Vertikální grily

Vertikální gril je známý také pod označením gril na kebab, kuře nebo gyros. Vertikální gril se při opékání masa otáčí, čím je zajištěno rovnoměrné opečení masa z každé strany. Výsledný pokrm je díky této přípravě šťavnatý a křupavý, tento dokonalý výsledek vás jistě potěší. Vertikální poloha navíc zajistí, že maso nebude obsahovat přebytečný tuk. Takováto příprava potěší i vyznavače zdravého životního stylu.

Vertikální gril můžete pořídit do domácnosti, ale velmi často je najdete v komerčních provozech. Na trhu jsou tedy tyto grily zastoupeny v několika velikostech, přičemž můžete zvolit i preferovaný typ pohonu. Gril může být poháněn elektrickou energií nebo plynem. Vertikální grily jsou poměrně jednoduché přístroje, některé však mohou nabídnout nějaké funkce navíc. Gril můžete rovněž vybírat s ohledem na dodávané příslušenství.

Porovnat ceny grilů

Typy

Vertikální grily je možné rozdělit do dvou skupin podle způsobu pohonu. V domácnostech jsou oblíbené elektrické grily, na zahradě můžete využívat také plynové vertikální grily.

Elektrický gril na gyros

V elektrickém grilu budete moci připravit nejen oblíbený gyros, ale i lahodné kuře či jinou drůbež. V grilu můžete rovněž připravit ryby, zeleninu, špízy a další pochoutky. Při grilování se maso otáčí stejnosměrně na jehlici a je tedy opečené ze všech stran.

Elektrický gril je schopen pokrmy připravovat při vysokých teplotách, díky tomu je příprava pokrmů efektivní a rychlá. Součástí grilů je i odkapávací nádoba, do které stékají šťávy a přebytečný tuk z masa. U elektrických grilů se zaměřte i na informaci, která vás informuje o délce kabelu. Délka jednotlivých přístrojů se nejčastěji pohybuje v rozmezí 0,7 – 0,9 metru, což znamená, že gril musí stát v blízkosti elektrické zásuvky, případně si budete muset vypomoci kabelem.

Plynové grily

V porovnání s elektrickými, jsou plynové vertikální grily mnohem větší a mohou na jednou připravit až 20 kg masa. Tyto grily jsou tak k vidění spíše v komerčních provozech. Kromě větších rozměrů se vyznačují i mnohem vyšší pořizovací cenou. Plynové grily jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, které snadno ustojí každodenní intenzivní používání.

Plynové grily využívají více hořáků, zpravidla se jedná o 2 – 9 hořáků. Jednotlivé hořáky je možné nastavovat samostatně, nezávisle na sobě. Také v tomto případě se jedná o otočné grily, které se vyznačují rovnoměrnou přípravou pokrmů. Standardní výbavou plynových grilů jsou trysky na zemní plyn. V některých případech pak můžete dokoupit trysky pro LPG – propan/butan.

Velikost

Vertikální gril vám musí velikostně vyhovovat. Tyto grily můžete koupit v podobě menších stolních přístrojů, ale i velkých variant, které jsou vhodné do komerčních provozů rychlého občerstvení, bister nebo restaurací.

Velikost grilu je většinou udávána rozměrově, vědět tedy budete i to, kolik místa gril na pracovní desce zabere a jak náročné pro vás bude jeho uskladnění. I v těch nejmenších grilech budete moci připravit celé kuře nebo větší kus masa, což je pro rodinný oběd zpravidla dostačující. Kapacita těchto grilů se zpravidla pohybuje v rozmezí 2 – 5 kg masa, velké plynové grily jsou však schopné připravit od 7 – 20 kg masa. Největší grily však mohou pojmout ještě více masa.

Příkon

O rychlosti přípravě a spotřebě energie rozhoduje příkon. Tento parametr je u jednotlivých modelů standardně uváděn. Příkon elektrických grilů bývá většinou v rozmezí 1 300 – 1 800 W. Příkon plynových grilů je mnohem vyšší, v tomto případě se rozmezí pohybuje od 7 000 – 14 000 W. Najít můžete však i ještě výkonnější grily.

Funkce

Na vertikálním grilu můžete připravit různé pochoutky, každý gril nabízí něco trochu jiného, proto si všímejte i funkcí grilu nebo příslušenství.

  • Protiskluzové nožičky – jsou umístěny na spodní straně konstrukce a jejich úkolem je zajistit potřebnou stabilitu.
  • Časovač – díky časovači budete mít dokonalý přehled nad délkou přípravy. Časovač vám rovněž umožní délku přípravy nastavit.
  • Regulace výkonu – tato praktická funkce umožní grilovat více různých pokrmů, které vyžadují přípravu s odlišnou teplotou.
  • Dvířka – součástí grilů mohou být i průhledná dvířka. V jejich případě se zaměřte také na bezpečnost. Dvířka některých grilů mohou mít speciální studené úchytky a otevírat je tak můžete bez obav, že dojde k vašemu spálení.
  • Podsvícení – zajistí, že budete mít přípravu pokrmů stále pod kontrolou.
  • Světelná signalizace – díky ní budete vědět, zda gril je nebo není v provozu.
  • Tepelná pojistka – bezpečnostní funkce, která zabrání případnému přehřívání přístroje.

Příslušenství

Vertikální grily mohou být dodávány s různým příslušenstvím. Samozřejmostí by měla být odkapávací nádoba. Výhodou je, pokud budete moci nádobu vyjmout a umýt například v myčce na nádobí.

Vertikální gril dále obsahuje jednu větší jehlu, na které budete moci opékat velké kusy masa. V případě některých grilů však můžete mít k dispozici i několik menších jehel, které se využívají k přípravě špízů, či jakýchkoliv jiných kousků surovin. Jehly se umísťují na speciální talíře s otvory.

Značka

Vertikální grily začínají být u zákazníků stále oblíbenější, přesto jejich nabídka není ve srovnání s jinými elektrickými grily nijak vysoká. Vertikální elektrický gril v současnosti koupíte od značky Royal Catering, Rohnson, Domoclip, OneConcept, Clatronic, Livoo nebo Heinrich’s. Plynové grily nabízí například Maxima, Potis nebo Hendi.

Cena

Cena grilu se odvíjí od typu vertikálního grilu. Mnohem dostupnější jsou elektrické grily, jejichž cena bývá v rozmezí 1 500 – 3 500 Kč. Mnohem více zaplatíte za plynová grily. Cena těch menších šplhá k 5 000 Kč, za velké komerční grily však zaplatíte více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny grilů

Otázky a odpovědi

Jak se vertikální elektrický gril používá?

Používání elektrických rotačních grilů není nijak složité. Stačí pouze maso určené k přípravě napíchnout na rožeň s vidlicemi a zapojit gril do zásuvky. Některé grily se ovládají pomocí knoflíků a otočných koleček nastavit teplotu nebo dobu grilování.

Je vertikální gril vhodný na přípravu špízů?

Vertikální grily zpravidla umožňují připravovat drůbež nebo velké kusy masa, které je třeba po dopečení odkrajovat. Pokud budete chtít gril využít na přípravu špízů, budete potřebovat takový, který disponuje několika menšími jehlami. Na ně se špízy při přípravě napichují.

Jakým způsobem je možné gril čistit?

Výhodou vertikálních grilů je i velmi jednoduchá údržba. To však platí pouze v případě, kdy je možné jednotlivé vnitřní části vyjmout. Tuto možnost byste měli mít v případě odkapávací nádobky nebo dalších desek. Další části budete moci utřít vlhkou houbičkou. Snadněji se vám bude udržovat gril s nepřilnavým povrchem.

Závěr

Vertikální grily mohou být plynové i elektrické a využít je můžete při rychlé a snadné přípravě drůbeže, velkých kusů masa, ryb, ale i špízů nebo zeleniny. V grilu jednoduše připravíte vše, co je možné nabodnout na rožeň nebo špejli. Při grilování je rožeň otáčí a vše je tak připraveno rovnoměrně a velmi rychle. Na trhu jsou vertikální grily zastoupeny elektrickými i plynovými přístroji.

Elektrické grily jsou vhodné i pro pohodové domácí využití, velké elektrické grily snadno obstojí také v komerčním provozu. Plynové grily jsou vhodné spíše pro komerční provoz, avšak i v tomto případě lze sehnat menší variantu vhodnou pro domácí použití. Výhodou plynových grilů je rychlejší ohřev, počítat však musíte s jejich vyšší spotřebou a vyšší cenou. Elektrický gril se na potřebnou teplotu zahřeje o něco pomaleji, je však spornější a levnější.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.okay.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo