Formy na led

Kostky ledu potěší v horkých letních měsících malé i velké. Ledem vyladíte ledový čaj, domácí limonádu i drinky s alkoholem. K výrobě ledu můžete použít elektrické výrobníky ledu, které je možné využívat nejen v profesionálních podnicích, ale i domácnostech. Nevýhodou výrobníků je vysoká pořizovací cena, nutnost připojení k elektrické energii a větší náročnost na prostor. Výrobník ledu je tedy vhodný zejména pro náročnější uživatele, kteří ledové kostky používají ve větším množstvím celoročně. Jestliže se vám tento přístroj nevyplatí, vystačíte si i s různými formami na led.

Formy na led mají mnoho podob, na jejich výrobu se používají různé materiály. K dostání jsou větší formy na led i malé formičky nebo různá tvořítka. Ačkoliv výběr tvořítka na led není nijak náročný a mnozí ho vybírají spíše pohledem, je dobré vědět, co od jaké formy na ledové kostky můžete očekávat, a jakým způsobem je můžete také používat.

Porovnat ceny forem

Typy

Dnešní formy na led mají mnoho podob. Vytvořit si můžete tradiční ledové kostky, ale i srdíčka, kolečka, lidské lebky, zvířátka, či cokoliv jiného. Na trhu jsou v největším zastoupení jednoduché formy na led, novinkou jsou chladící kostky nebo jednoduchý výrobník ledu.

Forma na led

Klasickou formu na led není nutné nijak zdlouhavě představovat. Do formy sáčkové, plastové nebo silikonové formy jednoduše nalejete potřebné množství vody a celou formu poté vložíte do chladničky. Po zamrazení můžete poměrně snadno jednotlivé kostky vyndat a vodu opět doplnit.

Chladící kostky

Velkou novinkou jsou chladící kostky. V tomto případě se nejedná o žádné tvořítko, které je třeba plnit vodou a mrazit v mrazničce. Koupit můžete přímo plastové nebo nerezové chladící kostky, které se vloží do mrazáku a vychlazené se poté vloží do nápoje.

Chladící kostky nápoj ochladí stejně rychle jako kostky ledové, avšak žádným způsobem se nepodepíší na výsledné chuti. Nápoj nebude rozpouštějící se vodou nijak naředěný a uchová si svoji dokonalou chuť.

Výrobník ledu

Novinkou je i silikonový výrobník ledu, který najdete pod názvem ICE CUBE MAKER. Jedná se o poměrně malou a skladnou nádobu, která může nahradit až 10 běžných forem na led.

Výrobník má speciální dvoukomorovou konstrukci. Do vnější komory se nalije voda, tato komora je tedy určena ke zmražení ledových kostek. Zmrazené kostky pak velmi jednoduše vysypete z vnitřní komory, která plní funkci zásobníku. Kapacita výrobníku je 120 kostek, a výrobník je možné použít i k chlazení lahví. Zásobník ledu lze umývat pod tekoucí vodou i v myčce na nádobí.

Materiál

Ledové kostky můžete vyrobit v silikonových nebo plastových tvořítkách. Nejlevnější jsou pak sáčkové formy.

  • Polyetylen – název materiálů je pro mnohé nicneříkající, avšak nejedná se o nic jiného než obyčejné sáčky. Tyto formy jsou velmi levné, jednoduše se používají a jsou i naprosto bezpečné. Kvalitní sáčky by měly být samouzavíratelné, po naplnění vodou stačí sáček otočit plnícím otvorem dolů. Tímto způsobem by mělo dojít k pevnému uzavření. Ve chvíli, kdo obsah sáčku zmrzne, stačí formu opláchnout vlažnou vodou a poté kostky ledu vytlačit ven.
  • Silikon – silikonové formy se používají při chlazení, ale i pečení. Výborné jsou při pečení bábovky, dortů i muffinů. Silikonovou formu můžete použít i na výrobu mýdla nebo svíček. Jakoukoliv podobu silikonové formičky pak můžete pochopitelně použít i na výrobu ledových kostek, zvířátek, kytiček a dalších tvarů. Výběr silikonových forem je opravdu obrovský a pořizovací cena je velmi příznivá. Výhodou silikonových tvořítek je velmi snadná manipulace a jednoduché vyndávání všech pokrmů. Silikonovou formu je možné umývat v myčce na nádobí.
  • Plast – plastové formy jsou na trhu k dostání déle než formy silikonové. Mnozí si jistě pamatují, jak náročné je vyndávání ledových kostech z této formy. Díky tomu nejsou klasické plastové formy nijak oblíbené. Aby plastové formy z trhu nezmizely, přišli výrobci s novou výrobní technologií a změnil se i výrobní materiál. Na výrobu se používá velmi kvalitní PP plast v kombinaci s termoplastickou gumou. Právě guma, která je umístěna na spodní straně formy zajistí snadné vyndávání kostek. Jednotlivé kostky lze z formy velmi snadno vytlačit.

Možnosti

Forma na led není nijak složitá záležitost a příliš toho nenabízí. Součástí dražších forem tak může být pouze uzavíratelné víčko nebo rukojeť. Některé výrobníku ledu mívají vyjímatelnou přihrádku, která vám umožní vyrábět různě velké kostky.

Značka

Ačkoliv jsou formy na led jednoduché a dostupné na mnoha místech, je vhodné i u tohoto výrobku sledovat výrobce. Ten vám zaručí nejen to, že bude forma fungovat tak jak má, ale spolehnout se můžete i na zdravotní nezávadnost výrobního materiálu. Za kvalitní lze považovat formy od značky Orion, Lekue, Ernesto, Tontarelli, WPRO, Tescoma nebo třeba Tefal.

Cena

Pořízení formy na led nepředstavuje žádnou velkou investici. Nejlevněji koupíte sáčky na led, jejichž cena obvykle nepřekročí 100 Kč. Balení pak běžně obsahuje 10 samouzavíratelných sáčků, s jejichž pomocí vyrobíte více než 200 kostek ledu.

Nijak nákladné nejsou ani silikonové či plastové formy. Cena se pohybuje od cca 40 – 500 Kč. Levné formy nedisponují žádnými doplňky, součástí těch dražších bývá víko, rukojeti nebo jiné příslušenství. Nijak drahé nejsou ani chladící kostky nebo výrobník ledu. V obou případech cena nepřekročí 150 Kč.

Porovnat ceny forem

Otázky a odpovědi

Jaké přednosti mají chladící kostky?

Chladící kostky jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného plastu a lze je používat opakovaně po dobu několika let. Poté, co dopijete svůj drink, stačí kostku opláchnout pod tekoucí vodou a opět ji vložíte do mrazáku. Uživatelé, kteří již chladící kostky vyzkoušeli, vyzdvihují zejména fakt, že kostky nijak neovlivní chuť nápoje, jsou velmi skladné a umístit je můžete i do malých mezer. Ačkoliv jsou klasické formy velmi kvalitní, nezaručí vám pokaždé snadné vyndávání, s chladícími kostkami však nebudete muset nijak bojovat.

Co vše lze ve formě na led zamrazit?

Formy na led se využívají různými způsoby. V těchto formách mnozí mrazí například víno, které používají při vaření omáček nebo různé úpravě masa. Stejně tak formu využijete k zamrazení kostek vývaru, ideální jsou na bylinky a maminky kojenců je mohou použít k zamrazení kousků zeleniny nebo masa. Kromě klasických ledových kostek pak můžete vyzkoušet výrobu kostek ledu se zmrazeným ovocem, lístky máty atd.

Jaké další formy lze koupit?

Na trhu je kromě běžných forem na led k dostání i velké množství tvořítek na domácí nanuky. Stačí si doma připravit vhodnou ovocnou, smetanovou nebo třeba čokoládovou směs, kterou poté nalejete do formy, jejíž součástí je i část s držátkem. Po zamrazení stačí zmrzlinu vytáhnout pomocí teplé vody, kterou na formu nalejete. Výroba domácích nanuků je sice pracnější, ale budete mít jistotu, že výsledný produkt je v bio kvalitě.

Závěr

Pomocí formy na led vytvoříte oblíbené ledové kostky, ale formu můžete používat prakticky po celý rok různými způsoby. Na trhu jsou k dostání nejčastěji silikonové a plastové formy, které lze používat opakovaně. Pokud budete formu používat nejen k přípravě čistých ledových kostek, informujte se dopředu na způsob čištění. Ne každou formu lze vkládat do myčky. Jestliže si chcete vychutnat plnohodnotnou chuť drinku, vsaďte raději na novinku v podobě chladících kostek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (93 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo