Plynové grily

Nejoblíbenější značky plynových grilů

K létu již zcela neodmyslitelně patří grilování a s ním i výběr toho nejlepšího grilu. Na trhu najdete grily v mnoha podobách. Jednou z variant je gril na plyn. Plynové grily mají mnoho nesporných výhod. Tou největší je skutečnost, že po uvedení do chodu můžete začít okamžitě grilovat. Plynová varianta navíc neprodukuje popel ani kouř. Tato skutečnost však nemusí znamenat výhodu pro každého. Více potěší skutečnost, že plynové grily jsou méně náročné na provoz, pořízení propan butanové lahve není nijak nákladné. Také údržba grilu není nijak složitá, protože součástí grilů bývá odkapávací miska na tuk.

Výběr plynového grilu však není úplně jednoduchý. První, co budete muset vyřešit je, je jakému grilovacímu systému dáte přednost. Volit budete mezi grilem s lávovými kameny nebo s flavorizérem. Mezi parametry, kterým byste měli při výběru grilu věnovat pozornost, patří výkon grilu. Výkon ovlivňuje rychlost grilování a z velké části je limitován i velikostí. Grily s menším výkonem mívají menší počet hořáků a obslouží menší počet strávníků. O vybavenosti grilu a dalších možnostech jednotlivých modelů rozhoduje především pořizovací cena. Připlatit se vyplatí zejména těm, kdo budou grilovat pravidelně pro větší počet osob.

Porovnat ceny grilů

Nejlepší plynové grily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Campingaz Party Gril 400 94 % 3 589 Kč Zobrazit 4camping.cz
2. G21 Oklahoma BBQ Premium Line 93 % 6 988 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Weber Q 1200 93 % 8 699 Kč Zobrazit Alza.cz
4. G21 California BBQ Premium line 92 % 9 884 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Campingaz 2 Series Classic L 88 % 4 398 Kč Zobrazit Tipnet.cz

Typy

Plynové grily jsou na trhu zastoupeny v několika podobách. Zvolit tak můžete ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Zahradní plynový gril

Tyto grily mají větší rozměry a jsou vhodné pro klasickou rodinnou grilovačku. Dobře poslouží i na větších akcích. Zahradní grily mívají zpravidla 3 a více hořáků. Některé pak mohou být doplněny i o boční hořák. Výkon menších zahradních grilů je od 3 – 7 kW a velikost grilovací plochy se pohybuje od 1 800 – 2 500 cm2. Větší grily dosahují výkonu 7,5 – 15 kW a grilovací plocha má velikost 2 500 – 5000 cm2.

Zahradní gril s bočním hořákem – boční hořák se běžně využívá k přípravě omáček a dipů. Využít ho můžete také k ohřevu hotových pokrmů. Pokud hořák nebudete využívat, může zůstat přikrytý a prostor poslouží jako odkládací plocha.

Stolní plynový gril

Na balkoně budete moci grilovat díky menším stolním grilům. Také tyto grily disponují různým počtem hořáků a kvalitou jsou srovnatelné s velkými zahradními grily. Součástí grilů bývá odkapávací miska. Kompaktní grily jsou k dostání i v profi kvalitě. Své využití mají ve stáncích s občerstvením nebo gastro provozovnách.

Přenosný plynový gril

Tyto grily mají kompaktní rozměr a nízkou hmotnost. Jsou učeny k častějším transportům. Vzít je můžete na dovolenu, nebo třeba na chalupu.

Systém grilování

Nejdůležitější částí grilů jsou plynové hořáky. Na trhu najdete grily, které využívají 2 různé systémy grilování. Starší variantou jsou grily s lávovými kameny, známé jako lávové grily. Novější jsou grily s ocelovými profily.

Grily s lávovými kameny

Lávové grily mají několik výhod i nevýhod. Velkou nevýhodou je skutečnost, že tuk během grilování kape do žhnoucích kamenů. Kameny tuk vsakují, což může způsobit jejich vznícení. Lávové grily jsou i méně ekonomické. Po zprovoznění grilu se nejprve nahřívají kameny, což nějakou dobu trvá. Lávové kameny mají omezenou životnost a budete je muset čas od času vyměnit.

Grily s ocelovými profily

Modernější systém využívají grily se speciálně upraveným grilovacím roštem, známým jako flavorizér. Rošt není perforovaný, což znemožňuje odkapávání tuku do prostoru hořáků. Během grilování se nemusíte obávat vznícení grilu. Součástí těchto grilů je odkapávací miska na tuk, kterou je velmi jednoduché vyčistit.

Výkon

Velmi důležité je zvolit dostatečně velký a výkonný gril. Oba parametry spolu úzce souvisí, výkonnější grily neugrilují potraviny rychleji, ale disponují větším počtem hořáků a obslouží větší počet osob. Nejmenší grily mají 1-2 hořáky, ty větší disponují 3 a více hořáky. Výkon je pak podle počtu hořáků v rozmezí 2 – 24 kW. Výkon hořáků je pak možné dle potřeby regulovat.

Počet hořáků a výkon velmi úzce souvisí i s výbavou. U nejvýkonnějších grilů budete mít k dispozici i top výbavu.

Konstrukce

O kvalitě plynového grilu rozhoduje stabilita konstrukce. Gril se nesmí v žádném případě viklat a měl by odolat i většímu náporu větru. Plynové grily lze řadit k těm velmi stabilní. Tyto grily patří mezi ty nejmohutnější a jejich součástí je opravdu bytelná konstrukce.

Materiál

Výrobním materiálem plynových grilů je nejčastěji nerez nebo litina. Hořáky mohou být nerezové nebo keramické. Grilovací plocha může být rovněž vyrobena z nerezu, dalším materiálem může být litina nebo smalt.

  • Litinový gril – vyznačují se dobrou akumulací tepla a vysokou odolností. Patří k těm nejkvalitnějším. Litinový rošt vytvoří na grilovaném pokrmu typickou mřížku. Nevýhodou tohoto materiálu je náročnější údržba.
  • Nerezový gril – akumulace tepla je v jejich případě horší, ale výhodou je jejich snadnější údržba. Nerezový gril nebude rezivět.
  • Lakovaná ocel – nejlevnější grily jsou vyrobeny z lakované oceli. Tyto grily nejsou příliš odolné a nemají valné vlastnosti. Při výběru byste se jim měli raději vyhnout.

Výbava

Plynové grily se liší svojí výbavou. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je gril dražší, tím více vám toho může nabídnout.

  • Poklop – poklop by neměl chybět ani těm nejlevnějším grilům. Dražší grily mohou disponovat poklopem, jehož součástí je i teploměr. Díky tomu budete mít o přípravě pokrmů dokonalý přehled.
  • Kolečka – snadnější manipulaci s těžkým grilem vám usnadní přepravní kolečka. Součástí grilů mohou být 2 nebo 4 kolečka.
  • Odkládací prostor – během přípravy pokrmů oceníte i dostatečně velký odkládací prostor. Tyto plochy najdete po stranách grilů. Některé grily mají rovněž vnitřní úložný prostor.
  • Zapalování – ovládání grilu vám usnadní i zapalování. Volit budete mezi piezo a elektrickým zapalováním. Elektrické zapalování pohání baterie a jeho obsluha je velmi jednoduchá a pohodlná. Piezo zapalování funguje na mechanickém principu křesadla. Abyste gril zapálili, budete muset vyvinout trochu větší sílu.
  • Extra výkonný hořák – také tuto výbavu najdete u dražších grilů. Díky výkonnému hořáku se maso rychle zatáhne a po ugrilování bude uvnitř šťavnaté.
  • Odkapávací miska – zajistí snadné čištění grilu.
  • Vyjímatelné rošty – některé grily umožnují rošty odejmout a mýt v myčce nádobí. Údržba takového grilu je díky tomu velmi jednoduchá.
  • Aroma systém – jedná se o speciální prostor, který se nachází pod grilovací mřížkou. Do něho můžete vkládat dřevo, bylinky nebo nalít víno. Pokrmy získají zvláštní aroma.

Příslušenství

Při používání grilu se vám bude hodit i nějaké příslušenství. Základem je kvalitní grilovací nářadí. K některým grilům je možné koupit i speciální ochranný obal, který gril ochrání před počasím, hmyzem a čímkoliv ostatním. K oblíbenému příslušenství patří i litinové tály. Využít je můžete během přípravy burgerů, vajíček, hub nebo malých kousků ovoce a zeleniny. Ke grilům je možné přikoupit i grilovací jehlu, která vám umožní připravit kuře nebo velké kusy masa.

Značka

Plynové grily jsou na trhu zastoupeny ve velkém počtu. Mezi jedny z nejlepších patří grily značky Weber, Campingaz, Landmann, Napoleon nebo Broil King. Další modely nabízí také G21, Cattara, Enders, Proteco, Hecht a dalších.

Cena

Plynové grily jsou k dostání ve stolní i zahradní variantě. To ovlivňuje i velké cenové rozpětí těchto grilů. Stolní grily lze koupit za méně než 2 000 Kč. Od 4 000 Kč je možné koupit i první menší zahradní grily a kvalitnější stolní varianty. Rodinné zahradní grily vyjdou na cca 6 000 Kč. Kvalitnější a vybavenější grily stojí okolo 10 000 Kč. Náročnější za gril utratí 12 – 20 000 Kč. Cena plynových grilů však může být vyšší než 30 000 Kč.

Porovnat ceny grilů

Otázky a odpovědi

Jaké nevýhody mají plynové grily?

Nevýhodou plynových grilů je vyšší pořizovací cena. Počítat musíte i s vyšší hmotností grilu. Plynové grily nebudou vyhovovat těm, kde rádi pracují s ohněm a neobejdou se bez typického kouřového aroma. Plynový gril se rovněž nepostará o tradiční atmosféru, které dominuje praskající oheň. Za nevýhodu lze rovněž považovat omezenou kapacitu lahve.

Jak velkou grilovací plochu mají plynové grily?

Velikost grilovací plochy je udávána v cm2. Běžné čtyřčlenné rodině postačí grily s plochou 1 500 cm2. K dostání jsou však mnohem větší grily s grilovací plochou 3 000 a více cm2.

Kdy použít přímé a kdy nepřímé grilování?

U přímého grilování se potraviny vkládají nad oheň. Jejich příprava je díky tomu velmi rychlá. Přímé grilování je určeno při přípravě menších kousků masa, ovoce a zeleniny. U nepřímého grilování se pokrmy umisťují mimo oheň. Díky tomu se mohou dokonale prohřát a nebudou uvnitř syrové. Nepřímé grilování se používá při přípravě velkých kusů masa. Nepřímo můžete ugrilovat i celé kuře.

Závěr

Plynové grily jsou oblíbené pro svoji jednoduchou obsluhu. Gril je rozpálený během chvíle můžete je ihned používat. S delší přípravou musíte počítat u grilů s lávovými kameny. Během grilování nevzniká kouř, což potěší vaše blízké i sousedy. Výhodou je i možnost regulovat teplotu.

Na rozdíl od elektrických grilů nebo grilů na uhlí je provoz grilu ekonomičtější. Při výběru grilu zvolte požadovaný systém grilování a zvažte počet hořáků. Kvalitní gril by měl být snadno ovladatelný a měl by umožňovat regulovat teplotu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Vybral jsem si Campingaz Party Gril 400, protože měl velmi dobré hodnocení na Heuréce a je super. Dobře se s ním pracuje a má dostatečně velkou grilovací plochu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo