Hlavolamy

Hlavolam nebo také záhada, hádanka a problém, to jsou také názvy pro mnoho podob velmi oblíbené zábavy, která dokáže velmi potrápit své řešitele. Hlavolamy nejsou pouze mechanické věcičky, které je možné koupit v obchodě. Do skupiny hlavolamů patří také Sudoku, každá podoba křížovky, doplňovačky, hádanky, rébusy a další.

Dnes se však budeme věnovat pouze mechanickým a tedy dostupným hlavolamům, které jsou určeny dětem a dospělí. Samostatnou kapitolou jsou i hlavolamy určené zvířecím mazlíčkům, které nejsou tolik známé. Při výběru hlavolamu hraje hlavní roli věk a schopnosti řešitele.

Porovnat ceny hlavolamů

Nejlepší hlavolamy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Intellect ball 138 překážek 92 % 299 Kč Zobrazit Tntrade.cz
2. Hlavolam ježek v kleci kovový 90 % 136 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Rubikova kostka 3×3 Original 73 % 89 Kč Zobrazit Geekplanet.cz

Typy

Před samotným výběrem si nejdříve hlavolamy rozdělíme do jednotlivých skupin. Možná budete překvapení, co vše je mezi ně možné zařadit.

Mechanické

Pokud uslyšíte slovo hlavolam, pravděpodobně se vám jako první vybaví Rubikova kostka nebo ježek v kleci. A právě tyto a jiné předměty patří do skupiny mechanických hlavolamů, kterým se budeme věnovat podrobněji.

Slovní

Do této skupiny patří logické úlohy, hádanky, jazykové, situační a kombinační hlavolamy.
Jazykové hlavolamy – vyžadují jazykovou dovednost, pracují se slovy nebo slovním spojením nebo hledají obsahové či fonetické spojení.

Zahrát si můžete například Jaké slovo sem nepatří, Tázací větu, Slova obsahující různé samohlásky či souhlásky, hledat můžete části zvířat, pohádkové postavy. Dále jsou oblíbená různé zakódované zprávy a mnoho dalšího.

  • Situační hlavolamy – hra se hraje ve dvojicích, jeden řešitel pokládá otázky a druhý podle nich řeší určitou záhadu či zločin. Otázky je nutné pokládat tak, aby bylo možné odpovídat ano či ne. Jakmile je záhada vyřešena, hra končí.
  • Kombinační hlavolamy – v případě kombinačních hlavolamů zná řešitel pouze část informací, které jsou zařazeny do skupin. Cílem hry je rozluštit podle různých informací jednotlivé příběhy.

Matematické

Milovníkům počítání jsou určené hlavolamy v podobě početních hlavolamů, dále jsou to různé hrátky s čísly, algebrogramy, pravděpodobnost, hlavolamové řady a hlavolamy na měření.

  • Algebrogramy – logické úlohy, kdy je číslo nahrazeno nějakým znakem či obrázkem
    Hlavolamové řady – tyto hlavolamy bývají častou součástí logických testů nebo testů inteligence, nejznámější je pravděpodobně Pyramida.
  • Hlavolamy na měření – specifickými způsoby se odměřuje některá fyzikální veličina – objem, váha, čas
  • Vizuální hlavolamy – do této skupiny patří obrazcové, obrázkové, překládací, šachové a zápalkové hlavolamy
  • Obrazcové – vizuální hlavolam vztahující se ke geometrickým tvarům, často se zde hledají tvary, spojují různé body atd.
  • Hledat můžete v obrázcích počty čtverců, obdelníků a jiných tvarů. Hrát můžete s nábytkem, kdy je vaším úkolem rozestavit určitý počet nábytku tak, aby byl u každé stěny stejný počet kusů. Rozdělovat můžete pomocí čar stádo ovcí a mnoho dalšího.
  • Obrázkové hlavolamy – na obrázcích či fotografiích budete hledat různé chyby či grafické symboly
  • Překládací hlavolam – úkolem je poskládat papír do různých podob, podobně jako třeba japonské ORIGAMI
  • Šachové hlavolamy – hrají se na šachovnici s šachovými figurami, které je třeba posunovat podle zadaných pravidel, ale zdolávat můžete i různé překážky
  • Zápalkové hlavolamy – oblíbený způsob zábavy dostupný každému. Zápalky budete skládat do různých tvarů, pomocí několika tahy měnit obrazce.

Typy mechanických hlavolamů

Mechanické hlavolamy jsou zastoupeny několika typy.

Sestavovací

Do kategorie sestavovacích hlavolamů patří magnetické kuličky a tangram hlavolam.

  • Magnetické kuličky – jsou současným hitem, lze je skládat do různých podob, inspirací mohou být i četná YouTube videa, kde s těmito kuličkami vytváří prakticky cokoliv.

Magnetické kuličky jsou vhodné již pro 6 leté děti, avšak jsou doslova vášní všech věkových skupin. Nevýhodou může být jejich vyšší pořizovací cena, čím složitější obrazce budete chtít sestavit, tím více sad kuliček budete muset zakoupit.

  • Tangram – pravděpodobně nejznámějším sestavovacím hlavolamem je právě tangram, který vznikl před více než 4 000 let v Číně. K jeho vzniku se váže hned několik legend, což zvětší o jeho proslulosti na celém světě.

Cílem tohoto hlavolamu je sestavit různé obrazce za pomoci jednotlivých částí skládačky. Dílků je celkem 7, zastoupeny jsou různá geometrické tvary a udává se, že je možné najít více než 6 000 různých možností, jak skládačku postavit.

  • Sirky – jednoduchou a levnou variantou sestavovacích hlavolamů představují i obyčejné sirky. Pokud nechcete používat běžné sirky, je možné zakoupit i speciální hlavolamovou verzi. Ta obsahuje kromě sirek i velké množství návodů.

Rozplétací

  • Ježek v kleci – patří mezi nejznámější hlavolam, je znám z knih Jaroslava Foglara. Samotný hlavolam však vznikl v Pensylvánii v USA roku 1896. Hlavolam má podobu kuličky se čtyřmi tyčkami, která je umístěna v kovové kleci.
  • Úkolem řešitele je dostat ježka z klece ven. Ježka v kleci můžete koupit vyrobeného ze dřeva, kovu i plastu a určen je malým i velkým řešitelům.
  • Provázkové – úkolem je vysvobodit provázek, který je uvízlý v labyrintu. Hlavolam rozvíjí jemnou motoriku, má pozitivní dopad na myšlení a posouvá hranici koncentrace a trpělivosti.

Přemísťovací

Do této skupiny patří Rubikova kostka a různé podoby bludiště.

  • Rubikova kostka – tento hlavolam není třeba nijak přestavovat. Nejoblíbenější hlavolam, jehož úkolem je umístit jednotlivé barvy kostky do správných pozic.

Složit Rubikovu kostku je velmi obtížné. Kostka je složena z 26 krychliček, které je možné otáčet různými způsoby, nalézt můžete 3x3x3 kombinací, což je cca 43 trilionů možností. Kromě klasické podoby je však možné zakoupit kostku typy 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5 a další verze.

  • Bludiště – hlavolamy v podobě bludiště jsou velmi oblíbené zejména u nejmenších dětí, avšak k dostání jsou i ve složitějších verzí. Cílem hry je dostat kuličku, či jakýkoliv jiný předmět z jednoho konce na druhý. Během cesty se budete muset vypořádat s různými úkoly. Vše je o trpělivosti, zručnosti a cviku.

Rozkládací

Do skupiny rozkládacích hlavolamů patří především mnoho podob dřevěných výrobků v mnoha podobách. Ty je nutné rozložit a potom je opětovně složit do původního stavu. Rozkládací hlavolamy jsou určeny všem věkovým skupinám a k dostání jsou v obtížnosti 1 – 6.

Náročnost

Mechanické hlavolamy jsou určeny starším i mladším dětem a pochopitelně také dospělým.

  • Do 3 let – malým dětem jsou určeny hlavolamy nejčastěji v podobě dřevěných skládaček a labyrintů. Pomocí těchto hraček děti rozvíjí motoriku i koordinaci pohybu a pochopitelně logické myšlení.
  • Do 4 let – starší děti se mohou zabavit pomocí jednoduchým 3D hlavolamů, logických skládaček nebo dřevěných přesouvaček
  • Do 6 let – starším dětem jsou kromě notoricky známých hlavolamů v podobě Rubikovy kostky nebo ježka v kleci určeny velmi oblíbené hlavolamy v podobě magnetických barevných kuliček, a koupit můžete i těžší podobu bludiště.
  • 8 a více let – nejstarší věková kategorie dětí i dospělých mohou vybírat mezi tradičními podobami, ale mají i velký výběr různých dřevěných skládaček, větších a dražších bludišť, nebo si naopak vystačí s levnou krabičkou designových zápalek. Výběr je obrovský, záleží na vkusu každého řešitele.

Obtížnost

Při výběru hlavolamu obvykle narazíte na číslici od 1 – 6. Toto číslo udává obtížnost. Ne každý výrobce, však obtížnost značí, protože přehlednější je obtížnost vyjádřit věkem.

Pokud však na číselné značení narazíte, věste, že hlavolam označený číslem 1 patří k těm nejlehčím, číslo 3 určuje střední obtížnost a číslo 6 pak nejnáročnější verzi.

Materiál

Při výběru může hrát roli i výrobní materiál. Zohlednit byste ho měli především u výrobků určených malým dětem. Zde dominují dřevěné hlavolamy a druhým nejčastějším materiálem je plast. U hlavolamů určeným starším pak narazíte také na kov.

Značka

Hlavolam je možné koupit od mnoha značek. Albi je jedna z nejznámějších značek, která nabízí hlavolamy snad ve všech podobách.

Především na kostky ve všech podobách jsou zastoupeny značkou MoYu, YJ. I nejmenším dětem koupíte hlavolam značky Teddies, Ledger. Skládací a rozkládací hlavolamy nabízí Hanayama, ShengShou, Philos. Magnetické kuličky jsou výrobky značky Berger.

Cena

Cena hlavolamů začíná na necelých 200 Kč. Již v této skupině jsou k dostání různé podoby Rubikovy kostky, ježka v kleci, různých skládaček a bludišť. Výběr je obrovský a zastoupeny jsou výrobky určené všem věkovým kategoriím.

Do 500 Kč jsou k dostání i magnetické kuličky a prakticky všechny ostatní kategorie. Hlavolam je možné pořídit i za více než 500 Kč. Zde jsou zastoupeny výrobky z velmi kvalitních materiálů nebo koupíte celé sady.

Porovnat ceny hlavolamů

Otázky a odpovědi

Proč jsou hlavolamy tak oblíbené?

Díky různým hlavolamům se naučíte soustředit a trénovat budete také svoji trpělivost. Procvičuje se logické myšlení, zlepšuje paměť. Děti si však procvičí i jemnou motoriku.

Co jsou kumiky?

Kumiky patří opět mezi japonské hlavolamy. Jsou inspirovány tradičními japonskými stavbami. Tamní řemeslníci nepoužívali ke zpevnění budov hřebíky, ale vymysleli zámkové spoje. Díky nim odolávaly dřevěné stavby snáze zemětřesení.

Kumiky jsou tedy dřevěné rozkládací hlavolamy, které se rozebírají a následně skládají zpět. Na výběr máte 4 různé techniky oshi, kendon, mawashi a sayubiki. Výrobním materiálem těchto hlavolamů je japonská Magnolia a Boku.

Co je Perplexus?

Jedná se o moderní verzi hlavolamu. V tomto případě je vaším úkolem provést kuličku různé obtížným labyrintem, který je však navíc umístěn v plastové průhledné kouli. Labyrint je rozdělen na několik částí, pokud vám kulička vypadne například ve 3 části, nemusíte se vracet opět na začátek, ale budete opakovat až 3 část atd.

Závěr

Hlavolamy jsou oblíbenou činností dětí i dospělých a to i v dnešní digitální době. Zábavu si mohou užívat i velmi malé děti, kterým jsou určeny hlavolamy v podobě farmy, ZOO, silnice atd. Díky nim se naučí poznávat zvířata i svět kolem sebe. Postupně pak můžete přecházet na složitější verze hlavolamů, které pobaví doslova celou rodinu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.2/5 (78 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás stále letí Rubikova kostka, kterou jsem měla už já jako malá a prcek ji rovněž nepustí z ruky. Naučil se jí složit během chvilky.

  2. Váš článek se mi hodně líbí a taky mi pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo