Vteřinová lepidla spadají do kategorie universálních lepidel. Použít je můžete na lepení malých ploch. Pomocí vteřinového lepidla můžete slepit některé druhy plastů, pryž, sklo i kov. Méně vhodná jsou pak pro lepení savých materiálů například dřeva nebo keramiky. Princip lepení vteřinovým lepidlem je velmi jednoduchý, postačí pouze nanést malé množství lepidla a následně ho mezi lepené plochy rozmáčknout.
Hlavní složkou vteřinových lepidel je akrylová pryskyřice kyanokrylát. Tato pryskyřice je schopná po kontaktu s vlhkostí ztvrdnout během několika vteřin. Malé množství vlhkosti je ukryto prakticky v každém materiálu, ale voda se nachází i ve vzduchu, proto je účinnost lepidel zaručena. Výhodou těchto jednosložkových lepidel je universálnost, jejich použití je rychlé avšak při lepení si musíte počínat vždy opatrně. Vteřinové lepidlo vám může velmi rychle slepit kůži i sliznice.
Vteřinová lepidla jsou na trhu dostupná od mnoha výrobců. Při výběru konkrétního lepidla je nutné zvážit požadavky, které na lepidlo máte. Zároveň je nutné vědět, jaké předměty budete chtít pomocí lepidla lepit, jaké síle a povětrnostním vlivům bude lepený spoj vystaven.
Typy
Obecně se vteřinová lepidla dělí podle konzistence na řídká, středně hustá a hustá.
- Vteřinová lepidla s vyšší viskozitou – jsou vhodná na lepení nerovného povrchu. Pomocí tohoto lepidla můžete slepit materiál s většími mezerami a vhodné je i pro vertikální lepení. Husté lepidlo nebude po povrchu tak snadno stékat.
- Vteřinové lepidlo s nižší viskozitou – lze je použít při lepení rovných povrchů. Díky nižší viskozitě je lepidlo schopno snadno proniknout i do úzkých mezer, s jeho pomocí můžete vytvořit velmi tenký spoj.
- Vteřinová gelová lepidla – pro svoji větší elasticitu jsou odolnější vůči pnutí. Použít je můžete při opravách výrobků, které jsou vystaveny pnutí, otřesům nebo pohybům. Gelovým lepidlem můžete slepit obuv, opasek atd. Gelové lepidlo však potřebuje k vytvrdnutí spoje mnohem více času, tohoto důvodu je mnozí do skupiny vteřinových nezařazují.
Druhy
V domácnostech se využívají spíše universální vteřinová lepidla, v průmyslové výrobě však můžete lepit i pomocí speciálních vteřinových lepidel.
- Universální – vteřinová lepidla jsou poměrně universální a použít je můžete ke spojení různých materiálů. Vhodné je k lepení plastů, dřeva, kovů, gumy, porcelánu i keramiky. Vhodná naopak nejsou k lepení hladkých plastů nebo kůže.
- Speciální – kromě universálních však můžete použít i speciální lepidla. V tomto případě bude lepidlo fungovat pouze při lepení konkrétních materiálů. Koupit můžete například lepidlo, které umožní lepit pouze sklo se sklem, dřevo se dřevem nebo kov s kovem. Tyto lepidla jsou schopna odolávat vysokým teplotám i vodě.
Lepení plastů
Plasty jsou v dnešní době přítomné všude kolem nás. Do skupiny plastů spadá celá řada materiálů, proto je obecně jejich lepení obtížné. Ani vteřinová lepidla není možné použít na lepení všech výrobků. Před použitím lepidla je nutné nejprve určit typ plastu. S rozlišováním plastů vám mohou pomoci symboly, které byste měli najít na každém plastovém výrobku.
To, zda můžete vteřinové lepidlo na lepení poškozeného plastu použít, zjistíte velmi jednoduše, aniž byste si museli pamatovat, co který symbol znamená. Stačí ulomený kousek plastu vhodit do vody. Ve chvíli, kdy se plast potopí, bude možné vteřinové lepidlo použít. Plast, který bude na vodě plavat, budete naopak lepit velmi obtížně. V tomto případě se vyplatí společně s lepidlem použít i aktivátor.
Skladování
Nevýhodou vteřinových lepidel je poměrně rychlé schnutí. Lepidlo, které vám po lepení zůstane v tubě, je velmi často odkázáno ke znehodnocení. Abyste tomu předešli, měli byste vědět, jakým způsobem byste měli vteřinové lepidlo skladovat. Nejlepším místem pro skladování vteřinového lepidla je chladnička. V chladném prostoru dochází ke zpomalení procesu polymerizace, výsledkem je delší životnost lepidla.
Ani chladnička však není schopná proces tvrdnutí lepidla zastavit, proto byste se měli při používání lepidla snažit procesu polymerizace předcházet. Důležité je zajistit, aby se špička lepidla při lepení nedotkla lepeného ani jiného povrchu. Při kontaktu špičky s povrchem dojde ihned k polymerizaci a tím se sníží jeho trvanlivost.
Vteřinové lepidlo a lepení ran
Vteřinové lepidlo se dříve používalo také k lepení řezných ran. V dnešní době se však běžně dostupná vteřinová lepidla k lepení ran nepoužívají. K lepení pokožky můžete použít speciální lékařské kyanoakrylátové nebo chirurgické lepidlo. Tato lepidla jsou ve srovnání s běžnými méně toxická a navíc obsahují změkčovadlo, které je činí pružnějším.
Schválené lékařské kyanokrylátové lepidlo můžete použít k uzavření menších řezů například malých ranek způsobených nožem. Lepidlo dokáže udržet spoj v čistotě, zastaví krvácení a sníží výskyt ran.
Pomocí chirurgického vteřinového lepidla není možné lepit hluboké či zubaté rány s narušeným okrajem. Lepit nelze ani bodné rány, popáleniny, kontaminované rány. Lepidlo není možné použít ani na konkrétní oblasti. Lepit nemůžete například klouby, oblast čela nebo jiné místo s nataženou pokožkou. Obecně se můžete s lékařským lepidlem setkat především na pohotovosti. Použití v domácím prostředí vyžaduje určité znalosti.
Značka
V domácnostech se nejčastěji vyskytují vteřinová lepidla značky Loctite, Pattex, Den Braven nebo Würth. Výrobců lepidel je však mnohem více. Vteřinová lepidla nabízí například Samson, Kores, Concorde, Bison, ACI, BGS Technic a mnoho dalších.
Cena
Pořizovací cena by neměla hrát při výběru vhodného lepidla tu nejdůležitější roli. Mnohem důležitější je vybrat správný typ a konzistenci lepidla. Obecně jsou vteřinová lepidla dostupnou záležitostí a koupit je můžete v rozmezí 40 – 250 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak rychle je schopné vteřinové lepidlo vytvořit pevný spoj?
Vteřinové lepidlo vytvoří pevný spoj opravdu velmi rychle, přesto je však označení vteřinové poněkud nadnesený termín. Doba schnutí je vždy delší než jedna vteřina. U nesavých materiálů dojde k vytvoření pevného spoje za dobu 10 – 15 vteřin, u savých materiálů to může být až 1 minuta. Po celou tuto dobu je nutné držet lepenou část pevně u sebe. Po této době získává spoj svoji počáteční pevnost, k získání konečné pevnosti bude potřebovat cca 12 hodin.
Jakým způsobem je možné vteřinové lepidlo odstranit?
Vteřinová lepidla jsou obecně velmi špatně rozpustná a odstranit je nebude nijak jednoduché. Při lepení se vám však poměrně snadno stane, že lepidlo ukápne na stůl nebo jiný povrch a vy tak budete muset přijít na způsob, jakým lepidlo odstranit. Pro tyto účely jsou k dostání speciální odstraňovače, které je možné na poškozené místo nanést, poté ho nechat nějakou dobu působit a následně setřít měkkým hadříkem. Na podobném principu jako odstraňovač funguje i aceton. Slepené prsty vám pomůže rozlepit nádoba s vlažnou vodou a saponátem popřípadě aceton.
Kdy se bude hodit aktivátor?
Aktivátor využijete k urychlení tuhnutí lepeného spoje. Díky aktivátoru budete moci lepit i materiály, které by jinak nebylo možné pomocí vteřinového lepidla lepit. Aktivátory se většinou používají k lepení dřevitých materiálů nebo špatně slepitelných plastů například PE polyetylenu či PP polypropylenu. Při lepení je třeba nanést na jeden lepený spoj vteřinové lepidlo a na druhý urychlovač.
Závěr
Vteřinová lepidla mohou najít své využití v každé domácnosti. Obecně jsou tato lepidla určená k lepení menších spojů. S jejich pomocí můžete lepit celou řadu materiálů, avšak i přes svoji vysokou universálnost je nelze používat na lepení jakéhokoliv materiálu. Při výběru jakéhokoliv lepidla hraje právě materiál tu nejdůležitější roli. V závislosti na něm budete určovat typ lepidla i potřebnou viskozitu. S lepením špatně slepitelných materiálů vám může pomoci aktivátor.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Disperzní lepidla
- Jak odstranit lepidlo?
- Nejlepší lepidla na dřevo
- Jak vybrat lepidlo na boty?
- Jak vybrat lepidlo na kov?
- Jak vybrat lepidlo na plasty?
- Jak odstranit vteřinové lepidlo?
Zdroje: www.lepidlatmely.cz, www.hornbach.cz, www.epoxio.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?