Běžecké hole

Vedle běžeckých lyží a bot jsou pro oblíbené běžecké lyžování důležitým příslušenstvím i běžecké hole. Pro mnohé jsou hole méně důležité, ale jedná se o plnohodnotnou součást vybavení. Právě na hole se budete spoléhat při každém svém kroku.

Běžecké hole se vyrábí v několika délkách. Právě délka je tím nejdůležitějším parametrem. Délka je zároveň tím nejvíce diskutovatelným parametrem. Zatímco někteří u délky zohledňují styl jízdy, jiní tvrdí, že samotný styl nemá na délku nijak zvláštní vliv. Běžecké hole budete dále vybírat s ohledem na výrobní materiál. Materiál ovlivňuje hmotnost, tuhost a cenu hole. Na pohodlnou jízdu má vliv i provedení poutka a košíčku.

Porovnat ceny holí

Typy

Běžecké hole je možné rozdělit do 3 skupin podle výrobního materiálu. Volit budete mezi hliníkovými, kompozitovými nebo karbonovými holemi.

Hliníkové hole

Hliníkové hole jsou levné a odolné. Jejich nevýhodou je však nižší tuhost. Delší hole mohou při zapíchnutí nepříjemně pružit. Hliníkové hole jsou oproti ostatním materiálům trochu těžší. Jejich výhodou je, že při pádu pravděpodobně nedojde ke zlomení nebo jinému poškození. Vzhledem ke své hmotnosti nejsou hliníkové hole příliš vhodné na sjezdy, vystačit si s nimi můžete při turistickém nebo méně náročném běžkování.

Kompozitové hole

Kompozitové hole nabízí dobrou tuhost, v jejich případě stále potěší přívětivá cena. Výhodou těchto holí je i dobrá pružnost, díky ní je hůl méně náchylná k lámání. Nevýhodou je vyšší hmotnost, ve srovnání s holemi z karbonu. Rozdíl je však nepatrný a laik ho spíše nepozná. Díky vysoké odolnosti jsou hole ze sklolaminátu vhodné i pro běžkaře s vyšší hmotností.

Karbonové hole

Karbonové hole jsou nejlehčí, nejtužší a zároveň nejkřehčí. Při pádu může dojít k jejich poškození. Nevýhodou karbonových holí je i vysoká pořizovací cena. Aby byla cena karbonových holí přívětivější, vyrábí se velmi často v kombinaci s dalšími materiály. Množství karbonu je pak většinou uvedeno v %. Čím je uvedené číslo větší, tím je hůl lehčí a křehčí. Tyto hole jsou vhodné zejména pro závodní běžkaře.

Délka hole

Běžecké hole jsou k dostání v několika délkách. Abyste vybrali správně, jsou vám k dispozici praktické tabulky výrobců, které ukazují doporučenou délku hole vzhledem k výšce postavě. Ačkoliv se jedná o doporučení, jsou tyto tabulky velmi přesné, a můžete se na ně spolehnout.

Styl jízdy

Běžecké hole bývají dle velikosti rozděleny i na základě disciplíny, kterou chcete provozovat. Jinou délku mají hole na bruslení, jiné a klasiku či turistiku. V tomto ohledu se setkáte se dvěma různými názory, zatímco pro jedny není styl důležitý, jiní ho při výběru doporučují zohlednit.

Uvést můžeme i několik doporučení různých výrobců. Jedná se však opravdu o pouhé doporučení, protože ani v tomto ohledu se jednotlivý výrobci většinou neshodnou. Pravdou tak je, že délka je velmi individuální parametr a v nejlepším případě je vhodné hůlky před nákupem vyzkoušet.

  • Klasika – v ideálním případě by měla hůl sahat do podpaží běžkaře, jiní výrobci pak uvádějí délku po ramena.
  • Bruslení – pro tento styl jsou vhodnější delší hole. Ty vám mohou sahat pod bradu, maximálně pak po nos. Jiní výrobci radí, pro správnou volbu odečíst od výšky postavy 20 cm.
  • Turistická jízda – také při tomto stylu jsou vhodnější spíše kratší hůlky. Doporučená délka je cca 80–82 % z výšky postavy. To znamená, že od své výšky byste měli odečíst cca 35 cm.

Poutko

Součástí běžeckých i jiných holí bývají poutka. Díky nim bude hůl lépe držet na ruce. Moderní hole nabízí sofistikovanější provedení poutka, ale stále ještě můžete narazit na levné hole s tradiční podobou tohoto prvku.

  • Klasické poutko – je tvořeno tenkým textilním páskem, který si navléknete na zápěstí. Také tato poutka hůl v určité míře pojistí, ale jejich nevýhodou je, že je zpravidla nelze nijak utáhnout nebo upravit. Díky tomu může hůl snadněji upadnout a samotné používání není tolik komfortní.
  • Moderní poutka – jsou silnější a jejich součástí bývá suchý zip, který vám umožní nastavit velikost poutka. Díky tomu je hůl ve stabilnější poloze, při pohybu se zbytečně nepohybuje a jízda je komfortnější. Díky větší šířce poutko na ruce netlačí.

Rukojeť

Tuto část budete po celou dobu držet v dlani. Zaměřit byste se tak měli na její ergonomii, ale i výrobní materiál. Vhodné jsou měkčí a protiskluzové materiály. Komfortní jsou i rukojeti obsahující tepelný izolant. Pokud budete lyžovat při nízkých teplotách, nebude vám tak rychle promrzat ruka.

Značka

Běžecké hole jsou na trhu rozděleny i podle určení. Hole správného vzhledu mohou vybírat muži, ženy i děti. Výrobců je hned několik a každá nabízí hole v různých cenových relacích s ohledem na materiál a celkové provedení. Oblíbené jsou hole značky Atomic, Alpina, Fischer, Rex, Rossignol, Salomon, Sporten, SWIX.

Cena

Běžecké hole pro děti a nenáročné běžkaře lze koupit za cenu nižší než 500 Kč. V tomto případě se jedná o základní hliníkové provedení. Náročnější běžkaři za hole zaplatí od 800 – 1 500 Kč. Zde již můžete volit mezi holemi z hliníku a kompozitu. Narazit můžete i na hole s podílem karbonu. Za hole vyrobené v prémiové kvalitě zaplatíte i více než 6 000 Kč.

Porovnat ceny holí

Otázky a odpovědi

Lze běžeckou hůl výškově upravovat?

Vybrat správnou délku hole je pro pohodlnou jízdu velmi důležité. Jestliže si nejste délkou jistí, doporučují výrobci preferovat delší hole, které je možné v případě potřeby zkrátit. Tuto úpravu můžete provést poměrně jednoduše doma, nebo s holí zajít do specializovaného servisu.

Mohou mít běžecké hole nějaké funkce?

U běžecké hole můžete mít k dispozici knoflík umístěný na horní části hole. Po jeho stisknutí dojde k oddělení hole od poutka. Tímto jednoduchým způsobem můžete hůl odstranit, aniž byste se zdržovali sundáváním poutka. Tato funkce může být jednodušší při různých běžných situacích.

Jak vybrat běžecké hole?

Běžecké hole není potřeba vybírat s odhledem na styl jízdy, i když někteří výrobci styl zohledňují ve svých velikostních tabulkách.

Při výběru běžecké hole jsou směrodatnými parametry samotná délka a tuhost hole. Jednotlivé hole se pak mohou lišit i v provedení košíčku, který najdete na konci hole. Jeho velikost by vás měla zajímat v případě, kdy budete vybírat hole na backcountry, kdy se budete často pohybovat v hlubokém sněhu. Zde je ideální hůl s větším košíčkem. Při jízdě upravenou tratí je naopak vhodný co nejmenší košíček.

Závěr

Běžecké hole jsou nedílnou součástí základní výbavy každého běžkaře. Díky nim bude pohyb na běžkách snadnější a rychlejší. Hole vám zároveň poskytnou po celou dobu jízdy potřebnou podporu. Výběr správných běžeckých holí tak není vhodné nijak podcenit. Stěžejním parametrem je délka holí, což je velmi individuální parametr.

Při výběru můžete vycházet z velikostních tabulek, ale spolehnout byste se měli více na své individuální potřeby. Ne vždy vám musí tabulková hodnota vyhovovat. Běžecké hole se vyrábí z různých materiálů, rekreačním běžkařům mohou vyhovovat hole z hliníku. Náročnější upřednostní hole ze sklolaminátu a závodní běžkaři sáhnou po holích z karbonu. Větší komfort nabízí hůl s nastavitelným poutkem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.lyze-radotin.cz, www.sportisimo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pokud jde o běžecké hole, používám od značky Rossignol a fakt bomba. Zatím jsem ještě nenašel nic lepšího.

  2. Chtěl jsem nějaké vhodné běžecké hole, vybral jsem si značku Alpina a mají opravdu super výrobky. Objednal jsem si dvoje různé od stejné značky a zatím jsem s těmi, které jsem vyzkoušel velmi spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo