Houpačky do bytu

Interiérová houpačka dnes již není pouze stylovým prvkem dětských pokojů, mohou se dobře vyjímat i na jiných místech v bytě. Houpačka je příjemnou relaxační pomůcka, která má blahodárný vliv na psychiku osob všech věkových kategorií. Houpavý pohyb má každý od malička spojený s odpočinkem i uklidněním.

Interiér můžete vybavit prakticky jakoukoliv houpačkou. Záleží na tom, kdo všechno bude houpačku používat a jaké požadavky na ní budete mít. Kromě konkrétního typu budete muset zvážit, jakým způsobem bude houpačka zavěšena. Zohlednit byste měli materiálové provedení, které souvisí s nosností. Každá houpačka musí mít potřebné množství bezpečnostních prvků.

Porovnat ceny houpaček

Typy

Houpačka do bytu nemusí být nijak luxusní záležitostí, tímto prvkem bude moci interiér vybavit opravu každý. Při houpání si vystačíte i s lanem doplněným o kus prkna. Avšak do bytu můžete pořídit i mnohem stylovější kousky.

Houpačka pro děti

Dětské houpačky jsou jednoduché a na trhu rozdělené podle věku dítěte. Houpačky pro nejmenší jsou doplněna o opěrátka a další bezpečnostní prvky, které zabraňují vypadnutí dítěte při houpání. Starším dětem můžete pořídit jednodušší houpačku s podobou klasického prkna. Houpačky pro děti bývají nejčastěji vyrobeny z plastu nebo ze dřeva a jejich nosnost bývá od cca 15 – 40 kg. Velkou předností těchto jednoduchých houpaček je skladnost a cenová dostupnost.

Síťová houpačka

Poměrně jednoduché a cenově dostupné jsou i houpací sítě. Houpací sítě jsou dostupné v různých velikostech, koupit je můžete nejmenším dětem i dospělým. Síťová houpačka se v interiéru často instaluje do zdí. Nepoužívanou houpačku je možné snadno složit. V interiéru tak nebude zabírat příliš mnoho místa.

Houpací kruh

Houpací kruh je již houpačka větších rozměrů. Obvykle ji najdete na zahradě, ale stylovější kousky budou dobře vypadat také v interiérech či zimních zahradách. Houpací kruhy měří obvykle v průměru 1 metr a pohoupat se na něm mohou děti i dospělí.

Závěsné křeslo

Tento typ houpačky se v interiérech naopak objevuje poměrně často. Křeslo je velmi pohodlné a může mít podobu vajíčka, hnízda, vaku nebo kokonu. Stejně jako si můžete vybrat konečnou podobu křesla, můžete si zvolit i výrobní materiál. Závěsná křesla mohou být vyrobeny z různě odolných textilií, ratanu, proutí i síťoviny. Houpací křeslo můžete pořídit jako jednoduchou variantu vhodnou k zavěšení, nebo jako dražší a objemnější variantu doplněnou konstrukcí.

Instalace

Před tím, než budete houpačku kupovat, musíte přesně vědět, jakým způsobem ji budete moci instalovat. Ne každý stroj vám umožní její zavěšení. V některých případech bude nutné zavěsit ji na obrubeň dveří, tyč atd. Pakliže vám nevyhovuje ani jedna z možností, budete muset koupit houpačku, jejíž součástí je stojan.

Houpačka bez stojanu

Tyto houpačky je možné ukotvit do nosné konstrukce pomocí dvou karabin. Záleží však na tom, do jakého materiálu budete chtít kotvit. Houpačka může být zavěšena na lanech i řetězech.

Houpačku můžete kotvit různými způsoby v závislosti na konstrukci stropu a materiálu. Do betonového stropu budete moci kotvit pomocí ocelové kotvy, na kterou našroubujete ocelové oko. Houpačka se následně zavěší do ok. V jiných případech je nutné kotvit do nosníků či do vyztužení. Pokud houpačku nemůžete nebo nechcete zavěsit do stropu, můžete kotvit i do stěn. Toto řešení se nejčastěji používá u houpacích sítí a hamak.

Houpačka se stojanem

U těchto houpaček se méně či více složité instalaci vyhnete. Součástí houpačky je i stojan, na které je houpačka bezpečně zavěšena. Některé houpačky umožňují pořídit stojan dodatečně. Díky stojanu je však houpačka objemnější i výrazně dražší. Počítat musíte s tím, že vám v interiéru zabere více místa a nebude snadné ji ani přemísťovat. Houpačky s konstrukcí jsou tak vhodné do opravdu velkých místností nebo zimních zahrad. Stojan se obvykle vyrábí ze dřeva nebo lehčích kovových slitin. Levnější záležitostí jsou houpačky kovové, líbivější vzhled nabídnou houpačky dřevěné.

Nosnost

Ať už nakonec vyberete jakoukoliv houpačku, měla by vás vždy zajímat její nosnost. Ta z velké části souvisí s typem a určením houpačky. Menší nosnost pochopitelně nabídnou houpačky pro děti, větší nosnost budete vyžadovat od houpačky pro dospělé.
Houpačky pro nejmenší děti do jednoho roku mívají obvykle nosnost do 20 kg. Houpačky pro starší děti nabídnou nosnost od 50 – 100 kg. Velké houpačky mohou mít nosnost 150 – 200 kg, díky tomu je mohou využívat 2 osoby.

Materiál

Interiérové houpačky mívají obvykle dekorativnější vzhled, do bytu však můžete pochopitelně zavěsit i jednoduchou houpačku. Na jejich výrobu se používají všechny tradiční materiály, které jsou vlastně stejné, jako je tomu v případě venkovních houpaček.

Dřevo

Dřevo je tradiční a velmi oblíbený materiál, ať už hovoříme o interiérových nebo exteriérových houpačkách. Pokud bude houpačka vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům, měla by být vyrobena z odolného tvrdého dřeva, které je navíc opatřeno příslušným nátěrem. V bytě si vystačíte prakticky s jakoukoliv houpačkou. Dřevo se používá na výrobu především dětských houpaček.

Plast

Také plast se povětšinou využívá k výrobě houpaček pro děti. Kvalitní a dostatečně odolné houpačky jsou vyrobeny z tvrdého termoplastu HDPE. Tento materiál je dobrou volbou i v případě, kdy uvažujete o plastové houpačce na zahradu. Termoplast je schopen odolat teplotám od – 50 °C po110 °C. Plastové houpačky potěší nízkou hmotností, přijatelnou cenou i snadnou údržbou. Koupit ji můžete v mnoha barevných variantách.

Ratan

Oblíbeným interiérovým materiálem je ratan, který je velmi odolný, praktický a zaujme i svým vzhledem. Na výrobu se používá přírodní i syntetický ratan, původ materiálu se nejvíce projeví na pořizovací ceně. Za houpačku s přírodního ratanu si budete muset připlatit. Ratanovou houpačku nejčastěji koupíte v podobě závěsného křesla.

Textil

Textil se používá na výrobu houpaček pro děti i dospělé. I tento materiál patří k velmi oblíbeným. Textilní houpačky bývají velmi pohodlné, přitom jsou lehké a dostatečně odolné. Kvalitu houpačky určuje podoba materiálu. Pokud chcete, aby vám houpačka sloužila delší dobu, dejte při výběru přednost houpačkám vyrobených z certifikovaných materiálů. I v případě těchto houpaček budete moci vybírat z mnoha různých variant.

Značka

Houpačky jsou velmi oblíbené a nabídka na trhu je opravdu veliká. Kvalitní houpačce by neměly chybět bezpečnostní prvky, což je nutné především u houpaček určených dětem. Bezpečná houpačka pro děti i dospělé by měla splňovat bezpečnostní normy. Právě tyto výrobky byste měli při svém výběru upřednostnit. Dětem můžete pořídit houpačku od Woody, Wiky, Teddies, Small Foot či eliNeli. Dospělí se mohou pohoupat v houpačce značky Kondela, Happy Green, AmeliaHome, Tectake nebo třeba Drewmax.

Cena

Cenové rozpětí houpaček do bytu je poměrně velké. Houpačku pro děti můžete koupit za cenu od 200 – 500 Kč. Jednoduchá závěsná křesla vyjdou na 900 – 2 000 Kč. Nejvíce zaplatíte za houpačku se stojanem. Zde se cena pohybuje v rozmezí 4 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny houpaček

Otázky a odpovědi

Na co je možné houpačku zavěsit?

K uchycení houpaček se používají zpravidla lana. Ta mohou být vyrobena ze sisalu, juty, silanu nebo jiných pevných materiálů. Méně často jsou v bytech k vidění houpačky zavěšené na řetězech. Vyrobeny jsou z nerezu a na svých koncích jsou opatřeny karabinami. Výhodou řetězů je, že na ně můžete velmi snadno zavěsit i jiné prvky, které můžete využít například při cvičení.

Jakým způsobem je možné houpačku uchytit do zárubně?

Do zárubně nebo do spodní desky překladu je nutné navrtat dvě díry. Ty by měly být alespoň ve vzdálenosti 60 cm od sebe. Pokud budete vrtat otvory do zárubní, měli byste použít i kovovou podložku pod matici. Ta zabrání případnému přetáčení houpačky do stran. Do hotových otvorů se dále navrtají kovové háky se závitem. Háky je třeba opatřit kovovými kroužky.

Jakou houpačku pro miminko?

Nejmenší děti můžete bezpečně pohoupat v dětském houpacím lehátku. O bezpečnost miminka se postarají pásy, o zábavu zvukové funkce, závěsné hračky nebo různé houpací režimy. Houpací lehátko lze zpravidla využívat od narození do 8 – 9 měsíců věku.

Závěr

Do interiéru budete moci pořídit plastovou, dřevěnou, textilní, ratanovou i síťovou houpačku. Houpačka je ideální uklidňovací prostředek pro dospělé i děti. Děti se při houpání zabaví, dospělí dokonale zrelaxují. Houpačku můžete v bytě připevnit na pevný trám, využít můžete zárubně dveří, ukotvit ji můžete také do stropu. U houpaček do bytu je nejdůležitější vědět, kde přesně bude vaše houpačka umístěna a zda máte pro její instalaci ty správné podmínky. Pokud váš byt z nějakého důvodu kotvení houpačky neumožňuje, můžete se poohlédnout po vhodné houpačce, kterou můžete koupit společně s odolnou konstrukcí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.elisdesign.cz, www.cistedrevo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo