Zubní kartáčky

Nejoblíbenější typy zubních kartáčků

Zubní kartáček představuje základní hygienickou výbavu každého. Tento malý pomocník má mnoho podob. Obecně používanější jsou levné mechanické kartáčky, které mnozí vybírají podle líbivého vzhledu. Takto však můžete zakoupit nekvalitní kartáček s malým množstvím špatně střižených a tvrdých štětin, velkou hlavou, měkkou a příliš tvarovanou rukojetí.

Druhou skupinu pak tvoří moderní, mnohem účinnější, ale také dražší elektrické kartáčky, které jsou zastoupeny ve dvojím provedení. U těch vás bude navíc zajímat způsob napájení, životnost baterie nebo další praktické funkce.

U zubního kartáčku není důležitý pouze typ, ale především to, v jakém stavu se vaše zuby nachází nebo zda potřebujete speciální typ kartáčku vhodný k čištění rovnátek, zubních protéz nebo můstků. Zejména mechanické kartáčky byste měli vybírat i podle značek, výběr je obrovský, avšak opravdu kvalitních výrobců je málo. V tomto ohledu je výběr elektrické kartáčky překvapivě jednodušší.

Porovnat ceny zubních kartáčků

Nejlepší zubní kartáčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Curaprox CS 5460 Ultra Soft 97 % 229 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. TePe Select ultra soft 95 % 58 Kč Zobrazit Profimed.cz
3. Colgate Extra Clean střední 93 % 39 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Curanatura Bamboo extra soft 91 % 69 Kč Zobrazit Nazuby.cz
5. Tio zubní kartáček ultra soft 89 % 135 Kč Zobrazit Bioeko.cz

Typy

Jak již bylo řečeno, při výběru kartáčku narazíte na dva zcela odlišné typy. Klasikou jsou méně účinné avšak cenově dostupnější mechanické kartáčky. Moderní, účinný a šetrný způsob čištění zaručují elektrické zubní kartáčky.

Mechanický

Drtivá většina uživatelů používá mechanické kartáčky a to především vzhledem k jejich cenové dostupnosti. Cena ani vzhled by však při výběru kartáčku neměla hrát hlavní roli. K hlavním parametrů patří tvrdost a množství štětin. Důležitá je i velikost, tvar hlavy, délka a celkový tvar rukojeti.

Hlavice kartáčků pro dospělé by neměla být větší než 2,5 cm, u dětských se za optimální považuje velikost maximálně 1,5 cm. S větší hlavicí se budete hůře dostávat na těžko přístupná místa, jako jsou především zadní stoličky.

Curaprox CS 5460 Ultra Soft 3 ks

Ukázka manuálních kartáčků: Curaprox CS 5460 Ultra Soft 3 ks

Mechanické kartáčky jsou zastoupeny i speciálními výrobky, které využijete k čištění zubů s rovnátky, můstky nebo na zubní protézy.

Jednosvazkový – kartáček je určen čistění hůře dostupných míst, jako jsou žvýkací plochy stoliček či zadní strany zubů.

Tepe K Compact Tuft solo v blistru

Ukázka jednosvazkových kartáčků: Tepe K Compact Tuft v blistru

Rovnátka – pro zuby opatřené rovnátky se prodávají speciální kartáčky, které mají kratší prostřední řadu vláken, štětiny jsou tedy střižené do písmene V. Pomocí kratších vláken vyčistíte i okolí zámečků.

Spokar 3428 Orto

Ukázka kartáčků na rovnátka: Spokar 3428 Orto

Zubní protézy – kartáčky mohou mít větší hlavici a tvrdší štětiny. Díky tomu bude čištění protéz rychlejší a jednodušší.

Spokar 3460

Ukázka kartáčku na protézu: Spokar 3460

Elektrický

K modernějším typům patří elektrická podoba kartáčku, jeho používání je prokazatelně efektivnější než čištění zubů běžným kartáčkem. Výhodou tohoto typu jsou i doplňkové funkce, které využijete pro ještě kvalitnější péči o chrup.

Výběr elektrického kartáčku však také není zrovna jednoduchý, elektrické kartáčky jsou zastoupeny různými modely a pro zvolení toho nejlepšího musíte zvážit stav vašeho chrupu i dásní. Elektrické kartáčky jsou napájeny pomocí klasických baterií, ve větším množství jsou však k dostání nabíjecí kartáčky. Odhadovaná výdrž baterie se pohybuje v rozmezí 2 – 3 týdnů.

Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9917/89

Ukázka elektrického kartáčku: Philips Sonicare DiamondClean 9000 HX9917/89

K dostání jsou 2 typy elektrických kartáčků, které se liší v technologii, na které kartáčky pracují:

Oscilačně rotační

Pro tento typ je typická kulatá hlavice, která osciluje nebo také rotuje v půlkruhu a společně s pulzací je schopna vykonávat až 58 000 pohybů za minutu.

Pomocí pulzace dojde k narušení zubního povlaku a oscilačně rotační pohyb se postará o jeho následné odstranění z povrchu zubu. Tyto kartáčky jsou velmi šetrné a jsou tak určeny i pro osoby, které bojují s citlivými dásněmi.

Sonický

Fungují na principu vysokofrekvenčního stírání, hlavice kartáčku je podlouhlá a pohybuje se směrem nahoru a dolů. I tento způsob čištění je velmi efektivní a šetrný k zubům i dásním.

Dětské

Elektrický kartáček můžete koupit také dětem. Pro malé uživatele jsou dostupné kartáčky s veselými motivy, které jsou schopny udržet během čistění pozornost dětí a to především díky bluetooth technologii, která umožnuje propojení s chytrým telefonem nebo tabletem.

Tvrdost štětin

U obou typů budete vybírat kartáček podle tvrdosti štětin. Obecně se doporučuje vybírat spíše měkčí a šetrnější kartáčky. Ty vyčistí lépe oblast okolo krčků a nemusíte se bát ani poškození dásní.

Ti, kdo však upřednostňují spíše tvrdší štětiny, by se měli více zaměřit na samotnou techniku čištění. Pouze s její pomocí si vyčistíte zuby bezpečně, aniž by došlo k poškození skloviny. Se správnou technikou vám pomůže dentální hygienik nebo váš ošetřující lékař.

Kvalitní kartáček by měl mít vlákna rovně zastřižená, hustá ideálně ve 4 – 5 řadách. Konce by měly být zakulaceny.

Funkce

U elektrických kartáčků jistě oceníte i některé funkce:

  • Senzor baterie – upozorní vás na stav baterie.
  • 3D čistění – funkce, která odstraní zubní plak efektivněji.
  • Časovač – díky němu budete mít lepší přehled a tom, jak dlouho si zuby čistíte.
  • Tlakový senzor – jedná se o vůbec nejoblíbenější funkci, kterou však disponují pouze některé kartáčky. Tlakový senzor vás ihned upozorní na přílišný tlak, který na zubu během čištění vyvíjíte.
  • Bluetooth – kartáček lze propojit s mobilním telefonem.
  • Indikační vlákna – hlavice kartáčků bývají vybaveny indikačními vlákny, s jejich pomocí ihned poznáte, kdy je třeba hlavici vyměnit.

Značky

Mezi kvalitní manuální zubní kartáčky, které splňují veškeré popsané parametry, patří výrobky značek TePe, Swissdent, Herbadent nebo Curaprox. V běžných drogeriích jsou dostupné i různé spíše designové kartáčky, které mají přesně to, co by kartáček mít neměl.

Pozor si dejte na různou tvarovanou rukojeť, která se může ohýbat a příliš řídké štětiny a různě dlouhé štětiny. K nejoblíbenějším elektrickým kartáčkům patří výrobky značky Oral-B, TrueLife, Philips nebo Eta.

Cena

Manuální zubní kartáčky koupíte zpravidla od 30 – 200 Kč. I námi doporučované výrobky se prodávají za velmi výhodnou cenu a koupit je často můžete v sadě po několika kusech. Cena elektrických kartáčků je nejčastěji v rozmezí 1 500 – 3 000 Kč. Pokud koupíte dražší výrobek, můžete počítat s větším počtem funkcí nebo dalším příslušenstvím.

Porovnat ceny zubních kartáčků

Údržba

Samozřejmostí je kartáček po každém použití důkladně opláchnout a nechat volně oschnout. Co se týká výměny, měla by být provedena každé 3 měsíce a to jak v případě mechanických, tak i elektrických kartáčků. Kartáček byste však měli vyměnit i po prodělaném infekčním onemocnění.

Otázky a odpovědi

Je možné koupit k elektrickému kartáčku náhradní hlavici?

Hlavice elektrických kartáčků patří ke spotřebnímu zboží a měnit ji budete prakticky stejně často jako je tomu u manuálních kartáčků. Náhradní hlavice je tak možné koupit ke všem typům kartáčků.

Díky náhradním hlavicím může elektrický kartáček využívat více členů domácnosti. V tomto případě je vhodné zvolit odlišné zbarvení, abyste věděli, která hlavice je ta vaše. Kromě toho jsou hlavice rozděleny do skupin i podle konkrétních potíží, jako je paradentóza, rovnátka atd.

Proč by měl mít kartáček stejně dlouhé štětiny?

Odborníci na dentální hygienu doporučují vybírat kartáčky se stejně zastřiženými a hustými štětinami. Kromě nich však narazíte i na kartáčky, které mají různě dlouhé a řídké štětiny. Ty vás mohou k nákupu nalákat nízkou cenou i atraktivním vzhledem.

Co se týká samotných štětin, výrobce různou délku vysvětluje tím, že pomocí tohoto kartáčku lépe vyčistíte mezizubní prostory. Mezizubní prostory však nevyčistíte dokonale žádným mechanickým ani elektrickým kartáčkem. V tomto případě se musíte spolehnout na mezizubní kartáčky nebo dentální nit.

Jak důležitá je rukojeť u manuálního kartáčku?

Ačkoliv se zdá tato část kartáčku mnohým nepodstatná i na tvaru a velikosti u výběru manuálního kartáčku záleží. Udávaná doporučovaná délka se pohybuje v rozmezí 17 – 25 cm.

Samotná rukojeť by neměla být příliš měkká, aby se kartáček během čištění neprohýbal. Zuby by měly být čištěny pod správným úhlem, o ten se postará rovná nebo jen mírně zahnutá rukojeť. Vyhnout byste se měli různě tvarovaným kartáčkům.

Závěr

Elektrický zubní kartáček vyčistí vaše zuby mnohem kvalitněji a to díky mnohem většímu počtu kmitů. Manuální kartáček vykoná 400 – 600 kmitů za minutu, v případě elektrických to může být i více než 50 000 kmitů za minutu. Čištění zubů vám v případě elektrických kartáčků zpříjemní i několik funkcí. Tělo elektrického kartáčku může díky výměnným hlavicím používat více členů rodiny.

Manuální kartáčky jsou klasikou, na kterou nedají mnozí dopustit. Předností je nižší cena, velké zastoupení na trhu a lepší dostupnost. U těchto výrobků vždy preferujte doporučené značky. Aby byly vaše zuby opravdu v perfektním stavu, měli byste je čistit pravidelně pomocí správné kartáčky. Myslet musíte i na to, že ani sebelepším kartáčkem nevyčistíte dokonale mezizubní prostory.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.profimed.cz, www.benu.cz, www.oralb.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (49 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Naše rodina se drží mechanických kartáčků dodnes a zuby máme naprosto v pořádku. Dokonce používáme značku Curaprox a čistí velmi dobře, navíc jsem ani netušila, že ji doporučují zubní lékaři, protože moje zubařka prosazuje pouze elektrické kartáčky.

  2. Dobrý den,
    Zubní kartáčky CURAPROX jsou nesmírně přeceňované. Dle mého názoru proto, že je doporučují zubní lékaři, kteří z toho mají nemalé peníze. Přejme jim to. Těmto zubním kartáčkům chybí vroubky, díky nimž se mnohem lépe dostává do mezizubních prostor. V podstatě jsou předražené díky nemalé propagandě a vymýváním mozků zpotřebitelů. Těmito naprosto obyčejnými kartáčky se vracíme zpátky do šedesátých let.
    Opakuji, je to jen můj názor. Jan Schrötter

  3. Rozhodl jsem se pořídit kvalitní sonický zubní kartáček a jsem jím uchvácen. Čištění zubů je teď úplnou lahůdkou. Zuby jsou krásně čisté a dásně příjemně namasírované.

  4. Já tedy moc neřeším, čím si čistím zuby. Moje paní vždycky nakoupí různé barvy, druhy a já jeden popadnu a zaberu si ho pro sebe. Elektrickému jsem zatím na chuť nepřišel, držím se mechanické klasiky.

  5. Zubní kartáčky u nás nakupuji výhradně já a kromě mechanických, se používají i elektrické. Značku moc neřešíme, hlavně aby čistil dobře.

  6. Tak kupovat zubní kartáčky je u nás vždy horor, protože každý chce něco jiného. Já třeba miluji elektrické, ale manžel a děti chtějí zásadně ty klasické mechanické, jenže než najdete správnou tvrdost štětin, tak je to hrůza.

Přidat komentář

Recenzer
Logo