Interaktivní hračky

Interaktivní hračky jsou oblíbené mezi dětmi všech věkových skupin i jejich rodiči. Tyto hračky reagují na různé dětské podněty. Interaktivní hračky jsou schopny vydávat různé zvuky, světelné efekty atd. Díky těmto funkcím se hračka pozitivně podílí na rozvoji dítěti. Pomáhá rozvíjet smyslové schopnosti, kreativitu, abstraktní i logické myšlení.

Interaktivní hračku můžete koupit dětem různého věku, čím je dítě starší, tím více funkcí mu hračka dovolí využívat. Hračky se liší právě množstvím funkcí, ty by měly být přiměřené dětskému věku. Koupit můžete hračku vyrobenou z různých materiálů. U dětských hraček klaďte při výběru důraz na bezpečnost.

Porovnat ceny interaktivních hraček

Nejlepší interaktivní hračky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. FurReal Blueberry medvěd 98 % 2 186 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Albi Elektronická tužka s knihou Hravá en 95 % 1 629 Kč Zobrazit Luxor.cz
3. Teddies Mluvící medvídek Vojtík 95 % 769 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Fisher-Price Mluvící pejsek 93 % 797 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Kids World koťátko JX-252 85 % 599 Kč Zobrazit Gastromex.cz

Typy

Interaktivní hračku můžete koupit už nejmenším dětem, s přibývajícím věkem se bude měnit spíše na robotickou či programovatelnou. I tyto hračky však obvykle najdete v kategorii interaktivních, důležité než označení jsou tak funkce hračky.

Interaktivní

Interaktivní jsou jednodušší hračky, pro které jsou typické zvukové a světelné efekty. Zařadit mezi ně můžeme dětská piana, jednodušší plyšová zvířata, knihy, mikrofony, volanty a mnoho dalšího.

S jejich pomocí se děti učí počítat, poznávat barvu. Hračka učí děti pomocí básniček i písniček. Velkou předností interaktivních hraček je především výuka komunikačních schopností. Kromě rodného jazyka se může dítě naučit i několik slov nejčastěji v anglické verzi.

Do 2 let

Hračky pro nejmenší děti by měly zaujmout barevných provedením. Spíše než množství básniček dítě uvítá různé zvukové i světelné efekty. I tyto hračky však běžně zazpívají písničku či reagují v jednoduchých větách. Nejčastěji se jedná o plyšová zvířátka a míče, či plastové knížky, hrnce nebo mikrofony.

Od 2 let

Starším dětem můžete pořídit mluvící hračku. Dostupné jsou hračky, které řeknou pár slov i takové, které se mohou stát opravdovým mluvícím kamarádem.

Robotické

Robotické hračky plní veškeré funkce interaktivních hraček, mají však i něco navíc. Tyto hračky jsou, dá se říct, vice pohybově nadané. Hračka v podobě zvířátka či postavy může otáčet hlavou, pohybovat končetinami, vrtět ocasem. Tyto hračky mohou mluvit, štěkat, mňoukat, uchopovat předměty atd.

Programovatelné

Programovatelné nebo také chytré hračky. Tyto hračky jsou opět dostupné pro menší i starší děti. Ovládat hračku můžete pomocí tlačítek i mobilní aplikace.

Děti si mohou pomocí hračky rozvíjet logické i abstraktní myšlení, procvičí paměť i zdokonalí jemnou motoriku. Mezi programovatelné hračky patří autíčka, vláčky a jiné dopravní prostředky, stavebnice, roboti i zvířátka.

Programovatelné hračky mohou vykonávat mnoho různých úkonů. Hračky určené malým dětem jich zvládnou menší množství, modely pro starší děti si však mohou zapamatovat i 50 příkazů. Při výběru této hračky se setkáte s 2 typy programování:

Blokové

Blokové je jednodušší způsob vhodný pro děti od 4 let. Hračku je možné ovládat pomocí tlačítek, které jsou často doplněny o obrázky.

Pokročilé

V tomto případě se již hračka ovládá na dálku pomocí mobilní aplikace nebo dálkového ovladače. Hračky jsou vhodné pro děti ve věku cca 7 let.

Druhy hraček

Interaktivní hračky mají mnoho podob:

Plyšové hračky

Plyšové hračky jsou pro nejmenší děti i starší děvčátka. V závislosti na věku můžete vybrat jednoduchou hračku se zvuky i světelnými efekty, nebo složitější robotické či programovatelné hračky, které se mohou různými způsoby pohybovat. Starší děvčátka se mohou o svého zvířecího kamaráda starat, krmit ho, česat i různě zkrášlovat.

Knihy

Vzdělávací hračky v podobě knih jsou opět určeny nejmladším i starším dětem. Malé děti se mohou naučit několik slov, jednoduché písničky či básničky. Knihy lze ovládat tlačítky a funkce se mění i otáčením listů. Starší děti zaujme tzv. kouzelná tužka. K té je možné zakoupit knihu s různými tématy. Tužka bude dětem číst a může jim pokládat i otázky.

Postavy

Jedná se o různé roboty či figurky, které jsou oblíbené spíše u chlapců. Ovládat je lze pomocí telefonu, dálkového ovládání i počítače.

Dopravní prostředky

Dopravní prostředky jsou oblíbené hračky u chlapců, běžné jsou osobní i nákladní auta, traktory i jiná zemědělská technika. Tyto hračky je možné koupit malým i starším dětem.

Ostatní

Mezi interaktivní hračky je možné zařadit dětské hrací stolečky, hrnce, chodítka nebo chrastítka. Starší děti zaujmou telefony, tablety, dětské fotoaparáty, projektory, drony a mnohé další. Výběr je opravdu velký.

Ovládání

Interaktivní hračky se ovládají různými způsoby, i zde záleží především na věku dítěte. Součástí mnoha hraček jsou barevná tlačítka. Po zmáčknutí na tlačítko se spustí jednotlivé funkce, které hračka nabízí. Hračky pro starší děti již mohou být ovládány pomocí dálkového ovladače.

Věk dětí by se měl v tomto případě pohybovat od cca 5 let výše. Předškolní děti mohou hračku ovládat i vlastním hlasem, ty starší zase využijí mobilní aplikace. V závislosti na ovládání by měla hračka umožnit regulaci zvuku. Zvukové efekty by mělo být možné zcela vypnout. Díky tomu nebude hračka dítě rušit ve spánku.

Výhody a nevýhody

To zda jsou tyto hračky to nejlepší, co můžete svému dítěti nabídnout, je otázka. Shodnout se nemohou ani mnozí odborníci, ti radí používat hračky s mírou. Ani ta nejdokonalejší hračka nemůže dítěti nahradit kontakt s rodičem nebo sourozenci.

Jaké jsou tedy obecné výhody a nevýhody interaktivních hraček?

Z výhod můžeme jmenovat následující:

 • Rozvoj jemné motoriky
 • Výuka barev, tvarů, rozvoj řečových dovedností
 • Dítě se může o některé hračky starat
 • Interaktivní hračky mohou dítě povzbudit k učení i různým aktivitám

A jaké jsou nevýhody těchto hraček?

 • Dle odborníků nepodporují dětskou představivost, hračka dítěti nabídne vždy to stejné
 • Negativní může být i vnímání reality
 • Při hře si většinou dítě vystačí samo, nepotřebuje tak navazovat žádné společenské kontakty a není ani motivováno k pohybovým aktivitám

Značka

Kvalitní výrobce se velkou měrou podílí na bezpečnosti, kterou hračka zaručí. Z hlediska bezpečnosti by nemělo chybět označení CE. Hračky s tímto označením splňují potřebné evropské normy. Velký výběr hraček nabízí Fisher Price, Alltoys, Hasbro, TM Toys, Kids World a další.

Porovnat ceny interaktivních hraček

Cena

Cena těchto hraček začíná zpravidla na 300 Kč. Za cenu do 500 Kč koupíte jednodušší hračky, které svými funkcemi zaujmou menší děti. Více funkcí a možností nabízí hračky s cenou okolo 1 000 Kč. Cena robotických hraček se pohybuje v rozmezí 1 – 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy koupit dětský notebook?

Nejjednodušší notebook můžete zakoupit už několikaměsíčnímu dítěti. Tyto hračky po stisknutí tlačítka přehrají melodii, mohou svítit či mění obrázky. Starším dětem můžete koupit notebook, který je zabaví pomocí jednoduchých her, ale použít je mohou i pro výuku čtení a psaní.

Ještě pokročilejší notebooky je možné ovládat pomocí počítačové myši. Tyto modely již mohou přehrávat hudbu, disponují větším množstvím her a poslouží i pro výuku cizích jazyků. Ve většině případů jsou napájeny pomocí tužkových baterií.

Co jsou interaktivní stavebnice?

Jedná se o různé hračky, které je nutné nejdříve poskládat. Teprve poté můžete využít jejich funkce. Koupit můžete hračku s podobou aut, zvířátek, oblíbení jsou dinosauři i různé budovy. Interaktivní stavebnice jsou vhodné pro děti, které zajímá technika i logika.

Jak jsou interaktivní hračky napájeny?

Drtivá většina hraček funguje díky tužkovým bateriím. V závislosti na typu i četnosti používání mohou mít baterie výdrž v řádech měsících. Použít můžete klasické i dobíjecí baterie.

Závěr

Při výběru interaktivní hračky se zaměřte na věkovou kategorii, která je uvedena na každé hračce. V závislosti na ní hračka dítěti nabídne různé funkce. Vybírejte vždy raději certifikované hračky předních výrobců, zaměřte se i na barevné zpracování.

Hračka by měla být především bezpečná, neměla by obsahovat malé části, které by dítě mohlo vdechnout. Také její rozebrání by nemělo být nijak jednoduché, k samotnému elektronickému mechanismu by dítě nemělo mít přístup.


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (25 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová – autor článku

Alena Rajnochová – autor článku

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. U nás frčí mluvící kniha Zpívánky 2 od Albi, holky jsou nadšené a hrají si s nimi den co den. Určitě mohu na zabavení dětí vřele doporučit.

 2. Dceři jsem koupila tančící mluvící a zpívající kaktus. Je to parádní interaktivní hračka, se kterou se zabaví klidně i na celé odpoledne. Určitě zase nějakou podobnou brzy pořídím, aby měla zpestření.

  • Já kaktus pořídila babičce a ta z něj má Vánoce po celý rok, zasměje se s ním a přijde na jiné myšlenky. Pro jistotu mám v záloze ještě další dva, kdyby se rozbil.

 3. Máte moc pěkný článek. :)

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo