Pískoviště

Písek je hračka, která zabaví malé i větší děti na dlouhé hodiny. Společně s nimi může hra na písku přinést rozptýlení i dospělému doprovodu. Společně můžete stavět bábovky, dělat tunely, péct dorty.

Písek je výbavou dětských hřišť, zde však spíše, než odreagování přichází stres, když budete svému potomku vysvětlovat, že si nesmí brát hračky jiných dětí, nebo že není vhodné bořit stavby jiných a už vůbec se nesmí nikomu házet písek do obličeje. Pokud chcete těmto situacích předejít, kupte dítěti pískoviště domů.

Pískoviště je k dostání v mnoha různých velikostech a není problém pořídit malé plastové na balkon. Vlastníci zahrad mohou koupit velké pískoviště a šikovný tatínek může pískoviště hravě vyrobit sám.

Porovnat ceny pískovišť

Nejlepší pískoviště

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Smoby Pískoviště zelené 94 % 929 Kč Zobrazit Nejbaby.cz
2. Little Tikes bazének želva s krytem 90 % 1 109 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Woody dřevěné čtvercové natur 82 % 1 389 Kč Zobrazit Mironet.cz

Materiál

Pískoviště se vyrábí ze dvou hlavních materiálů a oba materiály mají svoje výhody a nevýhody. Liší se způsobem použití a jiná je i velikost, která může hrát při výběru tu nejzásadnější roli.

Plast

Pokud budete chtít multifunkční a přitom levné pískoviště, bude vám více vyhovovat plastová varianta. Pískoviště je často vybaveno krytem ve stejném tvaru, jako je dno. Díky tomu můžete použít obě poloviny různými způsoby. Jednu polovinu využijete jako pískoviště, druhou můžete přetvořit v malý bazének.

Poté, co skončíte hru, pískoviště krytem přikryjete a tím písek uchráníte před znečištěním. Plastové pískoviště je k dostání v mnoha různých tvarech a barevných provedením. Jedinou nevýhodou této varianty je výrazně menší velikost, která vyhovuje spíše jednomu dítěti.

Dřevo

Dřevěné pískoviště je oblíbené díky větší velikosti, kdy bude snadno vyhovovat i většímu počtu dětí. Dřevěné pískoviště však není tak multifunkční, poslouží pouze pro hru s pískem. Nevýhodou dřevěného pískoviště může být i absence dne. Vyřešit tak budete muset způsob, jakým zabráníte prorůstání písku trávou.

Dřevo potřebuje také pravidelnou údržbu, budete ho muset pravidelně ošetřovat vhodným nátěrem. Dřevěné pískoviště je stejně jako plastové vybaveno jednoduchým krytem a vybaveno může být doplněno o praktické lavičky nebo slunečník. Dřevěné pískoviště je nejčastěji vyrobeno z přírodního dřeva a snadno tak nenásilně doplní další prvky zahrady.

Nafukovací

Nafukovací varianta je spíše provizorním řešením. V tomto případě se jedná o klasický dětský bazén, který můžete místo vodou naplnit pískem. Použít můžete malé množství obyčejného nebo oblíbeného kinetického písku.

Nafukovací pískoviště je vhodné spíše na balkon, ale použít ho můžete i v bytě, při špatném počasí. Ideální je toto řešení v dlouhých zimních dnech, kdy děti nemohou používat běžné venkovní pískoviště.

Velikost

Velikost určují nejen vaše možnosti, ale také počet dětí, kterým je pískoviště určeno. Nejmenší pískoviště nemají na délku ani metr a prostor zmenšují i různé tvary, kterým pískoviště disponuje.

V ohledu velikosti je tak nejpraktičtější klasické obdélníkové nebo čtvercové. Ve velkém množství jsou rozšířená i kruhová pískoviště, tento tvar je typický zejména pro plastové varianty. V případě dřevěných můžete vybírat i pískoviště v podobě osmihranu.

Kromě velikosti je třeba zohlednit i výšku pískoviště. Větší možnosti vám poskytnou vyšší pískoviště, která vašim dětem umožní budovat tunely nebo zahrabávat a znovu objevovat jednotlivé hračky. Co se týká výšky, větší možnosti máte opět spíše v případě dřevěných pískovišť. Nejčastěji se však výška pohybuje kolem 20 cm.

Pro jedno dítě je možné koupit pískoviště s rozměrem do 120 x 120 cm, nebo větší variantu o velikosti 150 x 150 cm. V případě většího rozměru si snadno pohraje i případný kamarád. Dvěma a více dětem je lepší pořídit pískoviště s rozměrem alespoň 180 x 180 cm, a pokud míváte často návštěvu, můžete upřednostnit i rozměr 200 x 200 cm.

Hmotnost

Hmotnost konstrukce pískoviště, není nijak závratná, nejlehčí je pochopitelně malé plastové pískoviště. Obecně jsou veškerá plastová pískoviště lehčí, avšak ve chvíli, kdy do něj umístíte písek, nebude jednoduché přemístit žádnou variantu.

Dřevěné pískoviště bez dna pak nebude možné přemístit vůbec a vyhradit mu budete muset trvalé místo na zahradě. Dřevěné ani plastové pískoviště není nutné na zimu nikam uskladňovat, vhodné je však obě varianty alespoň přikrýt vhodnou krycí plachtou, která je ochrání před nepříznivým počasím.

Příslušenství

Pískoviště je možné koupit samostatně nebo v kombinaci s několika prvky, které jsou praktické pro udržování písku nebo přinesou při hře komfort dospělým i dětem. Kromě toho můžete koupit pískoviště společně s dalším příslušenstvím, které se k němu přímo nevztahují.

Kryt

Kryt slouží k zakrytí pískoviště. Díky němu zabráníte znečištění písku a uskladníte bezpečně i velké množství hraček. V případě plastového pískoviště můžete kryt využít jako malý bazének, které dítě v horku ochladí.

Nečekejte však žádný velký komfort vzhledem k malé velikosti. V případě dřevěného pískoviště kryt využijete jako praktickou stříšku. Ta děti ochrání před sluníčkem.

Lavičky

U dřevěných pískovišť jsou častým doplňkem lavičky. Poslouží k sezení a umístit na ně můžete pití nebo svačinu pro vás i malého stavitele. Některé lavičky je možné odklopit a do prostoru umístit několik hraček

Slunečník

Pískoviště můžete dovybavit také slunečníkem. Jako ochrana může sloužit i stříška, ta však neposkytne dostatečnou ochranu před bočním sluncem.

Stůl a židličky

Plastové pískoviště je možné koupit v kombinaci se samostatnými židličkami a stolečkem. Častěji se však pískoviště prodává s několika běžnými hračkami.

Vodní stůl

Ti, kdo doma nemají prostor na bazén a chtějí svému potomku dopřát trochu toho osvěžení, mohou k pískovišti přikoupit i vodní stůl. Jedná se však již o samostatný výrobek, který je k dostání také v mnoha různých variantách.

Pozitivní vliv na dítě

Jestliže stále nad pořízením pískoviště váháte, zamyslete se nad tím, jaké výhody jeho vlastnění přináší. Pozitivní vliv na vývoj dítěte byl prokázán v mnoha výzkumech. Hra na písku dítě zklidní a pozitivně naladí, tato forma zklidnění se běžně používá i ve zdravotnických zařízeních.

Při manipulaci s lopatkami, hrabičkami i formičkami se dítě rozvíjí i po motorické stránce. A samotný dotyk dětské ruky s pískem zlepšuje jemnou motoriku. A pozitivní dopad je i při bosé chůzi po písky, která je nejen příjemná, ale stimuluje svaly i samotná chodidla. Je také vhodná pro vývoj klenby a postavení nohou.

Značka

Dřevěné pískoviště můžete vyrobit i doma, samotná konstrukce je jednoduchá a díky různým návodům je možné vyrobit i složitější variantu. Ti, kdo si na domácí výrobu netroufnou, nebo ocení pískoviště se stříškou, mohou dřevěné pískoviště koupit od značky Herold, Woody, TTM nebo Marimex. Netradiční dřevěné pískoviště v podobě stolu vyrábí Exit.

Plastové pískoviště je zastoupeno větším množstvím výrobců, jmenovat můžeme Smoby, Little Tikes, Big, Dolu, Paradiso Toys nebo Step2.

Cena

Pískoviště v obou materiálech koupíte v rozmezí 1 – 5 000 Kč. Malá plastová pískoviště jsou však k dostání i za méně než 500 Kč. Do 1 000 Kč pak seženete menší plastová pískoviště s krytem.

Větší výběr dřevěných pískovišť vám nabízí cenové rozpětí 2 – 4 000 Kč. Za více než 4 000 Kč koupíte i plastovou verzi, nejčastěji pak v kombinaci s dalším příslušenstvím, jako jsou židle, stůl a nějaké hračky.

Porovnat ceny pískovišť

Údržba

Údržbu bude vyžadovat písek i samotné pískoviště, nejedná se však o nic složitého, co budete muset provádět nějak často. Plastové pískoviště je na údržbu méně náročné, postačí ho pouze občas otírat, dřevěné pískoviště bude vhodné alespoň 1x ročně natřít ochrannou barvou nebo lakem.

Kontrolu vyžaduje i samotný písek, ten se doporučuje občas překopat, aby se lépe provzdušnil. Tuto práci za vás často pravidelně obstará malý pracant. Před použitím pískoviště se ujistěte, že se na něm nevyskytují žádné výkaly, které je samozřejmě nutné odstranit.

Otázky a odpovědi

Jak zabránit prorůstání trávy?

Dřevěná pískoviště nejsou doplněna o dno, je to z důvodu snížení hmotnosti už tak poměrně těžkého výrobku. O trávu se tak budete muset postarat sami. Jako vhodné řešení se v tomto případě jeví obyčejná geotextilie.

Tato textilie zabrání prorůstání, ale postará se i o optimální odvod vody a zabrání i možné tvorbě plísní. Toto všechno vám však neposkytne klasický igelit, jehož použití se naopak nedoporučuje.

Jaký písek je vhodné použít?

Do pískoviště je možné použít jakýkoliv písek. Vhodnější je však pořídit jemnější písek, který dobře drží tvar. Obecně jemnější je kopaný písek, ten se běžně používá do směsi určené na výrobu omítek nebo malt. Hrubší je pak říční písek, který již obsahuje i různě velké kamínky.

Písek určený do pískovišť je možné koupit v pytlích v různých velikostech. Levněji však písek pořídíte u různých stavebních firem, kde si potřebné množství sami naložíte a vybírat můžete často s více druhů, které si můžete před nákupem vyzkoušet.

Na co se zaměřit z hlediska bezpečnosti?

Kvalitní pískoviště nesmí obsahovat ostré hrany nebo třísky. Stabilnější je dřevěné pískoviště, u kterého překontrolujte, zda konstrukce neobsahuje žádné hřebíky nebo šrouby. Před nákupem je vhodné zkontrolovat i způsob, jakým je možné zvednou stříšku.

Plastová pískoviště mají menší životnost a při nesprávném zacházení může dojít k jeho prasknutí. Jestliže nějakou prasklinu objevíte, bude bezpečnější pískoviště vyměnit za nové.

Závěr

Plastové pískoviště je levnější, zastoupeno je spíše v menších velikostech, ale i v tomto případě je možné narazit na větší rozměry, které splní nároky dvou dětí. Plastová pískoviště je možné koupit v mnoha tvarech a barevných provedeních. Menší je jejich hmotnost, ale také životnost. Výhodou je prakticky nulová údržba i možnost pískoviště použít i jako bazének.

Dřevěné pískoviště je stylové, součástí konstrukce nebývá dno a je tedy nutné pískoviště doplnit o geotextilii, která zabrání prorůstání trávy.

Tato pískoviště jsou k dostání ve větších velikostech, často jsou doplněna o stříšku, kterou je možné posunout a písek tak přikrýt a zabránit jeho znečištění. Stříška poslouží jako ochrana před sluncem a jestliže pískoviště obsahuje také lavičku, bude pobyt příjemnější i dospělým.


Pískoviště můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zahradni-svet.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem dlouho řešila, jaké pískoviště bude vlastně vhodné. Nakonec jsem objednala TTM Dřevěné Pískoviště se stříškou 120×120 cm v hnědé barvě. Prcek je nadšený, protože i když je malá přeháňka, může si dál dělat svoje milované bábovičky.

  2. Pískoviště je skvělá věc a co jsme jej pořídili na zahradu, je náš prcek nadšený. Vybrali jsme čtyřhranné a umístili jej tak, aby bylo blízko domu. Syn si tak může hrát, ale je zároveň pod dohledem.

  3. Ještě jsem nečetla, tak dobře zpracovaný článek o pískovišti.

Přidat komentář

Recenzer
Logo