Rohové digestoře

Při výběru digestoře hraje důležitou roli i to, kde bude digestoř umístěna. V domácnostech můžete najít nástěnnou, stropní, stolní nebo rohovou digestoř. Rohové digestoře jsou na trhu zastoupeny v menším počtu, přesto vám však mají co nabídnout. Rohové digestoře spadají do kategorie komínových digestoří a dosahují poměrně vysokého výkonu. Tuto digestoř tak budete moci umístit do středně velkých i velkých kuchyní. Rohová digestoř bude dobrou volbou do složitějších prostor.

Rohové digestoře však mají i několik nevýhod. Za nevýhodu lze považovat skutečnost, že je digestoř poměrně výrazná a zabírat tak budou více místa. Kuchyň navíc musí být na umístění digestoře vhodně uzpůsobená.

Výběr rohové digestoře se v ničem neliší od výběru jakékoliv jiné digestoře. Pro všechny typy digestoří jednoduše platí stejná kritéria. Mezi nejdůležitější parametry patří výkon a velikost. Z uživatelského hlediska by vás měl zajímat způsob ovládání, spotřeba, hlučnost i další praktické funkce.

Prohlédnout digestoře

Výkon

Nejdůležitějším parametrem je výkon rohové digestoře. Výkon přímo souvisí s velikosti uzavřené místnosti. V případě, kde je vaše kuchyně spojená s obývací částí, budete muset do výpočtu zahrnout celkovou rozlohu místnosti po první uzavřené dveře. K výpočtu správného výkonu stačí vynásobit délku, šířku a výšku místnosti. Tímto způsobem vypočítáte její celkový objem.

Aby byla digestoř považována za dostatečně účinnou, musí vzduch v místnosti vyměnit alespoň 3x za hodinu. Digestoř s ideálním výkonem to však zvládne až 10x.

Konkrétní výpočet tak může být následující:

  • Místnost s rozměrem 6 x 5 m a výškou stropu 2,8 m
  • Objem místnosti 6 x 5 x 2,8 = 84 m3
  • Minimální výkon 84 x 3 = 252 m3/hod
  • Maximální výkon 84 x 10 = 840 m3/hod

Způsob odsávání

Rohové digestoře spadají do kategorie komínových digestoří a v ideálním případě by měly být připojeny na odtah. Kromě odtahových je možné koupit digestoře recirkulační.

  • Digestoř s odtahem – díky odtahu je pára i vlhkost odváděna ven z místnosti. Instalace odtahu je poměrně složité, avšak digestoře jsou dostatečně výkonné a nevyžadují prakticky žádnou velkou údržbu.
  • Recirkulační digestoř – takovou to digestoř můžete umístit do kuchyní, kde není možné instalovat odtahové potrubí. Digestoř páru okolní vzduch s párou odsaje, vyčistí a opětovně vrátí do místnosti.
  • Kombinované odsávání – jestliže nevíte, který typ odsávání pro vás bude tím pravým, můžete koupit digestoře s kombinovaným odtahem. I v tomto případě je však nutné vybudovat odtah.

Energetický štítek

Každá elektrický spotřebič musí být opatřen energetickým štítkem. Na něm jsou uvedeny všechny důležité údaje týkající se energetické třídy, účinnosti proudění vzduchu, filtrace tuku, hlučnosti i účinnosti osvětlení.

  • Energetická třída – informuje vás o tom, jak je digestoř úsporná. Od úspory se pak odvíjí roční spotřeba. Digestoře jsou stejně jako jiné spotřebiče uvedeny v několika třídách, přičemž ty nejúspornější spadají do třídy A. Vestavné digestoře většinou spadají do tříd A – E.
  • Účinnost proudění vzduchu – parametr udává, jaká je účinnost odsávání v poměru s příkone. Značení je stejné jako v případě energetické třídy, přičemž platí, že nejúčinnější modely spadají do třídy A, nejméně účinné pak najdete ve třídě G.
  • Účinnost filtrace tuku – měří, kolik je tukový filtr schopen zachytit nečistot. Také v tomto případě mají nejlepší hodnocení digestoře s účinností A a nejhorší pak digestoře s účinností G. Nejčastěji spadají digestoře do tříd C – E.
  • Účinnost osvětlení – určuje, jaká je účinnost svícení v poměru k výkonu. Nejlepší účinnost mají digestoře označené písmenem A, nejhorší pak digestoře označené písmenem G.
  • Hlučnost – standardně se udává v dB a bývá v rozmezí 50 – 70 dB. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je digestoř tišší, tím bude její používání komfortnější. Do kategorie komfortních spadají digestoře s hlučností 55 – 60 dB.

Materiál

Obecně největší oblibě se těší digestoře nerezové. Nerez je materiál, který se poměrně dobře udržuje a hodit se bude prakticky do každého interiéru. Kromě nerezu se na výrobu digestoří používá ocel, hliník, plech i smalt. Výrobní materiál souvisí se vzhledem digestoře. Ve všech případech se však jedná o vysoce kvalitní a odolné materiály.

Filtry

Recirkulační rohové digestoř čistí vzduch pomocí pachových filtrů. Hlavní jsou uhlíkové filtry, které obsahují aktivní uhlí. Tyto filtry je nutné pravidelně měnit. Četnost výměny závisí na tom, jak často budete digestoř používat. Výměna se většinou provádí po cca 6 měsících používání. Většina moderních digestoří vás na nutnost výměny upozorní indikátorem.

Kromě uhlákových filtrů jsou digestoře vybaveny tukovým filtrem. Ten může být textilní nebo kovový. Textilní filtry je nutné pravidelně měnit, kovové budete muset čas od času vyčistit.

Funkce

Rohové digestoře se od sebe liší také svojí výbavou. S výbavou roste i její pořizovací cena.

  • Ovládání – souvisí s uživatelským komfortem i pořizovací cenou. Levnější digestoře lze ovládat pomocí několika tlačítek. Dražší digestoře se ovládají pomocí dotykových displejů a ty nejdražší zapnete dokonce pomocí dálkového ovládání nebo mobilního telefonu.
  • Automatické spouštění – při výskytu většího množství páry se digestoř se sama zpustí
  • Rychlost – rohové digestoře většinou umožňují nastavit rychlost odsávání. Základem bývají 2 rychlosti. Dražší digestoře nabídnou rovněž funkci automatického nastavení intenzity odsávání.
  • Osvětlení – nedílnou součástí digestoře je osvětlení. Volit budete mezi LED diodami nebo halogenovými žárovkami. LED diody jsou tou lepší volbou, jejich výhodou je delší životnost a větší úspora energie. LED diody jsou navíc odolnější vůči častějšímu zhasínání a rozsvěcování.
  • Časovač – nastavit můžete čas vypnutí.
  • Indikátor znečištěného filtru – upozorní vás na nutnou výměnu filtru.
  • Doběh – digestoř s touto funkcí bude po vypnutí nějakou dobu stále běžet a dokáže tak vyměnit vzduch a odstranit vlhkost z místnosti.

Značka

Rohové digestoře jsou k dostání v nerezovém, bílém i černém provedení. Výrobci na trh dodávají rustikální i moderní provedení. Rustikální digestoře jsou nejčastěji bílé a velmi často bývají kombinovány se dřevem. Naopak moderní digestoře jsou nejčastěji v nerezovém nebo černém provedení. Rohovou digestoř můžete koupit od značky MORA, Elica, CATA nebo FABER.

Cena

Rohové digestoře jsou na trhu zastoupeny v poměrně malém počtu. Jejich cena se nejčastěji pohybuje v rozmezí 10 – 20 000 Kč. Levnější modely jsou méně výkonné a vhodné spíše do středně velkých kuchyní. Dražší varianty vás potěší nejen svým vyšším výkonem, ale i zajímavým vzhledem nebo množstvím funkcí.

Prohlédnout digestoře

Otázky a odpovědi

Jaké vlastnosti mají komínové digestoře?

Komínové digestoře je vhodné napojit na odtah. Zvolit můžete variantu s vrchním, bočním nebo zadním odtahem. Druhou možností jsou recirkulační digestoře, v tomto případě je však výběr minimální, protože instalace takovéto digestoře bude velmi náročná. Tyto varianty mohou být umístěny v malých, středně velkých i velkých kuchyní.

Jak správně digestoř umístit?

Aby plnila digestoř svoji funkci správně, musí být umístěna nad varnou deskou. V ideálním případě by měla být alespoň 80 – 100 cm nad varnou desku. Důležitá však není pouze výška, ale i šířka digestoře. V ideálním případě by měla být šířka varné plochy a digestoře totožná, pořídit však můžete i širší variantu. Naopak nevhodná je digestoř s menší šířkou. Šířka rohových digestoří bývá nejčastěji v rozmezí 100 – 150 cm.

Jaký typ odtahu může rohová digestoř mít?

Rohové digestoře mohou mít vrchní, boční i zadní odtah. V případě horního odtahu lze digestoř připojit do komína. V tomto případě může být odtah kombinovaný s recirkulací. Boční odtah není tak častý, protože vyžaduje náročnější instalaci. Odtah vytvoříte pomocí potrubí, různých kolen a dalších speciálních prvků. Pára může být odvedena přes stěnu domu. Zadní odtah je typický pro podstavné, vestavné i komínové digestoře. Odtahové potrubí je vedeno přímou cestou přes stěnu, což je poměrně efektivní řešení.

Závěr

Rohovou digestoř budete potřebovat v případě, kdy je vaše varná deska umístěna v rohu kuchyně. Rohová digestoř není na trhu příliš rozšířená, přesto se však kvalitou nijak neliší od jiných typů digestoří. Rohové digestoře se vyznačují poměrně velkým výkonem a nechybí jim ani množství moderních funkcí. Funkce jsou důležité z hlediska uživatelského komfortu, pokud chcete, aby vám digestoř sloužila opravdu dobře, měl by vás zajímat především její výkon. Kromě něho se více zaměřte na způsob, jakým budou páry a vlhkost s prostoru kuchyně odváděny.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.stavebka.comwww.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo