Sonické kartáčky

Nejoblíbenější typy sonických kartáčků

Nejoblíbenější značky sonických kartáčků

Sonická technologie je tou nejstarší, ale stále velmi oblíbenou technologií elektrických zubních kartáčků. Sonická technologie se využívá již více než 60 let, avšak má stále co nabídnout. Sonické kartáčky odstraní mnohem více zubního plaku než je tomu v případě klasických zubních kartáčků. Sonický elektrický kartáček však bude k vašim zubům i dásním mnohem šetrnější.

Sonické kartáčky fungují na bázi jemných vysokofrekvenčních vibrací hlavice, hlavice kartáčků v tomto případě nerotuje. Za jednu minutu je kartáček schopen udělat až 80 000 těchto jemných pohybů. Manuálním zubním kartáčkem můžete při správně prováděném postupu vykonat cca 300 – 600 pohybů.

Sonické kartáčky se vyrábí v několika řadách. K dostání jsou kartáčky pro děti i dospělé, které jsou navíc rozděleny do skupiny dle individuálních potřeb jednotlivců. Při výběru toho správného kartáčku je tedy nutné pozorně nastudovat veškeré vlastnosti a technické parametry, které jednotlivé přístroje nabízí. Vlastnosti kartáčků určují funkce, kterých může být poměrně velké množství.

Z technických parametrů je vhodné přihlédnout k počtu kmitů/minutu. Zajímat by vás měl i způsob napájení či hmotnost kartáčku. Ke kartáčku budete pravidelně přikupovat náhradní hlavice, někteří výrobci umožňují dokoupit také nabíječku či cestovní obal.

Porovnat ceny kartáčků

Nejlepší sonické kartáčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Magnitudal Quake 98 % 3 965 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Philips Sonicare DiamondClean HX9911/27 97 % 4 399 Kč Zobrazit Notino.cz
3. Sencor SOC 3311BK 96 % 997 Kč Zobrazit Alza.cz
4. TrueLife SonicBrush UV 95 % 1 099 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Philips Sonicare ProtectiveClean HX6800/35 91 % 2 870 Kč Zobrazit Pilulka.cz

Typy

Sonické kartáčky lze rozdělit do několika skupin podle určení. Svůj kartáček mohou mít děti i dospělí. Jednotliví výrobci pak kartáčky rozdělují do několika řad, podle specifických potíží uživatelů. Koupit tak můžete standardní přístroj i velmi šetrný model určen osobám s citlivými dásněmi a zuby.

Obecně lze sonické kartáčky rozdělit do 3 základních skupin, přičemž výrobci mívají samozřejmě více jednotlivých řad, které se liší funkcemi i příslušenstvím.

Dětské sonické kartáčky

Řady kartáčků For Kids jsou zpravidla k dostání v růžové a modré barvě. Od běžných modelů se liší nejen vzhledem, ale i menší velikostí hlavy. Moderní kartáčky lze propojit s mobilní aplikací, ve které bude vaše děti průběhem čištění provádět oblíbená postavička. Sonické kartáčky mohou používat děti od věku 3 let.

Sonické kartáčky pro dospělé

Kartáčky pro dospělé jsou nejčastěji k dostání v bílé či černé barvě, avšak jednotlivý výrobci se snaží vzhled kartáčku stále zdokonalovat. Proto narazíte i na různé barevné kombinace, díky kterým můžete kartáčky v domácnosti nějakým způsobem odlišit. Každý člen tak pozná svůj kartáček na první pohled. Velmi často je možné koupit rodinné balení, které zpravidla obsahuje 2 barevně odlišné přístroje. K dostání je i set kartáčku v kombinaci s ústní sprchou.

Cestovní sonické kartáčky

Kartáček je doplněn o cestovní pouzdro a v některých případech může mít snížený výkon ve srovnání s klasickými kartáčky pro dospělé. Tyto kartáčky jsou vhodné na cesty, ale používat je mohou i starší uživatelé, děti od cca 12 let nebo majitelé vysoce citlivých zubů.

Frekvence

Nejdůležitějším parametrem je frekvence pohybů, kterou je kartáček schopen vyvinout. U sonických kartáčků se jedná o počet kmitů nebo stěrů/minutu. Čím je počet kmitů vyšší, tím je kartáček účinnější. Kvalita se však pochopitelně odráží i na vyšší pořizovací ceně.

Nejlevnější kartáčky pro dospělé a kartáčky určené dětem mívají obvykle méně než 10 000 kmitů/minutu. Kvalitnější dětské kartáčky mívají i více než 30 000 kmitů/minutu, a v případě kartáčků pro dospělé to bývá 40 – 80 000 kmitů/minutu. Za standard se považují kartáčky, které jsou schopny dosáhnout alespoň 30 000 kmitů/minutu.

Napájení

Sonický kartáček je nejčastěji vybaven dobíjecím akumulátorem, v menší míře lze koupit kartáčky na tužkové baterie i síťové provedení.

 • Baterie – bateriemi jsou obvykle vybaveny dětské zubní kartáčky, avšak k dostání jsou i verze pro dospělé. Nabíjení pomocí tužkových baterií je velmi praktické, spolehnout se můžete na dlouhou výdrž, přičemž kartáček bude vždy připraven k použití. Nevýhodou může být o něco vyšší hmotnost.
 • Napájení ze sítě – nejmenší výběr budete mít u síťových kartáčků. Výhodou síťového provedení je skutečnost, že se o kartáček nemusíte nijak starat. K práci bude připraven ihned po zapojení do zásuvky. Na druhou stranu vás bude při čistění kabel poměrně značně omezovat.
 • Dobíjecí – nejžádanější a na trhu nejrozšířenější jsou právě akumulátorové kartáčky. Koupit je můžete dětem i dospělým. Dobíjecí kartáček je možné používat naprosto kdekoliv a spolehnout se můžete i na poměrně dlouhou výdrž, které je v řádech desítek dní. Na stav baterie vás upozorní světelná signalizace a k opětovnému dobití bude kartáček potřebovat několik hodin.

Funkce

Sonické kartáčky pomohou snížit riziko vzniku zubního kazu i zánětu dásní. Ačkoliv zvládne i nejlevnější kartáček odstranit plak a bakterie opravdu efektivně, bývají kartáčky doplněny o několik praktických funkcí. Ty vám jejich používání ještě více zjednoduší.

 • Režimy čistění – jednotlivé přístroje nabízí různý počet režimů čištění. Běžný je režim standard, který se postará o šetrné ale extrémně důkladné vyčištění zubů. Oblíbený je i režim pro citlivé dásně, bělení, leštění či masáž.
 • Časovač – k dispozici můžete mít i časovač, který vás bude provázet v jednotlivých fázích čištění zubů.
 • Intenzita čištění – mezi poměrně běžné patří také možnost nastavit intenzitu čištění. Nižní intenzita je určena především začínajícím uživatelům, využít ji mohou i osoby s citlivými dásněmi. Pro dokonalé čištění můžete zvolit vysokou intenzitu.
 • Mobilní aplikace – nejmodernější kartáčky lze pomocí aplikace synchronizovat s mobilní aplikací.
 • Tlakový senzor – postará se, aby bylo používání kartáčku opravdu bezpečné a šetrné. Pokud budete na hlavici vyvíjet vysoký tlak, dojde k zastavení procesu čištění. Po uvolnění se kartáček opět spustí.
 • Indikátor baterie – upozorní vás na stav baterie, díky němu budete přesně vědět, kdy je nutné kartáček opětovně nabít.
 • Indikátor výměny hlavice – hlavice sonických kartáčků má omezenou životnost. Na výměnu hlavice budete díky indikátoru včas upozorněni.
 • Mobilní aplikace – nejmodernější kartáčky lze spárovat s mobilním telefonem prostřednictvím bluetooth.

Příslušenství

K sonickému kartáčku budete pravidelně dokupovat hlavice. Díky možnosti hlavice velmi jednoduše měnit, může tělo kartáčku využívat více členů domácnosti. Obvykle se jedná o dva uživatele. Každý z nich má svoji vlastní, ideálně barevně odlišenou hlavici, kterou na tělo kartáčku jednoduše nasadí. Nejdůležitější je sledovat kompatibilitu hlavic, obvykle je možné používat pouze hlavici a tělo jednoho výrobce, přičemž je možné na kartáček pro dospělé nasadit i dětskou čistící hlavu.

Na výměnu kartáčkové hlavice vás některé chytré kartáčky upozorní. V ostatních případech je nutné hlavici vyměnit ve chvíli, kdy budou zřetelně viditelné roztřepené konce vláken.

Součástí některých sonických kartáčků může být i jazyková škrabka. Po jejím nasazení tělo kartáčku automaticky zvolí příslušný čistící režim i intenzitu čištění jazyka.

Značka

Sonické kartáčky byly dříve vyvinuty jako speciální zdravotnická pomůcka. V dnešní době jsou tyto kartáčky velmi oblíbené u dospělých i dětí. Tyto kartáčky mohou bez obav používat i osoby s rovnátky a žádané jsou i u osob s omezenou hybností či jiným zdravotním problémem. V obchodech lze koupit sonické kartáčky mnoha značek. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří kartáčky TrueLife, Philips, Sencor, Oral-B, ETA nebo Curaprox.

Cena

Sonické zubní kartáčky jsou v současnosti těmi nejkvalitnějšími výrobky, které můžete při péči o svoje zuby použít. To se pochopitelně odráží i na pořizovací ceně. Pokud se však pro sonický kartáček rozhodnete, neměla by být cena při jeho výběru tím nejdůležitějším. Mnohem důležitější je sledovat kvalitu, které souvisí s počtem kmitů za minutu.

Pokud chcete skutečně kvalitní model, měly by vás zajímat kartáčky s alespoň 30 000 kmity/minutu. Za takovýto kartáček zpravidla zaplatíte 800 a více korun. Koupit můžete i levnější model v základní výbavě, či méně kvalitní kartáčky s menším počtem kmitů. Cena kartáčků v prémiové kvalitě pak může být vyšší než 3 000 Kč.

Porovnat ceny kartáčků

Otázky a odpovědi

Proč mít doma sonický zubní kartáček?

Důvodů, proč sonický kartáček pořídit, je hned několik. Sonické kartáčky zvládnou šetrně vyčistit zubní sklovinu i mezizubní prostory. Pomocí jemných vibrací odstraní až 99% plaku. Oproti klasickým kartáčkům jsou jednoduší na obsluhu. V tomto případě pouze postačí přiložit kartáček k zubům a stisknout knoflík. Pomocí sonického zubního kartáčku dosáhnete velmi brzy čistějšího a zdravějšího chrupu.

V čem se liší sonický kartáček od rotačního kartáčku?

Elektrické zubní kartáčky mohou být rotační nebo sonické. Rotační kartáčky poznáte podle kulaté hlavy a fungují na principu rotačního pohybu. Rotační kartáček odstraní nečistoty pouze v místech, kde se vlákno dotkne zubní skloviny.

Sonický kartáček funguje na principu vibrací. Vysokofrekvenční vlákna na hlavici jsou schopna rozvibrovat částice, které sahají dál než samotné štětinky. Běžně se uvádí, že čistící účinek kartáčku přesahuje štětiny až o 3 mm. To platí i pro mezizubní prostory a linii pod dásněmi. Sonický kartáček tak zvládne ústní dutinu vyčistit mnohem efektivněji, ale i šetrně.

Jak sonický kartáček používat?

Technika sonického čištění je velmi jednoduchá a spočívá v pouhém přiložení a podržení hlavy na plochách zubů. Hlavu kartáčku je nutné přikládat systematicky na celou spodní i horní řadu zubů. V pravidelných intervalech pak budete hlavu posunovat k dalším zubům. Některé kartáčky jsou k tomuto účelu vybaveny časovačem, který vám upozorní pokaždé, když bude třeba kartáček v ústech přemístit.

Závěr

Sonické kartáčky spadají do kategorie elektrických zubních kartáčků. Ve srovnání s rotačními kartáčky jsou považovány za kvalitnější a šetrnější. Moderní kartáčky jsou naprosto bezpečné a bez obav je mohou používat i poměrně malé děti ve věku 3 let. Sonické kartáčky se liší nejen vzhledem, ale i počtem funkcí či počtem kmitů/minutu.

V obchodech je možné koupit sonické kartáčky různých výrobců, kteří nabízí několik řad. Ten správný kartáček tak můžete vybrat podle stavu vašeho chrupu. Oblíbené je především rodinné balení kartáčků, které obsahuje dvě barevně odlišná těla a několik náhradních hlavic. Díky možnosti velmi jednoduše měnit hlavici může tělo kartáčku používat více osob.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.nazuby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo