Dětské sonické kartáčky

Přimět děti, aby si pravidelně čistily zuby, nemusí být vždy snadné. S péčí o dětské zuby však mohou velmi pomoci elektrické kartáčky. Elektrické kartáčky jsou vhodné pro děti od 3 let a počítat musíte s tím, že v začátcích bude dítě potřebovat s čištěním zubů pomoci. Dětem můžete koupit elektrický rotační nebo sonický kartáček. Každý využívá jinou technologii a právě ta sonická je dle mnoha odborníků pro děti vhodnější.

Sonický kartáček poznáte podle oválné čistící hlavice. Principem sonického pohybu jsou co nejjemnější vibrace. Sonický kartáček dokáže za minutu vytvořit desítky tisíc vibrací, přesto jsou však tyto kartáčky pro citlivé dětské zuby mimořádně šetrné. Sonický kartáček je rovněž schopen lépe vyčistit mezizubní prostory.

Vybrat ten správný sonický kartáček pro dítě může být docela náročné. Jako rodiče by vás měla zajímat kvalita, počet vibrací, způsob napájení, množství funkcí a dostupnost příslušenství. Dítě však bude nejvíce zajímat vzhled kartáčku. Vybrat můžete ten nejkvalitnější kartáček, pokud se však bude jednat o přístroj, který dítě na první pohled nezaujme, může být složité ho k čištění zubů přijmout. V ideálním případě je vhodné absolvovat výběr s dítětem a ukázat mu pouze ty modely, které budou splňovat i vaše technické a rozpočtové požadavky.

Porovnat ceny kartáčků

Nejlepší dětské sonické kartáčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TrueLife SonicBrush Junior J100 99 % 799 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Philips Sonicare For Kids HX6352/42 96 % 1 029 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Bob & Bobek Baby Dark Blue 95 % 688 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Philips Sonicare For Kids HX6322/04 92 % 1 159 Kč Zobrazit Notino.cz
5. Sencor SOC 0910BL 89 % 399 Kč Zobrazit Alza.cz

Princip

Sonické kartáčky fungují na principu sonické technologie. Ta dokáže štětinky kartáčku rozvibrovat díky jemným ultrazvukovým vibracím. Rychlé vibrace odstraní šetrně a precizně zubní plak i bakterie. Kmitající vlákna jsou navíc schopna vhánět pastu s vodou do méně dostupných míst a snáze tak vyčistíte mezizubní prostory. Částice vody, pasty a slin se dostanou cca o 3 mm dál než samotné štětinky. Rotační kartáčky mohou vyčistit pouze místa, kterých se dotknou štětinky kartáčku.

Sonické kartáčky pro děti pracují na stejném principu jako kartáčky pro dospělé. Hlavice je však doplněna o velmi jemné štětinky, které čistí dětské zoubky velmi šetrně. Dětské ruce je uzpůsobena i velikost a tloušťka těla kartáčku. Tělo mívá zpravidla ergonomický tvar a mnohdy nechybí ani protiskluzová úprava. Dětský sonický kartáček mohou používat děti od 3 – 12 let věku.

Výkon

Výkon sonického kartáčku určuje počet stěrů/minutu. V tomto případě neplatí, že výkonnější kartáček je tím kvalitnějším. Dětské zuby jsou velmi citlivé a kartáček s vysokým výkonem nemusí být pro zuby vždy tím pravým. Sonické kartáčky mohou stírat i rychlostí 80 000 stěrů/minutu. Dětské sonické kartáčky však mívají zpravidla výkon do 35 000 stěrů/minutu. Obecně se výkon nejčastěji pohybuje v rozmezí 16 – 35 000 stěrů/minutu.

Napájení

Zvolit můžete i způsob napájení kartáčku. Volit můžete mezi klasickými bateriemi a dobíjecím akumulátorem.

  • Baterie – velmi často umožňuje kartáček vkládat baterie. V tomto případě se nemusíte o kartáček tolik starat a životnost je dána kvalitou baterií. Bateriemi nabíjené kartáčky jsou zpravidla levnější.
  • Akumulátor – výhodou sonických kartáčků je velká výdrž baterie na jedno nabití. Kartáčky lze používat i několik týdnů. Poté je třeba kartáček opakovaně několik hodin dobíjet.

Funkce

Dětské sonické kartáčky nabízí i několik praktických funkcí. V případě dětí je důležité, aby byla čištění zubů zábava. Z tohoto důvodu využívají dětské kartáčky velmi často mobilní aplikaci a čistěním zubů bude vaše děti provázet oblíbená pohádková postava. Dětské sonické kartáčky toho však nabídnou mnohem více.

  • Interaktivní aplikace – čištěním zubů děti provází aplikace. Ta děti naučí správný postup a zároveň je bude k čištění zubů motivovat.
  • Režimy čištění – kartáčky mohou mít více režimů čištění. Pomalejší režim využijí malé děti, rychlejší režim je určen starším dětem.
  • Časovač – ohlídá dvouminutovou doporučenou dobu čištění zubů.
  • 30sekundový interval – čištění zubů je rozděleno do 4 sekcích po 30 sekundách. Po uplynutí 30 sekund následuje krátká pauza, při které je třeba přejít k dalším zubům.
  • Podsvícení – během čištění zubů může kartáček svítit nebo dokonce měnit barvy.
  • Indikátor baterie – informuje vás o stavu baterie, díky indikátoru bude vědět dopředu, kdy je třeba kartáček nabít.
  • Indikátor výměny hlavice – některé kartáčky vás mohou upozornit i na potřebnou výměnu hlavice.

Značka

Sonické dětské kartáčky nabízí několik výrobců. Největší úspěch u dětí mají kartáčky značky Oral-B, TrueLife či Philips. Levnější jsou pak kartáčky ETA, Sencor nebo Profimed.

Cena

Sonický dětský kartáček je možné koupit nejčastěji za cenu od 400 – 1 500 Kč. Levnější kartáčky zpravidla neumožňují využívat mobilní aplikace a mají menší počet funkcí i stěrů. Dražší modely patří k více vybaveným.

Porovnat ceny kartáčků

Otázky a odpovědi

Jak vybrat hlavice k sonickému kartáčku?

Hlavice bývá součástí balení. V balení můžete najít hned několik hlavic, které se liší svojí velikostí. Menší hlavice je vhodná pro děti od 3 let, větší je pak určena větším dětem ve věku 7 a více let. Od 12 let pak mohou děti používat hlavici určenou pro dospělé. Hlavice je vhodné měnit každé 3 měsíce, kartáček bývá zpravidla kompatibilní s hlavicí stejné značky. Při výběru nové hlavice se budete řídit věkem dítěte.

Na co se při výběru sonického kartáčku zaměřit?

Kartáček by mělo být možné snadno používat. Na výrobu kartáčků se zpravidla používá plast, díky kterým je kartáček lehký, což je pochopitelně vítané. Ne každý kartáček má však potřebnou kvalitní protiskluzovou úpravu. V tomto případě může tělo kartáčku v mokré ruce klouzat.

Nevýhodou mohou být i příliš silné vibrace, které neprodukuje hlava, ale tělo kartáčku. Zaměřit byste se měli i na způsob výměny hlavic nebo způsob napájení.

Mohou sonické kartáčky používat děti mladší 3 let?

Používání sonických kartáčků se dětem mladším 3 let obecně nedoporučuje. Dle odborníků je vhodné, aby se dítě nejprve naučilo manipulovat s klasickým kartáčkem. Z bezpečnostního hlediska však nejsou sonické kartáčky pro děti nijak nebezpečné. Pokud bude hlavice vybavena velmi jemnými štětinkami, mohou rodiče pomocí sonického kartáčku čistit zuby dětem již od cca 2 let. Poté je vhodné zuby ještě dočistit pomocí klasického kartáčku.

Závěr

Sonické kartáčky spadají do kategorie šetrných elektrických kartáčků. Tento typ mohou používat děti ve věku 3 – 12 let. S věkem dítěte se mění pouze velikost hlavice. Díky elektrickému kartáčku bude čištění zubů zábavnější a preciznější. Sonické kartáčky pro děti mají malé tělo, které dokonale padne do malé dětské ruky. Hlavice je pak doplněna o velmi jemné štětinky, které jsou pro citlivé dětské zoubky mimořádně šetrné.

U dětského kartáčku je nejdůležitější, aby se přístroj líbil. Kartáčky jsou obvykle dodávány s několika nálepkami a dítě si může kartáček vyzdobit přesně podle svojí fantazie. Dražší modely lze spárovat s mobilní aplikací, levnější nabízí jiné funkce, které mohou děti zaujmout.

Dětské sonické kartáčky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.profimed.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Náš mlaďoch dostal nedávno TrueLife SonicBrush Junior J100 a je s ním spokojený. Po dlouhé době zubní kartáček, s kterým ho čištění zubů baví a nemusím ho k tomu pravidelně nutit, jako tomu bývalo s klasickým kartáčkem na zuby.

Přidat komentář

Recenzer
Logo