Zubní pasty

Nejoblíbenější typy zubních past

Zubní pasta patří k základnímu vybavení každé koupelny. V mnoha domácnostech se běžně objevuje několik různých výrobků, protože každému vyhovuje jiná zubní pasta. Zubní pasty mají několik různých příchutí, liší se v samotném určení, kdy řeší různé obtíže s chrupem. Pro děti jsou zastoupeny speciální dětské pasty, které je možné používat od prvního zoubku.

Ne všechny dostupné pasty jsou však ideální, mnohé obsahují konzervanty, azobarviva, sladidla a další škodlivé látky. Tyto látky škodí dospělým, mnohem nevhodnější jsou však v dětských pastách, zejména proto, že děti pastu rády ochutnávají.

Porovnat ceny zubních past

Nejlepší zubní pasty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lacalut proti paradentóze 75 ml 96 % 79 Kč Zobrazit vmd-drogerie.cz
2. Elmex sensitive 75 ml 95 % 69 Kč Zobrazit Notino.cz
3. Nobilis Tilia Zubní gel 100 ml 93 % 214 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Parodontax fluorid 75 ml 88 % 69 Kč Zobrazit Krasa.cz
5. Biomed superwhite 100 g 87 % 106 Kč Zobrazit Gigalekarna.cz

Typy

Prostředky určené k péči o zuby jsou zastoupeny více výrobky. Při výběru tak nejste odkázáni pouze na pasty, které jsou však nejběžnější a nejlépe dostupné.

Zubní pasta

Nejoblíbenější a zároveň nejsnáze dostupné výrobky. Nevýhodou zubních past je samotné složení, protože ne všechny pasty jsou z hlediska složení ideální. Kromě toho mohou někomu nevyhovovat z ekologického hlediska, po jejím vypotřebení totiž zůstává plastový obal.

Meridol zubní pasta 75 ml

Ukázka zubní pasty: Meridol zubní pasta 75 ml

Zubní gel

Zubní gel se pastě v mnohém podobá, aplikace je v tomto případě stejná. Koupit je můžete v drogeriích a často jsou přímo na doporučení lékaře. Často jsou určeny k řešení konkrétního problému. Nevýhodou gelu je vyšší pořizovací cena a i v tomto případě budete muset řešit plastové obaly.

Nobilis Tilia Zubní gel 100 ml

Ukázka zubního gelu: Nobilis Tilia Zubní gel 100 ml

Zubní prášky

Výhodou zubních prášků je přírodnější složení. Prášky neobsahují zvlhčovadla, konzervanty ani pojiva. Místo nich jsou zastoupeny byliny, vápenec a esenciální oleje.

Tyto výrobky koupíte ve formě prášku i tablet. Obecně jednodušší používání nabízí tablety, které vyhovují především cestovatelům. Tablety neobsahují vodu a jsou vhodné i pro děti. I v tomto případě se k aplikaci používá zubní kartáček.

Kvitok zubní prášek Zářivý úsměv 25 g

Ukázka zubního prášku: Kvitok zubní prášek Zářivý úsměv 25 g

Využití

Zubní pasty se dělí podle různých potíží. Zastoupeny jsou pasty vhodné pro citlivé zuby, nebo ty, které pomáhají v boji s parondontitidou.

Parodontitida

Jedná se o zánětlivé onemocnění závěsných vazů. Ty způsobují bakterie, které se v ústech hromadí. Parodontitidu není vhodné podceňovat, neléčená může skončit vypadáváním zubů. Vinou tohoto onemocnění je nesprávná péče o chrup.

Parodontitidu se v začátečním stádiu projevuje krvácením dásní, posléze dochází k odhalení krčků, následuje viklavost zubů a konečnou fázi je pak jejich vypadávání. Při tomto onemocnění se často projevují i jiné potíže jako citlivé zubu, zarudlé dásně, ale i nepříjemný zápach.

Enzymel Parodont s aktivními enzymy 75 ml

Ukázka zubní pasty na parodontitidu: Enzymel Parodont s aktivními enzymy 75 ml

Citlivé zuby

Citlivé zuby poznáte podle bolesti při konzumaci teplých i studených potravin a nápojů. Pomocí vhodné pasty projevy zmírníte, avšak pasta vás potíží zcela nezbaví. Problém s citlivými zuby je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Elmex sensitive zubní pasta 75 ml

Ukázka zubní pasty na citlivé zuby: Elmex sensitive 75 ml

Terapeutické pasty

Speciální pasty dostupné v mnoha podobách. Lze je koupit na mnoho různých potíží. Pomohou vaše zuby ochránit před zubním kazem, nedoporučuje se je však používat každodenně. K dostání jsou bylinné pasty, u kterých oceníte přírodní složení.

Ne všem svědčí mentol, právě pro ně jsou určeny pasty bez mentolu. Dále koupíte pasty bez pěnidel či fluoridu. A pouze v lékárnách jsou k dostání antibakteriální pasty, které se používají po různých zákrocích. Ani tyto pasty však nejsou určeny k dlouhodobému používání.

Perio Aid gingivální zubní gel 75 ml

Ukázka antibakteriální zubního gelu: Perio Aid gingivální gel 75 ml

Dětské

Dětské pasty mají jiné složení, než výrobky určené dospělým. Zde se výrobci zaměřili především na chuť. Proto pasty mnohdy obsahují různá sladidla, která jsou však pro děti nevhodná. Děti pastu běžně polykají, proto se musí nanášet v malém množství.

Kromě sladidel mohou pasty obsahovat další látky, které jsou pro děti nevhodné. Do této skupiny patří barvivo Titanum Dioxide, sladidla Sacharin nebo Xylitol.

Methylparaben je látka, která může způsobovat různé alergie, vhodné nejsou ani pěnidla například Cocamidopropyl nebo Betaine. A pozor si dávejte i na chemické látky, které obsahují zkratky PEG a PPG. Dětské pasty jsou rozděleny podle věku. V závislosti na něm se liší množství fluoridů, které pasta obsahují.

Nejmenším dětem je vhodné obstarat pastu bez fluoridů, pokud je však pasta obsahovat bude, nemělo by množství překročit 400 ppm. Starší děti od 4 – 6 let by měly používat pastu s obsahem 400 – 600 ppm fluoridů. A děti od 7 let věku mohou v pastě mít 600 – 1450 ppm fluoridů.

Elmex sensitive zubní pasta 75 ml

Ukázka dětské zubní pasty: Elmex sensitive 75 ml

Složení

Pasty obsahují různé složky, k těm základním patří:

Fluoridy – podílejí se na nižší kazivosti zubů. Starají se o odolnější sklovinu, chrání ji proti působením kyselin, snižují její odvápnění. Působí antibakteriálně a zvyšují přívod minerálů.

Podle obsahu fluoridů je lze rozdělit na:

  1. Terapeutické – obsahů větší množství fluoridů a to v rozmezí 1 800 – 2 500 ppm. Používají zejména pro rychlé vybělení skloviny.
  2. Běžné – vhodné pro každodenní používání, obsah fluoridů je cca 1 500 ppm.

Abraziva – najdete pod označením REA nebo také RDA, množství, které zubní pasty obsahují je v rozmezí 0 – 200. Kvalitní zubní pasty mají hodnotu abraziv do 70, pasty s vyšším obsahem mohou způsobit vyšší citlivost.

Hodnota pH – vyjadřuje kyselost nebo zásaditost. Optimální pH v ústech by mělo být okolo 6,2. Nízká hodnota pH způsobuje kyselost v ústech a má vliv na odvápnění skloviny.

Pěnidla – patří mezi látky, které jsou v zubní pastě nežádoucí. Označené jsou zkratkou SLS. Pěnidla mají odmašťující schopnost a kromě zubních past jsou obsažena v různých mycích přípravcích nebo sprchových gelech. Ve vlastním zájmu proto vybírejte zubní pastu s co možná nejnižším obsahem SLS.

Značka

Mezi kvalitní zubní pasty patří výrobky značky Elmex, Curaprox. Zastoupeny jsou v mnoha podobách. Mezi bylinné pasty patří Herbadent, tato značka neobsahuje pěnidla. Podobně jsou na tom pasty značky Meridol. S citlivými zuby vám pomůže pasta Sensodyne.

Mezi nejkvalitnější dětské pasty patří Weleda, která neobsahuje škodlivé látky ani fluoridy a používat ji mohou nejmenší děti. Mezi další kvalitní pasty patří Odol Perlička, Elmex a Zendium.

Cena

Zubní pasta by neměla být vybírána podle pořizovací ceny, vyšší cena není v tomto případě zárukou kvality. Nejdůležitější je složení pasty. Cena pasty není nijak vysoká, běžné pasty koupíte od 30 – 50 Kč. Dražší vás vyjdou na 100 – 150 Kč. Zubní pastu však můžete koupit i za více než 500 Kč.

Porovnat ceny zubních past

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ten správný prostředek k čištění zubů?

To, zda jsou pro vás vhodnější pasty, gely nebo tablety závisí z velké části na vašich konkrétních potížích i vašem způsobu života. Problémy s dásněmi nebo citlivými zuby vyřeší především pasty nebo gely, které budete vybírat podle vlastních požadavků.

Pokud žádnými potíži netrpíte nebo patříte k cestovatelům, mohou vám více vyhovovat zubní prášky. Ty mají mnohdy opětovně plnící obaly a jsou tak ekologičtější.

Jakou pastu používat při kouření?

Kouření způsobuje žloutnutí zubů, těchto potíží vás mohou zbavit bělící zubní pasty. Koupit však můžete přímo speciální pasty určené kuřákům, které mají specifické složení. Ve většině případů však pasta odstraní pouze menší množství skvrn a ani zažloutlé zuby nebudou s těmito výrobky dokonale bílé.

Které značky jsou nevyhovující?

Zubní pasty se testují poměrně často, z hlediska testů se vždy objeví několik nekvalitních výrobků. Mezi tyto výrobky patří dětská zubní pasta Šmoulové, která obsahuje velké množství barviv a sladidel.

Větší množství umělých barviv najdete také v pastě Aquafresh Whitening a podobně je na tom pasta Odol Herbal. Pozor dejte také na některé výrobky Colgate, Signal, Vademeccum, Lacalut nebo Odol.

Závěr

Vybrat vhodnou zubní pastu není úplně jednoduché, ale ani dokonalá zubní pasta nevyřeší veškeré vaše potíže, pokud nebude správně používaná.

Notoricky známé pravidlo říká, že zuby by se měly čistit ráno pro krásu a večer pro zdraví. Při správném čištění udělá velkou část práce i samotný zubní kartáček a pozornost byste měli věnovat i technice čištění zubů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.nazuby.czwww.prozdraviaradost.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (155 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Měl jsem v drogerii koupit zubní pastu pro našeho syna, i když to nebylo jednoduché. Dlouho jsem vybíral, až jsem zvolil dětskou zubní pastu Elmex. Dobře čistí a krásně voní.

  2. Manželka už léta kupuje zubní pastu Elmex a je dobrá. Používáme jí my i naši potomci a zuby jsou v pohodě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo