Hopsadla

Skákání a hopsání je vášeň všech malých dětí. S poskakováním po celém bytě nebo na zahradě jim pomohou jednoduchá gumová hopsadla, která jsou oblíbená u dětí, ale prostřednictvím gymnastických míčů je tato činnost oblíbená u dospělých. Pokud se řekne hopsadlo, mohou se vám vybavit dva různé výrobky.

Každý je úplně jiný, jeden je určen pro velmi malé děti, druhý pro batolata a starší děti. Na jeden je pohlíženo jako na pomůcku vhodnou pro správný dětský rozvoj, druhý naopak podle pediatrů a odborníků škodí a jeho používání by nemělo být delší než několik desítek minut denně. Jak tedy vybrat dětské hopsadlo?

Porovnat ceny hopsadel

Nejlepší hopsadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lamps hopsadlo gumové Drak 100 % 448 Kč Zobrazit 4kids.cz
2. John Hopsadlo Krtek 500 mm skákací míč 99 % 199 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. PlayTo plyšový skákací koník se zvukem 95 % 653 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Teddies Buvol nafukovací 63x58cm 91 % 349 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. John Skákací koník Žlutá 88 % 327 Kč Zobrazit Maxitoys.cz

Typy

Jak již bylo řečeno, hopsadla jsou na trhu zastoupena dvěma různými výrobky. Ty se liší naprosto ve všem, jiný je věk dítěte, pro které je hopsadlo určeno, jiný je způsob použití a jiný je i výrobní materiál.

Závěsné hopsadlo

Toto hopsadlo je známé již z doby vašich babiček, jedná se o typické závěsné hopsadlo, které se umisťuje mezi futra dveří. Hopsadlo je zavěšeno na pružném lanku, dítě je do hopsadla posazeno a po nastavení správné délky se může pomocí nožek odrážet a poskakovat.

Závěsná hopsadla jsou určena pro malé děti od cca 6 měsíců věku. Jejich úkolem je miminko zabavit a z tohoto důvodu jsou často doplněna o hračky, které jsou typické pro závěsné hrazdičky. Malé děti jsou často v hopsadle spokojené a může se stát, že během hry usnou. V hopsadle tak mohou trávit i několik hodin denně.

Toto hopsadlo je na trhu zastoupeno několika výrobky, většinou se jedná o výrobky méně známých značek. Známí a kvalitní výrobci dětských potřeb však tyto výrobky ve své nabídce nemají a to zejména pro to, že závěsné hopsadlo je podle odborníků naprosto nevhodná pomůcka.

Dítě je do hopsadla posazeno tak, že visí za rozkrok, hopsadlo nezajišťuje oporu páteři, která je tak velmi namáhána. Nožičky visí rovně a nezaujímají správnou polohu, jako je tomu například při ergonomickém nošení. Díky tomu dochází k namáhání a deformování kyčlí.

Časté umísťování do závěsného hopsadla stejně tak jako časté a nesprávné používání dětského chodítka může vést k řadě pozdějším zdravotním problémům, jako je bolest zad, bolest hlavy, skolióze, potížím s dýcháním a také potížím s pánví nebo kyčlemi.

Gumové hopsadlo

Gumové hopsadlo dopadlo v hodnocení mnohem lépe, tato pomůcka je dětem doporučována a slouží i jako rehabilitační pomůcka. Gumová hopsadla mají řadu podob a jsou určena dětem, které již zvládnou samostatnou chůzi.

Gumové hopsadlo není ideálně stabilní a při skákání je tak dítě nenásilně motivováno ke správnému posilování zádových i břišních svalů. Hopsadlo má pozitivní dopad i na svalstvo kyčlí. Kyčelní klouby se díky širokému sedu dostávají do správné polohy.

Gumová hopsadla podle věku

Gumová hopsadla mají různé tvary a používat je mohou velmi malé děti, ale i starší.

Zvířátko

Hopsadla, které mají podobu různých zvířátek, jsou určena malým dětem. Tato hopsadla jsou v porovnání s druhým typem stabilnější. Malá hopsadla mají výšku sedu v rozmezí 25 – 30 cm, a jsou vhodné pro děti s výškou do 90 cm, což je věk 1 roku. Větším dětem je možné koupit hopsadlo s výškou sedu okolo 37 cm, v tomto případě se věk dítěte pohybuje mezi 2 -3 roky.

Skákací míč

Skákací míče jsou díky nižší stabilitě vhodné pro děti od 3 let věku. Míče jsou k dostání v různých velikostech. Dospělým jsou určeny velké gymnastické míče. Dětské míče jsou často doplněna o nějakou podobu madel, která dětem pomáhají udržet rovnováhu.

Materiál

Gumová hopsadla se vyrábí z několika materiálů

Pružný materiál

Pružná hopsadla jsou o něco dražší, lze je však podle potřeby dofouknout. Díky tomu nějakou dobu porostou s dítětem. Nosnost hopsadel se pohybuje od 200 – 300 kg. Pružné hopsadlo umožňuje bezproblémové skákání.

Tuhý materiál

Tuhé hopsadlo neumožňuje dofouknutí, musí být nafouknuto na doraz. Nosnost je nejčastěji do 50 kg a spíše než ke skákání je určeno k pohupování. Tato hopsadla mají nižší pořizovací cenu.

Materiál s ABS – tento výrobní materiál se používá pro rehabilitační míče. Míč disponuje dvěma plášti, při poškození jednoho nedojde k rychlému vyfouknutí míče, což vám umožní bezpečnější používání.

Značka

Hopsadla kupujte od prověřených výrobců, kteří je vyrábí z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů, což by mělo být v případě výrobků určeným dětem naprostou samozřejmostí.

Gumová hopsadla koupíte od značky John, Petite&Mars, Lifefit, B.toys nebo třeba Kindsgut. Závěsná nabízí Hauck Jump nebo Baby Einstein. Tyto výrobky jsou zastoupeny v minimálním množstvím, častěji je seženete na bazarových serverech.

Cena

Gumová hopsadla jsou velmi levnou záležitostí, většinu výrobků koupíte do 500 Kč. Levněji vás vyjdou skákací míče, které je možné koupit do 200 Kč. Cena závěsných hopsadel je v rozmezí 700 – 1500 Kč. Dražší hopsadla jsou doplněna o přídavné hračky, které mají děti zabavit delší dobu.

Porovnat ceny hopsadel

Otázky a odpovědi

Kdy a jak dlouho je možné používat závěsné hopsadlo?

Závěsné hopsadlo je dle odborníků možné v rozumné míře používat. Doba, kterou může zdravě se vyvíjející dítě v hopsadle strávit je v rozmezí 10 – 30 minut denně. Výrobci těchto pomůcek uvádějí, že dítě může být do hopsadla umístěno již ve věku 6. měsíců, odborníci naopak před takto brzkým používáním varují.

Podle jejich názoru je možné závěsné hopsadlo použít až ve chvíli, kdy se miminko dokáže samostatně posadit, což je většinou kolem 9. měsíce života. Kromě toho by však mělo bez problémů zvládat i hru na boku, lezení, nebo alespoň plazení. Pokud jsou již v této fázi vývoje, je jejich páteř schopná díky silným svalům zůstat v hopsadle ve vzpřímené pozici.

Kdy je možné gumové hopsadlo použít?

Při nákupu gumového hopsadla často narazíte na informaci, že jsou tyto výrobky určeny dětem starším 3 let. Toto doporučení udává směrnice Evropské unie, která se týká malých částí různých výrobků.

V tomto případě se směrnice vztahuje na zátku, která brání po nafouknutí unikání vzduchu. Správně zastrčenou zátku však s obtížemi vytáhne dospělá osoba, malé dítě toho není v žádném případě schopno a gumové skákadlo tak můžete koupit mnohem mladším dětem.

Jaký další výrobek je pro děti nevhodný?

Stejně špatně jako závěsné hopsadlo si vede i klasické dětské chodítko. Princip používání tohoto výrobku je prakticky totožný.

I v tomto případě visí miminko za rozkrok a nadměrně přetěžuje zádové svaly a nesprávně se vyvíjí i kyčle. Dítě je do chodítka umísťováno ve chvíli, kdy ještě samostatně nechodí. Tato pomůcka jim má v chůzi pomoci, což je však pro správný vývoj nevhodné.

Chodítko je možné koupit až dětem, které zvládnou samostatnou chůzi, ty však logicky nemají důvod nechat se do chodítka posadit, protože je naopak limitují v prozkoumávání světa.

Pokud budete chtít dítěti koupit chodítko, zaměřte se na aktivní chodítko, které plní pouze opornou funkci, protože je dítě při chůzi strká před sebou stejně jako klasický kočárek, nebo velmi oblíbenou dětskou sekačku.

Závěr

Pokud budete chtít svému dítěti pořídit hopsadlo, zaměřte se pouze na gumová hopsadla, která jsou prospěšná pro správný vývoj dítěte. Naopak látkovým hopsadlům se vyhněte i v případě, že se vaše miminko vyvíjí správně.

Tyto pomůcky je možné používat pouze několik minut během dne a ideálně by neměla být používána každý den. Investice do závěsného hopsadla se vám tak nevyplatí. Gumové hopsadlo udělá radost menším i větším dětem, díky kvalitním materiálům je mohou používat doma i venku.

Hopsadla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (13 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

7 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Náš prcek si moc přál hopsadlo, tak jsem hledala nějaké opravdu pěkné a pokud možno odolné. Nakonec jsem narazila na váš článek a přes ten objevila skákacího čmeláka, který je naprosto bombastický. Je to synův favorit a pobaví se i s kamarády, když za nim přijdou na návštěvu, takže mohu vřele doporučit, je to zábava.

  2. U nás zvítězilo hopsadlo co vypadá jako jednorožec a je to naprostá pecka. Objednala jsem ho prostřednictvím Heureka.cz a jednorožec dorazil rychlostí blesku.

  3. Dcera dostala pod stromeček Lamps hopsadlo gumové Drak a je šťastná jako blecha, že ho má. Hraje si s ním každý den a nikomu ho nechce půjčovat.

  4. Já sem sháněl hopsadlo pro našeho kluka s motivem animovaného seriálu Auta, prootže ho miluje. Nakonec jsem ho objevil za akční cenu a kluk je rád, že ho má doma.

  5. Našemu prckovi jsem pořídila gumové hopsadlo a je s ním šťastný jako blecha. Díky všemu článku jsem aspoň věděla, které mu pořídit a na jaké si dát pozor.

  6. Článek je pěkně napsaný.

  7. Moje dcera je s tímto produktem velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo