Skluzavky

Nejoblíbenější typy skluzavek

Skluzavka je součástí každého dětského hřiště a stává se i běžnou součástí zahrady. Díky velkému počtu výrobků ve všech možných velikostech však můžete pořídit skluzavku i do dětského pokoje a samostatnou kapitolou jsou i ještě oblíbenější vodní skluzavky. Ty potěší nejen děti, ale při výběru vhodného modelu přinese radost i dospělým.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu dětské kluzavky, měli byste vzít kromě vzhledu a ceny v potaz i několik dalších parametrů. Mezi ně patří bezesporu výrobní materiál, velikost a věk dítěte, ale také umístění a prostor, který pro ni můžete vymezit.

Porovnat ceny skluzavek

Nejlepší skluzavky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mochtoys Skluzavka 180cm zelenočervená 99 % 1 475 Kč Zobrazit Hawaj.cz
2. Smoby KS červeno-zelená 1,5 m 94 % 1 486 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Little Tikes Obří Evergreen 83 % 3 499 Kč Zobrazit Alza.cz

Typ

Jak jsme již zmínili, pokud vybíráte dětskou skluzavku, máte na výběr ze dvou zcela odlišných možností. První variantou jsou venkovní nebo také interiérové skluzavky a druhým pak nafukovací vodní.

Venkovní

Venkovní skluzavky se liší výrobním materiálem a k dostání jsou v mnoha podobách. Koupit můžete samostatnou skluzavku, kterou je možné umístit na stabilní dřevěnou nebo kovovou konstrukci a druhou možností jsou skluzavky se schůdky, které tvoří samostatný prvek a lze je umístit prakticky kamkoliv.

Tyto skluzavky jsou nejčastěji celoplastové, jejich výhodou je především nízká hmotnost, díky které snadno změníte její umístění.

Vodní

Tuto skluzavku ocení každý během letních dnů. Vybírat můžete samostatnou vodní skluzavku, kterou můžete umístit k bazénu. Častěji je však vodní skluzavka součástí nafukovacího centra. Tyto skluzavky jsou určeny především menším dětem.

Chcete-li pořídit vodní skluzavku starším dětem nebo dospělým, bude vás více zajímat vodní dráha. Jedná se o skluzavku, kterou je možné umístit na písčitý nebo travnatý povrch.

Poté ji připojíte k vodovodní hadici a o stále mokrý a kluzký povrch se již postarají stříkací hlavy. Vodní dráha umožňuje používání více osob najednou, nejčastěji koupíte dráhu se dvěma nebo třemi stopami.

Rozměr

Rozměr skluzavky je z velké míry závislí na věku dítěte i způsobu použití. Skluzavky se schůdky koupíte v mnoha velikostech, nejmenší skluzavky mají délku dráhy pod 100 cm a jsou určené malým dětem od 1 – 3 let věku. Tyto malé skluzavky jsou často součástí vodních center nebo menších bazénů.

Od 120 – 150 cm koupíte opět plastové skluzavky se schůdky, ale k dostání jsou již i samostatné nafukovací skluzavky, které mohou tvořit příslušenství k zabudovaným bazénům a použít je lze samozřejmě i jako samostatný prvek.

Od 150 cm koupíte větší celoplastové skluzavky se schůdky nebo samostatnou skluzavku, kterou je nutné umístit na pevnou konstrukci. Některé celoplastové skluzavky se schůdky disponují vodní přípojkou a lze je tedy použít i v kombinaci s vodou. Vodní dráhy jsou mnohem delší, nejčastěji se jejich délka pohybuje kolem 5 metrů.

Umístění

Umístění budete řešit pouze v případě celoplastových skluzavek se schůdky. Ty jsou variabilní a použít je můžete doma i na zahradě. Jestliže budete uvažovat o domácím používání, měli byste to zohlednit již při výběru velikost.

Ne každý má dostatečně velký prostor, který mu umožní používat doma velkou skluzavku. Na druhou stranu větší děti se na příliš malé skluzavce adekvátně nezabaví.

U venkovní skluzavky budete muset zohlednit povrch a stabilitu. Pro bezpečné používání je vhodné umístit skluzavku na písčitý nebo travnatý povrch. Větší stabilitu pak budete mít u skluzavek doplněných stabilní konstrukcí. Avšak i skluzavky se schůdky jsou často doplněny o různé prvky, jejichž účelem je zvýšit stabilitu skluzavky.

Pokud budete pořizovat vodní skluzavky, měl by být povrch ideálně travnatý a před umístěním skluzavky byste se měli ujistit, že se pod skluzavkou nenachází žádný kámen nebo ostrý předmět, kterým byste mohli skluzavku prorazit, ale o který by se mohlo dítě pořezat nebo jinak poranit.

Materiál

Skluzavky jsou vyrobeny z různých materiálů, ačkoliv v případě zahradních narazíte především na plast.

Plast

Skluzavky jsou standardně vyrobeny z odolného plastu. Tento materiál nevyžaduje žádnou údržbu a výhodou je i jeho nízká pořizovací cena a hmotnost. Plastové skluzavky jsou k dostání v mnoha barevných kombinacích a používat je můžete doma i na zahradě. Pozor si však dejte na jejich stabilitu.

Nafukovací skluzavky jsou v drtivé většině vyrobeny z kvalitního vinylu, což je také typ plastu. Vinyl vyniká velkou odolností a také dlouhou životností. Pokud dojde k jeho protržení, je možné skluzavku pomocí záplaty opravit.

Kov

Kovové skluzavky znáte z dřívějších dob. Běžně se nacházely na dětských hřištích nebo byly k vidění na plovárnách. Výhodou kovu je vysoká odolnost, kovovou skluzavku však není prakticky možné v létě používat, protože je slunce dokáže rozpálit na velmi vysokou teplotu, což může vést až k nepříjemnému popálení.

Kovovou skluzavku je také nutné pravidelně ošetřovat proti korozi. V současné době je možné koupit svahovou nerezovou skluzavku, jejíž rám je vyroben z akátového dřeva. Nevýhodou je u této vysoce kvalitní skluzavky velká pořizovací cena.

Dřevo

Jedná se o velmi oblíbený ekologický materiál, který však vyžaduje pravidelnou péči. Dřevěné skluzavky jsou stejně jako kovové zastoupeny v malém počtu, pokud vás však pátrání neodradí, je možné narazit na skluzavky v různých velikostech, jak samostatných, které je třeba zabudovat do pevné konstrukce nebo se schůdky.

Tyto skluzavky mají větší stabilitu, dítě samotné je není schopné posunout ani převrátit. Náročnější přesouvání však čeká i vás. Oproti kovu nedochází k přehřátí povrchu a v chladnějších dnech nebude skluzavka studit. Také dřevo je však nutné pravidelně ošetřovat vhodným nátěrem a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.

Značka

Mez výrobci skluzavek dominuje značka Smoby. Tento výrobce je na trhu zastoupen velkým množstvím různých výrobků. Stejný typ skluzavek koupíte i od značek Dohány, Mochtoys nebo Scarlet.

KBT, Jungle Gym a Herold skluzavky je třeba zavěsit na pevnou zahradní konstrukci. Tento výrobce je na trhu zastoupen také větším množstvím výrobků. Nerezové skluzavky jsou k dostání od Playground Systém. Vodní centra a dráhy koupíte od Bestway, AquaPlay a dalších.

Cena

Cena malých skluzavek a modelů s menší nosností začíná na 500 Kč a šplhat může k 1 000 Kč. Do 1 000 Kč je možné koupit i většinu vodních drah. Od 1 – 2 000 Kč koupíte jednoduché větší skluzavky s nosností nejčastěji do 50 kg. Pokud budete od skluzavky požadovat nosnost až 100 kg, bude vás zajímat cenové rozmezí 2 – 3 000 Kč.

Hrací centra se skluzavkou v plastové i nafukovací podobě vyjdou s ohledem na velikost a množství prvků na cca 5 – 20 a více tisíc Kč. A pokud máte zájem o nerezovou skluzavku, bude se její cena pohybovat v rozmezí 20 – 100 000 Kč.

Porovnat ceny skluzavek

Otázky a odpovědi

Jakou mají skluzavky hmotnost?

Menší plastové skluzavky nejsou nijak těžké, nejmenší váží cca 2 kg, velké pak většinou do 6 kg. Tuto hmotnost mají i běžné nafukovací dráhy nebo malé skluzavky do bazénu. V případě velkých plastových závěsných i některých kompletních se hmotnost pohybuje mezi 8 – 20 kg.

Dřevěné skluzavky nejsou běžně k dostání, ve většině případů se vyrábí pouze na zakázku samostatně, častěji však tvoří pouze prvek dětského hřiště. U těchto skluzavek je třeba počítat s mnohem větší hmotností a vyhradit jim na zahradě stabilní místo.

Jaká je nosnost skluzavek?

V případě plastových zahradních skluzavek je nosnost v rozmezí 20 – 100 kg. To platí pro zahradní skluzavky i vodní dráhy. Díky tomu si klouzání užije opravdu celá rodina. Nerezové skluzavky pak mají nosnost až 400 kg a je tak prakticky nezničitelná.

Jaké má skluzavka funkce?

Některé zahradní skluzavky umožňují připojit hadici s vodou a díky tomu se lehce změní na bezpečnou vodní skluzavku. Často se setkáte s protiskluzovou povrchovou úpravou schodů a madly, které se postarají o bezpečné nasedání.

Některé skluzavky jsou výškově nastavitelné, s touto funkcí se setkáte především u různě tvarovaných výrobků. Nafukovací skluzavky mohou být součástí celého hracího centra, nebo alespoň dětského bazénu.

Závěr

Skluzavek je k dostání velké množství. Při výběru upřednostněte skluzavky prověřených výrobců, které prodávají skluzavky s potřebnou certifikací. Kvalitní plastová skluzavky by měla mít UV ochranu. Ta se postará o stálost barev.

Důležité jsou i protiskluzové plochy a pevné úchyty. Při používání skluzavky by měly být především malé děti vždy pod dohledem dospělé osoby. Na bezpečnost je třeba dbát také v případě klouzacích ploch. Zde není možné používat ke klouzání nohy. Klouzat se vždy budete po břiše nebo zádech.

Skluzavky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.hop-sport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kupovala jsem skluzavku na zahradu, protože jsme tam pro děti vybudovali takový velký dětský koutek a skluzavka se tam hodila skvěle. Máme Mochtoys skluzavku.

  2. Článek mi pomohl s výběrem správné skluzavky, děkuji.

  3. Nedávno jsem koupila dětem na zahradu skluzavku typ: Monkey’s Home S-lune červenou dlouhou 3 m a bohatě stačí

Přidat komentář

Recenzer
Logo