Drtiče ledu

Míchané nápoje se často neobejdou bez ledových kostek nebo ledové tříšti. Ledová tříšť je zároveň pochoutka, kterou milují zejména děti. V obchodech narazíte i na speciální výrobníky ledové tříšti, ale od nákupu tohoto stroje mnohé odradí vysoká pořizovací cena. Drtiče ledu jsou však poměrné dostupné a jednoduché přístroje, které nadrtí led velice rychle a snadno.

Drtiče ledu mají více podob, k dostání jsou v jednoduché manuální i složitější elektrické podobě. Jednotlivé varianty se liší nejen způsobem používání, ale rozdílná je i jejich pořizovací cena. Před výběrem drtiče tak zvažte, kdo všechno a jak často bude drtič používat.

Porovnat ceny drtičů

Nejlepší drtiče ledu

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Clatronic MZ 3579 75 % 649 Kč Zobrazit Tsbohemia.cz
2. Princess 282984 70 % 828 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Gastroback 41127 63 % 1 476 Kč Zobrazit Gastrobackcz.cz

Typy

Drtiče ledu jsou k dostání v několika podobách. Rozdíl je ve způsobu používání přístroje.

Elektrické drtiče

O jednodušší drcení ledových kostek se postará elektrický drtič ledu. Jedná se o poměrně malý, avšak velice praktický přístroj, který ledovou tříšť připraví pouhým zmáčknutím knoflíku. Najednou budete moci nadrtit více kostek. To, kolik dokáže drtič nadrtit, určuje jeho výkon. Elektrické drtiče navíc poměrně často umožňují navolit hrubost ledu.

Manuální drtič ledu

Manuální drtiče mohou tak trochu připomínat klasický manuální mlýnek. Pomoci jednoduchého mechanismu drtič připevníte k desce stolu a drtit budete otáčením kliky. Manuální drtiče jsou levnější, nenabízí však žádné funkce a práce s nimi je namáhavější i náročnější na čas. Ti, kteří budou ledovou tříšť vyrábět pouze občasně, si pohodlně vystačí i s těmito přístroji.

Mixéry s funkcí drcení ledu

Drtit led můžete i pomocí stolního nebo tyčového mixéru. Použít však nelze jakýkoliv mixér. Nadrtit led mohou jenom dostatečně výkonné mixéry. Ty méně výkonné si s ledovými kostkami neporadí a v horším případě můžete mixér i poškodit.

Příkon

Nejdůležitějším parametrem, na který je třeba se zaměřit u elektrických drtičů je příkon. Ten určuje, kolik ledu bude schopný přístroj nadrtit, a jak dlouho ho budete moci používat, aniž by docházelo k jeho přehřívání.

Nejlevnější drtiče mají příkon menší než 100 W a jsou vhodné spíše pro občasné a krátkodobé používání. Kvalitní drtič by měl mít příkon od 100 – 300 W. Profesionální drtiče jsou mnohem výkonnější, příkon v jejich případě začíná na 400 W.

Kapacita nádoby

Dalším parametrem, ke kterému je vhodné při výběru přihlédnout, je kapacita nádoby na led. Nejmenší přístroje mají objem okolo 1 litru. Do větší rodiny se hodí přístroj s objemem nádoby od 1,5 – 3 litrů. Větší profesionální přístroje mají nádoby s objemem 8 a více litrů.

Při výběru velikosti myslete i na to, kde budete přístroj skladovat a kolik prostoru mu můžete vyhradit. Mnohdy si vystačíte i s menšími drtiči, protože plnou nádobu vysypete během malé chvilky a poté již můžete opět pokračovat v drcení ledu.

Materiál

Drtiče ledu se, co se výrobního materiálu týká, nijak výrazně neliší od jiných kuchyňských pomocníků. Na jejich výrobu se tak zpravidla používá, nerez, plast nebo kombinace obou materiálů.

Výrobní materiál ovlivňuje pořizovací cenu i životnost přístroje. Nerezové přístroje jsou obecně dražší, avšak pro běžné používání si vystačíte i s levnějším plastovým drtičem. Známý výrobci používají velice odolný plast, který ustojí i méně šetrné zacházení.

Mnohem důležitější než obal je však výrobní materiál sekacích nožů. Ty by měly být ve všech případech vyrobeny z kvalitní nerezové oceli.

Funkce

Drtiče ledu jsou velmi jednoduché přístroje a nenabízí mnoho specifických funkcí. Drtič ledu vám může pouze umožnit navolit hrubost ledu, avšak na výběr máte pouze 2 možnosti. Některé drtiče disponují funkcí chlazení, nadrcený led tak nějakou dobu vydrží. O vaše bezpečí se postarají protiskluzové nožičky a pojistka proti přehřátí.

Značka

Drtiče ledu nejdou v současné době příliš populární, mnozí dokonce nevědí, že mohou drtič ledu pořídit. Díky tomu naleznete pouze menší počet výrobků. Drtiče ledu je možné koupit od značky Hendi, Gastroblock, Princess, PGX, Beper, Clatronic nebo třeba Contacto. Jednotlivé výrobky se liší především vzhledem a výkonem. Ačkoliv není nabídka drtičů ledu nijak velká, můžete vybírat z několika různých podob. Převládají drtiče v bílém nebo nerezovém provedení, ale zakoupit můžete i barevnou variantu.

Cena

Malé drtiče ledu jsou cenově velmi dostupné. Levnější jsou drtiče manuální, které lze pořídit již za cenu okolo 600 Kč. Za malý elektrický drtič zaplatíte od 800 – 3 000 Kč. Záleží na velikosti a výkonu přístroje. Mnohem dražší jsou drtiče profesionální. V jejich případě začíná pořizovací cena na cca 10 000 Kč.

Porovnat ceny drtičů ledu

Otázky a odpovědi

K čemu všemu lze drtič ledu použít?

Nadrcený led se používá především k přípravě ledových nebo míchaných nápojů. Využít ho však můžete také k přípravě dezertů nebo sorbetů. Ledovou tříšť lze využít i k delšímu uchování studených pokrmů, jako jsou ryby nebo saláty.

Lze ledovou tříšť připravit i bez drtiče?

Drtiče ledu nejsou nijak známé přístroje. Ti, kteří drtič nemají, mohou ledovou tříšť vyrobit jednoduše pomocí kuchyňského kladívka nebo paličky. Ledové kostky jednoduše zabalíte do kuchyňské nádoby a poté je roztlučete. Jedná se však o poměrně složitou a hlučnou přípravu, kterou pravděpodobně nebudete chtít provádět příliš často. Druhou možností je drcený led koupit.

Co je drtič ledu 2v1?

Tento elektrický přístroj můžete používat jako drtič ledu i výrobník ledové tříště. Na rozdíl od profesionálních výrobníků ledové tříště je cenově dostupný a dovolit si ho může prakticky každý. Druhou možností je pořídit přístroj, který nadrtí led a využít ho budete moci i jako klasický sekáček různých surovin. Záleží jenom na vás, kterému výrobku dáte přednosti.

Závěr

Drtiče ledu využijete nejvíce během letních měsíců. Někteří však mohou drtič používat celoročně. Nadrcený led využijete k přípravě alkoholických i nealkoholických nápojů nebo třeba ledové kávy.

Na rozdíl od ledových kostek se ledová tříšť rozpustí prakticky okamžitě a pochutnat si tak můžete na dokonale osvěžujícím nápoji. Při výběru drtiče dobře zvažte, pro kolik osob a jak často budete tříšť připravovat. Podle toho pořídíte drtič manuální nebo elektrický. V případě elektrických drtičů se zaměřte na výkon a některé praktické funkce.

Drtiče ledu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Led jsem vždycky kupovala, ale pak se nám jednou stalo, že byl ten koupený led divně cítit, tak jsme se rozhodli, že bude nejlepší si ho připravovat doma, včetně drcení. Koupili jsme si Gastroback 41128 a je super, opravdu pracuje skvěle.

Přidat komentář

Recenzer
Logo