Ostrůvkové digestoře

Digestoř patří k základnímu vybavení kuchyně. Digestoř je spotřebič, který vás zbaví pachů vznikajících během vaření. Digestoře jsou k dostání v několika podobách, jedním z typů je právě ostrůvková digestoř, známá i jako digestoř do prostoru. Tyto digestoře jsou oblíbené v moderních kuchyních, kde není varná deska umístěna přímo u stěně, ale má své samostatné místo někde ve volném prostoru kuchyně.

Ostrůvkovou digestoř lze připevnit ke stropu, její výhodou je vysoký výkon, který uspokojí nároky majitele prostorných kuchyní. Ostrůvkové digestoře zaujmou svým moderním vzhledem, pořídit ji můžete v tradičním nerezovém, ale i bílém či černém provedení. Nevýhodou těchto digestoří může v některých případech být větší rozměr. Počítat musíte i se složitější instalací a vyšší pořizovací cenou.

Ostrůvkovou digestoř byste měli vybírat s určitou rozvahou, spotřebič bude sloužit poměrně dlouhou dobu a je tedy nutné, aby splnil veškerá vaše očekávání. Tím nejdůležitějším parametrem, na který se musíte zaměřit je výkon a šířka digestoře. Zajímat by vás měl způsob ovládání, hlučnost či typ osvětlení. Z hlediska úspory můžete přihlédnout k energetické náročnosti, z praktického hlediska vás budou zajímat nadstandardní funkce.

Porovnat ceny digestoří

Nejlepší ostrůvkové digestoře

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Electrolux KFIB19X 100 % 22 299 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Guzzanti ORW white 95 % 15 449 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Cata Empire VIP OD 711090 93 % 9 289 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Guzzanti ORW Inox Glass 90 % 11 883 Kč Zobrazit Euroking.cz
5. Klarstein Barett, Ø 35 cm 560 m³/h, 89 % 4 283 Kč Zobrazit Klarstein.cz
6. Guzzanti ORW glass 88 % 12 839 Kč Zobrazit Mall.cz
7. Guzzanti ORW Black Glass 85 % 13 218 Kč Zobrazit Expert.cz
8. Klarstein Kronleuchter L 77 % 4 557 Kč Zobrazit Klarstein.cz

Typy

Ostrůvkové digestoře lze rozdělit do dvou skupin podle způsobu odtahu. Digestoře mohou k odsávání využívat odtah i recirkulaci.

  • Recirkulační digestoř – v tomto případě se jedná o digestoře bez odtahu. Jejich výhodou je jednodušší instalace, digestoř upevníte ke stropu a připojíte do elektrické zásuvky. V tomto okamžiku je digestoř připravena k použití. Recirkulační digestoře vyměňují vzduch v místnosti pomocí několika filtrů, které je nutné pravidelně čistit nebo měnit.
  • Digestoř s odtahem – nevýhodou digestoře s odtahem je nutnost připojení k odtahovému potrubí. Odtahové potrubí by mělo být co možná nejkratší a nemělo by být tvořeno větším množstvím záhybů. Každý záhyb sníží výkon a zvýší hlučnost odsavače. Ostrůvkové digestoře umožňují nastavit výšku vývodu. Průměr potrubí by měl mít minimálně 120 mm, za optimální se považuje průměr 150 mm.

Výkon

Ostrůvkové digestoře se liší svým výkonem, který se nejčastěji pohybuje v rozmezí 300 – 1 500 m3/hod. Výkon je parametr, který souvisí s velikostí místnosti. Aby bylo možné digestoř označit za účinnou, měla by být schopná vzduch v místnosti vyměnit alespoň 5x za hodinu. V ideálním případě by pak měla výměna proběhnout až 10 x za hodinu.

Potřebný výkon je možné poměrně jednoduše vypočítat. Stačí spočítat objem prostoru k prvním uzavřeným dveřím. Objem spočítáte tak, že vynásobíte šířku, délku a výšku místnosti. Konečný výsledek pak vynásobíte hodnotou alespoň 5, lépe pak číslem 10.

Konkrétní výpočet může být následovný:

  • Místnost s rozměrem 8 x 5 a výškou stropu 2,9 = 116 m3
  • Minimální výkon 116 x 5 = 580 m3/hod
  • Maximální výkon 116 x 10 = 1160 m3/hod

Velikost

Velikostí je myšlena šířka digestoře. V ideálním případě by měla digestoř být stejně široká, lépe však širší než varná deska. Ostrůvkové digestoře jsou k dostání v několika velikostech, vybrat můžete nejen potřebou šířku, ale i tvar. Tyto digestoře jsou nejčastěji k dostání v šířce od 30 – 100 cm.

Hlučnost

Aby bylo používání digestoře komfortní, musíte vyřešit i otázku hlučnosti. Hlučnost se standardně udává v dB. Za mimořádně komfortní lze považovat digestoře s hlučností 50 dB. Naopak nekomfortní budou digestoře s hlučností 70 dB. Do skupiny tichých lze zařadit digestoře s hlučností do 58 dB.

Způsob ovládání

Ostrůvkové digestoře je možné ovládat pomocí dotykového displeje, dražší modely lze ovládat pomocí dálkového ovládání. Nejmodernější digestoře lze prostřednictvím WiFi ovládat mobilním telefonem.

Pod pojmem ovládání si můžete představit možnost nastavit intenzitu odsávání. Většina digestoří nabízí 2 – 4 výkonnostní stupně. Pomocí ovládání dále zapnete či vypnete osvětlení, nastavit můžete maximální výkon či čas zpuštění či vypnutí odsavače.

Filtry

Nedílnou součástí digestoří jsou i filtry, které je třeba pravidelně čistit nebo měnit.

  • Tukový filtr – může být kovový nebo textilní. Textilní filtr budete muset pravidelně měnit, kovové filty jsou omyvatelné, a tedy opakovatelně použité.
  • Pachový filtr – je součástí recirkulační digestoře. Tyto filtry obsahují aktivní uhlí, které dokáže vzduch pročistit a poté vrátit do místnosti. Pachové filtry je třeba pravidelně měnit, četnost výměny souvisí s intenzitou používání.

Energetický štítek

Veškeré potřebné údaje o konkrétním modelu vyčtete z energetického štítku. Zde jsou uvedeny informace o energetické třídě, účinnosti, roční spotřebě, účinnosti odsávání, osvětlení, činnosti tukových filtrů a hlučnosti. Ostrůvkové digestoře nejčastěji spadají do energetické třídy A – E.

Funkce

Moderní digestoře nabídnou i nějaké další funkce. Praktická je funkce, která vás upozorní na výměnu filtru. Běžná je i funkce odloženého vypnutí. Tato funkce nechá digestoř nějakou dobu v chodu i po ukončení vaření. Díky tomu se zbytkové páry odstraní opravdu dokonale.

Funkce Boost krátkodobě zvýší výkon digestoře na maximum. Po nějaké době se výkon opětovně sníží. Využít můžete i funkci dvojitého sání, k dispozici můžete mít zpětnou klapku, která se otevírá pouze jedním směrem. Do místnosti tak při odsávání nebude vnikat studený vzduch, ale ani létat hmyz.

Značka

Ostrůvkové digestoře jsou v obchodech zastoupeny poměrně velkým množstvím různých modelů. Ostrůvkové digestoře mívají tvar kvádru, válce, krychle. Digestoř však může mít také podobu lustru. Velkou výhodou ostrůvkových digestoří je jednoduše zajímavý vzhled, který dělá z tohoto funkčního spotřebiče zajímavý bytový doplněk.

Oblíbené jsou digestoře značky Cata, Falmec, Faber, Stalgast, Elica, Siemens, Kluge, Klarstein, Guzzanti či Miele. Kromě těchto lze koupit i digestoře dalších výrobců. Ti nabízí moderní digestoře v nerezovém provedení, bílé, černé, stříbrné či hnědé barvě.

Cena

Ostrůvkové digestoře jsou moderní a výkonné spotřebiče, které se vyznačují vysokým výkonem. Tomu odpovídá i jejich vyšší pořizovací cena. Ostrůvkovou digestoř v základním provedení s nižším výkonem lze koupit za cenu okolo 4 000 Kč. Nevýhodou těchto digestoří je i vyšší hlučnost. Naopak za vzhledově zajímavou a výkonnou digestoř můžete zaplatit více než 50 000 Kč.

Porovnat ceny digestoří

Otázky a odpovědi

Jakým světlem je ostrůvková digestoř vybavena?

Moderní digestoře zpravidla nabídnou úsporné LED diody. Tato světla mají řadu výhod, jedná se například o celkově lepší kvalitu světla a delší životnost. V některých případech lze narazit na digestoře, které osvětlují halogenové žárovky. Toto osvětlení může být součástí nejlevnějších digestoří.

Co je třeba před instalací ostrůvkové digestoře zvážit?

Prostorové digestoře jsou určeny k instalaci na strop. Před samotnou instalací zvažte jeho nosnost. Pokud si nejste nosností stropu jistí, měli byste si ji nechat zjistit odborníkem.

Co nabídne kombinovaná digestoř?

Kombinované digestoře vám nabídne využít oba typy odtahu tedy recirkulace i komínový odtah. Aby bylo možné digestoř instalovat, budete muset vybudovat odtahové potrubí. Čas od času budete řešit nákup nových filtrů. Komínový odtah se většinou využívá v teplých dnech, recirkulaci pak využijete v zimních měsících. Výhodou je. Že při odtahu nebude z místnosti vyháněn teplý vzduch.

Závěr

Ostrůvkovou digestoř budete moci umístit nad varnou desku umístěnou v kuchyňském ostrůvku. Tento typ digestoře najdete především v moderních kuchyních, umístit ji budete moci do stropu. Ostrůvková digestoř může mít podobu recirkulační i odtahové digestoře. Abyste zbavili svoji kuchyň všech pachů a výparů, musíte zvolit správný výkon a velikost digestoře. Při výběru konkrétního typu se zaměřte i na informaci týkající se hlučnosti, způsobu ovládání či možným funkcím. Konečná kvalita se dále odvíjí od spolehlivosti výrobce a pořizovací ceně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem se hrozně moc těšila, až bude hotová nová kuchyň, abych v ní konečně měla pořádnou digestoř, protože zápachy v kuchyni se sice snažím vyvětrat, ale digestoř je jednoduše digestoř. Neváhala jsem a objednala si Klarstein Kronleuchter WHT, která mi padla do oka hned na první pohled. Musím uznat, že je senzační, funguje parádně, kuchyň je stále pěkně čistá a bez zápachu, takže to byla velmi dobrá investice.

Přidat komentář

Recenzer
Logo