Běžecké pásy

Běh patří k nejoblíbenějším pohybovým aktivitám, Jeho kouzlu propadly doslova všechny věkové skupiny. Běh je vhodný na spalování tuků, stimuluje se při něm kardiovaskulární systém, díky čemuž má pozitivní vliv na činnost srdce a cév. Běháním posílíte kosti i šlachy, zlepšíte trávení i spánek.

Běhání je označováno jako jeden z nejlevnějších sportů vůbec. To však neplatí, chcete-li si domů pořídit běžecký pás.

Tyto stroje jsou na pořízení finančně náročné, poskytnou vám však veškerá pozitiva, která běh přináší i v případě špatného počasí. Správně vybraný pás bude sloužit všem členům rodiny po mnoho let.

Při výběru běžeckého pásu je třeba zohlednit několik parametrů. Zajímat by vás mělo odpružení, délka a šířka běžecké plochy, jednoduché ovládání, možnost během cvičení měřit tepovou frekvenci. A u motorových běžeckých pásů je to také tichý chod motoru.

Porovnat ceny běžeckých pásů

Nejlepší běžecké pásy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Housefit Spiro 80 iRun 94 % 25 990 Kč Zobrazit Fitham.cz
2. Housefit Tempo 20 94 % 12 990 Kč Zobrazit Fitham.cz
3. Housefit Spiro 20 iRun 93 % 19 990 Kč Zobrazit Mastersport.cz
4. inSPORTline Gilavar 90 % 36 990 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
5. BH Fitness F2W Dual 80 % 25 870 Kč Zobrazit Fitham.cz

Typy

Běžecké pásy se dělí na dva základní typy, které se liší pohonem.

Bezmotorové

Tyto pásy musíte rozpohybovat vlastní silou. Jsou menší, lépe se skladují a vyznačují se menší pořizovací cenou. Díky menším rozměrům jsou však méně stabilní a cvičení není tak komfortní. Jsou vhodné pro kondiční chůzi, rehabilitace a vyhovovat budou i starším uživatelům.

S elektromotorem

Motor zajišťuje nastavení rychlosti i sklonu, které můžete jednoduše měnit. Motor by měl mít tichý chod. Tyto typy se vyznačují robustní konstrukcí a nabízí mnoho různých funkcí. Nevýhodou je jejich vyšší cena. Využít je můžete pro pravidelné běhání nebo sportovní trénink.

Motorové běžecké pásy je vhodné vybírat s ohledem na výkon motoru. Ten je udáván v koňských silách. Dle výkonu se pásy pohybují v rozmezí 1 – 6 HP. Aby byl stroj opravdu kvalitní měl by mít výkon alespoň 3 – 4 HP. Naopak nevhodné jsou stroje s výkonem kolem 1,5 HP.

Běžecká plocha

Nejdůležitější částí pásů je běžecká plocha. Velikost této plochy ovlivňuje komfort při běhu a limituje maximální rychlost. Vhodnou délku a šířku poznáte podle toho, že se při běhu nemusíte dívat pod nohy.

Na základě vaší výšky je možné řídit se následujícím:

Osobám do výšky 170 cm, bude stačit plocha v délce 120 cm a šířce 40 cm. Tyto pásy jsou vhodné spíše pro kondiční chůzi, pro běh je však nevyužijete.

Osoby s výškou do 180 cm, by měly vybírat pásy s délkou 130 cm a šířkou v rozmezí 45 – 48 cm. Pásy s těmito rozměry jsou vhodné pro domácí běhání s rychlostí 8 – 10 km/h.

Ti, kdo mají postavu vyšší než 180 cm, využijí nejlépe pásy s délkou větší než 145 cm a šířkou nad 50 cm. Tyto pásy umožňují komfortní běhání i při vyšší rychlosti.

Odpružení

Pozornost je třeba věnovat také odpružení. Kvalitní odpružení bude šetřit vaše klouby i páteř. Obecně je možné říct, že kvalita odpružení závisí na ceně stroje. U levnějších typů tedy nemůže čekat to nejkvalitnější odpružení.

Střední třída běžeckých pásů je odpružení řešeno uložením celé desky na několika pružných segmentech, které eliminují dopady. Lepší stroje mají rámové odpružení. Nejdražší stroje umožňují nastavení tvrdosti došlapu. Kvalita odpružení pak úzce souvisí s hlučností stroje.

Sklon

Sklon je možné regulovat pouze u některých typů běžeckých pásů. Zvýšením nebo naopak snížením plochy je možné simulovat běh z kopce nebo do kopce.

Sklon je možné měnit manuálně nebo elektronicky. Pokud pás disponuje displejem a umožňuje nastavit profil tréninku, může se sklon měnit během běhání automaticky.

Hmotnost

U běžeckých strojů je důležitá také hmotnost. Těžší stroje se vyznačují kvalitnější konstrukcí. Minimální hmotnost by se měla pohybovat kolem 50 kg. K dostání jsou však i lehčí stroje s váhou do 40 kg. Ty jsou však pro běhání nevhodné.

Lehčím běžcům, kteří chtějí stroje využívat pro kondiční běh, by měly stačit pásy o hmotnosti 50 – 70 kg. Těžší osoby budou potřebovat stroje s váhou 80 – 100 kg. A v případě, že chcete pás využívat pro sportovní trénink, vybírejte ty o hmotnosti vyšší než 100 kg. V případě sportovního tréninku se nebere ohled na typ postavy.

Ovládací panel

Ovládací panel je důležitou částí motorových běžeckých pásů. Lépe využijete jednoduchý panel, který se bude snadno ovládat všem, kdo chtějí pás využívat. Panel by měl umožňovat ovládání také při běhu.

V současné době se můžete setkat s různě velkými panely, ty nejlepší stroje jsou vybaveny LCD displeji. Lepší běžecké pásy vám poskytnou několik různých běžeckých módů v různé intenzitě.

Mohou také disponovat také USB výstupem nebo bezdrátovým připojením pro externí mobilní aplikace. Nejlepší pásy navíc umí simulovat reálnou běžeckou trať podle Google maps nebo s pomocí video aplikací, kde vás při běhu doprovází trenér.

Funkce

Běžecké pásy jsou, co se týká funkcí limitovány displejem. Čím kvalitnější displej je, tím více funkcí je možné využít. Kromě různého množství programů lze nastavit také rychlost. K dalším funkcím patří již zmíněná změna sklonu.

Tepová frekvence je funkce, která by neměla chybět žádnému běžeckému pásu. U levnějších strojů je možné využít dotykové senzory v madlech. Toto měření však není příliš přesné. Lepší stroje využívají pro měření hrudní pás. Pás si zapnete okolo hrudníku a propojíte ho s displejem. Toto měření je pohodlnější a přesnější.

Lepší stroje by měly umožňovat lehké složení, kdykoliv to bude třeba. Díky tomu nebudou zabírat v místnosti místo ve chvíli, kdy je nebudete využívat. Pro snadnější přemisťování jsou pásy vybaveny transportními kolečky.

Značka

V tomto případě hraje značka stroje velkou roli. Kvalitní výrobce vám poskytne prodlouženou záruku. Nabídnout vám může také smontování stroje přímo u vás doma a v případě poruchy zajistí opravu. Tu v ideálním případě také provede přímo ve vašem domě.

Mezi kvalitní značky patří inSPORTline, Master, Housefit, Cecotec, Falcon nebo Lifefit.

Cena

Cena běžeckých pásů není zrovna malá, v tomto případě ale není rozumné vybírat stroj s ohledem na cenu. Důležitá je zejména kvalita a provedení.

Nejlevnější motorové stroje je možné koupit za cca 7 000 Kč. Ale ani tyto stroje nejsou vhodné pro každodenní dlouhodobé používání. Jestliže to myslíte s běháním opravdu vážně, vyplatí se vám investovat do pásů, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 10 – 15 000 Kč.

Pro kondiční běh je třeba koupit stroje v cenovém rozmezí 20 – 25 000 Kč. Profesionální stroje s velkým displejem určené na kondiční cvičení je možné pořídit za cenu vyšší než 30 000 Kč.

Porovnat ceny běžeckých pásů

Otázky a odpovědi

Co dělat v případě, že se stroj porouchá?

V případě poruchy je třeba postupovat podle pokynů výrobce. Na výběr máte ze dvou způsobů. V tom horším je nutné stroj poslat na uvedenou adresu, která je obvykle uvedena v manuálu. V tom lepším pak přijede servisní technik přímo k vám. Díky tomu vám odpadne složité balení a přepravování těžkého stroje.

Je běžecký pás hlučný?

Motorové běžecké pásy patří k hlučnějším, dle měření byla hlučnost u běžných strojů více než 90 dB, což je možné přirovnat k hluku nákladního auta nebo jedoucího vlaku. K dostání jsou však i méně hlučné stroje, kdy se hlučnost pohybovala kolem 70 dB. Tuto hlučnost je možné přirovnat k pračce.

Závěr

Při výběru se zaměřte na kvalitu jednotlivých komponentů. Na kvalitní konstrukci vás upozorní vyšší hmotnost stroje. Čím je pás těžší, tím je stroj kvalitnější. Při výběru pásu zohledněte také výrobce. Ti se od sebe liší také délkou poskytované záruky. Standardní záruka je v délce 2 let, někdy je možné využít prodlouženou záruku v délce 3 – 5 let.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.fitham.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (22 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Máte velmi kvalitně zpracovaný článek. Určitě pomůže všem s výběrem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo