Steppery

Chůze do schodů je považována za intenzivní fyzickou aktivitu, díky které spálíte za 1 minutu více kalorii než při běhání. Odhaduje se, že ti, kdo mají normální váhu, spálí při každém kroku do schodů 0,1 kalorií a při chůzi ze schodů pak 0,05 kalorií.

V případě nadváhy nebo obezity je toto číslo ještě větší. Podle další studie se pak zjistilo, že chůze do schodů snižuje riziko mrtvice, zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému. Jen 15 minut aktivní chůze může prodloužit život o tři roky.

Pravidelným cvičením posílíte partie ramen, paží, hýžďové svaly, přední a zadní stranu stehen a lýtkové svaly. Pokud nemáte ve svém okolí žádné vhodné schody, pomůže vám se cvičením stepper, což je ve své podstatě simulátor chůze do schodů.

Porovnat ceny stepperů

Nejlepší steppery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. InSPORTline Cylina Mini 90 % 1 090 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. HMS S 3033 Twist 90 % 1 440 Kč Zobrazit Mall.cz
3. InSPORTline Twist Big 86 % 2 069 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
4. HMS S 3085 TWIST 86 % 1 999 Kč Zobrazit Muziker.cz
5. InSPORTline Jungy Mini twist 84 % 1 119 Kč Zobrazit Insportline.cz

Typy

Steppery jsou k dostání ve dvou provedeních s držadlem a bez něj. Každý je určený na trochu jiné cvičení a je zde i zásadní rozdíl v ceně. Pokud to ale se cvičením myslíte vážně, neměla by být cena, tím zásadním, co vás při výběru ovlivní nejvíc.

Stojanový stepper

Má robustní klasickou konstrukci, díky které můžete posilovat dolní i horní polovinu těla a to díky držadlům, které jsou jeho součástí. Stojanový stepper umožňuje účinnější a trvanlivější cvičení díky vyššímu kroku a rozsáhlejší možnosti regulovat zátěž.

Ministepper

Jsou malé, skladné a oblíbené. Nejsou však vhodné na dlouhé a pravidelné používání, pokud se tedy řadíte k aktivním sportovcům, nebo toužíte po celkové změně a chcete se do cvičení opravdu vložit, vybírejte vhodný stroj mezí stojanovými typy.

Tyto malé stroje ve většině případů neumožňují nastavit zátěž, i zde jde však narazit na výjimky, které podle výrobců umožňují zátěž nastavit. Nejedná se však o možnost nastavit zátěž, ale o možnost zvolit výšku kroku.

V případě, že si vyberete dražší model s počítačem, budete se muset spokojit s omezeným množstvím funkcí. Některé ministeppery umožňují ke konstrukci připevnit gumové expandéry, díky kterým procvičíte i horní polovinu těla.

Twist steppery

Jsou stroje, které umožňují při cvičení zapojit boky. Jsou tedy vhodné, pokud chcete posilovat především stehna, břišní i zádové svaly a především boky. Dá se říci, že patří k nejoblíbenějším typům a lze je zakoupit v podobě stroje s klasickou konstrukcí i jako mini stepper.

Funkce

Většina stepperů je vybavena LCD displejem a umožňuje měřit tepovou frekvenci, výdej kalorií, počet kroků a dobu tréninku.

Snímač tepové frekvence bývá často umístěn v madlech stroje, nebo je dodáván samostatně v podobě hrudního pásu, který je přesnější. Dražší přístroje jsou vybaveny počítačem, na kterém můžete nastavit několik cvičebních programů.

Nastavení zátěže

Měnit intenzitu cvičení je u cvičících strojů velmi důležité. Díky tomu může stroj používat více členů rodiny a i vy jistě oceníte, pokud si budete moci dávat po nějaké době více do těla.

Jak již bylo řečeno, ministeppery nemají možnost regulovat odpor šlapání. Pokud je u nějakého tohoto typu výrobku tato možnost zmíněná, jedná se změnu výšky kroky, nikoliv však zátěže.

Nastavení posuvem tlumičů

Součásti stepperu je pevný tlumič a v tomto případě ze zátěž nastavuje posuvem tlumiče po páce šlapky. Toto řešení však není zrovna ideální, rozsah zátěže je omezený a přenastavení je zdlouhavou záležitostí.

Otočení tlumiče

K nejoblíběnějším patří steppery, které umožňují zátěž nastavit otočením tlumiče. Tlumiče těchto strojů mají otočnou koncovku se stupnicí a tou lze zátěž regulovat.

Jestliže budete zátěž měnit často, nebo má stepper sloužit více lidem s rozdílnými požadavky, je lepší připlatit a koupit opravdu kvalitní stroj, protože levnější steppery mohou mít životnost tlumičů omezenou. Naopak značkové výrobky mají životnost delší a v případě nějakých potíží vám jsou schopni poskytnout patřičný servis.

Magnetická brzda

Steppery, které umožňují zátěž měnit magnetickou brzdou, patří do skupiny profesionálních strojů a jsou díky své vysoké ceně určené spíše pro komerční využití. Tyto stroje mají dlouhou životnost.

Stabilita

Při cvičení je důležitá stabilita. Aby stroj při cvičení pevně stál a nijak se neposouval nebo nenakláněl, je vybaven seřizovacími kolečky. Ty vyrovnají veškeré možné nerovnosti podlahy. Levnější steppery k vyrovnávání využívají otočnou excentrickou koncovou nožičku.

Kvalitnější modely jsou vybaveny otočným regulátorem, který se nachází na každé koncovce stepperu. Stojanové steppery jsou těžké a pro lepší manipulaci jsou vybaveny přepravními kolečky. Díky nim nebude problém s jejich přemísťováním.

Nosnost a hmotnost

Při výběru se zaměřte také na nosnost výrobku. Ta je dána především masivním rámem a u stojanových bývá v rozmezí 120– 150 kg a mohou je tak používat i osoby, které disponují robustní postavou.

Hůř jsou na tom však ministeppery, ty udávají nosnost nejčastěji do 100 kg. Ministeppery jsou však vyrobeny s méně robustním rámem, a pokud patříte k osobám s vyšší hmotností, můžete se často potýkat s poškozením některých součástek.

Stojanové steppery mohou mít hmotnost od cca 10 – 50 kg a jejich nevýhodou jsou velké rozměry. Budete tedy muset počítat s tím, že je nebude možné nikam schovávat, budou stále na očích a zaberou i větší část místnosti.

Z tohoto důvodu nejsou vhodné do malých bytů, kde by pravděpodobně spíše překážely. Oproti tomu ministepper je malý a s váhou, která bývá v rozmezí 8 – 10 kg, lehce uskladnitelný. Vejde se do skříně, nebo ho jednoduše strčíte pod postel.

Značka

Přední místa oblíbenosti si drží stroje značky Crevit, Klastif, a InSPORTline. Mez dalšími oblíbený jsou to pak stroje HMS, Spartan, TUNTURI nebo Hop-Sport. U těchto výrobků by měla být kvalitní značka samozřejmostí, protože vám zajistí potřebný servis nebo prodlouženou záruku.

Je dobré vybírat značku i podle toho, jestli umožňuje provést případný servis u vás doma, tím se vyhnete starostem s nutným převážením nebo posíláním těžkého a neskladného stroje na adresu výrobce.

Cena

Cenové rozpětí je v tomto případě opravdu velké. Nejlevnější ministeppery můžete koupit za necelých 1 000 Kč. I tyto stroje mohou mít LCD displej, které vás budou informovat o spotřebě kalorií, době tréninku nebo počtu kroků. K dispozici můžete mít i karabinky na pásech určené k bezpečnému držení.

Většinou jsou však ministeppery k dostání za cenu, která se pohybuje kolem 2 000 Kč. První kvalitnější stojanové steppery koupíte v rozmezí 5 – 10 000 Kč a to klasickou i twist verzi. Nejkvalitnější stroje vhodné pro domácí použití koupíte od 10 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny stepperů

Údržba

Klasické stojanové steppery většinou nevyžadují příliš velkou údržbu, cca po 10 dnech cvičení je vhodné zkontrolovat šroubové spoje a v případě nutnosti uvolněné šrouby dotáhnout. Jestliže je součástí stroje počítač, stírejte z něho po každém použití případný pot. Ten by mohl poškodit elektroniku.

U stepperů s řetězovým pohonem je důležité občasné promazávání vhodným olejem. Použít může olej určený na kola nebo šicí stroje. Také ministeppery vyžadují pravidelné promazávání.

Cvičení na stepperu

Cvičení na stepperu byste neměli hlavně ze začátku přehánět. K tomu, aby vaše tělo spalovalo při cvičení tuky, musíte znát hodnotu vaší tepové frekvence.

Pokud nemáte k dispozici stepper s počítačem, který umožňuje měření tepové frekvence během cvičení, je vhodné pořídit si sporttester, tedy měřič tepové frekvence.

Tepovou frekvenci je nutné sledovat proto, aby nebyl trénink přehnaně vysilující ani zbytečně mírný. Intenzita cvičení by měla být mezi 55 – 70% vaší maximální tepové frekvence. Samotná délka tréninku by měla být v rozmezí od 30 – 60 minut.

Důležité je i zvolení samotného odporu. Jestliže chcete především hubnout, je vhodnější zvolit menší odpor šlapání. Pokud chcete tvarovat postavu, zvolte větší odpor, který vám umožní silové šlapání s menší rychlostí. Před každým začátkem cvičení by měla být alespoň 5 minutová rozcvička a strečink, poté samotné cvičení a končit byste měli opět strečinkem.

Otázky a odpovědi

Lze cvičením na stepperu zhubnout?

Cvičením na stepperu spálíte kalorie, což má za následek i hubnutí. Důležitá je intenzita cvičení a samozřejmě změna životosprávy. Při hubnutí vám však lépe poslouží rotoped nebo běžecký pás.

Lze u twist stepperu měnit směr cvičení?

Twist stepper je určený pro rotační pohyb, což je dáno samotnou konstrukcí a měnit směr cvičení tak v tomto případě nelze.

Je koupě ministepperu dobrá investice?

Ministeppery lze koupit v mnoha provedeních a těší se i značné oblibě, nicméně samotní prodejci od jejich nákupu spíše odrazují, vzhledem k jejich vysoké poruchovosti a velmi omezené životnosti.

Tuto skutečnost ukazují na příkladu, kdy ministepper, který je pravidelně používán osobou a tělesnou hmotností 70 kg, má životnost v řádu několika týdnů, než dojde k prvnímu poškozenému dílu a to bez ohledu na značku nebo výrobce.

Závěr

Závěrem si výběr ještě jednou shrneme. Stojanové steppery využijete tehdy, pokud berete cvičení opravdu vážně a stroj budete používat pravidelně. Je vhodnější pro osoby s větší výškou a váhou, protože je vyroben z kvalitních materiálů a má vyšší nosnost.

Cvičení na něj je efektivnější, díky možnosti zvolit zátěž a v kombinaci s počítačem poskytuje i více funkcí. K jeho hlavním nevýhodám patří vyšší cena, velká hmotnost a větší nárok na prostor.

Ministeppery jsou ideální pro občasné využití a v případě, že na ně nemáte žádné velké požadavky. Jsou vhodné pro osoby drobnějších postav, neumožňují zvolit intenzitu cvičení a v kombinaci s počítačem si budete muset vystačit s omezeným množstvím funkcí. Jejich předností je nižší cena a hmotnost a malé rozměry, což ho dělá dostupným i pro majitele menších bytů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.fitham.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já moc ráda chodím i běhám, dokonce i běhání do schodů mám jako koníček. neváhala jsem a objednala jsem stepper i s posilovačem rukou, se kterým jsem maximálně spokojená od značky HMS.

  2. Vzala jsem si stepper InSportLine Cylina Mini a je naprosto boží. Šlapu nebo tedy stepuji na něm den co den a je to paráda. Doporučuji určitě všem.

  3. Článek mi hodně usnadnil práci.

Přidat komentář

Recenzer
Logo