.

Vysouvací digestoře

Opět typ digestoře do menší kuchyně. Je nenápadná, patří mezi středně výkonné typy a má malé rozměry díky možnosti teleskopického zasunutí. Stejně jako u předchozího typu platí, že výkon je nižší.

Vestavné digestoře

Do středně velkých až velkých kuchyní bude dobrou volbou vestavná digestoř, která se snadno schová zabudováním do kuchyňské skříňky. Její instalace je o něco složitější, je ale velmi výkonná.

Komínové digestoře

Typ digestoří, o kterých si dnes povíme více. Protože je určena pro odtah do komína, instalace je opět složitější. Její výhodou je vysoký výkon, a tudíž efektivní odsávání. Existuje také ve speciální rohové verzi.

Ostrůvkové digestoře

Dražší a výkonnější verzí jsou ostrůvkové digestoře, které jsou vhodné do větších kuchyní. Umisťuje se ke stropu kamkoli do prostoru nad varnými ostrůvky. Ideální je v případě, že nemáte umístěnou varnou desku u zdi.

Integrované digestoře

Zřídka používanou variantou je integrovaná digestoř, která se zabuduje do varné desky nebo za ni. Důvod, proč téměř není k vidění je ten, že se jedná o nejdražší provedení. Ohledně výkonu je to někde mezi.

Energetický štítek

Provedení máte vybráno, teď je třeba zajistit, aby digestoř fungovala tak, jak se od ní očekává. Veškeré informace o výkonu a dalších důležitých parametrech vyčtete z energetického štítku. Díky tomu můžete vypočítat, zda se vám koupě vyplatí a na kolik vás digestoř skutečně vyjde. Co konkrétně se ze štítku dozvíte?

  • Energetická třída a spotřeba – momentálně se tento parametr značí písmeny od A do G, přičemž A je nejlepší a G nejhorší. Energetická třída vám napoví, s jakými ročními náklady můžete počítat.
  • Třída účinnosti proudění vzduchu – opět platí, že označení A je nejlepší, srovnává intenzitu proudění vzduchu a příkon spotřebiče,
  • Třída účinnosti filtrace tuků – jak účinně digestoř zachytává tuky, důležité hlavně při recirkulaci, nejúčinnější třída A,
  • Třída účinnosti osvětlení – množství spotřebované energie při svícení, nejlepší je třída A,
  • Hlučnost – kolik hluku bude digestoř vydávat, nejméně pod 60 dB, nejvíce přes 70 dB.

Odsávání

Aby se pachy z vaření neusazovaly na nábytku a nebylo potřeba tolik větrat, jsou digestoře vybaveny funkcí odsávání. Díky této funkci také jednodušeji zabráníte vzniku plísní. Podle toho, jakým způsobem digestoř odsává vzduch, se dělí na:

  • Odtahové odsávání – vzduch odchází z místnosti ven rourou
  • Recirkulační odsávání – vzduch přefiltruje a vrátí zpátky do místnosti

Moderní modely zvládají obě tyto činnosti, často ale bývají lepší v jedné z nich. Komínová digestoř je podle svého názvu výkonnější, pokud využívá odtahové odsávání.

Výkon

Výkon už jsme nakousli při rozebrání jednotlivých druhů digestoří, a jak jste si mohli všimnout, jedná se o důležitou vlastnost, která se odráží především na ceně. Pokud stojíte o opravdovou kvalitu, bude třeba si připlatit. To samé platí v případě, že je místnost velká – například máte propojenou kuchyň s obývacím pokojem.

Nejlepšího výkonu se dočkáte od komínových a ostrůvkových digestoří. Potřebný výkon si před koupí vypočítejte, a to tak, že spočítáte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Výsledek se rovná požadovanému výkonu. Správně zvolená digestoř musí být schopna vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×.

Ovládání

Abyste mohli regulovat proud, popřípadě digestoř zapínat a vypínat, potřebujete ji nějak ovládat. To je možné jedním ze tří způsobů:

  • Mechanické ovládání – tlačítka, posuvné páčky, nejrozšířenější varianta,
  • Dotykové ovládání – komínové, ostrůvkové digestoře,
  • Dálkové ovládání – výjimečně u dražších modelů, přes chytrý telefon nebo pomocí dálkového ovladače.

Funkce

Funkcí není moc, ale přece jen se nějaké najdou. Jejich množství záleží na ceně modelu – čím dražší, tím modernější provedení.

Smart funkce

Abyste mohli digestoř ovládat přes telefon, musí mít k dispozici smart funkci, která navíc zvládne i propojení s varnou deskou, díky které může probíhat automatická regulace.

Automatická regulace

Digestoř si sama přizpůsobí intenzitu odsávání podle detekovaného množství páry.

Indikátor zanesení filtrů

Abyste tukové filtry nemuseli kontrolovat, tato funkce vám včas řekne, kdy je čas je vyměnit nebo omýt.

Doběhový režim

Když digestoř vypnete, ještě nějakou dobu pokračuje v odsávání, aby se páry nevrátily zpět do místnosti.

Funkce Boost

Výkon se zvýší na maximum, a odsávání je tak intenzivnější. Po několika minutách se vrátí na původně nastavený stupeň.

Časovač

Možnost nastavit, kdy se má digestoř vypnout.

Zpětná klapka

Je umístěna v potrubí a otevírá se pouze jedním směrem, čímž zabraňuje nejen stékání vody, ale také průniku hmyzu a studeného vzduchu. Přijde vhod hlavně v zimních měsících.

Funkce recirkulace

Digestoř je schopná fungovat i bez externího odvodu vzduchu.

Funkce dvojité sání

Část vzduchu je nasávána pomocnou sací zónou na spodní části digestoře, aby se tak eliminovalo nebezpečí kondenzace par.

Značka

Mezi spolehlivé značky komínových digestoří patří Bosch, Mora, Whirlpool nebo Gorenje.

Cena

Pokud neočekáváte velký výkon nebo rozšířené funkce, vejdete se do 3 000 Kč. Najdete zde jednoduché modely s tlačítkovým ovládáním, výkon střední třídy, hodí se do menších či středních kuchyní. Od 3 000 do 10 000 Kč mají komínové digestoře dotykové ovládání, dostatečně vysoký výkon a nějaké funkce navíc.

Pořídit je můžete do větších kuchyní. Od 10 000 do 20 000 Kč zakoupíte designové provedení, které bude nabízet určité smart funkce a bude se hodit do větších kuchyní. Nad 20 000 Kč pořídíte ty nejluxusnější komínové digestoře s tou nejlepší energetickou třídou, chytrými funkcemi a skvělým designem, který rozzáří vaši kuchyň. Jejich chod je velmi tichý, výkon vysoký. Pokud si potrpíte na to nejlepší nebo máte smart domácnost, poohlédněte se v této cenové kategorii.

Porovnat ceny digestoří

Údržba

Jediná věc, o kterou se budete muset starat, jsou filtry. Ty se dělí na uhlíkové a tukové, přičemž uhlíkové filtry s funkcí recirkulace vyměňují vzduch a je třeba je každý půl rok měnit. Většina filtrů obsahuje indikátor nasycení, takže snadno poznáte, že je nutná výměna.

Tukové filtry slouží k zachycení a odstraňování mastnoty, kouře a dalších znečišťujících látek ze vzduchu v kuchyni. Mohou být buďto kovové nebo textilní, a je třeba je pravidelně mýt. U syntetických tukových filtrů toto neplatí. Až se indikátor zbarví do hnědo-červena, budete vědět, že je třeba filtry vyměnit či vyčistit.

Otázky a odpovědi

Který typ digestoře je vhodný do velké kuchyně?

Do velké kuchyně se budou hodit komínové a ostrůvkové digestoře, které se stanou dominantou vaší kuchyně.

Jak zjistím, jaký výkon by měla digestoř mít?

Správně zvolená digestoř musí být schopna vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe ovšem až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Výsledek se rovná požadovanému výkonu digestoře.

Dá se komínová digestoř používat i bez odtahu?

Modely, které se v současnosti prodávají, mají schopnost recirkulace, tudíž fungují i bez odtahu. Komínové digestoře mohou mít v tomto režimu nižší výkon – pokud vám na tomto parametru záleží, raději počítejte spíše s odtahovou variantou.

Závěr

Pokud vás komínová digestoř zaujala a myslíte, že by se do vaší kuchyně hodila, stačí si vypočítat výkon, který požadujete, porovnat informace na energetickém štítku a podle rozpočtu vybrat ten nejlepší model. Tento typ digestoří je výkonný a zároveň funguje jako designový prvek v kuchyni. K dispozici máte široký výběr modelů.

Komínové digestoře můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo