Francouzské hole

Francouzské hole jsou velmi známé kompenzační pomůcky, které pomohou s pohybem osobám se sníženou pohyblivostí, ať už je to důsledkem úrazu, nemoci, stáří či postižení. Tyto hole nejčastěji používají senioři, ale v dostání jsou i v dětské verzi. Na rozdíl od podpažních holí jsou kratší a jejich používání je o něco jednodušší.

Francouzské hole vám ve většině případů doporučí ošetřující lékař, ale koupit si je můžete i sami, pokud cítíte, že se s holemi budete cítit jistěji. Při výběru francouzských holí narazíte na několik podob, které se liší nejen provedením, ale i výrobním materiálem nebo dalšími možnostmi. Čím více jste ochotni do hole investovat, tím více vám toho může nabídnout.

Porovnat ceny berlí

Nejlepší francouzské hole

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Handicap Berle francouzská FD 93 Top 2 172 Kč Zobrazit Euclekarna.cz
2. DMA Francouzská berle vyměkčená 220 CSF Top 15 275 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Erilens berle předloketní francouzská duralová FD 93 Top 26 195 Kč Zobrazit Lekarnapohoda.cz

Typy

Francouzské berle jsou kovové předloketní zdravotní berle, které se liší svojí konstrukcí. Nejznámější jsou berle s otevřeným nebo uzavřeným držadlem. Méně známé jsou hole se sedlem nebo hole vícebodé. Mezi francouzské hole někteří výrobce řadí skládací hole nebo berle.

 • Otevřené francouzské hole – otevřené hole mají otevřenou předloketní opěrku. Jednotlivé hole se odlišují pouze zpracováním madla pro držení. Koupit můžete otevřené hole s ergonomicky tvarovaným, měkčeným i obyčejným plastovým madlem. Ve většině případů se jedná o výškově nastavitelné hole.
 • Uzavřené francouzské hole – tyto hole mají opěrku předloktí uzavřenou. Pokud tedy madlo pustíte, zůstane vám hole dále držet na ruce, aniž by upadla na zem. Díky této jednoduché funkci máte více volnosti i volné ruce. Tyto hole zpravidla umožňují nastavit nejen výšku hole, ale i výšku opěrky. Také zde lze vybírat mezi berlemi s měkčenými i ergonomicky tvarovanými madly.

Další podoby holí

Kromě těchto základních francouzských holí lze pořídit i tzv. hole vycházkové. Také tyto pomůcky vám mají pomoci s jednodušším pohybem.

 • Vycházková hůl se sedem – jedná se o speciální a méně známou hůl, jejíž součástí je sedátko. To můžete využívat ve chvílích odpočinku. Tyto hole nejsou na trhu nijak rozšířené, protože mají několik nevýhod. Většinou se jedná o hole, které nelze výškově nastavit. Počítat rovněž musíte s jejich vyšší pořizovací cenou i hmotností.
 • Skládací berle a hole – častější verzí je skládací vycházková hůl, kterou doplňuje skládací mechanismus. Díky němu můžete hůl složit na 3 části a umístit do tašky. Stejnou funkci nabízí i méně rozšířené skládací hole. Obě varianty jsou výškově nastavitelné.
 • Vícebodobé berle a hole – další specifickou skupinu tvoří berle, které nabízí větší množství opěrných bodů. Obvykle se jedná o 3 a více bodů, díky kterým má nemohoucí osoba mnohem lepší stabilitu. Opět se jedná o výškově nastavitelné berle, které se odlišují i provedením rukojeti.

Materiál

Francouzské hole se vyrábí ze dvou hlavních materiálů. Rozhodovat se budete mezi holemi vyrobenými z hliníku nebo duralu. Madla a opěrky jsou vyrobeny z plastu nebo polypropylenu, dražší hole mají madla měkčená. Na špičce hole se nachází gumová protiskluzová špička.

 • Hliník – hliník je tradiční materiál, který se výrobu holí používá delší dobu. Avšak ani tyto hole nelze považovat za nekvalitní, na výrobu se používá vysoce kvalitní hliník typu 6061-T6, který garantuje dlouhou životnost hole. Hole jsou rovněž chráněné epoxidovaným nátěrem, který zvýší odolnost vůči povětrnostním vlivům.
 • Dural – je novější materiál, který se vyznačuje nízkou hmotností a velkou pevností. Hole vyrobené z duralu mají obvykle vyšší nosnost.
 • Karbon – nejdražší hole mají konstrukci vyrobenou z karbonu. Karbon se používá při výrobě skládacích holí.

Možnosti

Výrobou francouzských holí se zabývá hned několik výrobců. Ti ve snaze nalákat zákazníky přichází na trh stále s kvalitnějšími holemi, jejich používání má být co nejvíce pohodlné.

O pohodlí a spokojenost uživatelů se postará například:

 • Vylepšená ergonomie rukojeti – díky ní padne hůl skvěle do ruky.
 • Rozšířená předloketní opěrka – hodí se pro osoby s vyšší hmotností, ale své využití má i zimních měsících. Používání hole nebude nepohodlné ani bolestivé.
 • Zvýšená nosnost – hole se zvýšenou nosností mohou používat osoby s hmotností do 150 kg. Obvyklá nosnost holí je v rozmezí 100 – 130 kg.
 • Výšková nastavitelnost – možnost výškového nastavení nabízí drtivá většina holí. Díky teleskopickému mechanismu je možné berli výškově přizpůsobit konkrétním uživatelům. Výšku můžete nastavit pouhým uvolněním zarážky v rozmezí cca 2,5 – 25 cm. Ty nejkvalitnější umožnují výšku nastavit do 10 – 15 pozic.
 • Barevné provedení – pro běžné francouzské hole je typická šedá barva rukojeti. Moderní francouzské hole jsou však v dostání v několika barevných provedeních.
 • Měkčená rukojeť – oblíbené jsou i berle s měkčenou rukojetí.
 • Výškově nastavitelná opěrka – novinkou jsou i francouzské hole se sklopnou a výškově nastavitelnou předloketní opěrkou.
 • Světelná odrazka – zvýší vaši viditelnost při večerních procházkách.

Příslušenství

K francouzským holím je možné dokoupit i nějaké praktické příslušenství. Praktický je například pásek, kterým můžete hůl připevnit k ruce. Pásek zajistí, že vám hůl nespadne ve chvíli, kdy ji nebudete držet ruce.

Toto příslušenství využijete během cestování, nakupování i dalších běžných situacích. Dalším běžným příslušenstvím je tlumící matice. Je vyrobena z gumy a tlumí klapání berlí a plní i protiskluzovou funkci.

V zimních měsících vám pohyb usnadní nástavec doplněný hrotem. Ten však není ideální při pohybu v interiérech, kde může způsobit podklouznutí hole. Dále lze koupit například měkčený návlek na rukojeť a držáky ke stolu či nábytku.

Značka

Francouzské hole si můžete koupit od několika různých výrobcům. Mezi prověřené výrobce patří například společnost ERILENS. Tento výrobce nabízí francouzské i vycházkové hole, ale i podpažní berle. Při výrobě je kladen velký důraz na kvalitu a pohodlí. Velký výběr budete mít v případě holí značky DMA, zde najdete opět velmi kvalitní hole ve všech možných provedeních. Zmínit můžeme také hole Handicap, Meyra, Thuasne nebo Maxizdrav.

Cena

Francouzské hole jsou poměrně dostupné pomůcky. Nejlevnější hole je možné koupit za méně než 200 Kč. Vybírat můžete mezi holemi vyrobenými z hliníku i duralu. Vystačit si budete muset s plastovým madlem.

Dražší hole nabízí měkčené, ergonomicky tvarované nebo rozšířené madlo. Cena se v tomto případě pohybuje od 200 – 500 Kč. Ještě více zaplatíte za skládací karbonové hole. V jejich případě může cena vyšplhat nad 1 000 Kč.

Porovnat ceny berlí

Otázky a odpovědi

V čem jsou francouzské hole praktičtější?

Používání francouzských holí je pohodlnější než používání holí klasických. Francouzské hole jsou lehčí a mají kompaktní rozměr. Tyto hole jsou praktické zejména při přesunech ve vnitřních prostorech. Francouzské hole jsou doplněny o mechanismus, který tlumí otřesy. Tento mechanismus zároveň snižuje tlak na klouby, lokty, zápěstí i ramena. Díky tomu jsou francouzské hole určeny k dlouhodobějšímu užívaní.

Jsou francouzské hole hrazeny pojišťovnou?

Hole i berle patří mezi pomůcky, na které můžete získat nějaký příspěvek. Zcela pak pojišťovny uhradí hole v základním nejméně ekonomicky náročném provedení. Každá pojišťovna má však svoje vlastní postupy, se kterými je vhodné se před nákupem holí seznámit.

Jak správně nastavit výšku hole?

Pro nastavení správné výšky je nutné, aby stál uživatel ve vzpřímené poloze a hůl měl postavenou kolmo k zemi, madlo směřuje dopředu. Ruka splývá volně podélně hole a loket samovolně zaujme úhel 30°. Jestliže je vaše zápěstí v tuto chvíli ve výšce madla, je hůl nastavená ve správné výšce. V opačném případě hůl do této výšky nastavte.

Závěr

Francouzské berle jsou kompenzační pomůckou pro děti i dospělé. Tyto berle mohou používat všichni se zhoršenou funkcí pohybového aparátu. Francouzské hole poskytnou uživateli pevnou oporu. Jejich předností je výšková nastavitelnost a nízká hmotnost. Moderní berle nabízí i několik dalších možností, které mají používání co nejvíce zjednodušit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (49 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Reply
  Radka Kalusová 27.8.2023 v 17:00

  Krásný dobrý den, čeká mě 20.8.operace levého kolene a moc ráda bych si koupila kvalitní a vypolstrované francouzské hole barevné, odlehčené a tiché.Můzete mi prosím nějaké doporučit a dají se poslat do zásilkovny.Četla jsem i o skládacích ale chci opravdu kvalitní.

 2. Potřebovala jsem koupit francouzské hole, ale netušila jsem, jak je vůbec vybrat. Měla jsem štěstí, že jsem narazila na váš článek, který mi výběr v mnoha ohledech usnadnil. Nakonec jsem objednala berle od značky Erilens a jsem s nimi velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo