Stativ je příslušenství k fotoaparátu, díky kterému můžete pořizovat ostré a kvalitní fotky nebo video záznamy. Stativ se skládá ze dvou částí a to nohy a hlavy. Hlavou je myšlena horní část, ke které se připevní fotoaparát.
Hlava by měla umožňovat různé polohování a nastavení do všech směrů. Nohy pak drží stativ s fotoaparátem a měly by tak být dostatečně stabilní. Nejlevnější stativy mají obě části spojené na pevno, kvalitnější pak umožňují obě části oddělit nejčastěji pomocí šroubu.
Při výběru stativu je třeba zohlednit několik parametrů. V první řadě si ujasněte, k čemu a kdy nejčastěji budete stativ používat.
Pokud se specializujete na focení portrétů, rodinných oslav nebo různých sešlostí, oceníte u stativu jiné přednosti než ti, kdo pořizují fotky nejčastěji v přírodě. Pro ty je u stativu jedním z nejdůležitějších parametrů skladnost, díky které mohou na cestách jednoduše přenášet přímo v batohu, nebo alespoň na batohu připevněný.
Dalším parametrem, u kterého byste se měli zastavit je hmotnost. I v tomto případě ji bude řešit více ten, kdo stativ přenáší než ten, kdo ho vozí v autě, nebo fotky pořizuje v ateliéru. A všichni by pak měli stativ vybírat podle kvality obou částí tedy nohou i hlavy. Pro spojení těchto částí se používají vesměs stejné šrouby a kombinovat díky tomu můžete výrobky od různých výrobců.
Nejlepší stativy
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Manfrotto 055CXPRO3 | ⭐ 97 % | 6 803 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | Bosch BT 150 | ⭐ 92 % | 1 198 Kč | Zobrazit | Bauhaus.cz |
3. | Hama Star 63 | ⭐ 88 % | 838 Kč | Zobrazit | Onlineshop.cz |
Typy
Při výběru stativu narazíte na 3 základní typy.
- Tripody – nejčastější varianta se skládá ze 3 nohou a centrálním středovým sloupkem. Předností těchto stativů je především velká stabilita, kterou oceníte při používání v terénu.
- Monopody – v tomto případě je stativ vybaven pouze jednou nohou. Díky tomu je konstrukce lehká a k výhodám patří i jednoduché a především rychlé použití.
- Ministativy – používají se často v kombinaci s mobilním telefonem nebo v případě, kdy potřebujete fotoaparát umístit na stůl nebo jiné vyvýšené místo.
Nohy stativu
U spodní části stativu je při výběru nutné zohlednit nosnost, možnost nastavení maximální i minimální výšky. Dále by vás měla zajímat tloušťka nohou, počet sekcí nebo způsob řešení středového sloupku.
Nosnost
Prvním zmíněným parametrem je nosnost. Nosnost stativu určuje to, jak těžké vybavení budete při focení používat. Udávaná nosnost stativu vás však neinformuje o jeho stabilitě a nosnost by tak měla být ideálně i několikanásobně větší než číslo, ke kterému se při odhadování hmotnosti všech důležitých součástí fotoaparátů doberete.
Výška
Stativ by měl umožňovat nastavování různé výšky. Zajímat by vás měla jeho maximální a minimální výška. Také výšku byste měli vybírat s určitou rezervou, která se vám bude hodit zejména při focení na nerovném terénu. Stativ by měl umožňovat zafixovat každou nohu v jiné pozici a tím vám focení ve složitém terénu zjednodušit.
Maximální výška
- Kompaktní – do této kategorie patří všechny stativy, jejichž výška bez hlavy není větší než 130 cm. Mezi kompaktní patří především cestovní stativy. Kompaktní výška vám neposkytne u fotografování přílišný komfort, protože se budete muset k fotoaparátu sklánět.
- Profesionální – do této skupiny můžeme zařadit stativy, jejichž výška bez hlavy převyšuje 145 cm. Díky této výšce se nebudete muset při focení naklánět, což oceníte zejména u často používaných stativech. Koupit pak můžete i vyšší stativy, které využijí osoby s velkou výškou nebo ti, co často fotí směrem nahoru.
Minimální výška
Minimální výšku řeší někteří výrobci otočením středového sloupku, což však není v praxi příliš komfortní. Lepším řešením jsou stativy, které umožňují středový sloupek odstranit, popřípadě vyměnit za kratší a nohy stativu roztáhnout do roviny. Díky těmto stativům můžete fotit nízko u země, a přesto můžete fotoaparát jednoduše ovládat.
Tloušťka nohou
Tloušťka nohou má vliv na celkovou stabilitu stativu. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je noha silnější, tím je stativ stabilnější.
Větší stabilitu oceníte především u cestovních stativů, kde však budete více řešit i hmotnost, která logicky roste s robustností konstrukce. Při výběru tloušťky se můžete řídit ohniskovou vzdáleností, kterou budete na stativu nejčastěji používat.
- Širokoúhlý objektiv – jestliže budete fotografovat nejčastěji za pomocí širokoúhlých objektivů, vystačíte se i stativem doplněným velmi tenkýma nohama, který je velmi lehký a jednoduše přenosný.
- Dlouhý objektiv – při focení s dlouhými ohnisky, jejichž délka je větší než 300 mm, budete naopak potřebovat stabilní a robustní stativ se silnýma nohama.
Počet sekcí nohou
Také členění nohou má vliv na celkovou stabilitu stativu.
- Méně sekcí nohou – v případě menšího počtu sekcí bude stativ stabilnější. Tyto stativy jsou i celkově jednodušší na používání, protože nebudete muset obsluhovat větší počet zámků. Nevýhodou je pak větší velikost stativu a tím i horší přenosnost a skladnost.
- Více sekcí nohou – v tomto případě se stativ chová přesně opačně. Výhodou je lepší skladnost a přenosnost a nevýhodou složitější nastavování a tím i používání.
Středový sloupek
Středový sloupek je vertikální tyč, která prochází hlavní částí stativu, která spojuje nohy stativu dohromady. Za pomoci středového sloupku můžete měnit výšku stativu, aniž byste musely manipulovat s jednotlivými zámky nohou. Při vytažení středového sloupku se však snižuje stabilita stativu.
Stabilitu v tomto případě velmi ovlivňuje značka a tím i kvalitní výrobce. V případě kvalitních výrobců se stabilita stativu po vytažení středového sloupku zásadně nezmění, u levných a nekvalitních výrobců může dojít k degradaci stability už při pouhém povytažení středového sloupku.
Materiál
Na výrobu nohou se používají prakticky pouze dva materiály a to hliník nebo karbon. Kvalitnější stativy jsou vyrobeny z karbonu, a pokud to s focením myslíte vážně, měli byste tento materiál při výběru upřednostnit.
Mezi přednosti karbonu patří větší pevnost, lepší tlumení vibrací i menší hmotnost. Pro méně časté používání si vystačíte s levnějším hliníkovým stativem.
Hlava stativu
Při výběru hlavy stativu narazíte na více typů, v začátcích používání byste se měli rozhodovat mezi kulovou nebo video hlavou. Další varianty jsou většinou odvozené od těchto základních typů nebo patří mezi profesionální, které v začátcích nevyužijete.
Kulová hlava
Kulová hlava patří k nejoblíbenějším. Mezi její přednosti patří menší rozměr a tím i větší skladnost. Kulová hlava vám umožní fotoaparát různě natáčet, čí naklápět.
Nejjednodušší hlava lze přirovnat k podobě kulového kloubu, tyto hlavy disponují jedním kulovým šroubem, s jehož pomocí můžete hlavu natáčet.
Kvalitnější kulové hlavy mají rotační základnu a doplněny jsou o dva kulové šrouby. Rotaci tak můžete provádět bez nutnosti manipulovat s hlavním kulovým kloubem.
Nejkvalitnější hlavy mají šrouby 3 a fotoaparát tak můžete umístit prakticky do jakékoliv pozice. Tyto hlavy jsou určené především pro ty, kdo pracují s těžkými fotoaparáty a dalším vybavením a potřebují zajistit co nejlepší stabilitu.
Video hlava
Video hlavu poznáte podle velké páky, která vám umožňuje provádět pomalé a pozvolné pohyby. Tyto hlavy jsou spíše než pro fotografování určené k natáčení videí, přesto i za pomocí této hlavy můžete fotografii pořizovat.
Velikost hlavy
Hlavy jsou k dostání v různých velikostech, obecně se doporučuje vybírat spíše větší hlavu, kterou budete lépe ovládat. Toto pravidlo platí především u kolových hlav, kterou zafixujete za pomoci mnohem menší síly, než jakou byste museli vyvinout při manipulaci s menší hlavou.
Značka
Mezi kvalitní značky, na které odkazují i profesionálové patří Gitzo. Tato značka má velmi dobře vyřešené umístění a stabilitu středového sloupku. Oblíbené jsou stativy Hama, Bosch, Rollei, Manfrotto nebo třeba Vanguard.
Cena
Stativ koupíte za necelých 200 Kč nebo za více než 15 000 Kč. Cenu byste měli volit v závislosti na četnosti používání. Ale ani v případě, že budete stativ používat občas, nemusí se vyplatit volit tu nejlevnější variantu.
U ceny záleží i na tom, jaké zařízení budete ke stativu připevňovat. Stativ používaný v kombinaci s mobilním telefonem nevyžaduje to, co stativ používaný společně s velkým fotoaparátem. Začátečníci bez zvláštních požadavků by tak měli stativ vybírat alespoň v rozpětí 1 – 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak v praxi využít otáčení středového sloupku?
Možnost otáčení středového sloupku je řešením některých výrobců, jak vyřešit minimální výšku stativu. Tato funkce však podle profesionálních fotografů nepředstavuje žádný bonus.
Upozorňují především na skutečnost, že pokud otočíte fotoaparát vzhůru nohama, budou všechny důležité ovládací prvky fotoaparátu na nezvyklých místech, také displej bude vzhůru nohama a hledáček nebudete moci použít prakticky vůbec.
Jaký počet sekcí u stativu upřednostnit?
K nejoblíbenějším a zároveň nejvíce doporučovaným patří stativy se 3 sekcemi nohou. Jejich předností je poměrně dobrá stabilita a jednoduchá obsluha, stativ bude velmi rychle připraven k použití a neunikne vám žádný podstatný moment, který budete chtít zdokumentovat.
Nevýhodou je však menší skladnost. Za kompromis jsou považovány stativy se 4 sekcemi. Kompromisem je myšlena poměrně dobrá skladnost a stále ještě jednodušší obsluha. V případě cestovních stativů není neobvyklých 5 a více sekcí. Větším počtem sekcí disponují i velmi vysoké stativy.
Jak vybrat vhodnou hlavu stativu?
Při výběru hlavy zvažte především to, k čemu ji budete využívat. Kulová hlava vám umožní provádět náklony nahoru i dolů a s její pomocí využijete i panoramatické natáčení a náklony do stran. Video hlava vám umožní využít pouze panoramatickou rotaci a náklony nahoru a dolů.
Náklony do stran však s video hlavou provádět nelze a v případě nerovného terénu budete muset stativ naklonit pomocí manipulace se zámky nohou, což je složitější a delší řešení. Na druhou stranu s kulovou hlavou nebudete moci natočit plynulé video.
Závěr
Stativy koupíte na mnoha internetových obchodech, lepším řešením je však stativ před nákupem vyzkoušet. Zaměřit se můžete na provedení nohou a vyzkoušet byste měli i stabilitu stativu při vytažení středového sloupku.
Při výběru hraje důležitou roli také hmotnost, pokud ještě se stativem nemáte žádnou zkušenost, doporučuje se vybírat stativy s celkovou hmotností v rozmezí 2 -3 kg. Vyzkoušet byste měli také hlavu stativu, především to, jakým způsobem ji lze nastavit do jednotlivých poloh. A vyzkoušet byste ji měli nejlépe přímo s fotoaparátem, který budete v kombinaci s hlavou používat.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.megapixel.cz, www.fotoskoda.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pro mě jsou tedy nejlepší stativy od značky Gitzo, protože mají opravdu špičkovou kvalitu a velmi stabilní provedení. Za mě rozhodně nejlepší co člověk může pro svou práci pořídit, aspoň tedy z mého pohledu a zkušeností.
Já používám pro natáčení videí JOBY GorillaPod 3K a spokojenost. Jen se tedy člověku nesmí třást ruka, ale jinak naprostá bomba.
Koupil jsem si stativ, aby videa, která pravidelně točím nebyla roztřesená. Vybral jsem si nakonec Rollei Fotopro C5i a je senzační.
Musím souhlasit, používám stejný model a je super. Rozhodně je to vynikající investice.
Hodně informací jsem se dozvěděl, děkuji.