Ústní vody

Chcete-li o svůj chrup pečovat opravdu svědomitě, nevystačíte si jen s kartáčkem na zuby, mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Tyto mechanické pomůcky je vhodné zkombinovat i s ústní vodou. Ústní vodu se doporučuje používat 2x denně po dobu 30 vteřin – 1 minuty.

Mnozí si mohou myslet, že výběru správné ústní vody není nutné věnovat nijak velkou pozornost a k nákupu je přiměje spíše značka, kterou znají z reklamy. Je však nutné vědět, že ústní vody se liší svým složením a každá se tak používá na jiný typ potíží. Nejvíce ústní vodu používají ti, kdo řeší problémy s dásněmi, ale ústní voda může zmírnit potíže i se suchostí nebo zápachem úst.

Porovnat ceny ústních vod

Zdravotní obtíže

Před tím, než se do výběru ústní vody vůbec pustíte, je dobré vědět, co od výrobku přesně očekáváte a jaké potíže chcete zmírnit nebo jím předejít. Vědět byste však měli i to, že samotná ústní voda potíže se zuby nevyřeší, ale společně se správným čištěním chrupu může přispívat k prevenci.

Zánět a krvácení dásní

Potíže s dásněmi trápí velké množství populace. Zde je více než jindy důležitá dostatečná ústní hygiena. Vody vhodné k prevenci zánětů a krvácení obsahují chlorhexidin, který působí dezinfekčně. Ústní voda na zánět dásní vám může pomoci dásně stáhnout a zmírnit tak krvácení.

Corsodyl ústní voda 0.1% 200 ml

Ukázka ústní vody při zánětu dásní: Corsodyl ústní voda 0.1% 200 ml

Potíže se zápachem z úst

Zápach úst není většinou žádným zdravotním problémem, dokáže však potrápit ženy i muže. Pro všechny, kdo potíže s dechem řeší, jsou k dostání šetrné ústní vody. Nevýhodou ústní vody je skutečnost, že vysušuje ústní dutinu a právě suchost úst má velmi často zápach na svědomí. Proto je třeba sáhnout po opravdu šetrných vodách s přírodním složením. Vyhnout byste se naopak měli vodě, která obsahuje alkohol.

Listerine Cool Mint 1000 ml

Ukázka ústní vody s zápachem z úst: Listerine Cool Mint 1000 ml

Nevhodná ústní hygiena

Základem zdravého chrupu a dásní je vždy správná hygiena. Část populace má však kvalitu zubů danou i geneticky, a ačkoliv provádí ústní hygienu opravdu pečlivě, mohou řešit různé potíže. Velmi často se jedná o zubní plak, který se špatně odstraňuje na méně dostupných místech. Na zbytek zubního plaku vás upozorní speciální voda s indikací plaku. Ten pak budete schopni snadněji odstranit.

Elmex Carries Protection 400 ml

Ukázka ústní vody při nevhodné ústní hygieně: Elmex Carries Protection 400 ml

Typy

Ústní vody se liší svým složením. Velmi známé jsou zejména ústní vody s alkoholem a bez alkoholu. Kromě nich můžete pořídit vodu s přírodním složením a speciální vody určené těm, kdo řeší potíže se zánětem dásní.

Běžná vody

Běžné vody neobsahují alkohol a používat je mohou dospělí i děti každý den. Tyto vody můžete používat jako prevenci před možnými potížemi s dásněmi. Vhodné jsou i pro všechny, kdo řeší potíže s páchnoucím dechem. Běžná ústní voda dále odstraní zbytky plaku a mohou ji používat i osoby s citlivými zuby.

Ústní voda bez alkoholu

Tyto ústní vody se starají většinou o svěží dech. Voda neobsahuje složky, které mohou vysušovat ústa. Ústní vodu bez alkoholu by měli preferovat i ti, kteří častěji řeší afty, bolesti jazyka nebo pachuť v ústech. Ústní voda bez alkoholu je vhodnější i pro řidiče, po použití vody s alkoholem můžete mít potíže při silniční kontrole, kdy se nevyhnete dechové zkoušce. Vody bez alkoholu jsou vhodné i pro děti a vhodné jsou i pro populaci s citlivou ústní dutinou.

Ústní voda s alkoholem

Tyto vody se používají pro okamžité osvěžení dechu. Vody s alkoholem by neměly používat především děti, ale potíže mohou tyto vody způsobit i citlivějším jedincům. Nevýhodou alkoholu je skutečnost, že příliš vysušuje ústní dutinu, což může způsobit pozdější potíže. Proto v tomto případě nikdy nepřekračujte dobu používání.

Ústní voda s chlorhexidinem

Voda je vhodná pro osoby, které řeší potíže s dásněmi, ale i afty. Vody s chlorhexidinem mají vysoké antibakteriální účinky, voda brání nadbytečnému usazování plaku a zlepší ústní hygienu. Vody s touto složkou pomohou i při stahování dásní, což vede ke snížení krvácivosti dásní. Tyto ústní vody jsou doporučovány i všem, kdo nosí fixní rovnátka a s obtížemi se dostávají na některá místa. Ústní vody s chlorhexidinem jsou mnohdy doporučovány i po operacích.

Bylinná ústní voda

Kromě chemických lze koupit i čistě přírodní vodu. Šetrné bylinné ústní vody jsou vhodné při péči o dásně. Pomohou s jejich zpevněním a zmírní i obtíže s krvácením dásním. Tyto vody jsou vhodné pro pravidelné a dlouhodobé používání.

Složení

Látky, které ústní vody obsahují, souvisí s jejich typem. Více již byli zmíněny vody obsahující alkohol a chlorhexidin. Kromě těchto složek obsahují vody i kombinaci fluoridů, látek, které působí antibakteriálně. Dalšími složkami jsou ochucovadla a složky, které navodí pocit svěžího vzduchu.

  • Chlorhexidin – látka, která se používá nejen v ústních vodách, ale i některých zubních pastách. U této složky jsou prokázány pozitivní účinky při boji s onemocněním dásní. Všímat byste si však měli i její koncentrace. Pokud používáte vodu jako prevenci, bude stačit, pokud bude obsahovat maximálně 0,06%. Při paradontóze by měla voda obsahovat okolo 12% látky.
  • Fluor a cín – sloučeniny těchto látek pomáhají jako prevence proti vzniku zubního kazu.
    Citrát vápenatý – látka, která pomůže s rozpouštěním usazenin na zubní sklovině a tím zlepšuje i celkový vzhled zubů.
  • Dubová kůra – další složka, která může pomoci zmírnit potíže s krvácením dásní. Vodu s dubovou kúrou se nedoporučuje používat dlouhodobě.

Značka

Přední výrobce ústních vod zná každý z televizních reklam. Zde se nejvíce prezentují ústní vody značky Listerine, Elmex, Colgate nebo Curaprox. Velmi známé jsou i vody Oral-B, Meridol, Paradontac, Odol, Schwissdent nebo Aquafresh. Přírodní ústní vody vyrábí Santoin a Herbadent.

Cena

Cenu ústní vody ovlivňuje nejen složení a značka, ale též objem ústní vody. Obecně lze říct, že vodu koupíte za cenu od 100 – 300 Kč. Dražší jsou větší balení nebo vody se speciálním složením, které můžete koupit pouze v lékárně.

Porovnat ceny ústních vod

Otázky a odpovědi

Jak správně ústní vodu používat?

Ústní vodu je nutné používat v rozumné míře, v opačném případě bude docházet ke vzniku nežádoucích účinků. Mnozí uživatelé si myslí, že vodu by měli v ústech probublávat dlouhou dobu, obecně se však doporučuje vodu s alkoholem používat cca 30 vteřin. Při delším používání bude docházet k vysušování sliznice. Vodu bez alkoholu lze používat po dobu 1 minuty.

Jaký je obsah fluoridů v ústní vodě?

Fluoridy obsahuje většina ústních vod. Tato složka přispívá k posílení zubní skloviny. Standardně vody obsahují do 300 ppm fluoridů. Tyto ústní vody mohou používat i děti mladší 12 let. Vody s obsahem fluoridů nad 300 ppm jsou určeny osobám starším 12 let a jsou vhodné spíše pro občasné používání.

Je možné nalít ústní vodu do ústní sprchy?

Ústní sprcha vám umožní používat prakticky jakoukoliv vodu. Stačí zvolit vhodný výrobek s ohledem na vaše potíže nebo požadavky na složení a chuť.

Závěr

Ústní vody mají různou podobu. Ať už vyberete jakoukoliv ústní vodu, je nutné vědět, že žádná voda nevyčistí vaše zuby tak dobře, jako zubní a mezizubní kartáček. Těmito pomůckami však pravděpodobně neodstraníte 100% plaku a z tohoto důvodu je vhodné sáhnout i po nějaké ústní vodě.

Jestliže chcete ústní vodu používat preventivně, bude vám stačit voda, která obsahuje 0,05 – 0,06 chlorhexidinu. Při zánětu dásní je nutné koupit ústní vodu s koncentrací 0,12% chlorhexidinu.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.nazuby.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (34 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo