Taburety

Taburet je nábytek, který lze využít různým způsobem, postavit ho můžete prakticky do každé místnosti a vybírat ho můžete vybírat podle stylu ostatního nábytku nebo ho od něho naopak odlišit. Taburet je jakási stolička bez opěradla, nejčastěji se používá k podložení nohou při sledování televize, suplovat mohou stoličku nebo židli. Některé taburety najdou svoje místo i před toaletnímu stolky v ložnici.

Malý taburet bývá i často součástí dražších sedacích soustav, v případě těch levnějších si můžete ten správný vybrat z velké nabídky na trhu. K dostání jsou taburety různých tvarů, nejčastěji se jedná o stoličku ve tvaru kruhu, oválu nebo čtverce. Taburet může plnit i některé funkce, k dispozici můžete mít úložný prostor, plnit může pouze dekorativní funkci, používat ho můžete i jako malý odkládací stoleček. Právě podle toho jakým způsobem budete taburet využívat, byste měli zvolit tu správnou velikost. Pak už vás bude zajímat pouze materiál a pochopitelně i cena.

Porovnat ceny taburetů

Rozměry

Taburety jsou k dispozici v několika velikostech. Rozměr stoličky budete vybírat podle svého vkusu a možností. Správná výška taburetu používaného k podkládání nohou by měla být totožná s výškou vaší sedačky nebo gauče. Za ideální výšku se považuje 40 – 45 cm. Jestliže budete taburet používat spíše k sezení, doporučuje se zvolit výšku větší. Vyšší taburety mohou používat i starší osoby. V nabídce jsou i taburety s výškou okolo 65 cm.

zpět k obsahu ↑

Konstrukce

Konstrukce má vliv na stabilitu i nosnost. Odolné jsou zejména taburety, jejichž kostra je vyrobena z kovu nebo masivu. Jestliže budete chtít taburet používat i při venkovním posezení, měl by být vyroben z ratanu nebo plastu. Pohodlné sezení vám nabídne taburet s čalouněním.

Některé taburety jsou doplněny o manipulační kolečka, oblíbené jsou i taburety na nožičkách. A koupit můžete i taburet s kluzáky. Ve většině případů není součástí taburety opěradlo, k dostání jsou však i moderní sedačky označené jako taburet, u kterých opěradlo najdete.

Úložný prostor – je u tohoto nábytku velmi žádaný, avšak počítat nemůže s tím, že dovnitř vložíte velké množství věcí. Odložit do něm budete moci pouze pár drobností, TV program, ovladač, psací potřeby atd.

zpět k obsahu ↑

Materiál potahu

Potah taburetu se doporučuje sladit s potahem sedačky. Potahy jsou vyrobeny z kůže, eko kůže nebo doplněny o textilní podsedák.

 • Kůže – kožené potahy jsou velmi odolné, neměly by však stát na přímém slunci nebo u zdroje tepla. Kůži byste měli alespoň 2 x do roka ošetřit impregnací.
 • Eko kůže – taburety potažené eko kůží jsou cenově dostupnější, avšak jejich životnost není tak vysoká. Tento materiál se však dobře čistí a je praktický zejména v domácnostech s malými dětmi. Výhodou eko kůže je také prodyšnost. Postavit ho můžete na slunce i k topení.
 • Koženka – levný, ale méně odolný materiál. Koženka je materiál, který dobře nesnáší tělesný pot. Po kontaktu s ním může praskat.
 • Textil – textilní potahy jsou vůbec nejčastější, k dostání jsou taburety různých barev nebo vzorů. Látkový potah vybírejte i podle toho, jakým způsobem ho budete moci čistit. Výhodou je, pokud budete moci potah sundat a vyprat v pračce.
zpět k obsahu ↑

Značka

Výrobce není v případě taburetů nijak zásadní. Výběr je veliký a zastoupeny jsou taburety mnoha podob. Mezi výrobce patří například Bradop, Arkos, Max-i, Kondela, Drevona, Halmar, Casarredo, Schumee, Meedo a další.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena taburetů je velmi příznivá, jednoduchý taburet koupíte za méně než 500 Kč. U tohoto výrobku však nelze počítat s velkou nosností a stabilitou, použít je můžete opravdu pouze k podložení nohou.

Od 1 000 Kč lze naopak koupit kvalitnější i stabilnější taburety nebo sedací puf. Potah taburetů tvoří textil, cena luxusních taburetů se pohybuje okolo 5 000 Kč, ale koupit můžete i větší dvoumístné taburety za více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny taburetů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem je možné taburet používat?

Taburet je považován za multifunkční nábytek a používat ho můžete různými způsoby. Tento nábytek tak využijete prakticky v každé rodině, stát může ve vstupní chodbě, kde ho můžete používat jako sedátko. Vyšší taburety mohou posloužit jako barovou stoličku. V obývacím pokoji na něho položíte nohy. V ložnici může stát před konferenčním stolkem, v dětském pokoji může sloužit mnoha způsoby. Použít ho lze i jako malé schůdky.

Co je puf?

Stejně jako taburet lze i puf považovat za multifukční. Na rozdíl od taburetů je puf potažen pleteným nebo háčkovaným potahem, k dispozici nemáte ani úložný prostor. Designově však vypadá puf velmi zajímavě a k dostání je v mnoha různých barvách. Potah pufu je snímatelný, prát ho můžete v pračce a vyrobit ho budete moci i doma.

Jaká netradiční podoba je k dostání?

Kromě malých jednomístných taburetů můžete koupit i větší dvoumístné lavice, které lze postavit do předsíně, šatny, ložnice i obývacího pokoje. K dispozici budete mít větší úložný prostor, avšak i u těchto větších výrobků si musíte ohlídat nosnost.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Taburet je jednoduchý nábytek, ale vybírat byste ho neměli bez rozmyslu. Důležitou roli hraje kvalita konstrukce, zejména v případě, kdy budete taburet používat i jako schůdky. Snadnější posunování vám umožní taburet, jehož součástí jsou kolečka nebo kluzáky, praktický je i malý úložný prostor.

Ohlídat byste měli i nosnost a zapomenout nesmíte ani na způsob údržby. K podkládání nohou jsou vhodné taburety s výškou do 45 cm, k sezení pak stoličky vysoké cca 65 cm. Moderní a oblíbený je také pletený puf.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

   Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


  Komentáře / diskuse / hodnocení

  GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz