Houpací kruhy

Houpací kruh patří mezi dětské houpačky, které jsou však od jiných přece jenom odlišné. Tím nejzásadnějším je jejich nosnost, která může být až 150 kg. To umožní tuto netradiční houpačku používat také dospělým. Houpací kruh je velmi často součástí dětských hřišť a pohoupat na něm můžete hned několik dětí najednou.

Vybrat houpací kruh není zase tolik složité. Zajímat vás bude pouze jeho průměr, nosnost a vzhled. Tuto houpačku seženete v každém větším hračkářství, kde je zastoupena několik různými typy. Tuto houpačku vyrábí známý výrobci, které je vhodné při výběru upřednostnit. Nevýhodou houpacího kruhu je pouze vyšší cena.

Porovnat ceny houpacích kruhů

Nejlepší houpací kruhy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Marimex Houpací skládací kruh 11640380 98 % 779 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Woody Houpací kruh duhový 100 cm 97 % 1 059 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
3. Marimex Houpačka ve tvaru kruhu MA56654 96 % 790 Kč Zobrazit Marimex.cz
4. Woody Houpací kruh 100 cm červeno-modrý 94 % 1 909 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Woody Houpací kruhy plast zelené 84 % 223 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Houpací kruhy mají různou podobu. Mezi kruhy se řadí nejenom velké houpačky s lanovým nebo textilním výpletem, ale i jednoduché plastové houpačky nebo pohodlná závěsná hnízda.

  • Houpací kruhy pro nejmenší – v této kategorii najdete malé plastové sedáky uchycené na jednom laně. Na výrobu se používá velmi lehký, ale dostatečně odolný plast. Tyto houpačky jsou určeny starším dětem, které jsou schopny při houpání udržovat rovnováhu. Výhodou malých houpaček je především nízká pořizovací cena.
  • Lanový/textilní kruh – tyto houpačky patří k těm nejoblíbenějším. K dostání jsou v několika velikostech a jejich nosnost je v závislosti na velikosti od 50 – 150 kg. Sedací plochu tvoří lanový výplet, textil nebo plast. Kruh je standardně umístěn na dvou silných lanech.
  • Houpací hnízdo – poslední variantou, kterou lze pořídit je houpací hnízdo. Hnízdo má na rozdíl od klasického kruhu nižší nosnost. Ta bývá okolo 80 kg, což umožňuje hnízdo používat spíše dětem.

Průměr

Houpací kruh můžete vybírat i podle velikosti. Malé kruhy jsou určeny pouze dětem, ty větší mohou používat dospělí nebo více dětí najednou. Vhodnou velikost proto vybírejte s ohledem na to, kdo všechno bude kruh používat.

  • Do 50 cm – malé houpací kruhy s nosností okolo 20 kg. Kruh může využívat pouze jedno dítě. Zavěsit ho můžete na zahradě i doma. Výhodou malých kruhů je kompaktní rozměr, nízká hmotnost i pořizovací cena.
  • Do 120 cm – větší kruhy mohou využívat dvě děti najednou a pohoupat se mohou i dospělí. Kruhy mají nosnost okolo 100 kg a vhodné jsou spíše pro venkovní použití. Jestliže vaše domácnost nabízí dostatek místa, můžete ho pochopitelně využívat i doma.
  • Nad 120 cm – největší kruhy udělají radost doslova celé rodině. Nosnost kruhů je okolo 150 kg a jejich největší nevýhodou je pouze větší rozsah.

Nosnost

Houpací kruhy jsou velmi bezpečné díky své výjimečné nosnosti. Ta bývá nejčastěji v rozmezí 100 – 150 kg. Výjimečně narazíte na malé kruhu, jejichž nosnost je jen 50 kg. Výběr těchto typů je však minimální.

Konstrukce

Houpací kruh má velmi jednoduchou konstrukci. Tu tvoří samotný kruh s výpletem, pevná lana a kovové prvky, kterými kruh upevníte ke konstrukci. O dokonalé držení tvaru se stará pevná kovová kostra, která je obalena výpletem. Při houpání se tak nemusíte bát, že se o tuto kovovou část může někdo poranit.

Většina houpacích kruhů je doplněna o dvě lana, pouze v případě kruhů s menší hmotností je součástí kruhu pouze 1 lano. Kruhu se dvěma lany jsou nejen větší, ale i mnohem stabilnější a tím i bezpečnější.

Výplet

Houpací kruhy se liší také materiálem výpletu. Ten ovlivňuje nejen pořizovací cenu, ale i pohodlí, které vám může kruh poskytnout. Levnější, ale méně pohodlné jsou kruhy s lanovým výpletem. Dražší a pohodlnější jsou kruhy s celistvou sedací, či ložnou plochou. Ta je vyrobená z pevné látky různého složení. V obou případech je výplet pevný a odolný. Materiál výpletu je tak spíše individuální záležitostí.

Příslušenství

K zahradnímu kruhu můžete přikoupit praktický doplněk v podobě stanu. Díky němu bude používání kruhu bezpečnější pro nejmenší děti. Ty tak nebudou mít šanci při houpání vypadnout. Starším poskytne stan soukromí a všem poskytne ochranu před slunečními paprsky i větrným počasím. O dostatečné větrání se postarají síťovaná oka, součástí je i uzamykatelný vchod.

Značka

Houpačku v podobě houpacího kruhu koupíte v hobby marketech, hračkářstvích i větších supermarketech. Zde najdete mnoho podob houpacích kruhů výrobců Woody, Teddies, Aga, Malatec, Marimex, ISO, Spartan Sport, Nils Camp, Pixino a dalších.

Cena

Cenu udává typ kruhu. Nejlevnější jsou jednoduché plastové houpačky pro malé děti. Ty lze pořídit za 100 – 200 Kč. První kruhy vyjdou na necelých 500 Kč. Jedná se o malé koupačky pro 1 osobu s nosností okolo 50 kg. Větší kruhy s nosností okolo 100 kg, lze pořídit za 500 – 1 000 Kč. Za ty největší zaplatíte 1 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny houpacích kruhů

Otázky a odpovědi

Kam je možné houpací kruh zavěsit?

Houpací kruh můžete zavěsit pomocí houpačkových závěsů nebo háků. Zavěsit je můžete na jakoukoliv pevnou konstrukci. Nejčastěji je to běžná houpačková konstrukce, větev stromu či cokoliv jiného. Důležité je pouze zajistit houpající se osobě dostatečně velký prostor, který jim umožní neomezené houpání.

Jaký prvek je u houpacích kruhů praktický?

Velmi praktické bude, pokud pořídíte houpačku s délkově nastavitelnými lany. Díky tomu budete moci kruhy zavěsit v libovolné výšce. Níže zavěšený kruh bude snáze přístupný pro malé děti. Těm větším nebo dospělým je možné kruh zavěsit o něco výš.

Jak důležitá je velikost kruhu?

Houpací kruhy najdete v mnoha velikostech. Volba vhodné velikosti je opět spíše individuální. Záleží na tom, kam budete chtít houpačku umístit a kolik osob ji bude používat. Houpací kruhy jsou velmi oblíbené a mnohdy se v domácnostech nachází více kruhů různých velikostí i podob.

Závěr

Houpací kruh představuje oblíbenou a přitom velmi bezpečnou zábavu pro malé i dospělé. Tyto kruhy jsou určeny dětem od 3 let, a aby byla houpačka bezpečné, stačí pouze nepřekročit doporučenou nosnost danou výrobcem. Nosnost nejmenších houpaček pro děti je od 20 – 30 kg. Větší kruhy unesou až 100 kg a ty největší ustojí zatížení 150 kg. Na velkých houpačkách se tak může dítě houpat společně s rodičem.

Houpací kruhy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (66 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Loni jsme nainstalovali dětem houpací kruhy na zahradu a je to naprostá pecka, protože mají vždy zábavu na celý den. Vydrží v tom sedět a houpat se třeba i hodinu v kuse. Rozhodně takovou věc doporučuji, pokud chcete své ratolesti zabavit i jinak než jen například hračkami do vody nebo třeba trampolínou.

Přidat komentář

Recenzer
Logo