Ústní vody

Chcete-li o svůj chrup pečovat opravdu svědomitě, nevystačíte si jen s kartáčkem na zuby, mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Tyto mechanické pomůcky je vhodné zkombinovat i s ústní vodou. Ústní vodu se doporučuje používat 2x denně po dobu 30 vteřin – 1 minuty.

Mnozí si mohou myslet, že výběru správné ústní vody není nutné věnovat nijak velkou pozornost a k nákupu je přiměje spíše značka, kterou znají z reklamy. Je však nutné vědět, že ústní vody se liší svým složením a každá se tak používá na jiný typ potíží. Nejvíce ústní vodu používají ti, kdo řeší problémy s dásněmi, ale ústní voda může zmírnit potíže i se suchostí nebo zápachem úst.

Porovnat ceny ústních vod

Nejlepší ústní vody

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Herbadent bylinná ústní voda 400 ml 97 % 151 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Meridol ústní voda bez alkoholu 400 ml 96 % 149 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Elmex Ústní voda Carries Protection 400 ml 95 % 117 Kč Zobrazit Krasa.cz
4. Listerine Total Care 1000 ml 95 % 155 Kč Zobrazit Notino.cz
5. Listerine Cool Mint 1000 ml 95 % 126 Kč Zobrazit Allegro.cz
6. Parodontax Extra 0.2% ústní voda 300 ml 94 % 183 Kč Zobrazit Benu.cz
7. Corsodyl ústní voda 0.1% 200 ml 92 % 121 Kč Zobrazit Pilulka.cz

Zdravotní obtíže

Před tím, než se do výběru ústní vody vůbec pustíte, je dobré vědět, co od výrobku přesně očekáváte a jaké potíže chcete zmírnit nebo jím předejít. Vědět byste však měli i to, že samotná ústní voda potíže se zuby nevyřeší, ale společně se správným čištěním chrupu může přispívat k prevenci.

Zánět a krvácení dásní

Potíže s dásněmi trápí velké množství populace. Zde je více než jindy důležitá dostatečná ústní hygiena. Vody vhodné k prevenci zánětů a krvácení obsahují chlorhexidin, který působí dezinfekčně. Ústní voda na zánět dásní vám může pomoci dásně stáhnout a zmírnit tak krvácení.

Corsodyl ústní voda 0.1% 200 ml

Ukázka ústní vody při zánětu dásní: Corsodyl ústní voda 0.1% 200 ml

Potíže se zápachem z úst

Zápach úst není většinou žádným zdravotním problémem, dokáže však potrápit ženy i muže. Pro všechny, kdo potíže s dechem řeší, jsou k dostání šetrné ústní vody. Nevýhodou ústní vody je skutečnost, že vysušuje ústní dutinu a právě suchost úst má velmi často zápach na svědomí. Proto je třeba sáhnout po opravdu šetrných vodách s přírodním složením. Vyhnout byste se naopak měli vodě, která obsahuje alkohol.

Listerine Cool Mint 1000 ml

Ukázka ústní vody s zápachem z úst: Listerine Cool Mint 1000 ml

Nevhodná ústní hygiena

Základem zdravého chrupu a dásní je vždy správná hygiena. Část populace má však kvalitu zubů danou i geneticky, a ačkoliv provádí ústní hygienu opravdu pečlivě, mohou řešit různé potíže. Velmi často se jedná o zubní plak, který se špatně odstraňuje na méně dostupných místech. Na zbytek zubního plaku vás upozorní speciální voda s indikací plaku. Ten pak budete schopni snadněji odstranit.

Elmex Carries Protection 400 ml

Ukázka ústní vody při nevhodné ústní hygieně: Elmex Carries Protection 400 ml

Typy

Ústní vody se liší svým složením. Velmi známé jsou zejména ústní vody s alkoholem a bez alkoholu. Kromě nich můžete pořídit vodu s přírodním složením a speciální vody určené těm, kdo řeší potíže se zánětem dásní.

Běžná vody

Běžné vody neobsahují alkohol a používat je mohou dospělí i děti každý den. Tyto vody můžete používat jako prevenci před možnými potížemi s dásněmi. Vhodné jsou i pro všechny, kdo řeší potíže s páchnoucím dechem. Běžná ústní voda dále odstraní zbytky plaku a mohou ji používat i osoby s citlivými zuby.

Ústní voda bez alkoholu

Tyto ústní vody se starají většinou o svěží dech. Voda neobsahuje složky, které mohou vysušovat ústa. Ústní vodu bez alkoholu by měli preferovat i ti, kteří častěji řeší afty, bolesti jazyka nebo pachuť v ústech. Ústní voda bez alkoholu je vhodnější i pro řidiče, po použití vody s alkoholem můžete mít potíže při silniční kontrole, kdy se nevyhnete dechové zkoušce. Vody bez alkoholu jsou vhodné i pro děti a vhodné jsou i pro populaci s citlivou ústní dutinou.

Ústní voda s alkoholem

Tyto vody se používají pro okamžité osvěžení dechu. Vody s alkoholem by neměly používat především děti, ale potíže mohou tyto vody způsobit i citlivějším jedincům. Nevýhodou alkoholu je skutečnost, že příliš vysušuje ústní dutinu, což může způsobit pozdější potíže. Proto v tomto případě nikdy nepřekračujte dobu používání.

Ústní voda s chlorhexidinem

Voda je vhodná pro osoby, které řeší potíže s dásněmi, ale i afty. Vody s chlorhexidinem mají vysoké antibakteriální účinky, voda brání nadbytečnému usazování plaku a zlepší ústní hygienu. Vody s touto složkou pomohou i při stahování dásní, což vede ke snížení krvácivosti dásní. Tyto ústní vody jsou doporučovány i všem, kdo nosí fixní rovnátka a s obtížemi se dostávají na některá místa. Ústní vody s chlorhexidinem jsou mnohdy doporučovány i po operacích.

Bylinná ústní voda

Kromě chemických lze koupit i čistě přírodní vodu. Šetrné bylinné ústní vody jsou vhodné při péči o dásně. Pomohou s jejich zpevněním a zmírní i obtíže s krvácením dásním. Tyto vody jsou vhodné pro pravidelné a dlouhodobé používání.

Složení

Látky, které ústní vody obsahují, souvisí s jejich typem. Více již byli zmíněny vody obsahující alkohol a chlorhexidin. Kromě těchto složek obsahují vody i kombinaci fluoridů, látek, které působí antibakteriálně. Dalšími složkami jsou ochucovadla a složky, které navodí pocit svěžího vzduchu.

  • Chlorhexidin – látka, která se používá nejen v ústních vodách, ale i některých zubních pastách. U této složky jsou prokázány pozitivní účinky při boji s onemocněním dásní. Všímat byste si však měli i její koncentrace. Pokud používáte vodu jako prevenci, bude stačit, pokud bude obsahovat maximálně 0,06%. Při paradontóze by měla voda obsahovat okolo 12% látky.
  • Fluor a cín – sloučeniny těchto látek pomáhají jako prevence proti vzniku zubního kazu.
    Citrát vápenatý – látka, která pomůže s rozpouštěním usazenin na zubní sklovině a tím zlepšuje i celkový vzhled zubů.
  • Dubová kůra – další složka, která může pomoci zmírnit potíže s krvácením dásní. Vodu s dubovou kúrou se nedoporučuje používat dlouhodobě.

Značka

Přední výrobce ústních vod zná každý z televizních reklam. Zde se nejvíce prezentují ústní vody značky Listerine, Elmex, Colgate nebo Curaprox. Velmi známé jsou i vody Oral-B, Meridol, Paradontac, Odol, Schwissdent nebo Aquafresh. Přírodní ústní vody vyrábí Santoin a Herbadent.

Cena

Cenu ústní vody ovlivňuje nejen složení a značka, ale též objem ústní vody. Obecně lze říct, že vodu koupíte za cenu od 100 – 300 Kč. Dražší jsou větší balení nebo vody se speciálním složením, které můžete koupit pouze v lékárně.

Porovnat ceny ústních vod

Otázky a odpovědi

Jak správně ústní vodu používat?

Ústní vodu je nutné používat v rozumné míře, v opačném případě bude docházet ke vzniku nežádoucích účinků. Mnozí uživatelé si myslí, že vodu by měli v ústech probublávat dlouhou dobu, obecně se však doporučuje vodu s alkoholem používat cca 30 vteřin. Při delším používání bude docházet k vysušování sliznice. Vodu bez alkoholu lze používat po dobu 1 minuty.

Jaký je obsah fluoridů v ústní vodě?

Fluoridy obsahuje většina ústních vod. Tato složka přispívá k posílení zubní skloviny. Standardně vody obsahují do 300 ppm fluoridů. Tyto ústní vody mohou používat i děti mladší 12 let. Vody s obsahem fluoridů nad 300 ppm jsou určeny osobám starším 12 let a jsou vhodné spíše pro občasné používání.

Je možné nalít ústní vodu do ústní sprchy?

Ústní sprcha vám umožní používat prakticky jakoukoliv vodu. Stačí zvolit vhodný výrobek s ohledem na vaše potíže nebo požadavky na složení a chuť.

Závěr

Ústní vody mají různou podobu. Ať už vyberete jakoukoliv ústní vodu, je nutné vědět, že žádná voda nevyčistí vaše zuby tak dobře, jako zubní a mezizubní kartáček. Těmito pomůckami však pravděpodobně neodstraníte 100% plaku a z tohoto důvodu je vhodné sáhnout i po nějaké ústní vodě.

Jestliže chcete ústní vodu používat preventivně, bude vám stačit voda, která obsahuje 0,05 – 0,06 chlorhexidinu. Při zánětu dásní je nutné koupit ústní vodu s koncentrací 0,12% chlorhexidinu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.nazuby.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dříve jsem používala Listerine, ať už s alkoholem nebo bez něj, to jsem moc neřešila, protože účinkoval v podstatě každý. Ovšem ve chvíli, kdy jsem narazila na bylinnou ústní vodu Herbadent už nic jiného nepoužívám. Cenově vychází nastejno jako Listerine, ale účinkuje mnohem lépe a v ústech je po ní daleko příjemnější pocit než po užívání předchozí ústní vody.

  2. Osobně doporučuji ústní vody bez alkoholu, protože ten alkohol dost bolí do dásní. Naopak třeba bylinkové složení je velmi šetrné, ale ani klasická není špatná, jen musí člověk dobře vybírat. Zatím se mi nejlépe osvědčil Listerine bez alkoholu a Herbadent, což je bylinná ústné voda.

Přidat komentář

Recenzer
Logo