Raclette grily

Raclette gril spadá do kategorie elektrických grilů. Tento gril bezpečně poznáte podle jeho specifické konstrukce. Tyto grily se skládají ze dvou pater, přičemž každé patro využijete k trochu jiné přípravě pokrmů. Na horní desce můžete klasicky grilovat, spodní patro obsahuje pánvičky, které jsou určeny k zapékání. Díky tomu můžete gril využít k přípravě hlavního pokrmu i přílohy.

Označení raclette pochází z názvu švýcarského zrajícího sýra, který se rozehřívá na ohni a konzumuje společně s bramborem nebo jinou přílohou. Raclette gril je vyroben tak, aby vám umožnil tuto oblíbenou švýcarskou pochoutku připravit.

Ti, kteří se rozhodli elektrický raclette gril pořídit, by měli při jeho výběru přihlédnout k několika různým parametrům. Mezi ty nejdůležitější patří příkon, velikost grilu, provedení a materiál grilovací plochy. O uživatelský komfort se postará především termostat a podsvícený teploměr, který bude zobrazovat aktuální teplotu. Na kvalitu grilu má pak vliv zejména kvalitní výrobce.

Porovnat ceny grilů

Nejlepší raclette grily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Clatronic RG 3518 93 % 1 399 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Domo DO9038G 86 % 1 289 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Domo DO9039G 79 % 1 289 Kč Zobrazit Mall.cz

Konstrukce

Raclette grily jsou k dostání v mnoha provedeních. Koupit můžete gril hranatý, oválný i kulatý. Jednotlivé grily se pak liší svojí velikostí. Správnou velikost vybírejte s ohledem na počet osob, pro které budete pokrmy pravidelně připravovat.

Raclette grily nabízí k přípravě pokrmů hned dvě patra:

Horní grilovací deska

Na grilovací desce lze grilovat maso, ryby, zeleninu i ovoce. Raclette grily mohou mít jednotnou nebo kombinovanou grilovací plochu.

 • Hladká deska – na hladké ploše snadno opečete menší kousky masa, zeleniny a ovoce. Vhodná je i k přípravě ryb, ale poslouží rovněž při přípravě vajec, omelet, lívanců a dalších pokrmů. Hladký plocha by měla být vyrobena z nepřilnavého materiálu, který vám umožní zdravější přípravu a bude se jednoduše udržovat.
 • Žebrovaná deska – je ideální při přípravě steaků a jiných masitých pokrmů. Na žebrované ploše můžete rovněž připravovat zeleninu, která se nebude dusit ve vlastní šťávě, ale pouze stále opékat. Žebrovaný povrch navíc zanechá na připravovaných pokrmech typickou mřížku.
 • Rošt – klasikou je rošt, který umožňuje připravovat maso, ryby, drůbež, hamburgery i větší kusy zeleniny.

Pánvičky

Jsou umístěny pod topnou spirálou a lemují obvod grilu. Působení žáru vám umožňuje na pánvičce zapékat sýr i jiné suroviny. Počet pánviček se liší v závislosti na velikosti grilu.

Příkon

U každého elektrického spotřebiče by vás měl zajímat příkon. Příkon určuje, jak rychle bude gril připraven k použití a ovlivňuje samotnou délku přípravy pokrmů. U těchto stolních grilů se příkon nejčastěji pohybuje v rozmezí 1 200 – 1 900 W. Narazit můžete i na méně nebo naopak více výkonné grily.

Materiál

Kvalitu grilu určuje zejména kvalita grilovací plochy. Na výrobu se používají různé materiály.

 • Litina – materiál rovnoměrně rozvádí teplo, které pak mohou udržet po celý čas grilování.
 • Mramor/přírodní kámen – jedná se o materiály, které budete muset delší dobu nahřívat. Po nahřátí však velmi snadno požadovanou teplotu udrží, což oceníte zejména při přípravě masa. Také tyto materiály vám umožní připravovat pokrmy bez tuku.
 • Kámen – je přírodní materiál, který ocení příznivci zdravého grilování.
 • Teflon – je nepřilnavý materiál, který je však náchylnější k poškrábání.
 • Keramika – jedná se o univerzální materiál, který je vhodný pro přípravu jakéhokoliv pokrmu. Keramická plocha vám umožní pokrmy připravovat bez tuku a bát se nemusíte ani složité údržby.
 • Terakota – je velmi odolný materiál, který vám umožňuje suroviny krájet přímo na desce. Před umístěním surovin se doporučuje potřít desku olejem.

Funkce a možnosti

Rakletovače bývají vybaveny několika funkcemi, které vám jejich používání ještě více usnadní.

 • Regulace teploty – každý gril by vám měl v určitém rozsahu umožnit regulovat teplotu. Každý pokrm totiž vyžaduje přípravu za jiné teploty. Grily mohou mít regulaci plynulou nebo krokovou, to co vám gril umožní, určuje zpravidla pořizovací cena.
 • Kombinovaná grilovací plocha – umožní vám připravovat více různých pokrmů zároveň.
 • Nepřilnavý povrch – je typický pro každý kvalitní gril. Díky nepřilnavému povrchu se vyhnete připalování a usnadníte si údržbu grilu.
 • Indikace – upozorní vás na zapnutý a nahřátý gril.
 • Podsvícení – zobrazuje aktuální teplotu grilu.
 • Fondue – některé grily disponují příslušenstvím, díky kterému můžete gril využít i k přípravě oblíbeného fondue.
 • Kabel – zaměřit byste se měli na potřebnou délku přívodního kabelu. V případě některých grilů můžete přívodní kabel odejmout.
 • Pogumované nožičky – zajistí větší stabilitu a tím i bezpečnější používání grilu.
 • Tepelně izolovaná rukojeť – zvýší bezpečnost při používání grilu.

Značka

Raclette gril na trh dodávají přední výrobci kuchyňských spotřebičů. Mezi vysoce kvalitní patří grily Klarstein, Clatronic, Sencor, Solis nebo Eta. Rakletový gril koupíte také od značky Domo, Princess, KELA nebo Solis.

Cena

Pořizovací cena se odvíjí především od velikosti grilu. Nejmenší grily vybavené 4 pánvičkami a menší grilovací plochou, můžete pořídit za cenu nižší než 1 500 Kč. Tyto malé grily uspokojí nároky 2 osob. Do početnější rodiny budou vhodnější větší grily se 6 – 8 pánvičkami a větší plochou na grilování.

Jejich cena začíná na 1 600 Kč a šplhat může ke 2 000 Kč. Za raclette gril v prémiové kvalitě můžete zaplatit 2 – 5 000 Kč. Součástí grilů může být bohaté příslušenství v podobě mističek či nástrojů vhodných k přípravě pokrmů.

Porovnat ceny grilů

Otázky a odpovědi

Kde lze raclette gril používat?

Rakletovač je jedním z typů stolních elektrických grilů. Při přípravě pokrmů nevzniká kouř, což vám umožní grilovat prakticky kdekoliv. Grilovat lze nejen na zahradě, ale i v interiéru či na balkoně. Díky tomu můžete gril využívat celoročně.

Jak složitá je údržba grilu?

Čištění grilu je díky odnímatelným grilovacím deskám jednoduché. Jednotlivé části grilu umyjete klasicky ve dřezu, v některých případech můžete využívat myčku na nádobí. Ani čištění pánviček není díky nepřilnavému povrchu nijak složité.

Je součástí grilu nějaké příslušenství?

Nedílnou součástí grilu jsou pánvičky trojúhelníkového nebo čtvercového tvaru. Ve většině případů budete mít k dispozici 4 – 8 pánviček. K dispozici můžete mít rovněž několik receptů, které využijete při seznamování se s grilem. Přikoupit pak můžete speciální grilovací nástroje. Doporučuje se sáhnout po dřevěných pomůckách, u kterých nehrozí nebezpečí poškrábání.

Závěr

Raclette gril je poměrně specifický typ elektrického grilu. Poznat ho můžete podle dvoupatrové konstrukce s grilovací plochou a pánvičkami. Správný typ grilu vybírejte podle velikosti, materiálu a provedení grilovací plochy.

Správný gril by měl být vybaven regulací teploty a nepřilnavým povrchem. Raclette grily využijete při přípravě mnoha pokrmů, inspiraci můžete čerpat nejen z internetu, ale zakoupit můžete také kuchařku v tištěné podobě. V některých případech je několik nejoblíbenějších receptů přímo součástí grilu.

Raclette grily můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (72 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Raclette gril jsem objevila asi před třemi lety a od té doby jsem ho chtěla. Pořídila jsem si od značky Klarstein a jsem nadšená, rozhodně se ta investice vyplatila.

Přidat komentář

Recenzer
Logo