Studiová světla jsou speciálním druhem osvětlení, který využívají fotografové nebo videotvůrci. Nemusejí se tak spoléhat na to, jaké počasí je venku, ale jednoduše si nastaví tolik světla, kolik potřebují. Jak takové světlo vybrat a na jaké parametry se při výběru soustředit?
Co jsou studiová světla?
Studiová světla jsou jakákoliv forma osvětlovacího zařízení používaného fotografy či videotvůrci, často při práci ve fotografickém studiu, k vylepšení jejich fotografie. Většina profesionálních fotografů používá různé světelné sady v závislosti na situaci, ve které se zrovna nacházejí.
Typy
Podle vlastností žárovek můžeme studiová světla rozdělit na dva typy, a to na trvalá studiová světla a záblesková studiová světla. Rozdíl mezi nimi je velký, proto je dobré dopředu si určit, jaké máte požadavky a která z voleb pro vás bude lepší. I když jsou trvalá světla častější volbou, doporučují se spíše záblesková.
Trvalé studiové světlo
Nejčastější volbou začátečníků bývá právě trvalé studiové světlo, které disponuje velmi vysokým jasem, je relativně těžké a spotřebovává více energie. Vlivem silného osvětlení produkuje velké teplo, takže se při focení či natáčení můžete potit.
Halogenové
Tento typ trvalého studiového světla je cenově dostupný, na druhou stranu ale spotřebovává více energie, má krátkou životnost a produkuje více tepla, což má za příčinu nutnost dodat klimatizaci, když se fotí nebo natáčí po dobu několika hodin.
Světla se spirálovými zářivkami
Tomuto osvětlení se říká také ,,úsporka”, protože šetří elektrickou energii. Kombinuje několik zářivek najednou, má slabší výkon, a proto je k práci třeba zajistit více žárovek.
Desková zářivková světla
Hodí se spíše na natáčení videí, jelikož mají stálou barevnou teplotu, slušný výkon i široký záběr nasvícení.
LED trvalá světla
Nejnovějším řešením jsou LED trvalá světla, která nabízejí nízkou spotřebu a dlouhou životnost, ovšem někdy může dojít ke kolísání barevné teploty. Další nevýhodou je také nižší výkon.
Zábleskové studiové světlo
Obecně oblíbenější volbou jsou záblesková studiová světla, která využívají především profesionálové. Pokud to tedy myslíte s tvorbou vážně, doporučujeme právě tento typ osvětlení. Budete překvapeni cenou, která není tak vysoká vzhledem k tomu, jakými výhodami světlo disponuje. Jas tolik neoslňuje, a tak se vám bude lépe tvořit. Navíc také nehřeje, tudíž se nemusíte bát, že by vám bylo nadměrně teplo.
Výhody
S používáním studiových světel se váže několik výhod, které si nyní představíme. Nejde pouze o to, že se vyhnete šeru či přesvětlení, ale také:
- Studiové osvětlení poskytuje konzistentní osvětlení po celou dobu focení, což zajišťuje, že každý snímek má podobnou expozici, vyvážení barev a úroveň kontrastu, na rozdíl od využívání přirozeného venkovního světla.
- Studiové osvětlení nabízí vysokou úroveň kontroly nad světelným prostředím. Fotografové mohou upravit intenzitu, směr a kvalitu světla, aby vytvořili požadovanou náladu a atmosféru.
- Se studiovým osvětlením mohou fotografové experimentovat s různými nastaveními osvětlení a vytvářet jedinečné a kreativní snímky.
- Studiové osvětlení lze použít pro různé typy fotografií, včetně portrétní, produktové a módní fotografie.
- Použitím studiového osvětlení mohou fotografové eliminovat problémy, jako jsou ostré stíny, nerovnoměrné osvětlení a nekonzistentní vyvážení barev, které mohou ovlivnit kvalitu obrazu.
- Jakmile je osvětlení nastaveno, šetříte čas tím, že nemusíte trávit mnoho času výpočty expozice a přeměřováním snímků.
Výkon
Výkon studiových světel se měří ve wattech a je nezbytné zajistit, abyste si vybrali světlo, které poskytuje potřebné množství energie pro vámi zvolené použití. Například 500 wattové světlo je ideální pro základní portréty, zatímco 1 000 wattové světlo je vhodnější pro větší nebo složitější nastavení osvětlení.
Teplota chromatičnosti
Barevná teplota studiových světel se měří v Kelvinech (K) a vztahuje se k barvě světla, které produkuje. Většina studiových světel je navržena tak, aby produkovala barevnou teplotu kolem 5 000 K, což je neutrální bílé světlo podobné přirozenému slunečnímu světlu. Některá světla však mohou vydávat teplejší nebo chladnější světlo, v závislosti na jejich zamýšleném použití.
Zdroj světla
Zatímco trvalé studiové světlo má jako zdroj světla žárovku, zářivku nebo halogen (životnost v hodinách), zábleskové má výbojku (životnost v počtu záblesků a délky hoření výbojky). K sehnání jsou také záblesková světla, která kombinují výbojku a pilotní žárovku.
Synchronizační čas
Vypovídá o nejkratším expozičním čase závěrky fotoaparátu, během kterého se předpokládá, že nastane rovnoměrné pokrytí záznamového média. Délka času se odvíjí od druhu závěrky použité v přístroji. Obvykle se setkáte s centrální a štěrbinovou závěrkou. Díky synchronizačnímu času se pomáhá předcházet jakémukoli rozmazanému nebo zkreslenému obrazu, ke kterému může dojít, pokud nejsou světla synchronizována se závěrkou fotoaparátu.
Když je závěrka fotoaparátu otevřená, studiová světla blikají, aby osvětlila objekt. Funkce synchronizace zajišťuje, že světla blikají současně s otevřením závěrky fotoaparátu, takže objekt je rovnoměrně osvětlený a ostrý. Synchronizovaný čas je obzvláště důležitý při fotografování s kratšími časy závěrky, například při akční fotografii, kde se objekt rychle pohybuje. V těchto situacích může být rychlost závěrky fotoaparátu největší, takže světla musí být synchronizována tak, aby byl objekt dobře osvětlen a zaostřen.
Většina moderních studiových světel má vestavěné funkce synchronizace, je ale nezbytné zajistit, aby světla, která používáte, byla kompatibilní s vaší kamerou a aby bylo nastavení synchronizace správně nakonfigurováno.
Bezdrátové připojení
Vzhledem k neustále se zrychlující době lze blesk ovládat i bezdrátově, to samé platí o nabíjení. Bezdrátová komunikace probíhá prostřednictvím rádiových vln o určité frekvenci.
Kompatibilita
Při výběru zvažte, zda je studiové světlo kompatibilní s vaším fotoaparátem a dalším vybavením, které používáte. Lze jej kombinovat například s dálkovým odpalovačem, fotoaparátem nebo notebookem, popřípadě softboxem, reflektorem, světelným stanem či odraznou deskou. Spojení funguje jednou z následujících metod:
- Opticky – vypnete TTL předzáblesk; jde o záblesk vestavěného či externího blesku.
- Synchrokabel – jste omezení délkou kabelu.
- Infračervené světlo – za prosluněných dnů můžete mít problém s připojením.
- Radiové spojení – považuje se za nejlepší volbu.
Strobo
Tento termín označuje stroboskopické světlo či stroboskopický efekt, který produkuje sérii rychlých záblesků světla. Záblesky jsou obvykle velmi jasné a mají krátké trvání. Stroboskopická světla se často používají ke zmrazení pohybu (při focení pohybujících se objektů) nebo k vytvoření dramatických světelných efektů.
Fotografové mohou například použít stroboskopická světla k zachycení dokonale ostrého obrazu pohybujícího se objektu spuštěním blesku přesně ve správný okamžik. Tvůrce videa může použít stroboskopická světla k vytvoření ostrého efektu rychlého tempa například v hudebním videu.
Kromě tradičních stroboskopických světel existují i specializované stroboskopické efekty, které lze vytvořit pomocí softwaru nebo postprodukčních úprav. Tyto efekty zahrnují problikávání snímků videa nebo statického obrazu, aby se vytvořil efekt podobný stroboskopu.
Umístění
Umístění studiových světel závisí na několika faktorech, včetně typu nastavení osvětlení, kterého chcete dosáhnout, předmětu, který fotografujete nebo natáčíte, a nálady nebo stylu, který se snažíte vytvořit. Obecně se řiďte následujícími radami:
- Klíčové světlo je váš hlavní zdroj světla, obvykle umístěn na jedné straně objektu. Mělo by být mírně nad výškou hlavy subjektu, nakloněno dolů pod úhlem 45 stupňů.
- Světlo výplně se používá ke změkčení stínů vytvořených klíčovým světlem. Obvykle se umisťuje na opačnou stranu objektu a mělo by být méně výkonné než klíčové světlo.
- Zadní světlo je umístěno za objektem a je natočeno směrem k vlasům nebo ramenům objektu. Toto světlo pomáhá oddělit objekt od pozadí a vytváří dojem hloubky.
- Ráfkové světlo je podobné zadnímu světlu, ale je umístěno pod strmějším úhlem. Jeho účelem je vytvořit tenkou linii světla kolem obrysu objektu, zvýraznit jeho obrysy a vytvořit pocit oddělení od pozadí.
- Světlo pozadí se používá k osvětlení pozadí nebo scény a vytváří oddělení mezi objektem a pozadím. Obvykle je umístěn za objektem a nakloněn směrem k pozadí.
Funkce
Studiová světla mají za úkol dodat potřebné světlo pro kvalitní fotografie či videa, když přirozené podmínky nejsou optimální. Díky tomu, že si jas i barvu světla můžete nastavit dle sebe, dokážete vytvořit různé efekty. Podle jednotlivých účelů existuje na trhu několik druhů studiového osvětlení.
Příslušenství
Mnoho studiových světel se dodává s řadou příslušenství, jako jsou softboxy, reflektory a difuzory. Tyto doplňky mohou pomoci řídit směr a intenzitu světla a mohou být nezbytné pro dosažení požadovaného efektu. Při výběru studiových světel zvažte příslušenství, které je kompatibilní s vaším stávajícím vybavením.
Fotopozadí
Pokud nemáte v plánu fotit venku nebo nejste spokojeni s pozadím ve vašem pokoji, stačí si zakoupit fotografické pozadí, které může mít různé barvy – to rozbalíte a za sebou budete mít pouze bílou, černou, růžovou či zelenou, se kterou lze následně dělat efekty barevného klíčování. To způsobí, že namísto zelené barvy za sebou můžete mít cokoliv, co si nastavíte – pláž, moře nebo hory. Využívají ho například televize k vysílání počasí.
Studiové blesky
Blesk se spouští buď manuálně, nebo pomocí senzoru, který detekuje spuštění závěrky fotoaparátu, a poskytuje tak řízený záblesk světla, který lze nasměrovat na objekt. Díky tomu jsou fotografie či videa dobře a rovnoměrně osvětlené. Použití studiového blesku vytváří kontrolovanější a konzistentnější světelné podmínky, čímž se eliminuje proměnlivost a nepředvídatelnost přirozeného osvětlení.
Fotostany
Můžete najít také pod názvem fotoboxy. Jde o menší prostor, který se hodí na focení drobnějších produktů. Má vlastní osvětlení ve formě LED pásek. Barevných provedení je několik, záleží tedy jen na vašich prioritách.
Stojany na fotopozadí
Abyste mohli fotopozadí někam umístit, budete potřebovat stojan, který ho bude držet.
Stativy
Stativy na světla se používají k držení světel a lze je nastavit do různých výšek a úhlů. Jsou nezbytné při umístění světel a lze je také použít k montáži příslušenství, jako jsou deštníky nebo reflektory.
Foto deštníky
Označují se také jako difuzní deštníky a hodí se především začátečníkům, ovšem je využijí i zkušenější. Mají za cíl rozptýlení světla pomocí externích blesků nebo s pomocí trvalého světla, čímž nasvítí i větší fotografovanou scénu. Vytváří měkké světlo, podobné tomu, které prochází oknem či přes záclonu.
Značka
Značek je mnoho, mezi ty nejoblíbenější patří Godox, Eurolite, Walimex nebo Fomei.
Cena
Velmi záleží na tom, pro jaký typ osvětlení jste se rozhodli, nicméně nejlevnější studiová světla vás vyjdou na minimálně 500 Kč, přičemž se jedná o takzvaná ring osvětlení, tedy kruh, který se perfektně hodí pro focení či natáčení na mobilu.
Od 500 Kč do 5 000 Kč máte k dispozici velký výběr produktů, od klasického LED osvětlení až po ringy, které se ale tentokrát využívají u fotoaparátů a kamer.
To nejprofesionálnější vybavení seženete od 5 000 Kč výše, přičemž vás taková světla mohou přijít i na milion korun. V takovém případě jde ale o divadelní osvětlení.
Údržba
Aby vám světla dlouho vydržela, je třeba se o ně řádně starat a pravidelně je udržovat. Jak na to?
- Pravidelně čistěte žárovky a pouzdra, aby na nich nebyl prach a nečistoty.
- Žárovky pravidelně vyměňujte, jelikož mají tendenci se časem opotřebovávat.
- Zkontrolujte elektrická připojení a kabeláž, abyste se ujistili, že nejsou roztřepené nebo poškozené.
- Při přepravě a skladování světel používejte správné techniky skladování a manipulace, jako je jejich zajištění v polstrovaných pouzdrech.
- Používejte čisticí roztoky a materiály, které jsou bezpečné pro povrchy světel.
- Udržujte světla mimo vlhké prostředí, protože vlhkost může způsobit korozi a poškození vnitřních součástí.
Otázky a odpovědi
K čemu studiová světla slouží?
Studiová světla mají umožnit jejich uživateli, aby si nastavil jas a barvu osvětlení přesně tak, aby dosáhl svého záměru. Díky tomu se fotografové či videotvůrci nemusí spoléhat na venkovní počasí.
Jaké jsou typy studiových světel a která jsou nejlepší?
Základní rozdělení je na trvalé a zábleskové studiové světlo. Když se budeme bavit o těch trvalých, tam se nejvíce vyplatí LED osvětlení, pro natáčení poté desková zářivková světla. Záblesková světla využívají především profesionálové, jsou všestranná a lze je použít pro širokou škálu fotografických účelů.
Jaké příslušenství se vyplatí si ke světlům přikoupit?
Pokud chcete fotit nebo natáčet tak, abyste za sebou měli barevné pozadí, budete potřebovat fotopozadí, ke kterému si přikupte také stojan. Pro kontrolovanější a konzistentnější světelné podmínky lze pořídit studiové blesky. Plánujete-li fotit menší produkty, vyzkoušejte fotostany. Samozřejmostí jsou stativy, které osvětlení drží, a které si můžete libovolně nastavit do různých výšek a úhlů. Volitelný je foto deštník, který dokáže rozptýlit světlo, a vytváří tak měkký efekt.
Závěr
Na závěr, výběr správných studiových světel závisí na vašich konkrétních fotografických potřebách. Před nákupem nezapomeňte zhodnotit typ světla, výstupní výkon, teplotu barev a příslušenství, abyste měli jistotu, že získáte nejlepší vybavení pro svůj rozpočet a styl fotografování. Se správnými nástroji a technikou můžete vytvářet úžasné fotografie, které zachycují náladu a podstatu vašeho objektu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.megapixel.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pro svou práci občas potřebuji studiové světlo, což byl také důvod, proč jsem pořídila Rollei Lumis Comfort Ring Light Bi-Color 28585. Jsem s ním spokojená, přestože nestálo ani tisíc korun. Mohu doporučit.